Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Hrozí druhá velká hospodářská krize?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Zajimavy clanek. Chtel bych se zeptat...
Bambus, 22.6.2006 16:28

Zrovna Švédsko je skoro dokonalá země, protože má bezmála všechny zdroje, které k životu potřebuje. Dokonce chce plně přejít na biopaliva do roku 2015... :-)

Co se bohatství týče, asi bych ho zde rozdělil na dva pojmy – bohatství a luxus. Luxus je podle mě taková věc, která očividně spotřebovala mnohem víc práce, než je lidí okolo. Proto jsme svým způsobem „luxusní“ společnost - spoustu věcí (na rozdíl od středověku) za nás udělají stroje a vyspělá „organizace“.
Bohatství podle mě spočívá ve spokojenosti, zabezpečenosti, a jistotě. K tomu velkou měrou potřebujeme vlastnit (ovládat) spoustu materiálních statků – domy, židle, kombajny, anebo kamenolomy.
Koloniální velmoci z dnešních rozvojových zemí nepřivážely bohatství, ale suroviny a luxusní zboží. Ostatně mohli si to dovolit, protože narozdíl od křováků věděli, co se dělá třeba železnou rudou. Obdobně indiáni měnili luxusní zlato za skleněné kuličky. Stejným způsobem funguje kapitalismus – ti, kdo ví co a jak se s tím (hliník, manuální pracovník za dolar denně, atd.) dá udělat, jsou v dnešním globálním světě ve výhodě oproti těm, co se příslověčně „nechaj odrbat“.
Historie dala západním zemím obrovský náskok v podobě průmyslové revoluce, a je logické, že ty nejvyspělejší společnosti (nejlépe přizpůsobené dnešním ekonomickým podmínkám) pocházejí právě ze západu. Proto západ „odrbává“ zbytek světa na hůl. Na zemích třetího světa jsme materiálně závislí už dlouho, stejně jako jsou oni závislí na nás (auta v Zimbabwe nevyrábí). Je zde ovšem malý rozdíl v tom, že my máme laserem naváděné rakety, a diktujeme si podmínky.
Západ může bez třetího světa ekonomicky fungovat, ale musel by fungovat jinak než teď.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.