Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Hrozí druhá velká hospodářská krize?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp9: Bambus ! Ssstrasne clovece preskakujes...
Finist, 11.7.2006 12:38

Takže popořádku - Už ta první premisa žádoucí stabilní cenové hladiny je podle mého názoru dost problematická. Ve správně fungující tržní ekonomice je přece naprosto žádoucí když se ceny zboží mění. Měnící se cena zboží je totiž tím naprosto nejlepším ukazatelem toho, jakého zboží je na trhu málo a o jaké na trhu není zájem a to je ta největší výhoda jakou má kapitalista proti centrálnímu plánovači při plánování, co se bude produkovat.
A co vlastně dělá centrální banka tím, že mění množství peněz v oběhu a tím zároveň i ceny zboží, (snaží se udržet ceny stabilní) Kapitalistu tak velmi efektivně mate, ceny mu můžou ukazovat jiný zájem o zboží než je ve skutečnosti a on tak alokuje zdroje chybně a dojde k plýtvání prostředky a krizi.

Centrální bankéři tak, jak dnes fungují tak čelí zásadnímu informačnímu problému = uvědomují si, že ceny se na trhu mohou měnit z mnoha různých příčin, z nichž ta, kterou by oni měli kontrolovat a takzvaně udržet na uzdě je změna z důvodů změny objemu peněz v systému. Jak ale mohou rozeznat změnu ceny která je pro chod systému vlastně žádoucí a nezbytná od změny, kterou sami způsobili? Oni vlastně pouštějí do systému volně peníze a co to udělá sledují na cenách zboží v nějakém arbitrárně stanoveném spotřebním koši. Ale jaké zboží vlastně do toho koše mají vybrat aby se co nejvěrněj na změně jeho ceny odrazil vliv toho, co centrální banka provádí s penězi? A pak se ještě musí provádět takové kejkle jako „očišťování“ inflace o vliv rostoucích cen ropy nebo vliv spekulativní bubliny na trhu s nemovitostmi a pod. a stejně pořád hrozí, že centrální bankéři zasáhnou proti nějakému cenovému posunu který trh prostě chce, což nezbytně vyvolá krizi.
Spolehlivá metoda jak rozeznat změnu ceny, kterou si trh přeje od změny ceny vyvolané změnou objemu peněz podle mého názoru neexistuje, protože ten rozdíl nedokáže rozpoznat ani většina kapitalistů, kteří na trhu riskují svůj kapitál, tím spíš to nedokáží centrální bankéři, kteří oproti nim riskují jen újmu velmi malou.

Jinak pěkné léto i vám

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.