Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

29.1.2007 16:50

Do vosího hnízda

Samotný fakt, že někde musí stát radarová základna se mi nelíbí. Znamená to totiž, že se připravujeme na obranu před někým. Před někým, kdo by byl nejraději, kdybychom nebyli my.

Myslím, že ohledně postavení, či nepostavení radaru US Army v Brdech nás čeká ještě pěkně záludná debata plná populismu, rádoby argumentů, poplašných zpráv a emocí. To je pochopitelné. Na věc nemá jednotný názor ani naše politická reprezentace a fakta, která by měla předložit jako důvody pro či proti zatím chybí. To se mi nyní jeví jako největší problém celé věci.

Dnes už je asi jedno jak dlouho se o základně vyjednává. Je jedno zda několik let tajně a kdo byl pro a teď už není, jen proto, že není ve vládě. Důležité je, abychom měli dostatečné informace nyní a po dobu celého vyjednávání až do konečného rozhodnutí. Ať už je jakékoliv. Ovšem prozatím se nám dostává převážně nevěrohodných či útržkovitých informací a ty opravdu důležité tak mohou jednoduše zapadnout. Možná i proto, že pravdivé informace bývají mnohdy nezajímavé, fádní a neaspirují na mediální bomby.

Já se v nynější situaci kloním spíš pro postavení základny, ale právě proto, že mi schází dostatečné množství informací nestavím se do role jednoznačného obhájce. Největší tíha bude jistě spočívat na bedrech vyjednávačů. Ti mohou zajistit smlouvy spravedlivé a výhodné jak pro stát, tak hlavně pro nejbližší okolí, základnou nejvíc ovlivněné. Důležité tedy je, aby u vyjednávání byli jak odborníci, tak zástupci obcí do jejichž teritoria by základna spadala.

Je stejně důležité vyjednat jak politické tak i právní, bezpečnostní, ekologické a jiné záruky. To vše je již možné, protože vojenské základny mají Spojené státy ve více zemích světa. Vojenská základna bývá obvykle pozitivně přijata. Pracovní příležitosti, nebo zvýšení tržeb jsou samozřejmostí. V tomto konkrétním případě by to asi nebylo nijak závratné, ale rozhodně přínosné.

Pamatuju si celkem živě, jak počátkem devadesátých let spousta tehdejších posádkových měst požadovala po naší armádě odchod vojáků na jiná místa. Netrvalo dlouho a změna v sociálních i životních podmínkách lidí úplně situaci obrátila a dnes je pro každé město výhodou, když je vojenské posádce nablízku.

Tento malý příměr ukazuje jak se časem mění nálada lidí a co je v jednu chvíli nepřijatelné, může být později vítané. Fanatické odmítání, nebo naopak schvalování není tedy na místě. Objevilo se několik argumentů obávajících se většího bezpečnostního rizika pro naši zemi. Ty by měly být brány vážně a měly by představovat důvod k důkladnému prozkoumání zda jsou oprávněné.

Stejné obavy však zazněly i v minulosti v souvislosti se vstupem naší země do NATO, s první misí UNPROFOR v bývalé Jugoslávii, při prvním nasazení našich vojáků v Afghánistánu, anebo třeba v souvislosti s vysíláním Radia Svobodná Evropa z Prahy do Íránu. Naštěstí se tyto obavy nevyplnily a kdo si už dnes vzpomene, že vůbec byly? A kdo má dnes obavu z bojovníků Tálibanu, jimž údajně naše jednotky v Afghánistánu zatkly jednoho z nejvyšších velitelů? Vždyť pro ně to je určitě větší důvod k odplatě než zamýšlená stavba radarové základny.

Jistě, hrozba raketového útoku z Afghánistánu je asi z říše snů oproti útoku z Íránu, nebo Severní Koreje. Ovšem řečeno s trochou populismu, když odmítneme radarovou základnu, přestanou zato v Koreji s vývojem raket? Asi těžko. Tím si tedy moc nepomůžeme. Také se objevují názory, že celá základna je namířena proti Rusku. I to může být pravda jen stěží. V případě války s Ruskem by však do USA letěly rakety spíš přes Sibiř, než přes Evropu. Ale i kdyby, co v tom případě Rusové se svou radarovou základnou na Kubě? V loňském roce opět zprovozněnou.

Možná s mými posledními argumenty budou souhlasit odpůrci základny a jedním dechem dodají, když není velký důvod k obavám, proč tedy vůbec základnu budovat? Proč? Protože Čína nedávno úspěšně sestřelila raketou svůj satelit ve vesmíru, takže dostatečný dolet už u nich není problém číslo jedna. Protože zatímco USA tuto základnu potřebují už nyní, Evropa, potažmo NATO až za několik let, přesně podle toho jak dalece technologicky za Amerikou zaostáváme.

Myslím však, že potřeba bude. Kdyby se podobně odmítavě stavěly Spojené státy k pomoci Evropě za druhé světové války, měl by to Hitler mnohem jednodušší. Za posledních sto let to přece byla vždy Amerika, kdo Evropě pomohl. Nemusí se nám to líbit, ale nic na tom nezměníme.

Jsme členy NATO
Tom24, 30.1.2007 18:40

Jsme členy NATO, což znamená především kolektivní postupy v čele s USA, ať se nám to líbí nebo ne. Kdyby nebylo USA, asi by byl ve světě větší bordel, než teď. V českém člověku se opět projevuje dávka připosranosti ve smyslu, že využívat služeb NATO je OK, ale nést si také malý kousek odpovědnosti se všemi plusy i minusy se nehodí.

Odp: Jsme členy NATO
hero, 5.2.2007 9:22

Také se objevují názory, že celá základna je namířena proti Rusku. I to může být pravda jen stěží. V případě války s Ruskem by však do USA letěly rakety spíš přes Sibiř, než přes Evropu. Ale i kdyby, co v tom případě Rusové se svou radarovou základnou na Kubě? V loňském roce opět zprovozněnou.
------------------------------------
Dle me jde USA hlavne o Rusko ,Cinu, potazmo Indii-z hlediska budoucnosti je to ten nejefektivnejsi tah , jelikoz energie bude hrat tu nejdulezitejsi roli. Ten kdo bude mit nuklearni nadlavdu, bude mit zaroven i efektivni donucovaci prostredek .Za tim stoji i tento fakt „ USA jednostranně zrušily závazky vůči Rusku v rámci smlouvy ABM“. Pociny USA jsou v poslednich 6-7 letech vice nez tragicke .Chapu ze jako svetovy cetnik jsou potrebne, ovsem ted uz si zacinaji opravdu delat co se jim zamane. Proto s USA radarem nesouhlasim, jelikoz nas vliv by byl velice maly a navic verim ze o te zakladne je jiz rozhodnuto (ted jde o to to jen politicky protlacit a oblbnout verejnost)

Odp2: Jsme členy NATO
sneczech, 5.2.2007 15:47

Ano, možná už je rozhodnuto. A pokud tomu tak opravdu je, tak je to smutné. Smutné z důvodu politické nevyspělosti našich politiků. Odpůrcům i příznivcům dávají jednoznačný signál, že na svoji funkci nestačí a nedokáží si za svým slovem stát. Stavějí se do role ubohých přisluhovačů.

A jestli mí mít radar něco společného s Ruskem? myslím, že nikoliv. Spojené státy mají v kosmu již několik desítek družic, které, zjednodušeně řečeno, Rusko hlídají. Nejsou tedy závislé na výstavbě jednoho radaru.

Odp3: Jsme členy NATO
hero, 7.2.2007 10:04

Druzice jsou jen vcasnou vystrahou -coz znamena ze vime ze neco leti, ale nemuzeme bliz specifikovat a tim ani nejak ucinne zasahnout . Kazdopadne jestli to USA „mysli uprimne“ :-) tak by nemela byt proti projektu NATO MD, coz se zatim nedeje a ja v tom vidim opet dohled nad energiemi, ale mohu se mylit. Rozhodne doufam ze Bush uz nebude zvolen a USA zaujmou kapku jina stanoviska .

vykašlal bych se nato
Bambus, 31.1.2007 0:21

Já jsem jednoznačně proti; a je to právě kvůli málu informací, co se mi dostalo. Připadá mi to totiž jako jedna velká fraška, jako když se tenkrát byrokrati pokusili v Holandsku protlačit Evropskou Ústavu. USA prostě sledují svůj záměr, a ať se vám to líbí nebo ne, CIA - anebo jiná internacionální složka - je povinna to protlačit. A tak lobujou a uplácej, a vsadil bych se že od dob Goeblse udržují dobré styky s těma novinářema co vlastní MF, LN, P, HN, Bl, atd. A když se to spojí s dnešním vládím bezvládím, tak je malej českej občan namydlenej. Houby bych jim dal, ale jestli chtěj základnu, tak si chci v MFLNPHNBL aspoň přečíst, co za to dostanem. Jinak ať jdou do Polska, Poláci si aspoň o něco řeknou.

Dobrý článek
Kelt, 31.1.2007 12:02

Dobře napsaný článek, jasně a srozumitelně shrnující pro a proti, výhody a rizika.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.