Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Existuje nekonečno?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp30: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 15:04

;-), dobrá tedy, posvítí-li si na cestu před sebe nějaké fantastické kosmické letadlo letící třeba polovinou rychlosti světla (Startruck):-) bude se taky jednak o pohyb dvou těles... letadla a fotonu. Bude tedy foton svítit na cestu o polovinu rychleji? Co na to řeknou ti ufoni se skrabaceným čelem? Jak pozná foton, že byl vržen reflektorem právě Startruckem? Podle Einsteina je rychlost vždy relativní tedy vzhledem k něčemu. Nebo třeba ten ve sci-fi románech tak často zmiňovaný paradox dvojčat:
jsou dvě veliká kosmická letadla kdesi v pustém prostoru... nikde vůkol ničehož... jedno z letadel odletí ohromnou rychlostí, aby se po čase vrátilo. v okamžiku startu toho stroje se narodí na obou letadlech po dítěti. Podle slavného paradoxu jedno z nich bude v času opětného setkání letadel starší... avšak které? Einstein říká, že to které zůstane na Zemi má rychlejší čas než to dítě, které se prohání kosmickou rychlostí po nebesích. Ovšem z předchozího zadání není zřejmé, který z obou strojů se vůči něčemu pohyboval rychleji, který zpomaloval...Můžeme třeba předpokládat, že nějakou dobu obě létadla setrvala v blízkosti tělesa, které si to drandí nebeskou bání oproti Zemi rychlostí skoro světelnou. Vůči kterému tělesu se bude aktivní letadlo zrychlovat a zpomalovat? Vůči kterému tělesu se projeví paradox dvojčat?
Vraťte mi můj aether a svět bude přehlednější :-)
A pochvalte V.Č., že se díval v TV na jeden díl filmu StarTruck, prosím :-)

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.