Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

25.11.2006 15:09

Mládeži nepřístupno

Ono shora uvedené profláklé upozornění z minulého režimu nahradilo na plakátech kin méně konfliktní „Přístupno od“. Obsah je však stejný a měl by být varováním pro dospělé, že ono dílo je z hlediska sledování pro tu kterou věkovou hranici nevhodné. Nic víc.

I televize oprášily známou hvězdičku a pro jistotu ji automaticky připojují ke svému logu na obrazovce počínaje dvaadvacátou hodinou. Vhodnost oněch opatření je diskutabilní a v době internetu možná i lehce úsměvná. Přijde mi víc jako gesto než jako účinný prostředek k ochraně před „zkažením“. To však neznamená, že by mi vadilo, jen mám pocit, že nic neřeší.

Pohled z jiného úhlu totiž ukazuje, že aby mohla být tato obrana účinná musela by být mnohem komplexnější. Každého asi napadne, že největší vliv na formování dítěte mají rodiče. Oni rozhodují i o tom na co se dítě může případně nemůže v televizi dívat. Když jim nevadí, že jejich potomek sleduje tv po desáté hodině večerní je asi zbytečné program označovat hvězdičkou. Pokud má program v těchto pozdních hodinách zakázaný hvězdička se stává zbytečnou podruhé.

Výběr by tedy v první řadě měl záležet na dospělých a ona hvězdička by měla plnit funkci nápovědy a to ještě špatné právě jako v případě kdy se objevuje automaticky u všech pořadů po určité hodině.

Před čím však vlastně varuje? Zjednodušeně asi před násilím, sexem, nevhodným chováním a mluvou. Tedy převážně před tím, co je náplní většiny komerčně úspěšných snímků. Paradox? Ano, ale... Večerní zprávy obsahují mnohdy násilné scény, které nejsou jen tak vidět ve spoustě filmů. Obrázky svlečených žen a dívek „zdobí“ výlohy novinových stánků jaksi samozřejmě a jejich zakoupení nedělá dětem školou povinným problém stejně jako častá netečnost obsluh videopůjčoven nad tím co si děti půjčují. Kšeft je kšeft. Nevhodné chování a mluva je běžným jevem nad kterým se bohužel nikdo nepozastavuje a mnozí si je dokonce pouštíme z tv k nedělnímu obědu.

Uchrání tedy hvězdička naše potomky před něčím čeho jinde mohou nabrat plnými hrstmi? Myslím, že nikoliv. Lákadel je tolik, že nějaká hvězdička nic nezmůže. Jako formalita mi připadá už jen z toho důvodu, že doma jsou děti zpravidla pod dozorem. Nebezpečí se tedy skrývá nikoliv doma při sledování televize, ale venku, kde je volnost a příležitost snadného získání doma zakazovaného ovoce.

Je zajímavé, kolik dětí dnes doma „paří“ akční střílečky, aby se pak nesměly večer dívat na western jen proto, že je opatřený hvězdičkou. Ono se v něm totiž střílí. Možná trochu přeháním. Ale jen trochu.

*
Saw, 27.11.2006 17:08

Ano, funkce hvězdičky je už pouze informativní, a ta věková omezení způsobují jen to, že se z dobrých filmů stávají blbosti osekané o mnoho podstatného.

Ale jak už jsem tu kdysi rozepisoval, cenzurovat by se neměla realita, ale fikce která se za realitu vydává. To je pro děti nebezpečnější než cokoliv jiného. Proto mi nedodržování současných pravidel nijak zvlášť nevadí...

Odp: *
sneczech, 27.11.2006 17:26

Jistě, souhlasím. Proto mi ta hvězdička po desáté večer u všeho přijde, když ne zbytečná a formální, tak alibistická určitě.

Bez TV
Kelt, 27.11.2006 23:48

My jsme tento problém „vyřešili“ radikálně - už sedm let žijeme bez televize a zatím nám to klape. Máme tři děti, nejstaršímu je sedm let a zatím nepociťuje diskriminaci ze strany spolužáků kvůli absenci TV. Určitý ústupek jsme ale byli nuceni udělat - přes PC jim občas pustíme nějakou pohádku či film z DVD. Máme tak kontrolu nad tím, co sledují. Nehledě na to, že díky absenci TV v naší domácnosti máme na děti mnohem více času ...

Odp: Bez TV
Saw, 28.11.2006 16:01

No, tak to jsem zvědav jak to bude vypadat tak v 15ti :D Jinak souhlasím, do určitého věku se bez televize děti docela dobře obejdou.
Ale když si na to tak vzpomenu, tak když jsem v nějakých těch 7mi letech rodiče ukecal na „kabelovku“, byl jsem nejšťastnější ve svém životě. U televize jsem strávil nejlepší chvíle mého života, a to myslím zcela vážně...

Mladistvým se citím být, na * kašlu
Deever, 30.11.2006 7:40

Abych pravdu řekl, nezbývá, sneczchu, než s vámi souhlasit. Hvězdička, resp. kometka, je zbytečnost, která tak pouze přispívá k vylepšení sebevědomí dětí, které sledovaly „zakázaný“ pořad.
Technicky vzato mě osobně také ještě osmnáct není, neměl bych tedy podobné sprosté a vulgární filmy sledovat také, ačkoliv mě již zákon nepovažuje za dítě, ale za mladistvého.
Mladistvým se cítím být, na hvězdičky kašlu. Jediný, kdo totiž dodržuje spravedlivé ohvězdičkování je ČT a STV, která navíc podle slovenského zákona překročila běžné hranice alibismu a dodává věkové doporučení (ano, to malé kolečko v rohu nahoře není kvalita programu na stupnici do sta, ale doporučená minimální věková hranice).

Zakázané ovoce dětí se mění - za mého dětství (což je tak osm let zpátky :-) )to byly noční novácké programy, dnes je to třeba zoofilní porno na internetu. Časy se mění. A my s tím nic nenaděláme.

Účasti na skutečných hororech, které...
romantik, 30.11.2006 13:09

Účasti na skutečných hororech, které budou muset děti ve svém životě prožít, je žádná hvězdička nezbaví.

Odp: Účasti na skutečných hororech, které...
Juras, 1.12.2006 7:45

Tak mám pocit, že ten, kdo Vás vychovával, by zasloužil pěkně na zadek. Zakázal Vám tolik hvězdiček, že Vás nepřipravil na život....

Život a erotika
Deever, 1.12.2006 15:31

Já bych to až tak nebral, pane Romantiku, ale je pravda, že život se ohvězdičkovat nedá. Ale pochopte, že v televizi nehvězdičkují ani tak brutální násilí a děsivé horory, ale hlavně erotiku.
A proti erotice, doufám, nic nemáte. Ta je zdravá (většinou) a taky poměrně zábavná (mám teď na mysli tu skutečnou, živou a ne diskutabilní úroveň nováckých erotických pořadů).
Howgh.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.