Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

2.5.2006 8:35

Kam sahá lidská paměť

Selhání paměti je nepříjemná věc. Někdy to má dalekosáhlé důsledky, jindy nad tím mávneme rukou. Nevzpomenout si na výročí nebo narozeniny se prý neodpouští, zapomenout kolikátého je nebo jaký máme den už tolik nevadí.


Naštěstí se dá pamět trénovat, například se naučíme něco, co nás baví. Většinou to pak jde skoro samo. Nazpaměť se můžeme naučit mnoho věcí, některé však dají pořádnou práci a další nestojí ani za tu námahu.

Otázka zní, jak si zapamatovat důležité věci, jako například narozeniny příbuzných a přátel. Změť čísel a dat vůbec nevybízí ke snadnému zapamatování. Můžeme si čísla opakovat neustále dokola, pochybuji však že tobude mít nějaký přínos.

Existuje jiný způsob zapamatování. A totiž, že si nějakou věc poznamenáme na papír. Sice nelze zaručit, že papír ztratíme a tím tedy opět zapomeneme, to prozatím nechám stranou :). Taková papírová paměť má výhodu, že je velmi dlouhodobá. Tato paměť pak závisí pouze na trvanlivosti papíru.

Pro vzpomenutí si na narozeniny bychom použili asi kalendář. Další problem který zde nastane spočívá v tom, abychom se každý den do kalendáře podívali. Narozeniny a jmeniny jsou totiž věc kapánek mimořádná a sváteční a nestane se tedy, že bychom měli u každého dne nějakou poznámku.
Dnešní doba nám přináší velký vynález oproti minulosti - paměť elektronickou. Tato paměť má nesmírné mošnosti z důvodu kapacity, prakticky je neomezená. Pokud ji zkombinujeme například s mobilem, můžeme dostat mocný nástroj k dobrému zapamatování.

Přijde někdo s nějakým vynálezem jak dostat svátky a narozeniny do hlavy tak, abychom neměli potíže se vzpomenutím? Jak to udělat, abychom využili techniku, která se dnes nabízí?

Řešení

Oslavovat každej den :-)

Odp: Řešení
Maura, 2.5.2006 18:19

Mnoho žen si strašně potrpí na to, aby si jejich partneři vzpoměli na výročí, narozeniny a jmeniny i jiná významná data v jejich životě. A když chudák chlap zapomene, je z toho obrovský tyátr. Já osobně tohle neuznávám. Pro mne to není důkaz lásky, že si někdo vzpomene na narozeniny. Jdu si je oslavit sama ..... nakonec, co má můj chlap s mými narozeninami společného ? A nebo výroční svatby ......myslím si, že je na každém, jak to chce slavit a není to důvod k tajným slzám a myšlenkám, že když muž zapomene, že mne nemá rád. Jsem tolerantní, ale na druhé nikdy nezapomínám, ale to je moje záležitost, protože prostě nechci zapomenout. A nežádám, aby mi to někdo oplácel. Každý svou pozornost k druhým vyjadřujeme jinak a ne na druhých nějakými projevy nevole vydírat pořádání oslavy. Já vím, kolek mužů z mého okolí má vždycky špundus, že zapomene na nějaký svátek. Proč se nervovat a nebo si kvůli topmu pořizovat nějaou elektroniku ? Třeba stačí, když oslavenec připraví nějakou malou hostinu v příjemném prostředí a pozve toho, kdo chce slavit s ním. Asi tak.

Odp2: Řešení

Ono nejlepší je udělat si tu malou hostinu náhodně. O svátku a narozeninách, to je skoro (až na to zapomenutí) samozřejmost - stereotyp. Ale takový nečekaný překvápko, to je pak romantika ...

Odp2: Řešení
Prapodstata, 5.5.2006 8:24

Hezky recene, vas bych chtel mit za manzelku : )

Odp2: Řešení
Vladimír Kindl, 9.5.2006 8:32

To je sympatické, že od druhých nevyžadujete aby si vzpomněli na vás. Píšete že sama nezapomínáte. A to je přesně to, nad čím jsem se zamyslel. Jak to udělat aby se nezapomínalo, zvvlášť dnes v době informačního přetlaku.

Řešení použitelné pro počítačové maniaky
anicka, 2.5.2006 14:58

Když jsem podobné problémy řešila naposledy, přečetla jsem si man 5 crontab. Od té doby obvykle nezapomínám.

Bohužel

Bohužel ne každý má Unix like prostředí a po běžným uživateli bych taky nechtěl znalost crontab, ale jako tip je to dobrý;-)

Odp: Bohužel
NEMO, 5.5.2006 23:15

Proč vtip? Vzhledem k vašemu nicku, se divím, že to považujete za vtip... :)

Odp2: Bohužel

Tentokrát nejde o překlep, tip = návrh, odhad.
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/tip
Příště silnější brýle nebo více šedé kůry :-)

Odp3: Bohužel
NEMO, 6.5.2006 12:11

opsss... Pardon, fakt jsem to četl jako vtip... :)

Alespoň jsem odhalil chybu matrixu, ultradlouhatananánský odkazy prostě ne e. ;-)

Nejlepší je něco si napsat na kus...
Badula, 3.5.2006 20:24

Nejlepší je něco si napsat na kus papíru, ale nemusí nám vydržet. Už to, že to píšeme, tím si to vlastně zapamatujeme.

Odp: Nejlepší je něco si napsat na kus...
Seten, 3.5.2006 21:01

To poznam, moja mama to robi. Po tom, čo som ich nachadzal až moc moc veľa po dome, tak som ich začal vyhadzovať.:-(

Tu by som skôr, pisal na jeden papier a ten si dal, tak aby som vždy keď niekam idem naň narazil. Napriklad vedľa zrkadla v kupeľni, na stenu pred stôl a podobne.;-)

Neslavím
romantik, 3.5.2006 22:06

Není důvod slavit ani narozeniny ani jiná výročí. Nejsou na to prostředky ani nálada.Na druhých nevyžaduji ani ústní ani písemné projevy ani dárky. Jsem vděčná těm lidem, kteří mne nechávají alespoň v klidu žít. Není příjemné, když někdo halasně do očí oslavuje něčí svátek a pak tomu člověku za jeho zády ublíží nebo ho pomluví.

Co si pamatuji, to si pamatuji, co si...
Nikola, 4.5.2006 13:44

Co si pamatuji, to si pamatuji, co si nezapamatuji, na tom zřejmě stejně moc nezáleží, takže o nic nejde :-)

Asi jsem na to kápl ...

Přijde někdo s nějakým vynálezem jak dostat svátky a narozeniny do hlavy tak, abychom neměli potíže se vzpomenutím?

Tak pokud si chceš opravdu pamatovat kdy se má konat pravidelná oslava, tak je potřeba letos všechny tyto oslavy provést takovým způsobem (ultra trapas, super akce, monstrózní show,...) , aby se o takové oslavě pak mluvilo ještě hodně dlouho. Pak sám budeš na ty situace vzpomínat, respektive se před další oslavou ozve okolí (Co zase letos bude...?). Takže vzhůru do toho! Přeju hodně štěstí. Třeba z toho bude i další článek. :-)

Čtěte alespoň obden...
Jan Bílek, 23.5.2006 13:06

Čtěte alespoň obden moje noviny, v záhlaví najdete kdo má svátek dnes, zítra i pozítří. Právě dnes mě to připomělo svátek mojí dcery.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.