Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Hrozí druhá velká hospodářská krize?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp4: s
T.Dulík, 1.1.2009 17:30

V souvislosti s momentální hospodářskou krizí je to velmi úsměvný komentář. V ČR má trh ruku tedy velmi volnou, ale tomuhle průseru v žádném případě volný trh ani nezabránil, ani jej nevyřeší.

My technicky vzdělaní inženýři jsme vždycky nad studenty ekonomie („barbínami“ a „šampóny“) ohrnovali nos - s tím, že studium ekonomie by mělo spadat spíš pod teologické fakulty.

Ekonomika je systém s prvky chaosu, díky čemuž např. dnes (1.1.2009 - konec zimních prázdnin) nikdo na celém světě není schopen říct, co se bude dít příští týden, až se lidé vrátí do práce. Dostane naše firma ještě nějakou zakázku? Nebo zkrachujeme? Už vůbec nejsme schopni říci, co se bude dít příští měsíc a příští rok.

Pokud inženýr - automatizér dostane zadání řídit systém takovéhoto typu, tzn. systém, u nějž není možné vytvořit model chování a podle něj navrhnout řídící systém tak, aby výstupem systému byly hodnoty v požadovaném rozsahu vykazující určitou míru stability, pak určitě nebude kolem sebe mávat nějakými vymodlenými ekonomickými teoriemi, které nelze nijak ověřit, ale sáhne raději po něčem, co už funguje. Například:

http://www.google.cz/search?q=chaotic+process+control+system++

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.