Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

31.3.2006 19:47

Má člověk svobodnou vůli?

Já tento problém vidím jako přežitek, který se tvrdošíjně drží při životě.
Falešný pocit svobody člověka. A proč si tedy myslím, že to tak je...

První problém je, zda má průměrný člověk onu schopnost vykonat věc, kterou vyhodnotí jakožto správnou. Jakožto volní jednání teď nepovažuji něco, co člověk vykoná bez překážky, protože to je vůle, kterou disponují naprosto všichni živočichové.
Myslím něco, na co přijde svým rozumem. Třeba: obezita mi škodí (to už ví každý), musím tedy zhubnout. Pokud lidé opravdu vůli mají, tak proč jich je tolik obézních? A takových problémů jsou kvanta, od pravidelné životosprávy a nadužívání kde čeho, až po morální otázky.
Zároveň to ale lidem nelze vyčítat, jsou prostě takoví a dostatečná motivace se najde málokdy. Abych to lépe vysvětlil, vezmu jakožto příklad olympijské hry. Dodnes se tvrdí, že vyhrát může každý, což rozhodně není pravda. Vyhrát chtějí vrcholoví sportovci nepochybně všichni stejně, přesto vyhraje jen ten s nejlepšími fyzickými dispozicemi. Není to jeho zásluha, a není chyba ostatních že prohráli...

A za druhé, jak k tomu co má dělat člověk dojde. To uvažování není svobodné, jak už jsem zmiňoval, je to otročení odměňovacímu centru. Informaci za co odměnit a za co trestat mozek už má vrozenou a měnit ji je takřka nemožné. A člověk hladinu mediátorů (náladu) přeprat nemůže, takže svobodný není ani v tomto psychickém ohledu. Tak jako rozhodiují fyzické, rozhodují i psychické dispozice. Osud člověka je tedy dán těmito dispozicemi, které může využít v situacích, které se mu v životě náhodně namanou.
Žádný z těchto faktorů sám ovlivnit nemůže, tak co je tedy ta svobodná vůle, o které se mluví a která údajně povyšuje člověka nad zvíře? Znáte odpověď, nebo máte jiný názor? Sem s ním ;-)

Nemám svobodnou vůli, nebiot mi mozek...
linuxdrak, 31.3.2006 21:17

Nemám svobodnou vůli, nebiot mi mozek vše diktuje a některé věci nejdou mu zakázat.

Třeba láska. Chci mít jednu dívku rád (to chce srdce) a mozek říka , klídek, ta není pro tebe ....

Sugesce

Co takhle použít sugesci (autosugesci) jako transformátor z té racionální části do toho zmiňovaného zvířecího automatismu a dál se o to nestarat, bude to fungovat už samo dál a bezbolestně :-) Takto by snad šlo ty mediátory a spol. v hlavě oblafnout a všechno by mohlo být ok.

Odp: Sugesce
Saw, 2.4.2006 11:36

Problém je, že když si něco sugeruješ, mozek ví, že je to jenom „jako“. Do určité míry se tím sice motivovat můžeš, ale také to vyžaduje intenzivní soustředění, nezvládne to zdaleka každý.

Odp2: Sugesce
sandál, 2.4.2006 14:30

Sugesce ve smyslu učité meditace a něco si „vsugerovat“ chápáno jako namluvit si něco jsou myslím dva různé pojmy. Existuje ještě jedno vysvětlení pojmu svobodná vůle a to na základě nedokonalosti člověka. Definice uvedena níže je dílo mého kamaráda a uvedu ji jen proto že mnohé osvětluje. Porovnává totiž skutečnou svobodnou vůli od naší vlastní svobodné vůle:
Svobodná vůle:
Svobodná vůle ( volba ) je schopnost bytosti provést volbu z několika možností a to zásadně z vlastního rozhodnutí bez omezení někým, něčím nebo nedostatkem informací a to se znalostmi následků a důsledků volby pro volícího i pro ostatní.
Vlastní vůle:
Vlastní vůle ( volba ) je schopnost bytosti provést volbu z několika možností a to z vlastního rozhodnutí, avšak bez znalosti všech omezujících faktorů, působících na volbu nebo dobrovolné přijetí cizího diktátu, který není v dané situaci nevyhnutelný nebo dobrovolné přijetí omezujících faktorů ze subjektivních důvodů.
Tím nechci říct že člověk je „nesvéprávný“ a neodpovídá za své činy. Ale je omezován a nucen k něčemu z tolika stran že je velmi těžké udělat někdy zásadní rozhodnutí která - jak víme všichni - velmi často nevede k úspěchu.

Odp3: Sugesce
Saw, 2.4.2006 14:42

Otázka je, do jaký míry je svobodné ono „vlastní“ rozhodnutí. Na základě znalosti faktorů ovlivňujících daného jedince (těch co ho vlastně utváří), totiž můžu poměrně přesně určit reakci a rozhodnutí jaké udělá. Není tedy něco pravdy na teorii predestinace?

Jinak ta definice je poměrně přesná. A ovšemže člověk nese zodpovědnost za své činy, to tak jako tak, ale z velké části se opravdu jeví poměrně nesvéprávným...

Odp4: Sugesce
Tom, 2.4.2006 15:19

Ok. Na chvíli se budu domnívat, že nemám možnost se rozhodnout, všechno je dáno a já jsem kus dřeva v moři. Má bytí smysl?

Odp5: Sugesce
Saw, 2.4.2006 15:34

Kusu dřeva je to jedno. Není už součástí živého organismu, nesnaží se přežít, nesnaží se o nic. Jediným smyslem jeho existence, je jeho podstata. Prostě je, protože je a momentálně nemůže nebýt...

Odp6: Sugesce
Tom, 2.4.2006 15:59

No právě. A narozdíl od toho dřeva bez vůle se člověk může rozhodnout. Aby ses mohl rozhodnout, musíš mít nějaké vstupy, abys věděl, mezi čím se máš vybrat. A pokud nemáš žádné další informace, není to rozhodování ale náhodná volba. Rozhodovat se můžeš jen tehdy, pokud máš další informace, které můžeš porovnat se zkušenosti vlastními či získanými od jiných.

Odp7: Sugesce
Saw, 2.4.2006 17:03

Heh, to jo, ale neni v tom případě mozek jen počítač plnící instrukce? A připadá mi, že se svobodnou vůlí to má pramálo společného.

Odp8: Sugesce
Tom, 2.4.2006 17:21

Čí instrukce?

Odp9: Sugesce
Saw, 2.4.2006 17:27

Vrozené. Ty které nemůže změnit. Jsou to instinkty, věci na které reaguje odměňovací centrum. Ty se kloubí se zkušenostmi a náladou (stavem mozku), a hnedle máme reakci na podnět...

Odp10: Sugesce
Tom, 2.4.2006 18:14
Odp5: Sugesce
Aron, 10.6.2006 0:02

A má smysl cokoliv jiného?

Odp6: Sugesce
Tom, 10.6.2006 16:55

Myslím si, že všechno má nějaký smysl. :-)

velikonoce
Vladimír Kindl, 4.4.2006 8:18

Teď před velkým svátkem velikonoc by se měl držet půst. Místo toho přibírám a přibírám ani nevím jak, ono se to lehce řekne a vykonat je těžké.
Problém s vůlí a odhodláním je tu vždy, když to člověk dokáže o to víc je pak spokojen.

Odp: velikonoce
Saw, 4.4.2006 9:40

Samozřejmě, ne vše člověk dokáže silou vůle, ale dík tomu, že je vybaven rozumem, může si trochu vypomáhat podpůrnými protředky. Tak se pozná, zda o ten výsledek opravdu stojí, nebo jen chodí a stěžuje si, že to nedokáže. Zrovna v případě krátkodobého hubnutí bych zvolil dostatek kofeinu (takže po jídle kafe), dostatečný pitný režim, čímž se také zajistí snížená chuť k jídlu, a hlavně nízkokalorická, ale objemná jídla. Strava by měla být co nejvíce různorodá, základem jsou však rozhodně celozrnné výrobky a rostlinné oleje (hlavně olivový). Poté následuje ovoce a zelenina atd. (zdroj: Scientific American). Takže přeju hodně štěstí, ale s úplným půstem opatrně, jinak budete potom přibírat ještě víc. Naopak je lepší jíst co nejčastěji, aby žaludek trávil skoro neustále...

Odp2: velikonoce
Tom, 4.4.2006 10:40

Jenže postní doba není o hubnutí. V postní době se lidé většinou „postí“ od nějaký „aktivit“, které je činí nesvobodnými (závislými), např. od televize. (Půst od počítače bych nevydržel. :-()

... může si trochu vypomáhat podpůrnými protředky ...

Řekl bych, že tady nejde o ten výsledek, ale o ten proces. Je to jeden ze způsobů, jak se posiluje vůle. (Umět se ovládat.)

Definice z Víry.cz: „Postem zdaleka není myšleno jen odepření si jídla. Půst je zřeknutí se čehokoliv, co je v našem životě postradatelné, zbytečné nebo překážející, co nás spoutává. Skrze něj dáváme ve svém životě větší prostor Bohu a máme možnost více poznat sami sebe.“

Pár odkazů: Postní doba - Co to je?, Postní doba – nutné zlo?, Odbornější článek na Effatha

PS: Pokud by snad bylo těch linků málo, tak se proklikej na další. :-)

Odp3: velikonoce
Saw, 4.4.2006 14:53

Jo, jasně. Tak v tom případě musí být víra dostatečnou motivací, tohle jsem myslel trochu obecněji, ale díky za vzdělání o účelu půstu ;)

Odp3: velikonoce

Půst v pravém slova smyslu je zde: http://pust.cz

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.