Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

1.9.2006 18:47

Jak jsem se měl v Praze

Nebyl jsem v matičce stověžaté nejméně tři roky. Nechtělo se mi. Svět hlavního města musí člověka z venkova znepokojovat a popuzovat. Až z důvodů neodkladných jsem se tam přece jen opět vypravil. Protože mi vybylo něco času, loudal se několik hodin Starým Městem, po mostě i v podhradí, jako to činím pokaždé, chtěje se potěšit krásou, jež je jedinečná a nekonečná.

Praha se stala světovou módou. Ulicemi a uličkami nepříliš rozměrného historického centra se valí davy. Kromě toho, že jsem měl opět nepopsatelný požitek ze starobylé krásy, nemohl jsem ponechat bez povšimnutí lidi z různých končin světa. Nejsem si jist, že většina z nich se spontánně a bez popudu, jak si to Praha zaslouží, těšila a žasla, jako pokaždé já. V zajetí turistických schémat se hnaly skupinky od jedné turistické věhlasnosti ke druhé, od jedné atrakce, kterou jim podstrojují ziskuchtiví Pražané na každém kroku, k další. Tu se něco kuchtí, tu vyhrávají - od flašinetu po klasický jazz. Tu mu vyhotoví černobílou či barevnou podobiznu, tu ho povozí ve vyšperkované bryčce nebo v prastarém vycíděném autě (1300 Kč za čtyřicet minut), nebo mu vyhotoví suvenýr. A turista, lačný rozličných cingrlátek, pomíjí to, co je hodno jeho pozornosti.

Ano! Praha, jež by měla být svou vznešenou krásou místem k tichému vnímání a rozjímání, se stala rájem kupčíků, poutním mumrajem a manufakturou, v níž jsou oškubávání a olupování naivní poutníci. Expanze pochybných kšeftů je bez mezí (řady provizorních krámků už se nacházejí i v bezprostředním okolí Staroměstské radnice). Jedinou všeobecně vnímanou pozoruhodností je jen pochod svatých na orloji a ( pro Židy) židovské starožitnosti.

Viděl jsem i jiná pozoruhodná historická města, jako jsou třeba Benátky, která si na rozdíl od Prahy i v turistických návalech uchovala styl a decentnost.

Má návštěva skončila potupněkomickou příhodou:

Když jsem chvátal na svůj rychlík, nemohl jsem pominout na hlavním nádraží ona místa. Neznaje proměny našeho světa, chvátal jsem ke kýžené mušli. Bylo se mnou ihned naloženo jako s černým pasažérem a energická záchodbába mi za přispění obnošeného pomocníka příkře vysvětlila, že u nich se platí i za postání u mušle, a to obnosem 5 Kč. Divila se potom k pobavení ostatních, z jaké samoty jsem si to vyjel do světa, když nevím, že jsme si před šestnácti lety zavedli kapitalismus a záchodové podnikání v něm živě prosperuje. Na revanš jsem si vyžádal ke svému úkonu mýdlo, papírový ručník a hlavně umyvadlo, neboť všechna byla obsazená toulavými nádražními nocležníky, kteří tu holením, smáčením a česáním měsíce nestříhaných vlasů upravovali u všech umyvadel svá omšelá vzezření. Docela jsem si oddechnul, když „domácí“ a její asistent, mi přestali věnovat pozornost, neboť se jali vyhánět z jedné z kabin dva záchodové hosty, kteří tam, jak bylo patrné z úpění a vzdechů, provozovali čtyřprocentní lásku.

Tak v rozmanitostech všelikých skončila má návštěva věhlasné metropole. Seznal jsem, že všechno se dalo v závratný let. Mám tušení, že příště, bude–li ještě nějaké, budu už v rušném prostředí pražském synonymem dokonalého vesnického křupana.

Praha City
skeptik, 13.9.2006 9:15

Centrum Prahy is dead, veškerou magii utloukla neviditelná ruka trhu: je to názorný model toho, co s námi všemi postupně udělá „kapitalismus bez přívlastků“. Měla by se z toho udělat varovná rezervace a pořádat sem naučné exkurze pro nepoučené obdivovatele liberalismu. Turisti sem přestanou jezdit, až někoho napadne, že takovouhle instantní Prahu lze z papundeklu a polystyrénu vystavět za dva týdny třeba u Tokia. Lehký odlesk toho, co byla Praha, je třeba hledat úplně mimo centrum, tzřeba v Dejvicích....

**********
******, 13.9.2006 16:24

To je přeci všeobecný jev, do světa vstupují mocnosti pekelné a Prágl není výjimkou. Jsem spíš překvapen, když je někdo ještě slušný nebo milý.(příjemně překvapen).

I to je Praha
sandál, 14.9.2006 8:43

Praha je - „rájem kupčíků, poutním mumrajem a manufakturou, v níž jsou oškubávání a olupování naivní poutníci“. Takto naříkali již naši předkové od středověku. Ano pro lidí z „venkova“ - nikoli v hanlivém kontextu se centrum Prahy stává strašákem. Bydlím v Praze od roku 1978. Turistů ze „Západu“ minimálně, staré chátrající domy s věčným lešením na každém kroku. Osvětlení připomínající středověk (mimo hlavní turistické tahy), na podzim smog a ranní pošmourno které dýchalo ze zanedbaných dvorků a zákoutí. Upachtění lidé shánějíci základní potraviny, depresivní šeď. I to bylo centrum Prahy v těch letech. Problém je ten že na Prahu - mluvíme-li o centru - se lze dívat všemi způsoby. Nic není černobílé. Tak jako se mnoho změnilo k lepšímu, tak se mnohé změnilo negativně. Souvislost s návštěvnosti Prahy je více než jistá. Praha jim má totiž co nabídnout a nemám strach že by turistů ubylo. Naopak je to tady čím dál rušnější. A jít pro mě do centra Prahy na pivo je bláznovstvím. 40Kč za pivo... - skoro vše je podřízeno poptávce a nabídce turistům. I přesto když jedu centrem - Staré Město a Malá Strana mám pořád tentýž pocit ze vznešenosti Prahy a dýchnou na mě dějiny. Pokud nerostou u Staroměstského náměstí mrakodrapy a skleněná kancelářská monstra je to ještě dobré. Snad to vydrží.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.