Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

12.2.2007 13:54

Místo lokomotivy Lidl

V Bohumíně na seveu Moravy nedaleko Ostravy leží areál bývalých kasáren. V bývalých vojenských budovách zde dnes nalezenme pohotovost a bazary a v nové přístavbě restauraci, jídelnu, nebo dvě půjčovny lyží. Kolem celého objektu rostou vzrostlé lípy. Několik desítek let byla dominantou areálu historická parní lokomotiva (nevím jaké řady). Město se po čase chátrání rozhodlo prodat kasárna místní podnikatelce. Ta prodala lokomotivu do sběru za cca 200.000 Kč. Po roce chátrání se zde rozhodla postavit svůj hypermarket mnou natolik neoblíbená společnost Lidl. V současné době probíhá kácení starých vzrostlých lip a oplocení, takže v létě místo krástých stromů uvidí místní obyvatelé z okna poutač s laciným reklamním sloganem, který jich bude informovat, že „Lidl je levný“!

Je to pouze další ukázka bezholednosti společnosti Lidl. Po celé České republice byly vykáceny stromy kolem těchto diskontních prodejen. Bohumín přijde o dalších 50 stromů a již přišel o lokomotivu, jeden ze symbolů tohoto železničního města, ve kterém přes noc stojí i dvě soupravy řady 680 Pendolino a které má okřídlené kolo ve zanku města.

Možná jste to z předchzíh textu zjistili. Jsem milovník železnic a tohle vlastníkům pozemků nikdy neodpustím. Zničili památku, prodali ji za směšnou cenu. :-(

To máte těžký, taky jsem fanda...
NEMO, 13.2.2007 9:19

To máte těžký, taky jsem fanda železnic, ale dokázal by jste sám zaplatit alespoň těch 200 000 Kč za ten „vrak“ a nastěhovat si ho na zahradu domu?
Bohužel taky nejsem velkopodnikatel a nemám na to. Ale kdo by si koupil jen tak lokomotivu, a ještě k tomu parní, že? Leda takový cvok jako já... :)
Takových památek bylo už sešrotováno nebo prodáno do zahraničí. Například Brněnský starosta se při návštěvě Maďarska divil co jim to tam jezdí za krásné staré šaliny, a oni mu odpověděli, však to máme od vás z technického muzea... :(
To byl pak poprask. Jenže řeší se jen důsledky šlendriánu našeho státu.
Když vidím jak nám mizí jedna pára za druhou. Je mi smutno víc než když vidím v Brně žebrající menšiny. :/

Lidl
Jana, 13.2.2007 9:33

Před rokem u nás chtěl Lidl taky stavět ten svůj nevzhledný hangár. Šli na to fikaně. Jiná společnost od města koupila dva historické domy, mimochodem sloužící jako dům s pečovatelskou službou, a chystala se je zbořit.
Nikomu jaksi nevadilo, že jde o jedny z mála historických staveb dochovaných v našem městečku, ani to, že plocha bezprostředně sousedí s náměstím a se zámkem.
Nikoho taky nevzrušovalo, že přijíždění a odjíždění zákazníků k Lidlu by ještě víc zkomplikovalo už tak dost napjatou dopravní situaci na silnici první třídy, která městečkem bohužel stále prochází.
Stavbu Lidla naštěstí zbrzdila petice, pod kterou se ve velmi krátkém období podepsala značná část obyvatel, a hlavně to, že někteří občané oslovili kvůli ohroženým domům přímo ministerstvo kultury.
Ale vyhráno nemáme. Lidl je levný, silný a bohatý. A své zájmy si prosazuje nekompromisně.

Odp: Lidl
NEMO, 13.2.2007 9:53

Říkám to seník a v něm krmení pro dobytek.
Pardon, ale už z principu tam nenakupuju, tím že kácí stromy všude kde se objeví... :(
Stejný scénář i v našem městě, u nás vzal za své cukrovar i s alejí. Dneska by se hodil. :(

Odp5: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jana, 13.2.2007 10:24

Nemo, my jsme asi sousedi, že?

Odp6: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
NEMO, 13.2.2007 10:28

To netuším... :)
Sousedi jsme vlastně všichni, ne?

Odp7: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
Jana, 13.2.2007 10:37

Ale no jasně. Jestli jméno vaší říčky začíná na L a nad městem máte kopeček s názvem na U, tak jsme sousedi.

Odp8: Beru Keltovo doporučení na vědomí.:-) I...
NEMO, 13.2.2007 10:40

Tak to ne.
Říčka začína na H a na kopci máme vojenský prostor... :)

Lidl
Jana, 13.2.2007 10:43

Jo, tak to su doma. Stejně jsme sousedi. :o)

Odp: Lidl
LIDÉ PROTI LIDLU o.s., 14.4.2007 22:25

Jak to, prosím, ve vašem městě nakonec dopadlo s peticí a LIDLEM ? Byl nakonec postaven či nikoli ?

LIDÉ PROTI LIDLU - občanské sdružení
Žamberk

Zatím ne
Jana, 15.4.2007 12:55

Zatím ne, ale radnice je pořád pro, i když se tam vyměnili lidé. Dům, který na místě stojí, byl ale dán do památkové ochrany, město se proti rozhodnutí odvolalo.

Stromy
Márinka, 13.2.2007 12:25

Firmu Lidl také nemusím, nenakupuji tam. I u nás vykáceli vzrostlé lípy. Kupodivu se jich ale zastalo městské zastupitelstvo - díky odbočce k prodejně vznikla nová velmi frekventovaná křižovatka, jejíž přehlednosti by také stromy údajně vadily.

I u nás ve vsi se začínají kácet vzrostlé stromy - jdou do let, schnou, padající větve ohrožují chodce, kořeny stromů prorůstají pod základy domů, zdi praskají. Na toto téma včera hovořili v televizní reportáži lidé ze Slavkova u Brna.

Nejsem v zásadě proti kácení - stromy v městských aglomeracích se nemohou dožívat stovek let. Když je naši předkové sázeli, netušili, co kolem nich „vyroste“ za deset, padesát, ... let. Uzákonila bych však jedno: za každý skácený strom zasadit nový. Nejlépa dva menší :)

Odp: Stromy
NEMO, 13.2.2007 15:35

Je jasné, že tam kde staré stromy ohrožují obyvatele, domy nebo provoz má smysl je vykácet. Musí se ale nahradit novou výsadbou!
Problém toho Lídla, vznikl by problém s frekventovanou křižovatkou, kdyby se ten seník nestavěl? Muselo by se kácet? To je otázka. :)
Celkem mi vadí, že tyhle márkety mají kolem sebe velkou asfaltovou plochu, která znepříjemňuje život ve městě a okolí. Neúměrně se v létě zahřívá, neplní funkci jako stromy nebo park. Myslím si, že tyhle souvislé parkovací plochy by šly řešit jinak v kombinaci se zelení. Pokud je město debil a tohle povolí postavit blízko centra, nebo někde v blízkosti sídliště, tak je to pro mě zhoršení kvality bydlení. V létě je to k nevydržení, horko z asfaltu a zhustí se provoz, protože tam začnou jezdit i ze vzdáleného okolí. Menší samoobsluha není takovým magnetem pro notorické nakupovače... :)

Odp2: Stromy
Márinka, 13.2.2007 21:11

Bohužel na místě, kde dnes stojí Lidl, bude v budoucnu stát další market - v územním plánování tam byla vyčleněna obchodní a rekreační zóna. Takže ta křižovatka by tam byla i bez Lidlu. Zvláštní je, když si prohlížím různé makety a nákresy budoucích staveb - nejen v našem městě, jsou na nich všude malé stromečky, keříčky, trávníčky ... a v reálu skutek utek. Svoboďák v Brně je odstrašující příklad - nově zrekonstruované náměstí, kde se na zeleň jaksi „zapomnělo“ ...

Svoboďák
Jana, 14.2.2007 8:18

Jo, taky jsem na to zírala. Oprava náměstí stála hafo miliónů a vcelku nic moc. Že by se aspoň doprostředka Svoboďáku postavil nějakej Lidlův seník? Aby se to trochu oživilo?;-)

Odp: Svoboďák
NEMO, 14.2.2007 9:01
Odp2: Svoboďák
Docky, 19.2.2007 0:47

Ten svoboďák je fakt katastrofa trochu té zeleně by tam nevadilo

Odp3: Svoboďák
Docky, 19.2.2007 0:48

A navíc tam v plánech nějaký stromy byly (alepoň podle toho co sem já vyděl:-))

Odp4: Svoboďák
Docky, 20.2.2007 16:24

omlouvám se za to hroznou hrubku co sem tam udělal

Odp5: Svoboďák
ivan, 20.2.2007 23:19

Hoď to za hlavu a užívej života.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru