Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

4.9.2006 13:08

Je rodina přežitek?

Slýcháme od sociologů a demografů, že tradiční rodina je v krizi. Tato slova bývají často doprovázena hrozivými statistikami o vysoké rozvodovosti, o stoupajícím počtu dětí narozených mimo manželství, o počtu dětí vyrůstajících v neúplných rodinách apod. Novým slovem v našem slovníků se stává termín singles - mladí lidé žijící úplně o samotě.

Na druhou stranu slýcháme ode všech politiků napříč politickým spektrem tvrzení, že podpora rodin s dětmi patří mezi priority té které strany, některé strany se chlubí, kolik toho pro rodiny udělaly.

Kde je pravda? Pokusím se nastínit tu naší pravdu:

Jsme rodina se třemi malými dětmi - nejstarší dnes nastoupilo do druhé třídy, nejmladšímu bude za pár dní rok a půl. Manželka je doma a stará se o děti na „plný úvazek“.

1. Finanční stránka

Žena pobírá rodičovský příspěvek ve výši 3 600,- Kč a nebýt mého nadstandartního příjmu, byli bychom asi plně závislí na státním sociálním systému, což je pro svobodomyslné a nezávislé lidi dosti ponižující. Dalším negativem je praktická nemožnost vyřešit si svou bytovou otázku, neb banky mají nastavena svá kritéria podle počtu dětí a tak asi řada rodin s více dětmi nedosáhne na hypotéku.

Na druhou stranu musím přiznat, že stát pomohl mladým rodinám možností společného zdanění manželů, kdy jsme letos dostali zpět významnou část zaplacených daní.

2. Kariéra

Žena je již osm let doma na mateřské dovolené. Ztratila tím kontakt se svým oborem. Po skončení mateřské dovolené bude tak v nevýhodné situaci oproti bezdětným. A to ani nemluvím o praktikách mnohých zaměstnavatelů, jejichž první otázkou je, zda má uchazečka malé děti. Po kladné odpovědi bývá zbytek pohovoru již jen zdvořilostní formalitou :-)

Stát se snaží zavádět antidiskriminační opatření, mám ovšem obavu, že zůstanou jen na papíře. Vítanou novinkou je možnost, že na mateřské může být s dítětem i otec. Zajímavě zní i návrhy některých politiků, že by se při péči o nemocné děti mohli střídat oba rodiče,

3. Společenské postavení

Pro naše vrstevníky jsme podivíny z jiného světa, kteří se všude tahají s dětmi, místo toho, abychom si užívali, cestovali, věnovali se svým zálibám. Na naše argumenty, že i s dětmi se dá podnikat spousta věcí, slýcháme jednu odpověď - na děti máme ještě čas.

Zodpovědnosti spojené s rodičovstvím neprospívá ani kult nezodpovědnosti a života na dluh, který se na nás valí ze všech stran - Nevaž se, odvaž se ...

Co říci závěrem? Lidí, kteří chtějí mít rodinu a vychovávat děti, je naštěstí stále dost. Jen si myslím, že těch klacků, co naše na zisk a výkon orientovaná společnost hází těmto odvážlivcům pod nohy, by mohlo být o dost méně. Jak dlouho bude trvat, než si společnost uvědomí, že bez rodin s dětmi bude naše země ochuzena o ten nejkrásnější zvuk na světě - o krásný bezstarosstný smích malých dětí?

Jako bys psal o mně
Juras, 4.9.2006 21:07

Jako bys psal o mně, ale před rokem :-)
Jsme rodina se třemi malými dětmi. Nejstarší nastoupilo letos do třetí třídy, nejmladší má dva a půl roku. Manželka je devět let na mateřské a jenom díky mému nadprůměrnému příjmu nemáme existenční problémy, ale peněz nějak moc nazbyt není.

Bytovou otázku jsme vyřešili s prvním dítětem - koupili jsme na stavební úvěr domek, ale k tomu jsme se zadlužili u příbuzenstva. Díky společnému zdanění manželů jsme trochu dluhu u příbuzenstva splatili, ale jsou smířeni s tím, že je to nadlouho :-)

Odp: Jako bys psal o mně
Ivan Placák, 4.9.2006 23:43

Kelt,Juras
Ani o jednoho z vás strach nemám,buďte si jisti,že žijete velice kvalitní životy.Když je život příliš snadný,není zajímavý.Život každého z nás se velice liší,nevím jestli ho utvářejí okolnosti,nebo jestli okolnosti utvářejí nás.Některá temata, zde na Svíci jsou úvahami o kterých přemýšlím celý život.Myslím si ,že rodina v dávné minulosti byla tlupa lidí,kteří vzájemně spolupracovali. Bylo to celé souručenství,bratrů,sestřenic,tetiček,
starých i mladých. Jejich postavení se měnilo věkem,z mláďat(dětí) se stávali otcové a matky,vůdcové a ochránci,jedni přispěli silou a vytralostí,jiní výpomocí a zkušeností.Takto spolupracující skupina byla těžko ovladatelná zvenku pro svoji samostatnost.Toto byla si ta rodina v pravém slova smyslu.Dnešní model,maminka,tatínek,dětičky, je velice snadno ovladatelný a závislý na pyramidální moci, ať už se jí zmocní kdokoliv!! Příklady pro velikou četnost neuvádím.Vymaňování se z těchto pozic a návrat k původnímu stavu je asi podvědomím svobodných lidí. Nevím,možná.?.....

Odp: Jako bys psal o mně
Kelt, 5.9.2006 10:26

To je docela povedená shoda náhod, ne? Nebo že by to nebyla náhoda :-) V každém případě přeji pevné nervy, toho není nikdy dost.

Odp2: Jako bys psal o mně
Juras, 5.9.2006 10:55

A ty děcka máme po řadě od nejstaršího: kluk, blondýnka, brunetka, mezi nimi tříletý odstup (plus mínus tři měsíce) :-)

Odp: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
Kelt, 5.9.2006 10:08

Možná bych jedno řešení, jak motivovat politiky měl - volební právo dětem. Každý občan by měl volební právo už do narození, jen do 18 let by toto právo za děti uplatňovali rodiče. Pak by rázem naše pětičlenná rodina byla pro politiky zajímavější - místo 2 hlasů bychom měli rázem pět :-)

Odp2: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
Juras, 5.9.2006 10:54

Jenomže by Tě jednoduše přehlasovala většina rómských rodin.

Jinak - taky Ti přeju pevné nervy :-)

Odp3: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
Kelt, 5.9.2006 21:03

Neexistují bohužel přesnější statistiky o volební účasti romského etnika, ale podle mého názoru půjde o nízké procento, takže bych se přehlasování ze stran Romů moc neobával :-)

Odp: No, ona je asi chyba v prvotní úvaze...
NEMO, 6.9.2006 9:34

Je výslovně zakázano evidovat, statisticky podchytit podle rasy, dokonce jsou i pravidla, kdy se nesmí rozlišovat podle pohlaví. Copak můžeme ženskou poslat ke zbíječce, do lomu? Tyhle pseudohumanisty nebo jak je nazvat bych nahnal do dolů kutat rudu, debila co dal takový návrh do zákona pověsit za gule do průvanu...
Je to prostě nesmysl.
Proč podnikatel nesmí vědět do čeho jde podle údajů? :)

Odp2: No, ona je asi chyba v prvotní úvaze...
Juras, 6.9.2006 9:44

To by měli všichni diskriminovaní náramně jednoduchý. Místo aby ženská hned věděla, že nemá cenu ucházet se o práci tam, kde potřebují chlapa, bude se vláčet k pohovoru, aby se tam dozvěděla, že bude zařazena do užšího výběru a za čas jí řeknou, že ji neberou... To přece nejde ;-)

Odp3: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
NEMO, 6.9.2006 9:42

O přehlasování se nebojím...
Tohle stojí za přečtení:
STŘEDOVĚK 2004
Nevím co si o tom myslet, ale je to hodně smutný...
Jim opravdu není pomoci, musí si to projít jako každý národ, sami pochopí, že to takhle nefunguje, buďto vymřou nebo se přizpůsobí. Komunistická pomoc v minulosti uškodila, pořád to říkám, měli je nechat napokoji...

Odp2: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
NEMO, 5.9.2006 14:20

Volební právo dětem chodícím do školy a rodičům plnící své občanské povinnosti pro společnost. Nejsou jen práava, ale i povinnosti.
Pokud někdo jen bere a nic nedává, tak by neměl mít volební a jiná práva (vyjma momentální těžké životní situace zaviněné shodou nepříznivých okolností, takových je ale málo).
Proč mají ve společnosti někteří makat jako debilové bez odpočinku na nějaké vyžírky, kteří jen mají nataženou ruku? Fakt mě to nebaví...

Odp3: Netuším, kde se to v lidech bere, že na...
Ivan Placák, 7.9.2006 18:04

Tato situace se mne už netýká,tak jako by byl i můj hlas jenom poloviční.Ale, když už.....Nestojím o to aby mě někdo pomáhal,stačí když nebude překážet.!!

Životní pohoda
romantik, 14.9.2006 20:56

Dobrá funkce rodiny, její pevnost, přívětivé a harmonické rodinné zázemí a láskyplná plnohodnotná péče o děti může fungovat jen ve společnosti, která lidem poskytuje poměrně dobrou životní jistotu, stabilitu a klid. Strach o práci, nejistota existenční i společenská, byrokracie, nadměrný hluk, kastovnictví, finanční podvody, nekvalitní zboží a jeho nedostatek a neúměrný růst cen k optimální životní pohodě nepřispívají. Pro klidný rodinný život není dobrý ani moderní boj o prestiž, o to, kdo má dražší auto, chalupu, nebo zájezd na dovolenou.

Odp: Životní pohoda
Juras, 14.9.2006 21:39

Já bych to viděl naopak. Základem je dobrá rodina - té neuškodí jakékoliv ataky zvenčí, všichni si pomáhají, když se zrovna některému členovi nedaří.

Odp2: Životní pohoda
alrisha, 20.1.2007 20:29

Juras, máte veľmi dobré, zdravé názory. S takými ľuďmi spoločnosť nevymiera, kiež by bolo veľa takých. ;-)

Volební právo dětí
Jana, 30.9.2006 19:51

Doufám, že mě pánové neukamenujete, že jsem vlezla na mužský server. My jsme asi dost podobná rodina jako Kelta nebo Jurase, máme tři děti 9, 7 a 2 a tři čtvrtě - kluk, holka, kluk. S přetržkami jsem doma už skoro deset let, manžel má plat středoškolského učitele, takže moc nadprůměrný ne. Bydlet kde máme, to za nás vyřešilo dědictví. Rádi bychom oba ještě jedno dítě, ale bohužel si to prostě asi nemůžeme dovolit. Jo, a o volebním právu pro děti jsem právě včera četla v knize Rodina a společnost profesora Iva Možného a on tuto myšlenku vůbec nezavrhuje, spíš naopak.

Odp: Volební právo dětí
Juras, 2.10.2006 10:24

Já myslím, že to není mužský server :-) A v diskusi lidi nedělím na ženský a neženský (to jenom za volantem ;-))

Měl jsem hned po škole nabídku učit na gymplu. Ovšem ten plat, co mi nabízeli, to by stěží pokrylo nájem v bytě, kde jsme tehdy bydleli. Doufám, že se to za těch 11 let učitelskejm trochu zlepšilo.:-)

Odp2: Volební právo dětí
Jana, 2.10.2006 12:53

My učíme na gymplu oba, já si teda momentálně užívám mateřskou. Na život to stačí, ale třeba hypotéku nám se třema dětma asi nikdo nedá, auto nemáme a na zahraniční dovolené jsme ještě nebyli. Mě osobně to nijak nechybí, akorát ten domeček bych si přála, ale třeba se nám poštěstí koupit nějaký starší, ne o moc dražší než náš byt. Jinak jsem si včera četla Jana Kellera - Soumrak sociálního státu. Tvrdí, že ti, kdo si v dnešní době pořídili děti, se zachovali vysloveně neekonomicky. Již od druhého dítěte klesá životní úrověň přímo drasticky. A nakonec na tom budou biti dvakrát - jednak si nestačí tolik naspořit na stáří jako bezdětní, protože na to prostě nemají, jednak potom budou jejich děti živit i ty, kdo si děti nepořídili. Tolik Keller a já jsem ráda, že rodiny se třemi a více dětmi přesto ještě nevymřely.

Odp3: Volební právo dětí
Juras, 2.10.2006 14:46

To je hrozný - učitelská rodina! ;-) To jsme na tom stejně ale já naštěstí nakonec neučím. Protože jsme před pěti lety koupili domeček na vesnici, tak už bydlíme lépe a raději, manželce se navíc naskytla příležitost učit přímo v naší vesnické škole (má půl úvazku učení napůl s ředitelem a druhou půlku jako družinářka). Je ještě na mateřské, ale už učí, aby si do školy nenašli nikoho jinýho.

Odp3: Volební právo dětí
Kelt, 2.10.2006 20:25

Sorry, že zasahuji do Vaší debaty s Jurasem :-), ale nedá mi to, abych nezareagoval. Knížku od pana Kellera jsem četl a moc se mi líbila - ten člověk používá selský rozum a nebojí se říci i nepopulární věci.

V tomhle jsem ale trošku optimista - lidé měli děti i v těch nejhorších dobách, jenže tenkrát fungoval trošku jinačí sociální model - nejprve rodiče vychovali a starali se o děti, potom ve stáří se role vyměnily a děti pečovaly o své staré rodiče. Dnes tenhle prvek generační spolupráce vymizel, což je škoda. Ale pokud má společnost přežít i „Soumrak sociálního státu“, bude se muset k té generacemi osvědčené metodě vrátit. Zatím nám vícedětným nezbývá, než vychovávat své děti tak, aby na to byly připravené. Ale jak? :-)

Odp4: Volební právo dětí
Jana, 4.10.2006 12:24

Četla jsem, že s péčí o své staré rodiče mají teď dost problémů v Číně. Populační politikou se vládě podařilo stáhnout počet dětí v rodině na jedno, nejvýše dvě (asi se to úplně netýká těch nejchudších zemědělských oblastí). A najednou zjistili, že mladý Číňan má kolikrát na starosti kromě rodičů i prarodiče a další staré příbuzné. Když má pak živit 6 i více lidí, není co závidět.
Mě se to naštěstí netýká, dcerka mi už ve třech letech slíbíla, že až budu stará a maličká, bude mě vozit na kole v dětské sedačce a vařit mi kakao :-):-).

Odp5: Volební právo dětí
Kelt, 4.10.2006 12:32

To máte moc hodnou dcerku :-) :-)

U nás opačně než v Číně
romantik, 4.10.2006 20:24

U nás to někde dopadá opačně, totiž rodiče a prarodiče živí ze svého důchodu dospělé nezaměstnané děti a vnuky, kteří nemohou sehnat práci. A to je horší.

Jak to vlastně s Vámi je?
Juras, 4.10.2006 20:48

Vy jste ten prarodič, který živí potomky anebo ten nezaměstnaný vyživovaný vnuk?

Odp: Jak to vlastně s Vámi je?
ivanplacak, 5.10.2006 22:28

Pane bože, to je neštěstí,to je neštěstí.!!

Odp5: Volební právo dětí
ivanplacak, 5.10.2006 22:11

Dvě statečná srdce mají rády kakao??....Já taky.

Odp4: Volební právo dětí
alrisha, 20.1.2007 20:36

lidé měli děti i v těch nejhorších dobách, jenže tenkrát fungoval trošku jinačí sociální model -
áno, to je model troch grošov z rozprávky
V rozprávkach je uložená múdrosť vekov. Porušenie takých múdrosti je vždy deštruktívne a nevedie to k prospechu ani spoločnosti, ani jednotlivca.

Děti
Eliška, 10.11.2006 12:24

Myslím si, že není rozdíl mezi finanční situací v době, kdy jsme měli děti my a dnes. V sedmdesátých letech se nám narodily postupně tři děti, byt jsme měli, protože manžel šel pracovat na šachtu, já sama jsem byla sedm let na mateřské. Nikdy jsme na tom nebyli finančně nějak zvlášť dobře, naštěstí byla jiná doba, žádná reklama nenutila děti mít značkové hadry, mobily, počítačové hry, a jiné zbytečnosti, to tedy nevím, jak bychom to zvládli. Zato měly děti od mala plnou knihovnu knížek a časopisů, chodily do kdejakých kroužků, sportovních oddílů, jezdily s nimi do přírody. Ani na minutu jsme ale nepřemýšleli o tom, že když budeme mít děti, že na tom budeme finančně mizerně, a to jsme, v době, když jsem byla poprvé těhotná, neměli nic, ani byt, ani extra úspory. Všechno jsme si pořizovali postupně, jak šel čas. Dnes je mi 57 let, mám hodné děti, pět vnoučat a jsem šťastná, že je mám. Všechny naše děti jsou na tom na dnešní poměry docela dobře a samy taky nepřemýšlely o tom, zda dítě mít, či nikoli. Prostě je chtěly, stejně jaky my.

Odp: Děti
Alice, 16.11.2006 14:54

Dovolila bych si Vám paní Eliško oponovat...
Naše generace (je mi o dva roky víc než Vám) to měla přece jen poněkud lehčí. Byla jistota stálého příjmu, což se o dnešní době říci nedá. Tím pádem nemají mladí tolik možností na získání půjčky, aby si vybavili domácnost. (My mohli mít tzv. novomanželské.) Neexistují pořadníky na byt a získání bytu od zaměstnavatele je dnes již skoro nemožné. Spousta mladých hned po skončení školy začíná svoji profesní dráhu na úřadech práce. Rodiny s více dětmi si dnes těžko dovolí posílat děti do nějakých kroužků, protože i částka za školní lyžařský výcvik je pro mnohé cifra astronomická. Dokonce je skoro přepychem, mít plnou knihovnu knížek. A Vámi zmiňované značkové „hadry“ a „další zbytečnosti“, určitě taky všechny děti nemají. Dovolím si tvrdit, že finanční situace rodin s více dětmi dnes, je mnohem složitější, než byla ta naše.
( Vychovala jsem 6 dětí.)

Odp2: Děti
ivanplacak, 18.11.2006 12:21

Stojím na straně paní Elišky! Ze skuhrání a kňučení sebelítostilů mě už brněj uši,nedá se to už poslouchat!Asi nemáte ani ponětí ,co je to skutečná nouze. Nikdy jste ji nezažila! Jestliže někdo vystuduje obor, nebo zjíská dovednosti a znalosti o které nikdo nestojí,které nejsou nikomu prospěšné a nenabídne je v místě, kde jsou žádané ,tak je to pouze jeho zodpovědnost a ne nikoho jiného. Proč si myslíte,že za to ,,někdo„může? Začít svůj profesní život v plné síle a zdraví na úřadě práce, je buď důsledek už špatného rozhodnutí při výběru povolání nebo pouhá pohodlnost převzít na sebe zodpovědnost za vlastní život.Napište,prosím,proč si myslíte,že by měl někdo někomu vydělat na jeho byt? Kdo, by ten ,,někdo“ měl být? A proč? Ke knížkám:
Proč jich mít plné regály? Jaký to má smysl? Stačí mít ty správné, podle oblasti zájmu.Knížka má být ohmatatá čtením, je protihodnotou při směnách a vzájemných půjčkách. K radosti jejich autorů a poučení nás čtenářů. :-) Ke sportu:
Sportovat se má v přírodě pro vlastní potěšení, požadavky některých lidí na pohodlí při sportu převyšují potřeby olympijských družstev, ještě před pár lety.
Hadry a zbytečnosti: Nějaké ty hadry a zbytečnosti máme skoro všichni,snažím se jich mít co nejméně,otravují život.
Finanční situace je věcí každého z nás.Mně nezkolí ani bohatství ,ani chudoba Evropských rozměrů.Pokud jste si pohoršila,je to proto,že klesla dodnota Vaší práce, nebo proto,že byla tehdy nadhodnocena. Někdo musel tehdy svojí otrockou prací přispívat na vaší životní úroveň,(vydělat Vám svojí prací na Váš byt,aniž by se kdy svého dočkal,-přiznejte si to!),jiná možnost není !Hodnoty nevznikají samovolně,Pokud byste se živila vzděláváním jiných,-zmíněné kroužky,instruktáže,vzdělávání jako takové,-učitelství,také byste za svojí práci požadovala mzdu.Zdá se Vám to divné? Třeba by někteří z nich měli rádi taky 6 dětí,nebo by rádi přilepšili těm co už mají.!!Hradit si náklady svojí spotřeby je přirozená samozřejmost,kdo by je měl nést? A proč? Počet dětí je zodpovědností rodičů.Koho jiného? Já mám pět dětí,jak je mám uživit?..co mám dělat?(Nemám na mysli Vás,platí obecně) Tak to je na žalobu pro absenci zodpvědnosti! Stejskalo se Vám po všem možném,jenom to nejcennější jste nezmínila.Svoboda!To je ta největší cennost!Jestliže ji Vaše děti nikdy neztratí,tak už téměř nic nepotřebují,to co je čeká,jsou drobné i větší starosti,já jim souhrně říkám život lidí.

Odp3: Děti
romantik, 18.11.2006 16:27

Svobodou, pane Placáku, je také možnost mít pět a více dětí, aniž by rodiče měli strach z toho, že je neuživí.;-)

Odp4: Děti
ivanplacak, 18.11.2006 18:24

Svoboda a zodpovědnost!!..jsme zase tam ,kde už mnohokrát. ;-) Nikdy se ze svých pozic nepohnem.Dát záruku,na to,že uživíte 5 dětí ? Kdo vám takovou záruku dá? Na kom byste uplatnil plnění takové záruky? Kdo by byl ručitelem? Někdo by se musel podílet daněmi na výživě vašeho ,,rozhodnutí" na úkor svých dětí. Proč?!!..Kdo?!!.Zodpovědné je připravit pro svoje děti zázemí.Právem dítěte je, aby se narodilo zaopatřené a chtěné.Z Jany,Kelta ,Jurase,Nema a několika dalších takový dojem mám,někomu bych nesvěřil ani zalévání kytek.

Odp3: Děti
Jana, 18.11.2006 17:55

Dovoluji si s vámi zuřivě souhlasit i opatrně nesouhlasit.
Je pravda, že většina lidí má na svou životní úroveň přehnané a ničím (teda vytvořením určitých skutečných hodnot) nepodložené nároky. Pokud si někdo vezme půjčku na Vánoce a na dovolenou a pak nemá z čeho platit činži, tak to prostě poťal.
Na druhou stranu, pokud se stát není schopen postarat o potřebné - tím myslím staré, nemocné, ty, kteří přišli o práci, je úplně na houby a můžeme si tady zavést zase prvobytně pospolnou společnost a rodové klany - ale to už jste tady někdy propagoval, ne?;-)

Odp4: Děti
ivanplacak, 18.11.2006 21:44

Výběr plateb a výpočet důchodu nikdy nemůže být spavedlivý, je přímo nemorálností! Pokusím se vysvětlit co mě k tomuto tvrzení vede. Protože nejsme stejně staří,velcí,silní,nadaní,zdraví,a nemáme stejné zázemí přesto máme každý z nás nějakou přednost,buď vědomost nebo dovednost.Každý z nás dosahuje svého životního vrcholu v jiném věku.Právem každého je, aby se sám zajistil na svoje stáří!..proto je nemorální, někoho, kdo využívá právě svého životního maxima danit progresem a takto ho o možnost využití jeho schopnosti zajistit se sám připravit! Nehledě na to,že když se práce daří, tak přináší i radost. Práce není jenom otravná nutnost!..je životem samým. Někdo se veze celý život na hřbetu vlny politického úplatku a zažívá neustálé výhody,kdežto jeho o dvacet let starší nebo mladší soused mu na tyto neustále přispívá,aniž by se sám kdy nějaké dočkal. Takto se stane,že někdo využívá poskytnutou výhodu,aniž by si uvědomil,že ji zvlastnil někomu jinému.Příspěvky na kde co!-spoření ,rekreace,bydelní,různé poukazy , výsluhy,atd.za život to může dělat i miliony !!Někdo bydlel a bydlí ve sklepě a svojí prací, zaplacenou zdravím a znehodnoceným životem přispívá někomu na přidělený vícepokojový byt s vytápěním v režijní sazbě. Někdo dostane důchod vypočtený z nasbíraných výhod za politickou práci v minulosti, za otročení jiných,poskytující mu další výhody,(třeba úrok,-spoří-li přebytky a stát mu ještě připlatí!!..Z čeho?..proč?) ať už je vědomým nebo nevědomým příjemcem výhod, okradeným se nikdy nepodaří dosáhnout úrovně takto zvýhodněných! Spravedlivé je mělké zdanění.Důchod by neměl být vypočten,ale měl by být dávkou zajišťující existenci všech.Do důchodu bychom měli jít zajištěni ze svého aktivního života.Dávka by měla být pouhou jistotou zajišťující důstojnost všech!Neúplatné,nemanipulativní,spravedlivé, důstojné i pro ty jimž se v životě nedařilo. Pro délku příspěvku končím,argumentů by bylo ještě hodně.

Odp5: Děti
Jana, 19.11.2006 18:25

Ivane, vám to psaní ale jde od ruky.:-) co myslíte mělkou daní?

Odp3: Děti
Alice, 22.11.2006 13:11

Pane Placáku...obávám se, že jste nečetl pozorně ani článeček paní Elišky, ani mou reakci na něj. Nešlo přece o „skuhrání a kňučení sebelítostníků“, ale o úhel pohledu
na to, zda se děti po finanční stránce vychovávaly snáz v době našeho mládí, nebo nyní. Nevím kolik je vám let a zdali vy sám víte co Vámi zmiňovaná nouze vůbec je. Z Vašich příspěvků však usuzuji, pouze to, že pokud je v nicku Vaše skutečné příjmení, pak Vám sedí.....Přeji hodně úspěchů a co nejméně negativních životních zkušeností.Nepořizujte si děti,neotročte na spoluobčany a až zase budete k nějakému článku přispívat, zkuste se nad ním nejdřívě zamyslet. Potom snad nebudete plácat vše dohromady. Krásný den.

Odp4: Děti
Jana, 22.11.2006 14:04

Alice, na pana Ivana mi nešahejte. Myslím, že on se zamýšlí dost a dost, má prostě na věc jiný názor než vy a rozhodně neplácá.

Odp4: Děti
ivanplacak, 22.11.2006 14:12

Podobnou reakci jsem očekával,nepřekvapila.

Odp4: Děti
Silvie, 7.1.2007 3:28

Paní Alice, když tak čtu Vaše rozplývání se nad minulým režimem, myslím, že jste na něco zapomněla. Dovolím si jen pár připomínek:
- deformování dětí lžemi, které se učily ve škole, četly v Rudém právu a slyšely v jediné státní televizi
- fronty na nové knihy, pomeranče, maso, vložky, zubní pasty, ...
- železná opona = nemožnost vycestovat s výjimkou NDR prakticky nikam (i do Polska muselo být pozvání)
- likvidace nepohodlných; a tím nemyslím politicky, ale i zdravotně (vozíčkáři za komunistů na ulici - to snad ne?)
Obdivuji Vás, že jste do tohodle režimu porodila 6 dětí. Já radši mám jenom 2 děti v dnešní době, i když vím, že to není žádný med. Radši mít utažený opasek než obojek - jestli mi rozumíte.

Odp5: Děti
ivan, 7.1.2007 5:17

Silvie,vidím ,že máme na svět stejný pohled. Díky. ivan= Ivan Placák

Odp: Děti
romantik, 16.11.2006 15:09

Paní Eliško, pozor na to, co říkáte. Jste vyjímečně šťastná rodina a Vy sama vyjímečně šťastná žena. Stává se, že to, co si někdo pochválí, se brzy potom změní ! Jinak Vám přeji, aby Vám to vydrželo.

Jiný sociální model
Márinka, 2.2.2007 9:02

Má troška do mlýna nebude polemika s žádným zde uvedeným názorem, ale něco málo z reality. K napsání mých životních zkušeností mne přiměla poznámka o tom, že kdysi byl jiný sociální model - rodiče se starali o děti, které se pak staraly o své rodiče. Prostě ideální vejminek.

Vychovala mne babička. Vdala jsem se daleko od ní, ale manžel jí ve svém domku zbudoval pokoj a tak jsme si ji vzali k sobě. Přišlo dítě. Pak jsem se vrátila do práce. Začala jsem budovat - dlužno dodat že úspěšně - kariéru. Babi stárla, churavěla. Jednoho dne na tom byla tak zle, že bylo nutno se okamžitě rozhodnout: ústav, nebo poslat kariéru do pryč a zůstat doma. Zvolila jsem tu druhou možnost. Čtyři roky jsem byla s ní doma. Poslední dva roky byly velmi náročné nejen ekonomicky - finančně jsme šli velice dolů, ale také psychicky. Kdo nezažije, neuvěří, jak je těžké žít 24 hodin denně s těžce nemocným člověkem. Babi umřela v 87 letech.

Samozřejmě jsem se už do původní profese nevrátila, ale práci kterou dělám teď, miluji, i když mám poloviční plat. A teď ta druhá část sociálního modelu. Po svých vlastních zkušenostech bych nikdy nechtěla, aby moje dcera opustila svůj život a věnovala ho mně. Já se znám, budu stejná jako babi a nebude se mnou žádný med. Proto jsem jí už dnes vděčná, že ochotně přijala nabídku získat vzdělání na drahé soukromé škole, kde však školné za nás platí nadace. Snad jí to půjde dobře i nadále, otevře si cestu k dobré práci a dobrým výdělkům a nám - starouškům, až my půjdeme do důchodu s 30 procenty současného (podprůměrného) platu - přispěje na profesionální pečovatelku.

Takže to bude obráceně - budeme čekat, až dostane výplatu, přijede k nám s vnoučaty na návštěvu, poplatí co je třeba, pohladí, dá pusu a zase odjede :o)))

Odp: Jiný sociální model
ivan, 2.2.2007 15:51

Se svým bráchou Michalem se staráme o svojí 75 letou maminku.Při nepřetržité péči se střídáme po dvou dnech.
Po zlepšení jejího zdravotního stavu,jsme si trochu ulevili,ale přesně vím o čem hovoříte.Mám vlastní zkušenost.Rozdíl je pouze v tom ,že dojíždíme k ní domu.
Přeju Vám, aby Vám to vyšlo přesně podle Vašich představ.:-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru