Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Existuje nekonečno?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp27: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 12:38

Kdysi dávno tu proběhla beseda s panem Zvoníkem, který napsal, že má doma (snad školní aparát), kde čočkami koncentrované světlo roztáčí lehounké kolečko. Taky se udájně chystá vesmírné letadlo, které má býti poháněno ohromnou plachtou, do které se bude opírat sluneční světlo. Obojí by nasvědčovalo tomu, že světlo má nějakou váhu... že foton je něco jako malilinký brok, ženoucí se nesmírnou rychlostí. Při nárazu na vesmírnou plachetnici pak nespočetné množství těchto „broků“ předá svou kinetickou energii do plachty, které letadlo požene....
ALE: učili jsme se ve škole, že světlo má nejvyšší rychlost právě ve vakuu a v prostředí hustějším se zpomaluje, jeho rychlost klesne. Tento jev je příčinou například toho že: „Hůl do vody ponořená jeví se být zalomená“ :-)
Ovšem opustí li foton toto hustější prostředí navrátí se mu nějakým zázrakem jeho původní rychlost. Byl-li by hmotným, kdo, nebo co doplní jeho energii? Nebo už sklem prošlý foton zůstane navždycky pomalejším? Kolika skleněnými tabulkami by musel fotonek-hmotný broček projít, aby se zastavil? :-)
Z optiky jsem zapoměl něco o triedru, periskopu, reflektoru, prisma. Z kinetiky jsem zapoměl balistiku a z mechaniky statiku.
Snad by se z dotazu pí Kozárové dalo něco objasnit pomocí Einsteinem zavrženého aetheru... Snad by starý dobrý Aether mohl napomoci s problémem „černé hmoty“ a „černé energie“ :-)
Ovšem toto jsou obory fysiky, které v žádném případě nemohu zapomenout... protože jsem je nikdy neznal :-(

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.