Malé úvahy o problémech kolem nás

Nový komentář k článku "Existuje nekonečno?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp4: Matematika
Brain 1980, 2.4.2006 0:16

V praktické fyzice je nekonečno jako jakýsi zástupný symbol. Nám na teoretické mechanice osvětlovali pojem diferenciál ne pojmem nekonečno, ale uvedl to tak, že tu funkci, kterou diferencuji zvětším tak, aby to co je tam nakrelené o délce 1cm se roztáhlo na vzdálenost od Země k Alfa Centauri, čímž by se nám tutově na nějakém tom kousku linearizovala. Měl bys náladu tohle číslo vyjadřovat? Pokud ho nahradíš nekonečnem, poslouží ti to stejně dobře.
Jinak se to bere i tak, že už nikdo žádné větší číslo nevymyslí. Třeba je definováno, že nulový potenciál je v nekonečnu. Kde by jsi ty definoval nulový potenciál pomocí konečna? Za galaxií Andromeda? Nebo ještě dál? A když to takhle pěkně nadefinuješ, co je za potenciál o dva kilometry dál? Záporný? Já vím, že se s tím takhle přímo nepočítá, že se bere jen rozdíl hladin, ale to je v podstatě díky tomu nekonečnu.
Taky se ví (jeden z termodyn. zákonů), že nemůžeš konečným počtem cyklů dosáhnout absolutní nuly. že má 0K praktický význam pro další obory a rozvoj je nepopiratelné. Ale bez nekonečna by jsi se k tomu nedostal. Je to prostě limitní hranice, ke které se můžeme přiblížit, ale nelze ji dosáhnout. Tím nekonečnem se prostě zajistilo, že když někdo bude dělat pokusy, tak nedostane zápornou teplotu.
Ano, dalo by se říci, že po tolika a tolika krocích dostaneš takovou a takovou teplotu, ale to už by nevypadalo tak hezky a navíc by ti „každý druhý“ mohl tu konečnou hodnotu změnit.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.