Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

1.2.2006 6:39

Nikdo není dokonalý

Touha po dokonalosti. Každý se snaží téhle metě co nejvíce přiblížit. Některý za to dostane Nobelovu cenu, jiný jen pochvalu a poplácání po zádech. Cesta k dokonalosti je dlouhá a trnitá, úspěch na konci ale může pomoci zapomenout na všechny ty strasti.

Kritizování

Tuhle jsem osobně čelil jedné kritice. Myslel jsem si, že odvedená práce se povedla. Dokonalé to sice opravdu nebylo, ale bylo to použitelné a včas. Zpočátku si člověk řekne, že se přece hodně snažil a ostrou kritiku si nezaslouží. Pak se mu to ale rozloží v hlavě a řekne si, že na každém šprochu bylo pravdy trochu. Kritika by neměla srážet člověka až na dno, ale povzbudit a motivovat k lepším výkonům. I ten hodně dobrý výkon se vždycky dá zlepšovat.

Karel Havlíček Borovský byl vynikající kritik. Velmi slavná je jeho kritika Tylova díla. Tehdy mu bylo vytýkáno, že je mladý a že dosud nepublikoval žádnou knihu. On na to odvětil, že když něco kritizujeme, nemusíme to umět sami udělat. Co je vůbec lepší: umět dobře kritizovat nebo něco dobře udělat? Přikláněl bych se k tomu, že obojí je stejně důležité.

Umět nebo kritizovat

Je velmi zvláštní, že někteří lidé vyžadují po kriticích, aby kritizované dílo uměli sami a lépe. Pokud bysme to vzali do důsledků, pak by nikdo nemohl nadávat snad ani na počasí. Ostatně se zde objevuje zajímavá otázka, komu je kritika počasí vůbec určená :-)

Je zajímavé, že lidé přirozeněji spíše kritizují než chválí. To pozoruju i na sobě. Ono totiž něco kritizovat je tak snadné, štiplavá slova jdou z jazyka jakoby sama. Když by měl člověk něco pochválit, najednou to v ústech ztěžkne a mlčí se.

Kritizovat se dá vlastně cokoli. Velkofilm Titanic dostal rekordní počet Oscarů, stal se fenoménem, a přesto se najdou škarohlídi, kteří film zatracují. V samotném filmu se nachází několik chybiček, ale mám podezření, že někteří kritici se jen snaží upoutat na sebe pozornost.

Záměrné chyby?

Je známo, že všechny nádherné perské koberce s pestrobarevnými vzory v sobě obsahuje minimálně jednu chybičku. Je to proto, že se věří že jedině Alláh je dokonalý a proto cokoli stvořené člověkem nemůže být absolutně dokonalé. To je mi docela sympatické, protože se tím vyjadřuje jistá pokora a zároveň tím může být každý jednotlivý koberec jedinečný.

To mě přivádí k další myšlence o dokonalosti, a sice záměrné chyby. Někdo tomu říká ochranná blbost. Můžu například tvrdit, že prezidentem České republiky je Václav Havel a sledovat reakce okolí. Pokud budu sledovat české publikum, dostane se mi od části lidí nadávek, abych šel s pravdou a láskou někam. Avšak stejná věta pronesená například ve Francii nevzbudí takové emoce, protože spousta lidí v Evropě se o tom, že máme pana prezidenta Havla stále domnívá.

Dnešní doba moc nepřeje vpravdě renesančním lidem. Vystudovaný technik, který jakoby bokem zvládl biologii, politologii a je profesionálním fotografem, se bude v rámci vlastní „bezpečnosti“ schovávat za ochrannou blbost, aby tolik nebudil pozornost. Je totiž přirozené, že lidé nemají rádi, když je někdo chytřejší než oni.

Abych to nějak shrnul, těším se na vaše názory a kritiku, protože i já se učím tím, že dělám chyby...

Ano umět kritizovat je věda. Ukázka...
ADC*Assassin, 1.2.2006 15:38

Ano umět kritizovat je věda. Ukázka špatné kritiky je např.: Ten člnek co jsi napsal je naprosto debilní. Dobrá kritika, by ale měla vypadat takhle: tento článek se mi nelíbil, protože je velmi suchý a málo informativní. Popřípadě ukázat na jednotlivé chyby. A to většina kritiků neumí. Nejvíce se mi nelíbí, když někdo začne kritizovat něco čemu absolutně nerozumí. Například většina „inteligentních“ kritiků začíná mít nepříjemný zlozvyk kritizovat počítačové hry, i když sami nikdy žádnou nehráli. A podle mě, by se každá chyba ani kritizovat neměla, protože přece jak už autor sám řekl, že chyby dělat je lidské. Myslím si, že skoro nic nikdo nezvládne udělat bez nejmenší chyby hned napoprvé.

Ani dokonalý nemá někdy šanci
romantik, 2.2.2006 22:57

Nikdo není dokonalý:
Ano, to je pravda. Pouze podotknu, že ani ta „nedokonalost“ není objektivní. Někdo na druhém člověku za „nedokonalost“ považuje jeho chudobu, někdo jeho bezcitnost. Někdo za nedokonalost u druhého považuje slušnost nebo nekuřáctví, jinému se nelíbí opak takového chování; záleží na povaze „hodnotitele“ a jeho okolí.
Kritika:
Je to projev nespokojenosti „hodnotitele“ s vlastnostmi „hodnoceného“. Kritika může být „bezzubá“, tj. když se míjí účinkem, kritizovaný na ní nemusí reagovat, a proto nereaguje. Účinná kritika způsobí změnu v chování kritizovaného nejlépe objektivně k lepšímu, někdy v jiném smyslu k horšímu. Vždy si však může kritizovaný gratulovat k tomu, že je kritizován, že se může hájit, že může na kritiku reagovat změnou svého chování. Poslední dobou jsou však často lidé náhle „odepisováni“ bez kritiky. Je to proto, že se hodnotitel nechce s čestnou přípravou kritiky namáhat a také proto, že ke kritice není důvod, kritizovaný je totiž bez viny. Z něčeho podobného vznikl v zákoně dříve neznámý termín „nadbytečný člověk“.
Bezpečnost :
Nejbezpečnější pozici má člověk po všech stránkách průměrný a tím nenápadný. Nevěřím, že by se lidem s nadprůměrnou inteligencí používanou pro dobré účely (tedy ne k ničení, ne k týrání nevinných apod.) dařilo předstíranou „tupostí“ odvrátit od sebe nepřívětivý hukot davu. Výjimku tvoří inteligentní „chameleoni“, kteří v případě potřeby vždy umí splynout s davem.

Odp: Ani dokonalý nemá někdy šanci
Vladimír Kindl, 14.2.2006 9:00

S kritikou pojatou jako projev nespokojenosti s vlastnostmi hodnoceného s vámi souhlasím. Jen je ještě potřeba oddělit vlastní dílo od samotné osoby. Příliš často se stává, že lidé útočí v osobní rovině a nikoli ve věcné. Z takové zákeřné osobní kritiky se pak člověku jenom zvedá žaludek...

Odp2: Ani dokonalý nemá někdy šanci
romantik, 14.2.2006 20:53

Z mnoha způsobů jednání se dnes dělá člověku „špatně“. Neférová kritika netýkající se pracovních výkonů je proti jiným neférovostem detail. Co říkáte např. tomu, že se na těžkou fyzickou dvanáctihodinovou práci v denních a nočních směnách přijme mladý vzdělaný člověk na letní prázdniny a po návratu kmenových pracovníků z dovolené se tomu mladíkovi opět pracovní poměr zruší. Je to totiž pro firmu finančně podstatně výhodnější, než kdyby celý rok ve stavu zaměstnanců drželi a platili střídače.

Odp3: Ani dokonalý nemá někdy šanci
Seten, 14.2.2006 23:15

Tuto už trochu splietaš viac veci naraz. Čo si napisal, tak tu ide o to, že niekto musi pracovať a robiť tu ťažku pracu aj ked iný maju pravoplatne dovolenku. To znamena, že firma si nemože len tak rozhodnuť, že tento týždeň nebude nikto pracovať, lebo nebudu pracovať „robotníci“.

Uvedený v omyl
romantik, 15.2.2006 21:52

Zlé je to, že v době prázdnin je mladému člověku nabídnuta práce na dobu neurčitou se zkušební dobou a ne brigáda.

Cesta
Cave, 16.2.2006 10:37

Ahoj. Touha po dokonalosti je touha poznat sám sebe a všechny své nejskrytější kouty. Nikdo nikdy nebude dokonaly, ale to neznamená, že se o to nemá snažit. Důležité je přijmout se takový, jaký jsem i se svými chybami. V tom mi pomohla tantra. Jestli Tě toto téma zajímá, tak se mrkni na www.tantra-joga.cz.
Hodně štěstí a krásy a lásky. Pa.

Odp: „Nikdo nikdy nebude dokonaly“
Tomas Telensky, 21.2.2006 18:58

Odp: „Nikdo nikdy nebude dokonaly“

1) Nikdy nerikej nikdy
2) „Nikdy“ pro cloveka jeste neznamena „nikdy“ pro dusi :-)

Na ukazku, jak muze „nikdy“ fungovat z ruznych pohledu, uvedu paradox Achilla a zelvy:

Achilles honi zelvu. Ta ma urcity naskok. Nez ji Achilles dobehne, ona uleze maly kousek. Mensi, nez jaky mezitim Achilles dobehl, ale presto nejaky. Naskok se tedy zmensil. Ale nez Achilles dobehne na misto, kde zelva ted je, ona zase malinky kousek uleze. A tak porad dal. Achilles zelvu NIKDY nedohoni.

Dobra ukazka jak funguje NIKDY, ne? :-)

Odp2: „Nikdo nikdy nebude dokonaly“
šimo, 24.9.2010 22:14

Jednodušeji:
...nezaměstnaný nedohoní pracovní pozici. Vždycky mu ji někdo vyfoukne před nosem.

Odp3: „Nikdo nikdy nebude dokonaly“
Juras, 24.9.2010 23:56

Nezaměstnanému vždycky vyfoukne před nosem pracovní pozici kdo? Zaměstnaný? Vy jste hlava, pane vachmajstr :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.