Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

19.7.2006 9:53

Odkaz Cyrila a Metoděje

Vladimir

Právě uplynulé svátky Cyrila a Metoděje mne inspirovali k tomu, abych prozradil světu, jaký vztah mám k náboženství a konkrétněji kekřesťanství. Vím, že se o víře zde na Svíci už diskutovalo, přesto si myslím že o lásce k Bohu by se nemělo přestat mluvit asi nikdy :-)

Velcí věrozvěstové na mne udělali hluboký dojem, když přijali úkolnaučit český lid věřit v Boha. Byli to oni, co mi nyní dodali sílu proměnit myšlenky ve slova. Za jejich odkaz naší zemi bych jim rád tímto článkem poděkoval.

Můj život je ovlivněný vírou v Ježíše Krista. Už si přesně nepamatuji ten okamžik, kdy Ježíš vstoupil do mého života, bylo to v někdy v dětství. Vím však, že jeho vliv nabíral na síle a moje touha přiblížit
se Ježíšovi neustále trvá. Do mého života vstoupil totiž někdo, kdo mi převrátil život naruby. Umožnilo mi to nalézt (nebo si aspoň myslím, žejsem našel) smysl života a také klid v duši. Díky tomu jsem objevil cestu, po které mám jít.

Pravidla jak žít. Předně, změnil jsem své chování k jiným lidem. Ježíš prostřednictvím Bible přesně ukazuje, jak bychom měli jednat se svými bližními a cizími lidmi. Naučil jsem se většímu porozumění a přemýšlení nad jednáním lidí.
Desatero, které nám Bůh dal abychom podle něj žili je pohlazením ve srovnání stím, co učí Ježíš. Ježíš je mnohem přísnější a proto dodržování Desatera je jen první krůček k tomu dostat se blíž k Ježíšovi. Život má určitá pravidla, proč je tedy nedodržovat? Když
nebudeme čekat, když je na semaforu červená, hrozí nám že nás přejede auto.

Když nebudeme věřit v Ježíše, nedostaneme se do nebe. Takhle jednoduché to je. Já jsem začal prvním přikázáním, totiž že budu věřit v Boha.
Někde v koutku mé duše jsem si přál, aby Bůh existoval, to bylo docela snadné. Když jsem se pak více seznamoval s Biblí, toužil jsem po Bohu stále více.

Věřit na nádherný život plný štěstí je přitažlivé, kdo by nechtěl prožít takový život? Prvním krůčkem je věřit. Když se o to pokusíme, Bůh se nad námi může slitovat a ukázat nám cestu. Je na světě něco lepšího, než
dělat radost někomu, kdo nás stvořil?

Jak se tedy přiblížit k Ježíšovi?Tak jako každý hříšník jsemsi i já musel projít obdobím, kdy jsem se
vyznal ze svých přestoupení a prosil jsem o odpuštění. Jsem si vědomtoho, že i nadále budu hřešit, protože jsem jen člověk. Ve svém životě jsem si však změnil priority a nyní je na prvním místě Ježíš, které ho chci následovat
Samozřejmě nejsem sám, komu Ježíš vstoupil do života a že si ho nemůžu nárokovat jen pro sebe. Ježíš tu není jen pro mne, je tu pro všechny lidi na tomto světě. Stačí jen upřímně chtít a věřit, že je tady na světě něco jako vyšší duchovní síla, která nás miluje a chce, aby se nám
splnily naše sny.

Je uklidňující vědět, že je zde na světě nad námi někdo, kdo moc a sílu měnit svět k obrazu svému. Který to s námi myslí dobře. Že tady existuje obrovský prostor pro zlepšování, aby člověk neustrnul na nějaké úrovni a neustále se zdokonaloval. Aby nedostal pocit, že teď všechno má a že mu nic necchybí - že má nad vším kontrolu. Protože prostě nemá. Člověk je omezený a Bůh je dokonalý.

Víra je dar, který jsme dostali, proto je si ho třeba vážit Málokdo si vlastně uvědomuje, jak velká událost se stala příchodem dvou věrozvěstů na naše území. Přinesli nám křesťanství, které osvobozuje. Pokud se člověk dostane do těžkých problémů, které neumí zvládnout, neexistuje podle mne žádná jiná síla, která by mu dodala síly a odvahy pustit se do jejich zdolání. Bez víry lidé propadnou panice, podlehnou drogám nebo alkoholu. Neboli jeden problém vyřeší tím, že si způsobí problém ještě větší. Nic takového bych nikomu nepřál. Vím, že tím nejlepším lékem je věřit, že mi Bůh pomůže v nesnázích.

Přeju i ostatním, aby okusili ten velký dar, kterým je nalezení Ježíše. Velké tajemství kde bychom ho všichni měli hledat, je v našem srdci.
Snad mi to Ježíš odpustí, že jsem takto prozradil, jaká cesta k němu vede.

Na okraj jen malé povzdechnutí. Je velká škoda, že svátek Cyrila a Metoděje není oslavován ve velkém stylu, podobně jako Irové slaví svého věrozvěsta. Snad v budoucnosti více oceníme, co pro nás tito velcí učitelé udělali.

Skutkem pomáhat současným lidem
romantik, 29.7.2006 22:58

Vladimíre, možná jste studujícím teologie, možná od útlého dětství věříte svým blízkým, že je nezbytné chodit do kostela. Naproti tomu dle mého názoru je třeba se znova a znova pokoušet pomoci současným lidem bojovat proti současným problémům např. proti bezdůvodnému propouštění z práce a tím okrádání lidí o jediný zdroj obživy. Cyrila a Metoděje si vážím jako historických kulturních a osvětových osobností, ale slavit nějaký jejich svátek v dnešní době považuji za přežitek, za anachronismus. Co pomůže bezdomovci Svátek Cyrila a Metoděje v kalendáři ? Pomůže to proti korupci ? Pomůže to proti autohaváriím ?
pomůže to proti neustálému zdražování potravin a snižování jejich kvality ? Zkrátka člověk musí napřed alespoň moci žít na slušné úrovni a teprve pak si může „dovolit a vychutnat si“ nějaké svátky.

Clanek pekny a jde z nej citit, jak sam...
denver, 31.7.2006 11:27

Clanek pekny a jde z nej citit, jak sam rikas Laska k JK.
Avsak nemyslim si, ze prave C a M byli ti prvni, kteri nam zde ukazali cestu pravdy a „cestu do nebe“. Ti to zde mozna verejneji rozsirili a mnoho lidi spise utvrdili. Nicmene jejich cin je pozehnanihodny.

Máte k článku co říct? Máte názor?...
kurníík, 2.8.2006 0:23

Máte k článku co říct? Máte názor? Napište co si myslíte!

No tak jaa si teda myslim jaa, že seš pánbíčkář co neví co by světu zdělil, akorát to vo tom ježíšovi co nás všechny podrží. Vzchop se chlape, mozek maash na myshlenii a ne k recitování filmovejch fraazhii

Degradace svátků
sandál, 2.8.2006 9:41

Slavení svátků všeobecně je anachronismus pro ty kteří nemají vztah ke konkrétním osobám nebo událostem. To se týká také Cyrila a Metoděje ( Konstantina).
Ve škole jsme se učili že přišli z Konstantinopole a přinesli písmo hlaholici. A to je snad vše. Možná si ještě někdo pamatuje i století kdy se tito dva objevili. Co z toho plyne? Pro drtivou většinu národa je to pouze den volna navíc (jako většina svátků) a příležitost odjet např. na chalupu. Z tohoto hlediska je to opravdu anachronismus. Pro tyto lidi by bylo asi účelnější zavést jednou za dva měsíce jeden čtvrtek a pátek volný a je to.
Kde je chyba? Ta je dána 1. Nedostatkem vnímáním národa jako celku a akceptováním jeho důležitosti v historii Evropy. 2. „Povinné - nepovinné“ slavení svátků za minulého režimu. 3. Neznalost historie a její vliv na současnost.
Kupodivu veřejná média k tomu výrazně přispívají. V případě Jana Husa byly promítnuty 2 filmy od Otakara Vávry - v idejích KSČ a Zdeňka Nejedlého -, potom pár dokumentů a vzpomínek. Takže poměrně málo. K svátku Cyrila a Metoděje - dvacetiminutový !!! program na ČT1 a bohoslužba. To je vše. Proto se nedivím bohužel předešlým reakcím na kvalitní článek.

Odp: Degradace svátků
romantik, 9.8.2006 22:45

Pro „sandála“:
1. Vnímání našeho národa jako celku a akceptování jeho důležitosti v historii Evropy je silně potlačováno teprve v současnosti z médií plynoucím přesvědčováním, že už sami nic neznamenáme, že jsme součástí EU a podle toho se máme i chovat.
2.„Povinné - nepovinné“ slavení svátků za minulého režimu bylo v současné době nahraženo „ Povinným - nepovinným“ slavením jiných svátků. Domníváte se snad, že ty současné svátky jsou důležitější než ty minulé? Domníváte se, že lidé budou současné „svátky“ prožívat lépe a radostněji? Proč, když k tomu není důvod.
3.„ Neznalost historie a její vliv na současnost“. To už vůbec nemůže být důvodem Vašeho úsudku, že mnoho lidí má moderní názor, že slavit středověké svátky je anachronismus. Bylo totiž v historii tolik významných světských i církevních osobností, vynálezců, objevitelů, vojevůdců, panovníků a pod., kterým by se slušelo vzdávat hold a uctívat je nějakými svátky, avšak asi by pak každý den byl svátkem několika osobností najednou a to si lidé zatím nemohou dovolit; alespoň většina lidí si to dovolit nemůže, protože mají jiné starosti, jinou práci, jiné povinnost. A není důvodem to, že by o těch historických osobnostech nic nevěděli.

Hledání pravdy http://www.vedy.sk...
Ufonek, 17.2.2012 14:20

Hledání pravdy
http://www.vedy.sk
Cyril a Metoděj -pokus o zotročení VELKÉ MORAVY A KYJEVSKÉ RUS

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.