Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

25.1.2006 9:34

K čemu je národní hrdost?

Lidé odjakživa brání svoji zemi, jazyk, území atd. A říkají, že to dělají „pro národ“ nebo dokonce „pro budoucí generace“. Je to úplná blbost. Národní hrdost je podle mě falešná a navíc často jen ke škodě (podobně jako každá hrdost). A veškeré akty na obranu vlasti jsou tedy pouze populistické.

Vím, že to co tu říkám, je dost odvážné. Nicméně všechno podložím.

Co je to hrdost

Vezmu příklad na sebe. Já opravdu jsem hrdý na to, že jsem Čech. Jsem hrdý na svou zemi, miluju svůj jazyk a je mi ctí být ve společenství českých lidí. Za to všechno, co ve světě dokázali i jaký je obyčejný český člověk. A to myslím zcela vážně a opravdu to tak cítím.

Jenže to je falešná hrdost. Myslím si to jen proto, že já sám jsem Čech. Kdybych se narodil jako Španěl, byl bych úplně stejně hrdý na Španělsko, španělskou náturu a španělský jazyk. A na nějaké Čechy bych ani nevzdechl. Stejně jako mi teď jsou ukradení Španělé.
A úplně totéž by platilo o každé zemi. Kdybych byl Číňan, byl bych hrdý, a kdybych byl třeba Etiopan, byl bych taky hrdý.
Na každém státě se dá najít něco dobrého. A na každý se dá „brblat“.

V podstatě - až na výjimky - se dá říci, že záleží jen na člověku, ne zemi, jestli bude na cítit něco jako národní hrdost. Někdo si pro to ten důvod najde. A někdo je rebel, který není spokojený nikdy. Ale budu cítit totéž, ať budu žít tady nebo jinde.

K čemu obrana vlasti?

Proč lidé brání něco tak abstraktního, jako je vlast? Pomůžou si?
Vezměme 2. světovou válku. Velmi zjednodušeně to bylo tak, že Německo chtělo co největší německou říši, všude německý jazyk a jednotnou rasu (ostatně takový je smysl většiny válek). Okolní státy se pochopitelně bránily. Ale proč se vlastně bránily?

Kdybysme byli jedna společná říše, měli jeden společný jazyk, nebylo by tu krásně? Všude bysme se domluvili, měli bysme prakticky všechno včetně moře :-) Zmizely by hranice, zmizely by (teoreticky) rozdíly mezi lidma, ubylo by sporů. No není to nádherná myšlenka?
Teď jsme pořád rozdrobení, domluvíme se jen u nás a ještě k tomu nemáme ani to moře. Tak proč?

Jedním z důvodů je samozřejmě ona „rasová čistota“ - pokud bych měl „vymřít“ jen kvůli tomu, že bych se někomu na pohled nezdál, je to pádný důvod se bránit.
Dalším (ale už ne tak pádným) důvodem může být princip - pokud se dnes někomu podvolím, zítra bude chtít ještě víc.

Ale jazykové nebo národnostní utlačování už důvodem není. Mému potomkovi (a veškerým budoucím generacím) bude opravdu jedno, jestli se narodí v Česku nebo někde úplně jinde. Je mu jedno, jestli bude hrdý na Komenského nebo na Goetha (zvlášť když vlastně může být na oba). A je mu také úplně jedno, kterou řečí bude hovořit. Hlavně že se domluví.
Bude zkrátka žít nejméně tak šťastný život, jako by žil teď. A snad i šťastnější.

Takže komu ten útlak vlastně vadí? Národu? Co to je? Potomkům? Ne, spíš naopak.
Tak komu? Aha, mně. JEN mně? Jen kvůli své hrdosti (nadutosti, falešné pýše), konzervativnosti a pohodlnosti budu udržovat svůj jazyk, svůj stát? Dělám to jen pro sebe, ne pro národ, a už vůbec ne pro „budoucí generace“. To je jen alibismus. Budoucí generace (za 100 let a výše) by to zahození hrdosti jen ocenily.

Státečky vedle sebe

Představte si, že by třeba někde na rozloze jedné vesnice už po staletí žil nějaký kmen, který si mnoho let udržoval svojí vlastní kulturu i jazyk. Nebyli by to Češi, byl by to prostě jiný národ. My bysme jim nerozuměli a oni by nerozuměli nám. A nechtěli by nám rozumět. Byli by na sebe hrdí a nechtěli by se přizpůsobit. A my jim taky ne, taky bychom byli hrdí. Mezi námi by tak byla vzájemná „zeď“, bariéra, která by nás rozdělovala.

Byl by to dobrý stav? Určitě pro jazykovědce nebo lidi zkoumající mentalitu národů. Ale to je tak všechno. Byla by to nevýhoda pro ně i pro nás. Přesto by se nikdo přizpůsobit druhému nechtěl. Každý by byl pyšný jen na ten svůj národ. A každý by si hrabal na svém písečku.

A teď si představte, že už před 1000 lety byl tento malý kmen „rozprášen“ do okolí. Ti lidé tehdy tak 10 nebo 20 let skuhrali, ale zvykli si. A hlavně - jejich potomci žijí dál. Už ne odděleně, ale spolu s okolím. A už tisíc let využívají všech výhod většího společenství. Myslíte, že se nějaký člověk bude po 1000 letech dožadovat zpět svého původního národa? Nebo že by pociťoval tehdejší křivdu? Těžko. Ty předky by bral jen jako zajímavost, ale byly by mu úplně volní. Navíc (bude-li „rozprášen“ dokonale) bude mít v sobě mnohem více krve toho stávajícího většinového národa.

Je hrdost zbytečná?

Všechno, co tu píšu, jsem si zcela logicky odvodil. To ale neznamená, že s tím souhlasím. Mám prostě rozpor mezi myšlením a tím, co cítím.
Nechtěl bych, aby vyhrálo Německo válku (i když bych dnes zcela jistě byl hrdý Němec) a přes všechnu tu nelogičnost mám svoji zemi rád. Dokonce jsem na ni hrdý. A i když si uvědomuju, že je ta hrdost falešná, někde v hloubi duše si sám pro sebe snažím dokázat opak.

Během národního obrození udělali Jungmann, Dobrovský a mnoho jiných obrovský kus práce pro český jazyk. Jsem jim za to opravdu vděčný. Vezmu-li to ale do důsledku, je to jen zbytečné prodloužení sjednocení jazyků.

Nechci, aby to znělo jako kacířská zpověď, ale chtěl jsem ukázat druhou stranu mince - tu, která se běžně neukazuje, tu, za kterou se kdysi upalovalo. Ale která má svůj reálný základ.

Národní hrdost určitě je užitečná, ale nesmíme ji ctít slepě. Není to dogma, je to jen jedna možná filozofie.

Za tisíc let se na drtivé většině Země bude údajně mluvit jedním jazykem. Už aby to bylo!

Uvítám názory v diskusi.

O češtině
Badula, 25.1.2006 14:18

Nápad pro tento článek jsi přebral z pořadu České televize O češtině. Já už jsem dneska beztak asi hrdý, jen na české sportovce a na jazyk.

Bylo by hezké, kdyby všichni mluvili stejným jazykem, ale jak to chceš udělat? Každý národ se bude bát o svůj „krásný“ jazyk a nikdo k tomu ani nepřistoupí.

Odp: O češtině
Aleš Janda, 25.1.2006 14:31

Nápad pro tento článek jsi přebral z pořadu České televize O češtině.
Ten pořad jsem neviděl.

Bylo by hezké, kdyby všichni mluvili stejným jazykem, ale jak to chceš udělat?
Já to nechci nijak „udělat“, ale nebudu se tomu bránit. Proč taky?
Všechno spěje k tomu, že přejímáním slov se k sobě jazyky přibližují. A to je dobře.

Potřeba
Vladimír Kindl, 27.1.2006 12:01

Jistě národní hrdost je jako každá jiná hrdost hříchem- pýchou která předchází pád. Mám zkušenost že když je člověk na něco hrdý, měl by zároveň přiznat že je nedokonalý. A právě namíchávat tyto dva pocity tak, aby žádhý nepřetekl to je náročný.

Každopádně mám na víkend o čem přemýšlet:)

Odp: Potřeba
Well, 27.1.2006 14:48

No ja bych to videl takto:
Bylo by prece uplne jedno, kdo ma jaky stat a jaky jazyk. Snaha bymela byt sjednotit jazyky(stejne jako to ted udelal microsoft (.NET) :)) A o to se prave pokousela myslenka ala Esperanto, coz se neuchytilo.
Smula....:-)

Krásné
ADC*Assassin, 27.1.2006 18:07

:-) ano tenhle článek se mi opravdu líbí. Já bych si dovolil být ještě o něco extrémnější: Na co nám je ta stupidní čeština, která je norozdíl od většiny světových jazyků velmi složitá a navíc se sní nikde nedomluvíme. Možná je i škoda že se rakousko-uherská říše rozpadla.

Odp: Krásné
1234, 25.2.2006 11:24

Proč se vlastně rozpadla?..

Odp: Krásné
romantik, 25.2.2006 23:14

Čeština není „stupidní“, to spíše ti, co to říkají. Pokud je něco třeba utajit, pak domluva méně používaným jazykem je dobrým způsobem utajení zprávy. Dokonce snad za války byl použit jazyk nějakého kmene z pralesa do radiové válečné informace a ani nejlepší odborníci na dešifrování z druhé strany válečné fronty si s tím neporadili, nerozluštili to.

Odp2: Zbytečnost...
Leondegrance, 26.2.2006 10:51

No tak minimálně indiáni kmene Navajo by mohli být dobrým příkladem... ;-)

Odp2: Krásné
Ivan Placák, 22.5.2006 23:57

Navjo nejsou pralesní indiáni.

Odp3: Krásné
Ivan Placák, 23.5.2006 0:09
Odp2: Krásné
calimero, 30.10.2007 19:36

Byl to kod Navaho jazyk indiánů z jižní oblasti USA členové kmenu Navaho vstupovali do jednotek Americké pěchoty jako dešifranti protože jejich jazyk nikdo neuměl tak ho nemohl nikdo rozluštit byl to ohromný přínos pro USA ve válce s Japonci

Odp3: Krásné
bohusz, 22.6.2008 10:12

Ale už se o tom vím znovu to nepůjde.
Jazyk je prostředkem komunikace, nikoliv jejího utajení. Z principu jsou tedy jazyky známé nejen svým uživatelům a to s Havahy byla docela šťastná náhoda, že to žádný japonský jazykovědec nepoznal.

Odp: Krásné
calimero, 30.10.2007 19:40

Za rakouska uherska si jen řekl že ten trouba na obrázku je císař a dostal si 10 let žaláře to jsi takový idiot nebo zasranej americkej kolaborant.
Za 1 republiky by tě celý národ odsoudil že jseš zrádce.
A opět to ukončím svým NIC než národ.

Blbost
Ema, 28.1.2006 19:45

Je trochu jednoduche rict o necem, ze je to „blbost“. Jenom rychle - Stejne tak, jako mi jsou ted ukradeni Spanele - to je otazka tveho pristupu ke svetu, jestli ti je nekdo ukradenej, nebo. Narodni hrdost je zdrava vlastnost, ktera pomahat udrzovat spokojenou fukcni spolecnost, je to v poradku az do chvile, kdy to neni vyvisovani vlastniho naroda nad ostatni...

Odp: Blbost
Aleš Janda, 29.1.2006 13:01

Možná jsem se s těma Španělama špatně vyjádřil. Nejsou mi úplně ukradení, ale patří prostě jen mezi „ostatní národy“, nic víc. Ale český národ je pro mě samozřejmě mnohem důležitější.

Narodni hrdost je zdrava vlastnost, ktera pomahat udrzovat spokojenou fukcni spolecnost, je to v poradku az do chvile, kdy to neni vyvisovani vlastniho naroda nad ostatni...

Podle mě hrdost vždy vyvyšuje nad ostatní. Nebo ne?

Odp2: Blbost
1234, 25.2.2006 11:27
Odp3: Blbost
., 10.9.2006 18:15

Nesouhlas blbče.

Odp4: Blbost
Saw, 29.10.2006 11:14

Hh, větřim holohlavý vymázlo :-)

Národní hrdost a světový pokrok
romantik, 28.1.2006 23:42

Vy jste asi hlavně hrdý na své články. Jak můžete v současné době „brojit proti hrdosti na český národ a na příslušnost k českému národu“ když některý jiný národ je sám na sebe tak hrdý, že téměř není schopen se naučit žádnému cizímu jazyku, že není schopen pochopit a uznat jiné společnosti, jiné mravy? Nadbytek hrdosti na sebe vede k agresivitě vůči okolí. Agresivita vyprovokuje agresivitu a konflikt. Nedostatek hrdosti na sebe vede k pasivitě, ke ztrátě výhod a jedinečností jednotlivých národů, a to nejen pro ně samé ale i pro jejich přemožitele. Nikdo už neobnoví zničené umělecké památky a znalosti starých Inků. Představa, že celý svět bude mluvil stejným jazykem, je stejný kulturní i praktický nesmysl a vandalismus jako např. požadavek, aby všichni lidé chodili ve stejné uniformě. Pouze mnohotvárnost je zdrojem pokroku.

Odp: Národní hrdost a světový pokrok
Aleš Janda, 29.1.2006 11:18

Jak můžete v současné době „brojit proti hrdosti na český národ a na příslušnost k českému národu“ když některý jiný národ je sám na sebe tak hrdý, že téměř není schopen se naučit žádnému cizímu jazyku, že není schopen pochopit a uznat jiné společnosti, jiné mravy?

A to je problém náš nebo onoho jiného národa?

Nedostatek hrdosti na sebe vede k pasivitě, ke ztrátě výhod a jedinečností jednotlivých národů

Na co výhody? Na co jedinečnost národa? K čemu to je, že je nějaký národ „jiný“? Je jiný proto, aby na sebe mohl být hrdý?

Umělecké památky a znalosti starých Inků už opravdu nikdo neobnoví. Ale za to nemůže žádná hrdost, ale neznalost dobyvatelů.

Představa, že celý svět bude mluvil stejným jazykem, je stejný kulturní i praktický nesmysl a vandalismus jako např. požadavek, aby všichni lidé chodili ve stejné uniformě. Pouze mnohotvárnost je zdrojem pokroku.

S tím nesouhlasím. To, že se jazyky díky masivnímu přejímání k sobě přibližují, a to čím dál rychleji, je prostě fakt. Jazyky, národy tak ztrácí svou identitu. I angličtina ztrácí svou identitu (každý jouda ji napodobuje a przní). Ale nemyslím si, že by to bylo špatně, naopak. Státy se tím k sobě taky přibližují.

Kromě toho si myslím, že zaměňujete národ a konkurenci. Národy si nemůžou konkurovat. Každý je totiž příslušník národa jen proto, že se v něm narodil. A nikdy ty ostatní národy nemůže hodnotit objektivně - vždy bude „ten svůj“ zvýhodňovat.

Národní hrdost je podle mě tedy jen falešná hrdost na něco, za co jsem se nijak nepřičinil a co připadá úchvatné je mně samému.

Odp2: Národní hrdost a světový pokrok
1234, 25.2.2006 11:33

Souhlasím s vámi..

Odp: Národní hrdost a světový pokrok
Andrew, 29.10.2006 7:25

Výhodou zachování „národní hrdosti“ je třeba udržitelný rozvoj. Lidé hrdí na svoji zemi více kupují zboží produkované ve své zemi. Nemusí se tak dovážet z druhého konce světa.

Švejk a bazén zlata
romantik, 29.1.2006 23:41

Nedomnívám se, že se k sobě jazyky „přibližují“. Pouze řeč médií upadá v jakési „hýkavé zmatení jazyků“. A vůbec už nepozoruji „ žádné sbližování států“. Jediné, „co se sbližuje“, jsou mezinárodní mamutí firmy, které se po světě „přelévají“ podle toho, kde to právě „více sype“. A na českého Švejka nikdo nemá. Švejk si svou národní hrdost vzít nedá, protože dobře ví, k čemu je dobrá a že není falešná. Švejk bude nadále dohánět mocipány k šílenství a přežije. Pro Švejka je totiž důležitější prostě žít doma než doma mít třeba v bazénu zlata tunu a k tomu z moře murénu.

Alešovi
Jířa, 31.1.2006 10:41

Milý Aleši. Jsi svým zbůsobem romantik a idealista. Takoví lidé jsou fajn, ale mám pocit, že jsi zapoměl na jednu věc, kterou málokdo z nás změní. To co udržuje spoustu států naživu není ani kultura, ani národní hrdost, ale politika. I kdyby jsi dokázal přemluvit všechny lidičky, aby své státy spojili, tak nepřemluvíš politiky, protože by přišli o svou práci. Bylo by daleko méně důležitých míst a to by hodně lidí a nemusí to být jen češi mrzelo, protože lidé milují moc více než peníze. To je asi vše. Jinak se mi tvůj názor docela líbil;-) Jířa

Odp: Alešovi
1234, 25.2.2006 11:41

Dokud budou lidi mít víc rádi sebe, moc a peníze. Nikdy se nebude dařit všem dobře. A jsem přesvědčen, že to lidi nedokážou změnit.

Názor
http://stoparuv.blog.cz, 2.2.2006 15:21

S článkem nemohu zcela souhlasit - nicméně, je v něm spousta zajímavých myšlenek, které se mnoho lidí bojí říci. Kdybych si mohl vybrat, zda budu rozumět všem lidem na celém světě, výměnou za zánik češtiny, neváhal bych. Bolelo by to - čeština se mi strašně líbí, s tímto jazykem mám jako každý spojeno spoustu zásadních věcí, bylo by mi po něm smutno. Ale vybral bych si možnost praktičtější. Tedy dorozumět se po celém světě jedním jazykem.

jen tak
Kahi, 21.2.2006 22:50

jen bych dodal:
jeden můj oblíbený citát zní: No one chooses his or her country of birth, so it's foolish to be proud of it. ( http://www.digitalronin.f2s.com/politicalcompass/questionnaire.php )

článek je zajímavý, ale moc roztahaný, a začátek druhé světové bych do toho nezatahoval a nepokládal bych zbytečné otázky typu „Ale proč se vlastně ostatní státy bránily?“.

Odp: jen tak
1234, 25.2.2006 11:45

"No one chooses his or her country of birth, so it's foolish to be proud of it."

Nikdo si nevybral v kterém zemi se narodí, takže je pošetilé být na to hrdý.

asi tak

Truhla místo vlasti
romantik, 25.2.2006 23:07

No, vyměnit přirozenou hrdost na svou vlast a na svůj mateřský jazyk za „hrdost na hmotnost zlata ve své truhle“ není ani chytré ani prozíravé. To „zlato v truhle“ není totiž čisté; bylo nashromáž-děno nečestně a nikdo se ho nenají. A kvůli zlatu se lidé odedávna zabíjeli. Špatně pochodí ten, kdo vymění lidskost za majetek.
Avšak „Harpagoni“ už žádnou vlast ani rodný jazyk nemají; jim už nic jiného nezbývá, než „být hrdý alespoň na zlatý obsah truhly“. A tak hrdost na svou vlast, na svůj jazyk a na to, jak pomohli hodnému člověku v nouzi, zbývá na lidi nemajetné.

Odp: Truhla místo vlasti
calimero, 30.10.2007 19:31

:-):-):-):-)Ktomu není co dodat nic než národ jak říkali s oblibou naši předci.......s pozdravem vlastenec 78

Jsme jeden svět
Jirka, 1.3.2006 9:27

Tentokrát s Alešovým článkem naprosto soulasím. Zajistit rozvoj světa, naší civilizace je nejlépe možné se spoluprácí lidí. K čemu je rozdělovat svět na národy a pro něco tak nesmyslného válčit? Nejsme snad všichni lidé? K čemu hranice? Ano, rozdělení na státy má svůj smysl. Stát musí existovat, ale jen jako správní jednotka, s vlastní vládou a zákony ale hranice a národní hrdost jsou jen překážkami v rozvoji a spoloupráci lidí na společném zlepšování světa.

Pochybnost
Ivan Placák, 17.5.2006 22:10

Mám stejnou strukturu uvažovní:...Nikdy se žádné území nerozdávalo,každé bylo získané vojenskou silou a následňe ovládnuto politickou mocí. Soudržnost lidí a schopnost spolupracovat je zneužitelná k ovládnutí celých skupin a také k tomu došlo!Hranice vznikly přirozenou cestou,-končícím vlivem ovládajícich center.Národ?? Nenacházím východisko.Všichni jsme potomci vrahů!!..... Ivan

Zajímavá úvaha
Kelt, 5.9.2006 9:06

Je to zajímavá úvaha, znějící i logicky, ale stejně jako Vy se vnitřně bráním přijmout jí za vlastní.

Proč cítím národní hrdost já? Tahle země se mi moc líbí, vyrostl jsem zde, má nádhernou přírodu, spoustu malebných zákoutí a žijí zde lidé, které miluji. Každý určitě cítí vztah k místům, kde vyrostl, kde chodil do školy a kde se poprvé zamiloval. Jsme osobnostmi nejen orzumovými, ale i citovými. A od tohoto citového vztahu k jednomu konkrétnímu místu je již jen krůček k citovému vztahu k celé zemi. A lidem, kteří zde žijí stejně jako já. A k jejich jazyku. A kultuře. A historii. A jsme u národní hrdosti.

Proč lidé bojovali ve válkách za svou vlast? Protože nechtěli, aby někdo zničil místa, která mají rádi, ke kterým mají silné citové pouto. A aby neublížili jejich blízkým. Protože to útočníci takřka se stoprocentní jistotou vždy bohužel dělávali ... Na rozumové úvahy o jednom jazyku a kultuře v takových chvílích nebývá čas ani nálada :-)

Odp: Zajímavá úvaha
Martin, 3.5.2007 16:39

Máš naprotsou pravdu. Co dodat...?

Musím říct, že i já se řadím k "hrdým...
Martin, 3.5.2007 16:50

Musím říct, že i já se řadím k „hrdým Čechům“. Jsem pyšný na bohatou historii Čech a Moravy (dnes ČR), které bijí v srdci Evropy od prvopočátků její civilizace. Dále na krásnou přírodu, vědu, české patenty a v neposlední řadě na Škodu Auto. Je však pravda, že většinu lidí pálí dobré bydlo. Ve své podstatě však vůbec nevědí, proč jsou nespokojeni. Je spousta národů, kde lidé žijí na hranici bídných životních podmínek a přesto cítí ke své vlasti alespoň nějakou úctu. Proto nerad poslouchám komentáře druhu: „Stydím se za to, že jsem Čech“ nebo „Rád bych žil někde jinde“. Proti gustu žádný dyšputát, jak se říká, ale je to opravdu zoufalé bezdůvodně naříkat. Naštěstí se s tím nestkávám často. Tato krásná země nám nabízí studium, uplatnění a zkrátka skvělý život. Ti, co si dneska stěžují se stejně nikdy nesnažili mít se lépe, jak dnes horlivě vykřikují. Vždycky je však lepší dá to za vinu vlasti, než si připustit, že chyba je v člověku samotném. Jediný faktor, který lehce ovlivňuje názor lidí na tuto zem je politika, ale to nebudu rozmzávat, každý má svůj pohled na tuto věc. A tak nezapomeňme, že jen naše národní uvědomění nás posouvá dál. Jsme svými pány a nikdo to za nás neudělá. Mluví za nás naše repretentace a jen ti, co mají nosík trošku nahoru sklidí největší uznání a úspěch. Alespoň tak to platí v rivalitě mezi národy.

Naprostý souhlas s 1234, je to obdobné...
****, 3.5.2007 20:41

Naprostý souhlas s 1234, je to obdobné, byt třeba hrdý na to, že jsem narodil jako muž :-) Jsme lidé této planety a musíme cítit odpvědnost za to co s ní dělame.

Odp: Naprostý souhlas s 1234, je to obdobné...
Kelt, 4.5.2007 9:14

Zní to děsně vznešeně „cítit se jako obyvatel této planety“ ale co si mám pod tím představit? Kromě otřepaných frází o globální odpovědnosti :-) Ještě jakžtakž jsem schopen se cítit jako Evropan, přece jen s většinou lidí na tomto kontinentě sdílím společné kulturní a historické kořeny, vyznávám podobné hodnoty, ale jako obyvatel celé planety se nedokážu cítit, protože bych asi nebyl schopen nalézt společnou řeč a společný zájem s Indiány v Amazonii, s chudými rolníky z Bangladéše či s muslimským teroristou z Iráku. Kulturní propasti jsou tak veliké a míra historických křivd vrchovatá, že mluvit o lidech této planety mi připadá jako naprostý idealismus :-)

Univerzalni jazyk
Tomas, 4.5.2007 15:38

Zajímavé, jak mnoho článků konci nejakym idealem, ktery odpovida predstave raje. U Boha se vsechno sjednoti, vsichni si budeme navzajem dokonale rozumet, na vsechny otazky bude odpoved, na vsechny problemy lek. A taky bude jeden jazyk.

Velmi se mi libi myslenka, ze to nebude normalni „jazyk“, ale telepatie. Mnozi lide jsou toho jiz schopni. My mutanti jsme schopnost telepatie zapomneli, protoze jsme meli stale potrebu neco tajit. Nas by hodne desilo, kdyby nam nekdo cetl myslenky. Ovsem pokud bychom nemeli za co se stydet a co tajit a dokonale se otevreli ostatnim, schopnost telepatie se vrati. Obcas se provede prozit to s nejakou blizkou osobou. A Opravdovi lide z Poselství od protinožců od Marlo Morganove to prozivaji porad - jazyk pouzivaji pouze v ritualech a ke zpevu. :-)

Vsichni mate pravdu!
Tomas, 4.5.2007 16:00

V celé teto diskuzi maji vsichni pravdu a zaroven si odporuji. Prave jsem narazil na jednu myslenku, ktera to cele vysvetluje. Buh se rozpadl na mnoho kousicku a kazdy z nas je jeho střípkem. Mame v sobe to dobre a to nas spojuje. Zaroven jsme ovsem dostali jakesi EGO - neco jako hrdost na sebe sama.

Protoze jsme střípkem, touzime po sjednoceni a spojeni. To se projevuje jako laska, nejvetsi sila! Touzime po spojeni, spojit se v jedno. Ale EGO hrozne desi predstava, ze jednou samo zanikne. Bojuje proti tomu vsemi silami.

Tyto dve protichudne sily spolu budou svadet boj az do konce sveta. Je to krasne videt i v teto diskuzi! Touha po sjednoceni i po zachovani identity... je sranda to pozorovat! :-) :-)

Jenom k tý části s 2 svět. válkou...
Shit, 13.10.2007 9:43

Jenom k tý části s 2 svět. válkou... Kdyby jsme se tenkrát nebránili tak tu mi dnes nejsme stejně tak jako všechny slovanský národy protože nás Hitler bral jako podřadnou rasu stejně jako židy takže po nich by šli do koncentráků všechny slovanský národy.....

Odp: Jenom k tý části s 2 svět. válkou...
Jimmy, 14.10.2007 7:24

To by možná platilo, pokud by 2. světová válka trvala výrazně déle než 6 let. Fyzicky zlikvidovat několik desítek miliónů lidí je značný technický problém. Židů bylo zhruba 10x méně než západních slovanů a stejně se Němcům během 6 let zdaleka nepovedlo zabít všechny.
Ostatně Poláci se bránili a sice režim v Polsku byl drsnější než u nás, ale zlikvidovat 40 miliónů poláků bylo přeci jen moc velké sousto. Takže i pokud by Hitler vyhrál, tak likvidace všech slovanů by byl „výrobní program“ na několik desítek let.

Odp2: Jenom k tý části s 2 svět. válkou...
calimero, 30.10.2007 19:29

Ahoj Jimmy sežeň si knihu případy Siemona Wisenthala byl to žid který prožil koncentrák a ten tam jasně popisuje jaká byla kapacita v táborech 10 000 lidí byly schopní zlikvidovat za jediný den ale to byl jen malé pece studije poválečných materiálů ukazovaly na likvidaci v tempu až 250 000 lidí ale to počítali s dobytím celé assie a celé afriky.
Nás jako čechy by potřebovaly na vytvoření 1000 leté říše měli jsme pro ně velikou cenu jako dělníci taky doporučuju knihu od Ericha Kulky a Otty Krause Továrna na smrt.
Nejsem nácek ale jsem silně vlastenecky založenej až moc .
Nic než národ

Jako když našim politikům vypadneš z prdele
calimero, 30.10.2007 19:22

To snad nemyslíš vážně že za 1000 let a podobně to jako budeme všichni mluvit jediným jazykem a žít v jediné kultůře jaká to bude kultůra a ten jazyk bude demokracie ve stylu Bílý Dům alias Amerika a budem mluvit Anglicky no jasně Český Budějovice se budou jmenovat tak jak se jmenujou ale my budeme mluvit Anglicky protože když v našich dětech nebudeme vychovávat národní hrdost tak nebude důvod k nějakému udržování Češství a kultůry zvyků a života v krásné České kotlině no jasně Amerika ta je tady dlouho vždyť to byly vlastně oni kdo nám ukázal co je splachovací záchod to oni objevili Evropu a ukázali nám domorodcům z Wigvamu jak máme žít a že existuje taky věc který se říká kolo vždyť my máme takový divný svátky jako jsou dušíčky přece je lepší mít Heloowen a taky náš Ježíšek jejich santa claus je lepší a vůbec nebylo by lepší zrušit Českou Republiku a zažádat o vstup do USA když tedy jednou už budeme tam tak nač otálet.
Nenávidim lidi kteří by prodali tuhle krásnou zem a jestli je to fanatismus být hrdý na národ tak tím fanatikem budu rád když nebudeme hrdí tak mocnosti světa se prvou o ten zbytek který budeme tvořit i my jsem šťastný že až umřu tak tady nic takovýho nebude a zemřu jako hrdý fanatik.
Nic než národ

Proboha co to tady někteří melete?Jste...
Max, 25.4.2008 7:30

Proboha co to tady někteří melete?Jste hrdí na svou rodinu sami sebe a popíráte národní hrdinství.Proč máme lézt do prdele amíkům,kteří mají desetinásobnou hrdost na svou vlast než my.USA neprošla válka nemají historií jako my a jsou hrdí na svou zem.Chcete zůstat ušláplými navěky?Já se tak necítím a nikomu nikam nepolezu.Jsem čech a jsem hrdý.

Musím to říct ještě jinak protože tohle...
Max, 25.4.2008 7:42

Musím to říct ještě jinak protože tohle je základ naší společnosti.Vy kterým se tady nelíbí a necítíte se Čechy běžte do pr.... a zůstante tam.

LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Mirek, 25.4.2008 12:34

LIdska spolecenstvi se vyvijela oddelene. Nezila v globalni vesnici jako my dnes.
Odtud ruzne jazyky, zvyky, kultury.
Jednoho dne prvni populista spojil ty „zvyky, jazyk, kulturu, ... tradice ...“ do abstraktniho pojmu „narod“.

A od te chvile se s pojmem narod operuje uz jen a jen v zajmu nejakeho chytraka, ktery chce narodu velet.

Co je to narodni zajem ?? Potlacit jiny narodni zajem??

Takze i ja jsem rad Cechem, ale jsem taky svobodnym obcanem a ze vseho nejradsi jsem clovek.
Moje poradi je clovek, svobodny obcan a teprve potom Cech.

A s tim jakyzema a kulturou je to tak, ze jednoho dne nejspise budeme vsichni hovorit dvema jazyky.
Tim rodnym, kterym budeme hovorit proto, ze chceme prirozene nekam patrit a mame nejake koreny a tradice, a tim duhym „svetovym“ ktery nam umozni dorozumet se v globalni vesnici. Jest vcelku jedno, zda tim druhym jazykem bude anglina ci jiny jazyk´.

Ve finale budou nasi pravnuci valet oba jazyky tak perfektne, ze nebude poznat, kdo je native speaker a kdo nikoliv.

Narod pak bude kategorie kulturni, historicka, ... ale nikoliv „politicka“. K prosazeni myslenky bude politik potrebovat argumenty a nikoliv prohlaseni, ze je to v narodnim zajmu.

Skoda, ze se toho nedoziju.

Odp: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Mirek, 25.4.2008 13:17

To cele bude trvat desitky mozna stovky let a postupne.
Vzdyt nase deti budou studovat v cizine, nebo doma, ale prednaset jim bude treba cizinec. Nas profesor bude vyucovat zase treba v USA. Pak mlady clovek nastoupi do firmy, ktera je v Cechach, vlastni ji nemecky koncern, ktery vlastni zcasti treba anglicka banka a v jeji spravni rade bude sedet treba Cech, protoze je trida ve svem oboru.

Pojem narod tak postupne a zaplat panbu ztrati vyznam coby „uzemni a politicke vymezeni“.

Jenom je otazka co budou delat dnesni vyznavaci hesla „Nic nez narod“, kdyz uz narod bude vymezen pouze kulturne a nikoliv politicky. Ze by zasli do divadla na nejaky „narodni“ kus? To asi tezko, nejpise si vezmou okovane boty a pujdou porvavat treba na nejaky stadion, treba hokejovy nebo fotbalovy nejlepe nejakeho ryze ceskeho klubu vlastneneho cizim akcionarem a s mancaftem z mezinarodnich profiku.

Mam provokativni navrh. Pracujme usilovne na ceskem
hospodarskem a kulturnim a sportovnim a vedeckem uspechu, treba se okolni narody zacnou ucit cesky, aby se u nas neco priucily.

Nebo muzeme brecet, jak nam vsichni ublizuji, protoze jsme mali chudacci.

Takze s chuti do toho, sance mame konecne vsichni stejne.

Odp2: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 25.4.2008 19:59

Nerad Vám do toho mluvím, ale myslím si, že příroda má s člověkem jiný plány. Jinak iluze to není špatná a patřičným násilím se dá uskutečnit. S pozdravem jK.

Odp3: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tony, 29.4.2008 16:06

Jaké plány má podle Vás příroda s člověkem ?
Nejlepší rozdělení světa je podle mého názoru na tří skupiny. Bohatá část, chudá většina a ostatní, kteří přechází z chudé do bohaté.

Odp4: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 29.4.2008 16:44

Člověk je součástí přírody, tak bych se spíše zeptal jaké plány má člověk s člověkem. Ale plánů můžete mít kolik chcete, ono stejně dopadne nějak jinak. Například nedávno jsem četl, že když to bouchne v Yellowstone (sopečná činost), tak se očekává přežití na zeměkouli lidí v řádech desetitisíců... a to je jen zlomeček toho, co nás může „v brzku“ potkat. S pozdravem jK.

Odp5: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tony, 29.4.2008 21:03

Proč se starat o něco co nás může zabýt až za několik desítek let, když existuje tolik věcí, které nás mohou zahubit nyní. Naše přežívání může být ukončeno kdykoliv. Podle mého je nejpravděpodobnější meteorit (černá díra, výbuch supernovy, atd.) z vesmíru nebo jakýsi druh nemoci (virus, AIDS, metabolický syndrom).
Nechme se překvapit.

Odp6: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 29.4.2008 22:01

To byl jen příklad. Osobně si myslím, že se lidstvo zlikviduje sebedestrukcí - vidím, že je tak naprogramováno od přírody - nesoužití v přelidnění, boje věřících a „istů“, přemnožení nepřizpůsobivých, davové šílenství a konzumní bezohledný hyenismus a koneckonců i humanismus neschopný jakéhokoliv řešení. S pozdravem jK.

Odp7: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tony, 29.4.2008 22:06

To jsou všechno pouze redukční prostředky, abychom se nepřemnožili. Né však důvod k ůplnému vyhubení.

Odp7: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Mirek, 30.4.2008 21:05

Proč to tedy rovnou nezabalite?

Ze by preci jen spetka optimismu.

Zatim se lidstvo ze vsech pruseru dokazalo - byt ztuha - vyhrabat, proc tedy ne i priste.

Sedim, sedim, sedim, a cas cekani na meteorit si kratim placem nad zkazenosti sveta.

Ze by novy zivotni program ???

Odp8: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 30.4.2008 23:29

Možná jste ještě nedospěl tak daleko aby jste si uvědomil, že k ukončení života je třeba více odvahy než k setrvání. To je doposavaď jaksi pokřivené vnímání, že sebevrah je zbabělec - ale zkuste si to někdy... S pozdravem jK.

Odp9: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Mirek, 30.4.2008 23:56

Jo tak, pan trpi z vyssich pohnutek, aby shnilemu svetu dokazal, ze to „nevzda“ a sebevrah je pro nej nositelem odvahy.

Ted se mi konecne rozsvitilo.
Sedim, sedim, cekam na meteorit, brecim nad zlym svete aele nezebalim to, jsem proste drsnak.

Odp10: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 1.5.2008 0:14

Nad debilitním tlacháním o Vašem pomyslném rozsvícení nehodlám ztrácet čas. Jste prostě jednička. S pozdravem jK.

Odp11: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Mirek, 1.5.2008 1:43

Konecne neco positivniho, totiz
Yardasan uz nema odpoved.

Odp12: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Yardasan, 4.5.2008 21:21

Nevidím otázku :-) S pozdravem jK.

Odp4: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Zákys, 9.6.2012 4:47

Vaše exkurze do stratigrafie splečnosti zazářila jako Supernova nad Betlémem. Opačnýn směrem jdoucí „cetovatelé“ vám nějak unikli. Nedůslednost,nebo nedostek fantazie? :-( Asi obyčejná blbost.

Odp4: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Ynot, 9.6.2012 6:51

Idiote, strč si své úchylné názory do řiti.

Odp5: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Zákys, 9.6.2012 7:27

To je noblesní věta. Musel jste ji asi dlouho trénovat. Tipoval bych rok tréninku na zcela modrém Neviditelném psu. Doporučuji vám až si budete příště mýt krk (pokud to děláte), tak s ním zakruťte.

Odp6: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tlapka, 11.6.2012 12:11

Já bych se chtěla odstěhovat na Aljašku.

Odp6: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Ynot, 11.6.2012 13:25

Ano, piloval jsem ji dlouho. Nejedna kentka vyhulená, nejedna jihlavanka padla, ale povedlo se. Povedlo se vytvořit přiměřenou a zdvořilou odpověď tomu hloupému mlamojovi Tonymu na jeho „názor“. Zkus si Tonyho příspěvek, Zákysi, přečíst a hlavně se zamysli. Zamysli se nad tím, jak asi dopadnou národy s větším, než nepatrným množstvím takových oslů jako je řečený Tony.
K úvaze předkládám ještě citát: „Za každým velkým bohatstvím stojí zločin“. Hádej, kdo a kdy to řekl ... Ani četba kapitol ze sociologie by nebyla k zahození.

Odp7: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Zákys, 12.6.2012 10:20

Být obětí špatně uskutečněné četby a ještě se tím chválit vyžaduje IQ aspoň 45!!! Vy jste toho Balzaca musel slabikovat pozpátku.
A které sociologické kapitoly mi doporučujete?
Od kterých autorů?
Od představitelů pozitivismus (Auguste Comte, Émile Durkheim) a neopozitivismus (P. F. Lazarsfeld, William Ogburn). Nebo něco ze sociologismu (Émile Durkheim)? Nebo z evolucionismu (Herbert Spencer)? Tož a co formalismus (Georg Simmel)?
Nebo oprášit marxismus (Karel Marx) a neomarxismus (Max Horkheimer, Theodor Wiesengrund Adorno, Herbert Marcuse, Jürgen Habermas)? Také psychologismus (Gabriel Tarde, Gustave Le Bon) a behaviorismus (Burrhus F. Skinner, George C. Homans) si mám prohlédnout? Nebo italskou politickou sociologie (Vilfredo Pareto, Robert Michels, Gaetano Mosca)? Také prej existuje prý fenomenologická sociologie (Alfred Schütz) a strukturalismus (Claude Lévi-Strauss), strukturální funkcionalismus (Talcott Parsons, Robert King Merton). Co teprve sociální konstruktivismus a sociobiologie (Edward Wilson) spolu s poststrukturalismem (Jacques Derrida, Jean-François Lyotard, Michel Foucault).
Tož honem, ať z tohoto skvělého setkání s vámi něco užitečného mám.
Nebo mám raději zůstat doma u Kellera nebo Ernesta Gellnera. Otevírat si oči prostřednictvím „Pluhu, meče a knihy“ je přece také zajímavé.
Tak honem, honem. Zatím jenom dokazujete existenci pitomce za klávesnicí...

Odp8: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tlapka, 12.6.2012 12:47

Třeba Akexis Carrel.

Odp9: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tlapka, 12.6.2012 12:47

teda Alexis pardon

Odp5: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tony, 31.5.2013 17:57

Máte pravdu, s odstupem 5ti let jsem si přečetl svůj příspěvek a nedává to moc smysl :d Ale Vaše sprostota mě zaráží, asi nebudete mít o moc větší mozeček než slepice že? :-D

Odp5: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tony, 7.1.2014 22:51

A čtu si to s odstupem dalších téměř dvou let a stejně mě zaráží ta sprostota. Je vtipný když se někdo snaží prosadit svůj názor že je někdo idiot a píše to tak idiotským stylem že ze sebe toho idiota udělá...

Odp6: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Tlapka, 9.1.2014 12:25

Pak se idioti množí řadou aritmetickou.

Odp7: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Zákys, 9.1.2014 12:33

To je 1,2,3,4... Co tak třeba 1,2,4,8,16...? To je řada! Co? O té uvažoval již starý Thomas Robert Malthus. A jak se líbí dnešním neo-kteří ani neví že jsou někoho „potomky“. řady

Odp: LIdska spolecenstvi se vyvijela...
Neuvedeno, 12.6.2012 11:33

Žádný globální svět nikdy nebude, protože vždy musí být opozice, jinak by vládnoucí složka nemohla uspět ve vývoji. Opozice byla je a bude. Takže ta vládnoucí část světa vždy bude mít svůj vlastní světový jazyk a ta opozice bude mít další jazyk světový. Takže každý se bude muset učit přinejmenším tři jazyky. Jenže toto bude tak za padesát tisíc let. Jestli se toho lidstvo vůbec dožije. Takže je to dnes utopie. Je třeba vycházet z toho co dnes je a né jaké to někdy bude. Dále je třeba se dívat do historie, protože ta ukazuje, jak se člověk chová a jaké má vlastnosti.
Jisté je, že se člověk bude ještě drahnou dobu učit jazyk svých rodičů, protože nikdo jiný si nedá takovou práci, aby děti těchto rodičů naučil nějak mluvit. Je to příliš pracné a okolní lidé mají svých starostí sami dost.

Máme být na co hrdí...
Mejks, 13.2.2010 13:50

A není snad dobře být hrdý???
Díky tomu má člověk alespoň nějaké morální zásady...Vemte si třeba Romy(je to příklad jsou i tací kteří můžou být na sebe hrdí)...Nemají svoji pravou vlast nemají žádnou moc extra historii a ani moc hrdinských příběhů...takže je jim jedno, že tady parazitují protože to není jejich země..takže si dělají co chtějí...Židé UŽ mají svou vlast a jsou na ni pyšní...že se ubránili arabům atd.....prostě nco dokázali a mají si co připomínat....

Odp: Máme být na co hrdí...
Alfons, 13.2.2010 14:15

Jsem hrdý, že jsem se dočkal sametové demokracie a svobody. Ještě hrdější jsem na to, že jsem velkou část života žil v relativní pohodě před sametem a u komoušů jsem při tom nebyl.;-);-)

Odp2: Máme být na co hrdí...
., 14.2.2010 0:28

Alfonsi, nejsi svého druhu sám. Jen ty smajlíky, na výraz ironie, stále občas zapomínáš připojit na správné místo. Ale jako „zbraň proti třídnímu nepříteli“ to je dobré. :-)

Odp3: Máme být na co hrdí...
Alfons, 14.2.2010 3:19

Naši společní třídní nepřátelé a paraziti jsou naši spící-kecající poslanci a senátoři. :-(;-)

Odp2: Máme být na co hrdí...
tlapka, 17.2.2010 10:22

A hrdý buď - žes to všechno přežil za použití Tvé odvahy, fantazie a smysli pro humor.

Velmi zkrátka. Když nechceš být hrdý na...
Konrád Konopásek, 5.11.2010 21:32

Velmi zkrátka. Když nechceš být hrdý na vlast, národ či stát, nemusíš...
je to přesně jak jsi sám popsal: ,,je to jen jedna možná filozofie.''

a z těch Číňanů si hlavu nelámej, vždyť jim není moc co zavidět

Hrdost
birkof, 4.5.2011 23:25

Hrdost je o sounáležitosti, o osobní identitě. Nic víc to není. Zkrátka význam věty Jsem hrdý na náš tým = jsem velmi rád, že jsem součástí tohoto týmu. Nic víc. Pokud bude tým úspěšný, pak ostatní budou hrdí. Pokud ne, půjdou pravděpodobně jinam. Moje manželka je přehnaná nacionalistka, která žije v idiotské iluzi, že město kde se narodila je nedotknutelné, posvátné. Přitom tady žije mraky cikánů, není tady práce, průmysl, sport, nic. Je to taková noclehárna Prahy, jak vždy říkal můj táta. Má pravdu. Moje žena ne. Ona žije v iluzi, protože nikdy nic jiného než duševní srab, ze kterého se jí snažím vyrabat, nezažila.

Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 26.5.2012 12:04

To si jako přejete zánik češtiny?!! No ovšem, čeština zanikne, jestli budeme s prominutím takové sračky, že to připustíme. Rád bych věděl, zda tak jako Vy pane Jando uvažují také nějací Finové, Islanďané nebo Izraelci. V souladu s Vaší zvrácenou logikou byl asi Eliezer ben Jehuda, zakladatel novohebrejštiny, snílek nebo rovnou darebák. A zrovna takoví jsou nejspíš Finové nebo Islanďané, kteří - ó jaký to zločin - usilují o čistotu svých jazyků. Víte že veškerá islandská odborná terminologie je islandského původu? To jsou ale omezení šovinisté, ti Islanďané... Národní hrdost není o nic víc ani o nic méně falešná, než hrdost na svoji čtvrť, své město či kulturní prostředí, kam v širším smyslu patřím. Takže jsem hrdý na to, že jsem Pražák, stejně jako jsem hrdý na to, že jsem Čech i Evropan a nakonec v širším smyslu i na to, že jsem člověk. Proč by jedna z těchto identit měla být falešná, to skutečně nechápu.

Odp: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 28.5.2012 12:29

Já jsem hrdá na sluneční soustavu a naši drahou galaxii Milky Way. Ostatní jsou určitě mnohem horší. :-):-)

Odp2: Vy jste ale idiot!
Zákys, 29.5.2012 8:44

To Slunečnice bývají...
A potom jestě Plachetnice.

Odp2: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 5.6.2012 23:30

Jestli nemáte žádný vztah k místu, kde žijete, k lidem, kteří Vás obklopují, ke kulturnímu prostředí, které Vás formuje, pak je mi Vás líto.

Odp3: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 12.6.2012 12:48

To je ovšem Váš úhel pohledu.

Odp4: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 12.6.2012 21:50

Ano, to je můj úhel pohledu. Země, ve které žiju a lidé, kteří mě obklopují, mi prostě nemohou být lhostejní. Vám snad ano?

Odp5: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 13.6.2012 12:47

Lidé kteří Vás obklopují se časem mění odcházejí, přicházejí a prostředí taky. Nebo se třeba můžete přestěhovat, vaši přátelé taky. Nic není konstantní.

Odp6: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 13.6.2012 15:01

Ten, kdo je hrdý na svůj národ a svou zemi, tedy vlastenec, se vyznačuje tím, že „si váží nejen státních institucí, ale zejména lidu, jeho jazyka, historie a kultury.“ Šovinismus se dá ve vztahu k vlastenectví nejlépe vymezit jako „patriotismus kombinovaný s xenofobií.“ (viz Roger Scruton, Slovník politického myšlení)

Odp6: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 13.6.2012 15:08

Promiňte, moje předchozí odpověď byla mířena na Váš příspěvek z 13.6.2012 12:42.
Pokud jde o Váš výše uvedený příspěvek, uvedla jste, že „lidé, kteří nás obklopují, se mění a odcházejí“. To jistě, znamená to však, že Vám jsou lhostejní? To samé platí o prostředí. Předpokládám, že se v rámci svých možností snažíte, aby Vaše bydliště bylo relativně příjemným místem k životu. Přestože není vyloučeno, že se jednou odstěhujete úplně jinam. Ano, nic není konstantní. Můžete se smát dobrovolníkům, kteří odstraňují na zřícenině náletové stromky. Vždyť ten hrad je už stejně v ruinách a jednou jistě přestane existovat. Ostatně jako všechny výsledky lidského snažení. Proč udržovat něco, co jednou stejně zanikne? A když na to přijde, k čemu je vůbec veškeré lidské úsilí, když z dlouhodobého hlediska jsme stejně všichni mrtví? Takhle ale snad v běžném životě neuvažujete. Předpokládám, že dokud žijete mezi určitými lidmi, tak Vám nejsou lhostejní a totéž platí o prostředí, ve kterém žijete.

Odp7: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 14.6.2012 12:21

Mezi lidmi co žijeme jsou dobří a špatní a v prostředí kde žijeme je něco dobré a něco špatné. Není to automaticky „mám ráda lidi mezi kterými žiju a prostředí ve kterém žiju“ absolutně.

Odp8: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 14.6.2012 16:08

Už jsem zde v diskusi uvedl, že národní hrdost neznamená nasazování si růžových brýlí. Člověk by měl být hrdý na to dobré, co se ve jménu jeho národa odehrálo, ale zároveň cítit morální spoluodpovědnost za to špatné. Pro mě znamená skutečnost, že jsem občanem České republiky a příslušníkem českého národa především fakt, že mi nemůže být tento stát a tento národ lhostejný. Nic víc, nic míň.

Odp9: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 27.6.2012 15:29

Jasně že mi není lhostejný ´dokud tady bydlím.

Odp: Vy jste ale idiot!
Zákys, 29.5.2012 8:42

A nejste nějak zbytečně přízemní? Dvourozměrný...?
Přímo Ploštík!!!
To váš jmenovec byl jiná kategorie.
„A hrdý buď, žes vytrval,
žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí.
Takový byl můj lid.
S kosou a kladivem,
na jitřní čekal svit.
Čekal a věřil.
Úrodu novou sklidí sám.
Sám se svými!
Jděte mu z cesty.
Staví chrám bratrské doby“.

Odp2: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 5.6.2012 23:27

Můžete mě říct, v čem jsem projevil přízemnost? Jestli ztratíme zájem na setrvání našeho jazyka ve veřejném životě a pokud jej přestaneme předávat našim dětem, pak náš jazyk zanikne, to je prostě fakt. Ale víte co, rozhlédněte se po Evropě a uvidíte, že většina zdejších národů mluví jazyky, jež mají daleko ke světovosti. Přesto tyto jazyky existují, jsou životaschopné a jejich mluvčí za ně cítí určitou odpovědnost, ne-li hrdost. Proč by jinak Islanďané udržovali něco tak zdánlivě zbytečného, jako islandština? Zkuste mi prosím Vás odpovědět, zda je stát jako Finsko jakýmkoliv způsobem handicapován tím, že ve všech sférách tamního života se mluví obtížným a zbytku světa prakticky nesrozumitelným jazykem. Já zde žádný handicap nevidím, Finsko je jedním z nejúspěšnějších států světa (a samozřejmě též jedním z nejlépe jazykově vybavených, což ale neznamená, že by finština jakkoliv upadala). Víte, že i tak malý stát, jako Lucembursko, kde 30% obyvatelstva tvoří cizinci, si udržuje svůj vlastní jazyk, jež je výrazným symbolem tamní národní identity? Kdepak, v rámci Evropy nejsme my Češi zdaleka jediným národem, jež mluví relativně menšinovým a pro cizince obtížně naučitelným jazykem. V čem jsme jedineční, jsou ty mimořádně stupidní žvásty o tom, že by náš jazyk měl být odsunut na vedlejší kolej nebo by měl úplně zaniknout. Na rozdíl od Vás jsem přesvědčen, že by to znamenalo kulturní ochuzení. A úspěšnější bychom se díky tomu rozhodně nestali.

Odp3: Vy jste ale idiot!
Zákys, 6.6.2012 0:54

Ty otázky, třeba že jsou správné, vás usvědčují. Chybí vám třetí rozměr. A ani to na sebe nevíte, ploštíku. Já vám jenom doporučoval číst S. K. Neumanna. Ani toho jste si nevšiml. Zřejmě ten bouřlivák a anarchista je pro vás Atlantidou. A básnická obrat „Chrám bratrské doby“... vraťte se do primy, nerušte, a poslouchejte češtinářku. Teď jsem si to uvědomil. Měla by mít víc než 45 let!!!

Odp4: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 6.6.2012 11:41

Myslel jsem, že tématem diskuse je národní hrdost, nebo v širším slova smyslu vztah k národu. Ne život a dílo S. K. Neumanna. Četl jsem ho, něco mě zaujalo, něco zase ne. V každém případě nejsem anarchista (jímž byl S. K. Neumann v časech svého mládí) ani komunista (jímž byl v pozdějších letech), natožpak obdivovatel Stalina. Rovněž provolávání slávy Satanovi, jakkoliv je Satan pouhým symbolem, mi připadá lehce bizarní (a to nejsem křesťan!). A propos nikdy by mě nenapadlo svoji ženu, krátce poté co jsme se vzali a máme dvě děti, opustit s milenkou.
A když už se vytahujete s poezií S. K. Neumanna, taky mám pro Vás jednu jeho báseň.
22. září 1938
Jen jedenkrát jsem chtěl být mladší,
mít delší dny a noci kratší,
láska za tím byla,
nás před cestovní kanceláře
volaly cizokrajné tváře,
touha z dálek pila.
Teď po letech zas po deseti
chtěl bych se vrátit k čtyřiceti:
dali by mi pušku.
Poslední milou měl bych v žití,
jež nedalo se zotročiti,
k smrti věrnou družku!
Snad Vám nemusím vysvětlovat, kam v době napsání této básně, tedy poslední zářijový týden 1938, spěly dějiny. Jestli s mým názorem na národní hrdost či obecně na vztah k vlastnímu národu nesouhlasíte, nechápu, proč mi předhazujete zrovna S. K. Neumanna.
PS: Toho ploštíka si vyprošuju!

Odp5: Vy jste ale idiot!
Zákys, 8.6.2012 8:08

O národní hrdosti se diskutuje s dětmi. Dospělí lidé národní hrdost žijí/umírají.
Diskutovat?:-)„Pokecat, říci slůvek pár“, je doplněk okamžiků sdílení. To ví všichni ti, kteří ví co jsou kamarádi.
Všechno ostatní je žvanění!
Ten S.K.N. mimo „povinnou“ četbu mně oslovil svými Dějinami ženy, Monogamií..., a to že odešel od své ženy , později vydavatelky Kamilly Neumannové, pro čtenáře knih které jim zprostředkovala číst, bylo možná požehnáním. Díky ní jsem se v době kdy jsem se učil číst seznámil třeba s Rémy de Gourmontem a dalšími

Odp6: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 8.6.2012 18:09

Nevím jak Vy, ale já jsem byl vždy přesvědčen, že účelem diskusního fóra pod určitým článkem je diskuse na téma, jež daný článek přináší. Jinak souhlasím s Vaším výrokem, že „dospělí lidé (jistě jste myslel dospělé duchem. Někdo nedospěje ani v padesáti) národní hrdostí žijí/umírají“. O čem se hádáte? Já jsem svým původním příspěvkem pouze vyjádřil názor, že národní identita a s ní spojená hrdost na svůj národ není o nic víc ani o nic méně falešná než má či Vaše identita coby obyvatele určitého města nebo kraje, kontinentu anebo identita příslušníka té kultury či civilizace, z níž jsem já nebo Vy vzešel. Zároveň jsem vyjádřil přesvědčení, že český jazyk, jeden z určujících znaků naší národní identity, zanikne, jestliže to my, jeho rodilí mluvčí, připustíme. A stojím si za tím, že by to nebylo ani přínosné, ani účelné.

Odp7: Vy jste ale idiot!
Neuvedeno, 8.6.2012 19:09

Každý člověk by si měl zachovávat svoji hrdost, i když není zrovna prezidentem světové velmoci. Měl by však také vědět o svých chybách a slabinách a uznat to, že je má, když přijde k sebehodnocení. Není třeba se při všem schovávat za jazyk a národ.
Ovšem stejně jako si má zachovávat svoji hrdost, měl by také uznávat, že je příslušníkem určitého národa, ve kterém žije a žil a uznávat, že díky němu dosáhl též částečně toho, co dokázal.

Odp8: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 8.6.2012 19:54

Naprosto s Vámi souhlasím. Být hrdý na svůj národ neznamená nebýt si vědom jeho chyb a nedostatků.

Odp9: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 12.6.2012 12:49

Národní hrdost může způsobit i válku.

Odp10: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 12.6.2012 21:30

Pletete si hrdost se šovinismem.

Odp11: Vy jste ale idiot!
Zákys, 13.6.2012 4:22

No a co? Válka je pokračováním politiky (Clausewitz) násilnými prostředky (Lenin). (Války spravedlivé/nespravedlivé) Počkejte na zimu ať ten svůj hokej :-)můžete hrát na skutečném ledě.

Odp12: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 13.6.2012 15:09

Citoval jste Clausewitze a Lenina. Tyto jejich výroky mají dodnes platnost v mnohých částech světa. To ale neplatí pro současnou Evropu. Ukažte mi, kdy ve dvacátém století spolu válčily dva demokratické státy (Finsko, které – ohroženo Sovětským svazem – bylo nuceno přidat se na stranu nacistického Německa a objektivně tak proti západním spojencům, je zcela specifická výjimka). Konec konců, útočná válka je od roku 1928 z hlediska mezinárodního práva nelegální (Briand-Kelloghův pakt). S čímž si nejrůznější diktátoři samozřejmě nedělali hlavu, ale to už patří k věci, že zločinci porušují pravidla. Současná právní úprava České republiky ani nezná institut vyhlášení války. A ruku na srdce, dovedete si představit, že bychom ještě někdy s někým s našich sousedů z jakéhokoliv důvodu vedli válku? Já tedy ne.
Mimochodem, nechápu, proč sem pletete spravedlivou válku. Bránit se proti agresorovi, který vás napadl, nemá se šovinismem nic společného a vlastně to ani přímo nesouvisí s národní hrdostí.

Odp13: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 13.6.2012 22:31

Národní hrdost je do svátečního šatu převlečený obdiv k zásluhám nebo omylům někoho jiného.

Je molekula vody suchá nebo mokrá?

V přírodě se vyskytuje ve všech skupenstvích současně. Má býti hrdá na to, že je ledem, sněhem, aerosolem nebo vodou? Má být hrdá na to, že je podmínkou života, nebo jeho záhubou?

Pane Neumanne, byl váš pradědeček taky hrdý na stejný národ jako vy?

Abyste v tom necítil rýpání, tak ten můj se jmenoval Ziegenfuss.
(kozí noha)

Mám rád svůj kraj a domov, ale nějak nevím jak být hrdý na svůj národ když vlastně nevím kdo to je.

Nejspíš si nás vymyslel Palacký. ;-)

Nakonec, pane Neumanne, největším čechem historie byl zvolen Ziemmermann.

Odp14: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 13.6.2012 23:42

„Národní hrdost je do svátečního šatu převlečený obdiv k zásluhám nebo omylům někoho jiného.“ Ovšem, člověk by měl být hrdý především na své úspěchy a stydět se především za své chyby. Ale povězte mi, vy snad nejste hrdý na úspěch členů své rodiny, svých blízkých nebo lidí, s nimiž jste nějakým způsobem spřízněn? Vy byste nepociťoval hrdost, kdyby obec, ve které žijete, dosáhla nějakého úspěchu? Vy jste nikdy nefandil nějakému fotbalovému nebo hokejovému týmu a necítil jste hrdost, když tento tým vyhrál? Možná ne, ale většině lidí kdekoliv na světě není tato sdílená radost cizí. Stejné je to i s národní hrdostí. Jsem tedy hrdý na úspěchy svého národa. To samozřejmě neznamená, že bych si nebyl vědom i toho špatného, co bylo jménem národa, k němuž se hlásím, vykonáno. Být zdravě hrdý na svůj národ neznamená necítit morální spoluzodpovědnost za taková zvěrstva, jako brněnský pochod smrti nebo vraždění německých žen a dětí v Ústí nad Labem v roce 1945. Právě proto, že jsem si vědom příslušnosti k svému národu, cítím hrdost na to dobré a stydím se za to špatné, co se jménem tohoto národa odehrálo. A myslím, že to platí analogicky o všech ostatních identitách, od členství ve své rodině až po příslušnost k lidstvu. Nikdo z nás nežije ve vzduchoprázdnu.
„Pane Neumanne, byl váš pradědeček taky hrdý na stejný národ jako vy?“ Ne, že by na tom záleželo, ale můj pradědeček byl Čech jak poleno. Vím však (z třetí ruky:-)), že rodina Neumannů pocházela z Olomouce a můj praprapradědeček se jmenoval Moritz. Až jednou nebudu vědět, co s časem, ověřím si to v matrice:-). Příslušnost k národu byla vždy záležitostí osobní volby a zdaleka se to netýkalo jen jednotlivců. Proto se mohli v relativně nedávné době konstituovat jako samostatný národ třeba Makedonci.
„Mám rád svůj kraj a domov, ale nějak nevím jak být hrdý na svůj národ když vlastně nevím kdo to je.“ Nevíte, kdo je národ? Tady mám pro Vás jednu hezkou definici: „Národ se skládá z lidí, kteří sdílejí společný jazyk (nebo dialekty společného jazyka), obývají vymezené území, mají společné zvyklosti a tradice (jež se mohou stát dostatečně vědomými, aby získaly podobu práva), rozpoznávají své společné zájmy, mají společnou potřebu jediného vládce.“ (Roger Scruton, Slovník politického myšlení).
„Nejspíš si nás vymyslel Palacký.“ I kdyby, zpochybňovalo by to existenci současného samostatného českého státu a skutečnost, že většinu obyvatelstva tohoto státu spojuje stejný jazyk, kultura a (alespoň doufám) jistý pocit sounáležitosti. Symbolicky stojí u počátku toho všeho Palacký, který svým dopisem do Frankfurtu jasně vyslovil, že Češi jsou samostatný národ, nikoliv etnolingvistická kuriozita v rámci německého národa. Nicméně čeští obrozenci pouze obnovili přetrženou tradici národního cítění, které zde existovalo po celý středověk i raný novověk. Jména jako Dalimil, Jan Hus, Jeroným Pražský, Pavel Stránský ze Zap, Bohuslav Balbín a další Vám nic neříkají?
„Nakonec, pane Neumanne, největším čechem historie byl zvolen Ziemmermann.“ Bohužel ho diskvalifikovala skutečnost, že nikdy neexistoval:-). Ta recese se mi líbila. Pokud jde o mě, já tenkrát volil Masaryka.

Odp15: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 14.6.2012 17:54

Půlka mojí rodiny byla z Ausergeefieldu. Zase nic, zase nic, ani jiskřička.!!

Při slově ,,národní,, mě naskočí.....

Národní výbor, Národní listy, Národní gardy, Národní socialisté, Národní pospolitost, Národní blaf, blaf........V Národním divadle je .. ,,Národ sobě" ale samotné divadlo zacvakalo Consorcium vídeňských bank. Národní hrdost čechů se jaksi nenechala urazit a ani nepoděkovala, natož aby kdy přiznala, že národní sbírka na Zlatou byla krachem nejenom národní hrdosti ale i její cti.

Šťouchání do gumového vdolku ve mně národní hrdost neprobouzí. Borci jsou oni, nikoliv my!

Daleko hrdější bych byl kdybychom byli ve světě známí tím, že u nás svoje domy zamykají jenom podivíni.

Asi tak.

Zimmermann zvítězil právem v regulerní volbě. Krakonoš taky neexistoval, ale přesto byl symbolem spravedlnosti a pomoci v nouzi.

Promiňte, ale pan Masařík byl zrádce.

Odp16: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 14.6.2012 20:02

Proč píšete češi s malým č? Tak se po 2. světové válce psali Němci. Ne, že bych se za to jako Čech nestyděl.
K tomu Národnímu divadlu. Můžete mi vyúčtovat, jak velkou částku zacvakalo Consorcium vídeňských bank? Veškeré příjmy a výdaje na stavbu Národního divadla se evidovaly ve třech účetních knihách: pro Prahu, pro ostatní české obce a konečně pro místa mimo Čechy. Že se prostředky na stavbu divadla shromažďovaly relativně pomalu, to můžeme přičíst jednak Bachovu absolutismu, který obecně nepřál podobným aktivitám (zdaleka se to netýkalo jenom českého národního hnutí!), a samozřejmě krach na vídeňské burze roku 1873. Konec konců, ani stavba německých kulturních institucí, například Německého domu v Brně, se neobešla bez komplikací. Je všeobecně známo, že mezi významné donátory patřili příslušníci předních českých šlechtických rodů, například kníže Lobkowicz věnoval 6 tisíc zlatých. A nemělo by to překvapovat, uvážíme-li, že příslušníci rodů jako Kolowratové, Sternbergové, Schwarzenbergové a další se považovali za Čechy, nebo alespoň s Čechy sympatizovali. Významnými částkami přispěli na divadlo též podnikatelé, kteří se ztotožnili s češstvím (např. rodina Rottů) a samozřejmě vedoucí čeští politici (Palacký a Rieger). Samotný císař František Josef I. věnoval osobní příspěvky v celkové výši 18 tisíc zlatých. Po požáru divadla se na obnovených sbírkách vybralo z Čech 634 tisíc zlatých, z Moravy a Slezska 50 tisíc a z dalších zemí monarchie přes 17 tisíc. Císařská rodina přispěla 26 tisíci zlatými. Nikdo obeznámený s okolnostmi stavby divadla nemůže popřít angažovanost šlechtických rodů i císařské rodiny. Je mi ale záhadou, z čeho vyvozujete, že „národní sbírka na Zlatou byla krachem nejenom národní hrdosti ale i její cti.“ Máte snad na mysli štvanici proti Zítkovi po požáru divadla? Ano, to bylo mimořádně ošklivé, ale se samotnou sbírkou to přímo nesouvisí.
„Masařík“ byl podle vás zrádce. A který Masařík prosím Vás? Znám jenom Huberta Masaříka. Jeho chování za protektorátu se dá pochopit a omluvit. Tomáš Garrigue Masaryk nebyl o nic větší ani menší zrádce než György Klapka za prusko-rakouské války. Anebo Józef Pilsudski. Ten taky zradil svého legitimního panovníka Mikuláše II. Není mi známo, že by kterýkoliv normální Maďar nebo Polák považoval Klapku respektive Pilsudského za zrádce.
Ať se Vám to líbí nebo ne, pane „Ploštěnko“, jste Čech. Můžete proklínat Františka Palackého za jeho dopis do Frankurtu, ale to je tak jediné, co s tím můžete dělat;-). Pokud jde o mě, jsem toho názoru, že český národ má své přednosti i chyby, zrovna jako kterýkoliv jiný národ. Že bychom byli horší než ostatní národy, to si nemyslím.

Odp17: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 17.6.2012 0:04

Ve Vašem výčtu vidím spíše významné akcionáře oněch bank, ale nějak postrádám onu nadšenou českou veřejnost. Pojďte si přiznat, že celé češství bylo spíše klubovou záležitostí elit průmyslu a politiky, nežli tužbou lidu obecného.

Z osudu sbírky II zbyla pouze povídačka o muži s kloboukem.

Atributy národního státu jsou ústava, státní symboly, územní svrchovanost a vlastní měna.

Nezdá se Vám, že se naše národní hrdost nějak sama rozpouští a že je spíše tvořena výsledkama sportovních klání nežli potřebou identitní jednoty?

Nebyla dlouhá léta upředňostňována státní a politickou mocí internacionalita před národní identitou? Taky češi!

Jen tak mimo.
Nevíte jestli se už našly originály státního znaku, symbolu národní hrdosti, nebo se místo v klenotnici válí někde zabordelany v šuplíku či je někdo šluknul ?

Víte že autor návrhu ještě nedostal zaplaceno a že to nikoho nesere?

Jste na to hrdý?

Odp18: Vy jste ale idiot!
Zákys, 17.6.2012 4:38

Ubohé Česko. Tak daleko od Boha a zase tak blízko veliké země. Problémem Česka je to, že ulice jeho měst šlapou vyprázdnění géniové vašeho formátu. Matka vás měla pohodit a nechat si čápa! Aspoň by nezůstal bastard se sžíravou kousavostí hnědého gumového káčátka.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 17.6.2012 8:30

S tím čápem by to byl bezva vtípek kdyby ho vyplodila vaše hlavička.

Ale co, pro pobavení dobré.

Odp20: Vy jste ale idiot!
Zákys, 17.6.2012 15:44

A co s tím mám dělat? Neutěšujte se! Lépe na tom nejste. „Kritizuji-li svůj národ, prokazuji mu dobrodiní“, poznamenal kdysi jeden Američan, což není jak svými výroky dokazujete, váš případ. Nepocházíte náhodou díky svým předkům z Hor divokých prasat? Ano? Tak to geografický determinizmus zase jednou funguje.

Odp21: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 17.6.2012 17:24

Nikoho nekritizuju, jenom poukazuju na to, že národní hrdosti jsou jakási samovzplanutí.

Uvědomuji si, jaké nepatrnosti by stačily k tomu abych měl být, nebo i Vy, hrdý na historii úplně někoho jiného. Vnímáte tu pošetilost?

Myslím, že právě tento prostor je srážkovým polem kmenů, národů, kultur, ras nebo politických vlivů. Vzpomeňte na názvy hradů a tvrzí a uvědomíte si jak byl tento prostor rozparcelován doslova kopec od kopce.

Znám. Evu Slovákovou, Jarmilu Čechovou, Bruna Poláka, Lídu Rakušanovou, Jiřího Němce, Moravanského, Moravce, Cikána, Rusa.

Národní hrdost?
Pošetilost, pošetilost, pošetilost. Nebezpečná a manipulovatelná!
Když nekončí v dluzích, tak v zákopech. Díky, ne!

Odp22: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 18.6.2012 11:32

Moje řeč.

Odp21: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 27.6.2012 15:22

A kde jsou ty Prasečí Hory?

Odp22: Vy jste ale idiot!
Zákys, 28.6.2012 0:47

Hory divokých sviní = Sudety. Jak příznačné! Eva Hahnová, Hans Henning Hahn: Sudetoněmecká vzpomínání a zapomínání.
Je obdivuhodné(lépe alarmující) že současným Čechům musí naši sousedé připomínat to, co by se mělo učit v dějepise už na ZŠ spolu s událostní kolem brněnského „Pochodu smrti“.

Odp23: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 28.6.2012 16:33

Nojo- na dějepis já nemám, mám od narození insuficientní paměť. I kdybych se to učila, už bych to zapomněla. :-(

Odp24: Vy jste ale idiot!
Zákys, 29.6.2012 6:05

Milá paní. Kdo nezná svoji minulost, je obyčejně přinucen, prožít ji znovu. Naše minulost o kterou se nejen zde, ale i ve „velké“ politice hraje je hra o budoucnost sebevědomých, a chcete-li hrdých lidí. Zdánlivě. Ale je také minulostí děveček a pacholků, kam nás s neomylnou suverenitou směřují jistí hrobaři naší nedávné (od roku 1918) minulosti. Tak díky tomu na co jste pyšná, chystáte se na roli (možná už jste) děvečky. Byla vaše dcera nějakou dobu na západě(v Německu!?) jako au pair? Tak to se učila být děvečkou(český název!!!). I za „kulu“ z dějepisu se opakoval ročník již na ZŠ(obecné škole) za první republiky. Dávám vám nedostatečnou!!! a můžete jít psát na ministerstvo školství. Tam mají v současnosti spoustu žádostí že kula z maturitní písemky z českého jazyka v zniklá psaním xˇšandy je projevem kantorské zvůle a prý žádostem vyhovují. Od dějepisu k českému jazyku je jenom kousek

Odp25: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 29.6.2012 12:42

Nojo, ale víte že komu není shůry dáno nekoupí ani v apatyce--- tak se s tím budu muset smířit. Aspoň že jsem se naučila číst a psát. :-)

Odp26: Vy jste ale idiot!
Zákys, 30.6.2012 22:29

Zdá de že s tím čtením je to nějaké vachrlaté. Neumění číst je moderní analfabetismus, který své nositele nutí živořit uprostřed komfortu a záplavy informací. Jak o sobě výše, a zdá se hrdě, píšete. Vymlouvat se na Boha (a to pomíjím mátožnost tohoto jevu) je vůči němu nespravedlivé.

Odp27: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 2.7.2012 17:44

A Jak získáváme své schopnosti? základ je vrozený a nedá se s ním nic dělat, nebo jo? Pak je lepší si to příznat a pohledět pravdě do očí.
Jinak máte pravdu, dnes lidé málo čtou a televize je pouze nekvalitní náhražkou získávání podnětů a informací.

Odp28: Vy jste ale idiot!
Zákys, 2.7.2012 21:02

Co říkáte tréninku? Mám na mysli autogenní trénik. To není o autoškole, ale o Schultzovi a mnohých dalších.... a také karimatce.

Odp29: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 3.7.2012 14:51

Bohužel slovo Trénink mi neříká nic ! ani ten s autogenem :-)

Odp30: Vy jste ale idiot!
Zákys, 4.7.2012 19:48

Aby aspoň bylo trošku „řeči“.
http://www.dobrapsychiatrie.cz/relaxace/autogenni-trenink
a
http://cs.wikipedia.org/wiki/Autogenn%C3%AD_tr%C3%A9nink

tady je návod: http://naposledy.blog.cz/1203/autogenni-trenink-postup-cviceni

To vše proto, aby ta švejkovská metoda („Hovno, hovno řekl Švejk, a přidal se nenápadně do rozhovoru“), kterou tak ráda pužíváte, doznala malé změny.;-)

Odp31: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 10.7.2012 15:42

To jsou skutečně krásné stránky, nejpěknější je to OKO. Hned jsem si jej založila.

Odp27: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 13.7.2012 12:47

Já jsem myslela vrozené schopnosti dané geneticky.

Odp18: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 18.6.2012 19:06

Oddělit úkon právnické osoby, například banky, od úkonu fyzické osoby, tedy jejího konkrétního akcionáře, je asi nad Vaše síly. A jak jsem už uvedl, Lobkowiczové, Kolowratové nebo Sternbergové se přece tradičně považovali za Čechy. Nehodlám Vám tady vypisovat obsah příslušných účetních, knih, o kterých jsem mluvil v předchozím příspěvku. Jenom uvedu, že peníze putovaly ze všech českých, moravských a slezských měst s výrazným podílem českého obyvatelstva. Jako první přišly příspěvky z Litomyšle a Poličky (ještě před oficiálním vyhlášením sbírky). Kromě toho je třeba vzít v úvahu různé podpůrné akce, jako prodej fotografií plánů divadla, apod. Roku 1877 se uskutečnila národní loterie, která vynesla něco přes 230 tisíc zlatých. Pro srovnání, denní mzda zedníka činila tehdy 1 zlatý a 3 krejcary. Částku, která se vybrala po požáru Národního divadla, jsem uvedl v předchozím příspěvku (a vyčlenil jsem z ní částku, kterou věnovala císařská rodina, abyste mě nechytal za slovo). Máte-li věcné protiargumenty, uveďte je. Zatím jsem od Vás slyšel jen demagogii.
Mimochodem, Vy asi musíte považovat za historické neštěstí vznik takových států jako Německo nebo Itálie, které se konstituovaly vysloveně na národních základech. Co měli po celá staletí společného hornoněmecky mluvící katolický Bavor s luteránským dolnoněmecky mluvícím Prusem (nehledě k náboženství, rozdíly mezi dolnoněmeckými a hornoněmeckými dialekty jsou větší než rozdíly mezi češtinou a slovenštinou)? Přesto si nemyslím, že německá národní identita je falešná. Vy snad ano?
Už jsem v této diskusi uvedl, že jednou jsme občané České republiky, tak nám tento stát nemůže být lhostejný. Na rozdíl od Vás jsem přesvědčen, že to nejhorší, co může nějaký stát postihnout, je atomizovaná společnost. Ale co to plácám. My přece žijeme ve společnosti, která je atomizovaná, sobecká a morálně naprosto rozvrácená. Chtělo by se říct, díky Bohu, že se určitý pocit sounáležitosti obnoví aspoň při fotbale a hokeji.
Neodpověděl jste mi, proč píšete Češi s malým č. Fakt by mě to zajímalo.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 18.6.2012 21:02

Rozhodně Bych nechtěl skončit u toho kdo kolik dal na ND a jaké byly jeho motivy. Jeho věc! Jejich věc! Omlouvám se.

Hrdost pociťuju (umírněne) jako následek děje jehož jsem účastníkem a jehož prospěšnost je hodnotitelná. V minulosti jsem byl členem Horské služby. Velice silně jsem cítil sounáležitost s tímto společenstvím, i k lidem stejné služby jinde, které jsem nikdy předtím neviděl. Každému z nich bych svěřil klíče od baráku. Stejné pocity vzájemnosti určitě pociťují i hasiči, námořníci, vojáci nebo třeba cirkusáci.

Omlouvám se, ale národním samovzplanutím jaksi nedokážu hořet jen tak, prostě to už není můj vesmír.

Co mám dělat?

Odp20: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 18.6.2012 22:19

Už jsem zde několikrát uvedl, že vědomí národní identity pro mě zahrnuje stejnou měrou hrdost za to dobré jako ostych za to špatné, co se ve jménu tohoto národa odehrálo. Jde mi jen o to, že všichni jsme občané tohoto státu, a tak bychom si měli být vědomi určité spoluodpovědnosti za to, kam naše země směřuje. Toť můj skromný názor.

Odp21: Vy jste ale idiot!
Ploštěnka, 19.6.2012 7:41

Životy mnoha lidí byly uvrženy do takřka nevolnictví těma kteří si přáli, nebo přejí abychom neustále někam směřovali. Bude se to dít i nadále, ale bude to samá srážka s nepředpokládanou skutečností.

Díky, já bych si tento vlak rád nechal ujet.

Odp20: Vy jste ale idiot!
Zákys, 19.6.2012 19:13

Několikrát jsem v zimě s bezva chlapy z HS seděl v chatě Pod Borišovom, v chatě SNP pod Ďumbierom než se začala jmenovat Chata Milana Rastislava Štefánika a poslouchal noblesního Ivana Gálfiho, inteligentního Vlada Vítek a mnohé další. Všichni milovali své!!! slovenské hory, třeba lezli po nejvyšších vrcholech této planety. Byl jsem mezi nimi jediný Čech, Čech, který to netajil, ale ani díky své slovenčině nedával najevo. Také se jak to obyčejně bývá, zpívalo. Mezi písněmi byly také tyto, a mnohé další:
http://www.youtube.com/watch?v=Ox257NIneIE
http://www.youtube.com/watch?v=D3aoJZMkcUg
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=5VWwDsF9DJY&feature=endscreen

Proč???!!!
Nemám jednoduchou odpověď. Na ty vaše kecy vážená „ploštěnko“ jednoduchou odpověď mám.

Odp13: Vy jste ale idiot!
Zákys, 14.6.2012 6:48

Nic si z toho nedělejte že nechápete. Ze snahy pochopit vzniká na světě většina nepochopení! A že v poslední době spolu neválčily dva evropské „demokratické“ státy? Pašík v chlívku také spokojeně chrochtá když dostává nažrat a když jej majitel drbe za ušima. A najednou prásk, a jsou z něj jelita.
K té vaší větě malá poznámka. Sekera řezníka věnčena listím, uklidní důvěřivé hovado. Buďte k sobě kritický.
Jeden demokrat - občan USA - poznamenal o politickém chování této velmoci(lidí, kterých zájmy hájí) „když to jde , tak podle práva. Když to nejde podle práva, tak jak to jde“!
Už jsem vám jednou řekl, že v tom máte hokej. Vydávat věci za to jaké by měly být, místo toho být smutným z toho jaké jsou, je osudem lidí kteří se neumí učit. Zbigniewu Brzezińskému před několika lety u nás vyšla kniha Velká šachovnice. Smutné čtení a ještě smutnější praxe! Calusewitz a Lenin nejsou geograficky podmíněnou veteší.
Něco vám prozradím. Geografická poloha může rozhodovat o významu slova. „A slovo tělem učiněno jest, aby přebývalo mezi námi“. Vlastenectví/šovinismus.
Michel Foucault se obtěžoval a napsal pozoruhodnou knihu „Slova a věci“.
Jak málo toho víte o tom co spolu souvisí. Jeden můj literární přítel to vyjádřil takto(viktoriánská Anglie): „Když je člověk gentleman tak toho ví dost. Když gentlemanem není, všechno co ví je mu k ničemu“.
Raději si začněte zpívat „Jsem cynik a v tom je můj půvab“. Možná na stará kolena na sobě něco nového objevíte. A potom najednou přiletí Černá labuť a bude zase všechno jinak!

Odp14: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 14.6.2012 16:07

Řekl jsem, že ve dvacátém století spolu neválčily dva demokratické státy. Ne že někdy v budoucnu se nemůže stát nějaký kolosální průšvih a všechno bude jinak. Vycházel jsem z toho co je, ne z toho co snad jednou může nastat. To druhé jmenované nevím a netroufám si ani odhadovat. Vy snad ano?
Clausewitze jsem nikdy nepovažoval za veteš, na to mám k němu příliš velkou úctu. Jenom se skromně domnívám, že jeho výrok o válce jako politice vedené jinými prostředky neodpovídá realitě současné Evropy. Až se začnou Slováci a Maďaři ostřelovat u Komárna, tak změním názor.
Vlastenectví a šovinismus jsem se pokusil vymezit v jednom z předcházejících příspěvků (s pomocí Rogera Scrutona). Chápu, že každý šovinista se bude dušovat, že je vlastenec, ale Hitler o sobě také tvrdil, že je socialistou…
Ten citát viktoriánského klasika máte špatně. Oscar Wilde ve skutečnosti vložil postavě lorda Illingwortha do úst větu: „Je-li muž gentleman, ví toho dost, a není-li gentleman, pak všechno co ví, je mu na škodu.“ Nevím, proč se oháníte zrovna tímto zvráceným výrokem. Pravda, slova Wildeovy záporné postavy jsou často v reálném životě každodenní realitou. Ostatně, zrovna tak jako Stalinův výrok, že zemře-li jeden člověk, je to tragédie, zatímco zemřou-li miliony lidí, je to statistika. Hnusné, leč pravdivé. Mám snad kvůli tomu propadnout cynismu? Nesmysl! Člověk by si neměl nasazovat růžové brýle, ale zároveň by neměl podsouvat každému na potkání zlý úmysl. Toť můj skromný názor. Nejsem cynik a ani jím být nehodlám.
Mimochodem, z čeho vyvozujete, že jsem starý? Je mi 27 let.

Odp15: Vy jste ale idiot!
Zákys, 14.6.2012 22:27

Pane, pardon mladý muži, k věkovitému kmetu mě přivedla dikce vašich příspěvků. Asi patříte k těm o kterých se dá bez nadsázky napsat, zemřel ve dvaceti, pohřben byl v osmdesáti. To je zřejmně úděl „mladých“ konzervativců. Mimochodem, v neolitu by jste byl již nějakou dobu mrtev.
Proč máte potřebu, a to mě vedlo k mým poznámkám, vymezovat něco, co dělají „učky“ v občanské výchově v tercii?
A co se toho cynismu týče...? Cynici mají nejlepší charaktery. Idealisté, ti jsou nesnesitelní.
Víte jaký je rozdíl mezi cynikem a idealistou? Cynik říká, všechny ženy jsou neřestné. Idealista tento názor nesdílí, ale má naději. Pořád ještě nechce být nikdy cynikem?

Odp16: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 15.6.2012 19:02

„Proč máte potřebu, (…), vymezovat něco, co dělají „učky“ v občanské výchově v tercii?“ Jenom jsem polemizoval s příspěvkem diskutující Tlapky, že národní hrdost může způsobit válku. Já si prostě nemyslím, že člověk, který cítí přiměřenou národní hrdost, má zvýšenou kapacitu spáchat to, co Norimberský tribunál označil za nejtěžší mezinárodní zločin, tedy útočnou válku. Jsem snad já potenciální nástupce válečný zločinec;-)? Aby bylo jasno, k osobnostem, které hluboce obdivuji, patří též Carl von Ossietzky.
Já a konzervativec? A na jakého konzervativce byste mě typoval? Na autoritářského konzervativce, paternalistického konzervativce, libertariánského konzervativce nebo za přívržence nové pravice? Vězte, že jsem agnostik, souhlasím s potraty, s eutanázií, se sňatky osob stejného pohlaví i s antidiskriminační legislativou. Odbory nepovažuju za nepřítele, ale za plnohodnotnou součást demokratické společnosti. A sociální zákonodárství je pro mě jedním ze znaků moderního státu. Názory konzervativců jako je Roman Joch (článek „Proč demokracie zanikne“) považuji, ehm, za hloupé (nejspíš se pan doktor moc koukal na film Hvězdná pěchota;-)). Skutečnost, že se s konzervativními myšlenkami v některých ohledech ztotožňuji, neznamená, že v mnohém jiném se s nimi zásadně nerozcházím.
Děkuji za upozornění na „stařeckou“ dikci mých příspěvků. Věřte nebo ne, ale jako stařec se ani zdaleka necítím a doufám, že ještě pár desetiletí cítit nebudu. Ta parafráze Tuwimova výroku se mi líbí. Ale když nechci být cynik, neznamená to automaticky, že si nasazuju růžové brýle. V životě jsou snad i jiné polohy než extrémní.

Odp17: Vy jste ale idiot!
Zákys, 16.6.2012 9:29

Když si zde čtu co všechno jste, tak se mi objevila (volná asociace) příhoda z jedné slovenské krčmy na Horehroní, kde jsme pili Spišskou borovičku a pokoušeli se „ustát“ myšlenky, které se linuly z uvolněných stavidel našich podvědomí. „Ty si taká zkurvená čalamáda“ řekl jeden z nás kamarádovi co o sobě říkal tak jako vy, že je všeho kousek.
Toho konzervativce jsem si nevymyslel ale doplnil vámi označení vlivu Rogera Scrutona na názory, které tady produkujete. Roger Scruton není můj úhel pohledu. Nemám důvod psát proč. Ale vím, že vzdělával na soukromých seminářích disidenty. Mezi nimi byl také jistý Václav Benda, který když reálný socialismu uvolnil místo na ulicích a ve Strakově akademii a Hradě, vítal všechna opatření, kterými Pinochet vládl Chile, a který upletl hnízdo ve kterém vyrostl jeho syn Marek Benda, pro kterého hned po komunistech byl největším zločincem Josef II. se svým tažením proti katolické církvi. Může za to Scruton? Nevím. Jeho vliv však neumím vyloučit.
Mám před sebou koupaliště a to jsem zpravidla neobyčejně líný... Ale ještě něco. Vedle tlustých knih jsou také útlé knížečky (to k tomu co jste napsal jak demokracie (chudák malá)nedovolí aby se lidé zabíjeli).Vy jste to sice napsal trochu jinak, ale tak jsem z kontextu cítil. Jednou psychiatrička Eva Syřišťová popsala v knížce Normalita osobnosti některé případy normálních lidí. Nejsem lékař tak takové texty čtu s vědomím možného nepřesného zobecnění, ale dovolují mi nahlédnou tam, kam běžně nevidím. Dále Erich From ve svém eseji Lidské srdce píše o podobném problému. Když se kousek od nás (700 km) najednou začali mezi sebou zabíjet sousedé, kteří spolu léta pili rakiu vzpomněl jsem si na Froma. Tak nepředbíhejte že vy ani náhodou!!! Zkušenost ukazuje na to že věci mají svoji posloupnost. Tak třeba seznámení se skládá z registráže, kontaktáže, sondáže a kyretáže.

Odp18: Vy jste ale idiot!
Miloš Neumann, 16.6.2012 14:42

Nepředbíhám, každý člověk je disponován páchat ta nejhorší zvěrstva, já stejně jako Vy, pane Zákysi. O tom nemám nejmenší iluze. Jenom si to u sebe zatím, díky Bohu, nedovedu představit ani v té nejhorší noční můře. U Vás to, předpokládám, není jiné.
Pokud jde o tu Jugošku, Milošević a Tudjman přece nebyli žádní demokraté. To té „chudince demokracii“ křivdíte. A vůbec, kolik generací jejich otcové a dědové popíjeli družně rakiu? Jejich otcové a dědové byli ustašovci a četnici, kteří se za druhé války vzájemně řezali hlava nehlava. Maršálovi Titovi se prostě dočasně podařilo tyto antagonismy zmrazit, nic víc.
K mé původní, poněkud nasrané, reakci na článek pana Jandy, mě vedlo přesvědčení, že atomizovaná společnost bez pocitu sounáležitosti, bez minimálního konsensu, je to nejhorší, co jakémukoliv státu může přihodit. Ne, že by zrovna tato nemoc nezužovala současnou Českou republiku:-(. Jestli se chceme ze současného marasmu vyhrabat, měli bychom znovu najít určitý pocit sounáležitosti. Ne dál rozbíjet jeho poslední zbytky.
Jednotlivé proudy konzervatismu se od sebe samozřejmě dost liší. Joseph de Maistre a Edmund Burke, ač oba odmítali Francouzskou revoluci, se zásadně rozcházeli v názorech ancien régime. Autoritářští konzervativci na evropském kontinentě se po celé devatenácté století dost zásadně odlišovali od britských toryů. Ale netrčme v 19. století. Vždyť křesťanská demokracie, která po roce 1945 byla dominující konzervativní silou především v Západním Německu a v Itálii, se též v mnohých ohledech lišila od tzv. Nové pravice, zosobněné v 80. letech Reaganem a Thatcherovou. Skutečně si myslíte, že by každý konzervativec souhlasil s výrokem Margareth Thatcherové, že „nic takového jako společnost neexistuje.“
Já osobně se považuji za konzervativce, pokud jde o mé názory na tradici a na nutnost organické společnosti. V tomto ohledu v zásadě souhlasím s odmítavými názory Edmunda Burkeho na radikální změny a s jeho pragmatickým postojem k nutným společenským reformám („měnit, aby bylo možno zachovat“). Mimochodem, Burke je všeobecně považován za zakladatele konzervatismu, ale jaký to byl vlastně konzervativec, když v parlamentu zastupoval whigy, podporoval omezení královské moci a dokonce se stavěl za nezávislost amerických kolonií? Jistý autor prohlásil, že konzervativec je liberál, který vidí věci realisticky. Takže asi takový konzervativec jsem i já, mám-li se zaškatulkovat.
Přeji příjemný zbytek dne.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp11: Vy jste ale idiot!
Tlapka, 13.6.2012 12:42

Asi jo.. ale tuším v těch pojmech nějakou příbuznost.

Také už jsem tady o tom povídal, jak je...
Neuvedeno, 26.5.2012 21:30

Také už jsem tady o tom povídal, jak je to s jazykem.
Člověk se většinou učí jazyk od matky, proto se mu říká mateřština, ale někdy i od otce. V době mezi druhým až sedmým rokem života má každé dítě mimořádné schopnosti se naučit jazyku, jestliže je okolo něho několik lidí mluvících různými jazyky, tak se naučí všechny tyto jazyky a neodmítá se je naučit a bere to jako normální.
Proto děti mající rodiče různých národů také těmi jazyky klidně mluví.
Pak nastává období po sedmi letech života, že už učení jazyka je pro dítě stále obtížnější, protože pamět na jazyky už není tak dokonalá.
Jestliže dospělí mluví jen mateřštinou, tak je v dospělosti dosti těžké se naučit dokonale cizí jazyk. Kromě toho jestliže tento cizí jazyk, který se jakž- takž školáci naučili a netrénují ho, tak jej zapomínají a třeba zcela zapomenou.
Proto každý národ chce, aby se lidé učili jejich jazyk a né, aby se oni učili jazyk jiného národa. Učením cizího jazyka ztrácejí schopnost se učit jiné důležité návyky, jako je třeba matematika, či fyzika atd.
Naučením se dalšího jazyka člověk v podstatě ztrácí čas, protože učení druhého jazyka není nic jiného, než učení vlastního mateřského jazyka, ale jinými výrazy. Nic nového k rozvoji člověka se tedy nenaučí. Paměť si může trénovat třeba i zeměpisem, nebo dějepisem, nebo učením zdravovědy a při tom se mozek v podstatě neopakuje.
Tím se stává, že lidé učící se hodně jazykům v podstatě určitým způsobem zakrní. Většinou nemají dostatečně rozvinutou logiku. Snadno pak národ, kde se nemusí učit cizí jazyk v konkurenci národů vítězí a ovládá ostatní národy, například tím, že je schopen vytvořit mnohem více specializací ve znalostech.
Navíc platí, že své schopnosti možno dokázat pouze v jazyce, který člověk dokonale ovládá. Tím bývá u velké většiny obyvatelstva mateřský jazyk, protože ostatní jazyky neovládají tak dokonale. Takže člověk může přesvědčit ostatní, že něco opravdu umí většinou jen při používání mateřského jazyka.
Od 4. třídy národní školy se člověk může učit způsobem přidělování výrazu cizího jazyka k výrazu v mateřštině.
Do čtvrté třídy základní školy mozek takto pracovat neumí a je schopen se učit cizí jazyk jen prostým učením nových slov bez navázání významu slova na mateřský jazyk.
To je vhodné na příklad při učení jazyků podobných, na příklad pro čecha slovenština, polština, ruština, chorvatština. Učí -li se zcela jiný jazyk, tak musí vždy vidět vizuální obrázky a k těm přidružuje vhodná cizí slova.
Není to tedy s tou záměnou jazyků tak jednoduché, jak by se zdálo. Staly se situace, kdy Čech na příklad odjel pracovat za války do Francie a vrátil se a nebyl schopen mluvit česky a ani francouzky řádně nemluvi, protože česky zapoměl a francouzky se dostatečně nenaučil.
Takže ta národní hrdost je stav, kdy člověk jiným jazykem nemluví a většinou ani není schopen se cizí jazyk naučit, tak vytvoří jiný postoj a to ten: Ať se učí cizí jazyk ten druhý, když se s námi chce dohovořit". Toto dělají v podstatě obě strany, zakrývajíc tím v podstatě nechuť věnovat čas učení druhého jazyka na úkor třeba svého volného času.
Je jisté, že někdo, kdo je příslušníkem malého národa se leckdy dopouští omylu, protože naučením se jazyka většího národa by vydělal daleko více peněz pomocí obchodu. Za předpokladu, že by se tento jazyk doučil. Jenže to je dosti nejisté, protože učení cizího jazyka je snačně časově náročné a vyžaduje to ještě dobrou paměť. V případě, že se dostane člověk do prostředí jiného národa a není se schopen doučit jejich jazyk, tak se stává kůlem v plotě, protože se v podstatě s nikým nedohovoří. Také znám jeden takový případ přímo tady v Čechách, kdy si cizinec vzal češku a zůstal tady v Čechách, ale sám se češtinu, protože už byl starší nenaučil a není schopen s lidmi diskutovat. Je takový smutný a obávám se, že jednou od manželky uteče a vrátí se domu, protože diskutovat jen s manželkou a přitom manželka musí mluvit lámaným jazykem svého manžela je skutečně problém. Takže nakonec musí mluvit děti s mámou a vysvětlovět to pak tátovi, aby se rodina domluvila. Táta může pak mluvit kloudně jen s dětmi.
Navíc při národnostních konfliktech jsou semlety většinou nejvíc právě rodiny smíšené, které jsou považovány za potencionální možné zrádce národa. To bylo vidět na příklad z příkladů druhé světové války.

Jazyk prostředí
Vlastimil Čech, 29.5.2012 9:51

nevím, jestli máte pravdu s tím jazykem mateřským, či jazykem rodičů... děti vyrůstající v prostředí anglicky mluvícím se převelice snadno naučí ten jazyk ulice, školy, okolí, kamarádů a jazyk matky neovládají... bohužel se to týká nejen mnoha mých známých- (mnoho děvčat se cestou o´pair provdalo do ciziny)-, ale i mých vlastních potomků... děti snad i něco málo česky rozumějí, ale mluviti nechtějí... snad se stydí... nevím.
Nu, řekl bych, že ta Vámi zmiňovaná novohebrejština je zcela ojediněle úspěšným experimentem... podobná snaha, kdy se kdysi řecká vláda po ukončení turecké okupace pokoušela zavést jako národní jazyk starořečtinu, hanebně ztroskotal... Mimochodem, řecké děti zde usazených rodin mluví daleko lépe česky, než jazykem svých rodičů...nevím jak Turkové v Německu, ale myslím, že to bude obdobné... mluvme tedy raději o jazyku prostředí, než o jazyku mateřském...
Ano i jazyky mizí... kolik lidí mluví dobře velšsky, irsky, skotsky, provensálsky? A to nemluvím o příslušnících národů vyvražděných, poražených, rozehnaných... kde jsou třeba Asyřané, Aramejci, Baltové... Kdoví jaký osud čeká češtinu...

Odp: Jazyk prostředí
Neuvedeno, 31.5.2012 11:41

Když doma matka nemluví mateřštinou matky, tak se tento jazyk pochopitelně děti naučit nemůžou. Jestliže na příklad matka je rodilá češka a otec holanďan a mluví se doma anglicky, protože by se muž se ženou jinak nedorozuměli, tak děti pak umí hlavně angličtinu, i když mizerně. Jenže po příchodu do školky se jí doučí správně, jestliže jsou ve venkovním prostředí anglickém. Čech, který přijede na návštěvu a nemluví bravůrně anglicky, tak si myslí, že tomu je tak vždycky, protože nemluví dostatečně a nepochytí chyby. Jenže ono tomu tak být také nemusí

Odp2: Jazyk prostředí
Vlastimil Čech, 31.5.2012 18:54

Souhlasím, pane Neuvedeno...pro obveselení: znám případ, kdy se občan jedné sousední obce rozhodl, že on je vlastně Němec, že se v něm ozvalo volání krve a že jeho děti musí dostat správnou německou výchovu... I vypravil se do NDR pro nevěstu. K údivu všech si nevěstu až odněkud od moře opravdu přivezl. Ovšem zklamal se, děvčica se opravdu obdivuhodně rychle naučila MÍSTNÍ NÁŘEČÍ :-) ...a jejich děti mluví stejně jako jejich okolí...Nic extra...

!?
Tom1354154, 17.9.2013 17:39

To má být vtip?Byl bys rád,kdyby byl zaveden jazyk velmoci(Amerika,Rusko,či Čína),přivítal bys diktaturu cizího národa a zničení kultury našich předků!?dobrovolné otroctví za myšlenkou míru...

Odp: !?
Tlapka, 18.9.2013 13:13

Brala bych jenom angličtinu, Rusko má škaredou azbuku a psát čínsky je prý velice těžké..

Odp2: !?
Zákys, 19.9.2013 7:20

Asi se vám líbí anglické slave a Slavs. Jóóó otrok zůstane otrokem a ještě je pyšný na to, že pán jej tak libozvučně nazývá.
Masaryk své spoluobčany znal velmi dobře. Národ děveček a sluhů!!! Au pair Anglie... Prostě děvečka.
Básníci kde jste: ... hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. Takový byl můj lid... Byl! Dnes nejsou lidi. Zůstaly jenom onuce!

Odp3: !?
ivan, 19.9.2013 11:32

Tak se tak rozpomínám kdo uvrhl svůj národ do područí cizí mocnosti a kdo pozval a otevřel dveře cizácké armádě, kdo zavedl azbukový jazyk do škol jako povinný předmět, a známky z něj ovlivňovaly celý příští život mnoha dětí i v jejich dospělosti? Kdo, byť sám slouhou, do služné poddannosti zavlekl celý národ a kdo jako kurva a onuce se choval? Kdo poskvrnil nejenom sebe? Kdo zotročoval aby upřednostnil sebe a onuce nadělal ze svých poddaných?

,,A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí. ".....

Odp4: !?
Lipovan (Z.), 19.9.2013 11:48

Sakra, Váňo, nebýt zmínky o azbuce, jako bys popisoval mnichovskou zradu a nacistickou okupaci... :-)

Odp5: !?
ivan, 19.9.2013 14:31

To je tak, když se zakládají ,,Tisícileté říše„, nebo říše ,,Na věčné časy,“ tak to už z nedalekého povzdálí vypadá skoro stejně. Vždy je to namíchanina základní barvy utužená fanatickýma propagátorama z vyšinutí, doprovázená parchantama z vychcanosti, zjemělá zbabělými a doplněná poddanou snášenlivou většinou.

Dokonce se ani ty bláboly od sebe nijak neliší, byť se tváří jako vyšší myšlenková forma tajemného nepochopena atorizovaná sama sebou.

Málokdo z nich si uvědomí, že život spíše podobný milionům drobných vlnek zčeřených na jezeře, které se navzájem ovlivňují, je mnohem stabilnější, spravedlivější, zajímavější a ovlivnitelnější vlastní vůlí i solidarity, než velké soustředné vlny o kterých někdo tvrdí, že je dokáže ovládat ve prospěch všech. Škoda, že tito experimentátoři nemají svoje vlastní rybníky, aby si taky museli snášet důsledky svých vyšinutých představ, ale jsou ovládáni touhou si svoje nutkání vyzkoušet na tom společném, s přesvědčením, že jim patří.

( Zavšivení v zákopech se nikdy neválej generálové a jejich plukovníci, - ,,Taková je život bramboro)

Lid obecný je nepoučitelný s neustálou vírou v to, že stačí nějaký systém jenom poopravit a už to bude to ono, a svoje ,,hodiny života" svěří kde jakému pitomci který tvrdí, že to dokáže.

Podívej, kolik lidí, i přes milion příkladů o opaku, svěří svoje životní úspory parchantovi který tvrdí, že je dokáže ročně zhodnotit o čtyčicet procent.

Lidé mají rády pohádky o šťastné budoucnosti, pokud možno bezpracné.

Stačí ji pouze svěřit do rukou těch, kteří tvrdí z klimatizovaných kanceláří s naleštěnejma podlahama, že oni jsou ti hodní tátové kteří to dokážou pokaždé když si vzpomenou. - Vašima rukama a hlavama.

Pohádka O šťastné budoucnosti je ta nejoblíbenější na celém světě.

Odp6: !?
Vlastimil Čech, 21.9.2013 15:25

Pane Ivane! Vy jste se dal na poesii, nebo ta představa vlnek a vln na rybníku je citát z něčeho? Mimochodem to obrazné vyjádření se mi líbí, nic podobného by V.Č. nevymyslel i kdyby mu platili! Hezké, opravdu hezké... jestli Vás to napadlo samotného, tož ČEST A SLÁVA Ivanovi!

Odp7: !?
Velké dlouhé ,,A" se šiklmou čárkou nad , 21.9.2013 17:22

Jenom taková představa, ani nevím jak mě to napadlo, ale žádná chytrystika v tom nebyla. Prostě jen tak samo.

Rád bych ,, sociálním věřícím„ vysvětlil, že se na ně odnikud štěstí nepohrne pouhou volbou šťastné ruky. Podívejte kolik je nabízečů šťastné a spravedlivé budoucnosti s tak silnýma pohnutkama sloužit ostatním, že se až vzájemně vyhazují z ,,práce“ zastrašují se, nebo se o možnost být služebníkem dokonce soudí. Že jsou to právě oni, kdo zesložťují jednoduchosti do manipulovatelných neprůhledností, od kterých mají klíče právě oni, má být jaksi přinejmenším nezdůrazňováno. Největší jistotou osobní pohody je být jistotou pro ty ostatní z jejich vlastní práce, tedy být přerozdělitelem hodnot které sami nevytvořili.

Dnes jsem ve zpomínkovém pořadu v televizi viděl jak přišla gratulovat hrdinným ( bez ironie se vší vážností) razičům - rekordmanům při vyfárání šestsettrojková kolona nažehlených gratulantů v pozadí s pionýrkama, - podvačkama květin odměňujícím hrdiny a připravenou podavačkou ubrousků ušpiněných rukou od vyfárajících hrdinů.

Předpokládám, že vyznamenaní jsou do jednoho pod zemí už natrvalo, zatímco vyznamenávající nabízejí svoje jistoty a spravedlnost v kdejakých klubech a stranách ve skvělé kondici dodnes.

Motivace ,, kapitalistů„ a různých přerozdělitelů práce jiných je stejná, většinou jde o stejnou kategorii lidí.

Věřím v čistotu pohnutky Váma chtěného spravedlivějšího světa. Přeju si to samé, věřte. Nevěřím v jakoukoliv nápravu systému, protože jakýkoliv systém je vydojován stejnou kategorií lidí, pouze atributy toho ždímání jsou jiné.

Zkrátka jde o to různým blafounům neskákat na špek ať se překsichťují jak umí. ( Taky to dělaj)

Pan ,, Spravedlivý “ by jistě věděl komu sebrat a komu dát, ale vzít na sebe odpovědnost fyzicky se postarat o nemohoucího člověka a spojit s ním nezrušitelně svoji kvalitu prožití svého života ve dne v noci, v létě v zimě by na sebe bral jistě velmi nerad.

Všimnul jsem si, že kolikrát nejvíc vřískaj právě ti, kdož nemaj ve skutečnosti proč. Poznání ze zkušenosti.

Někdo by stejnou věc dokázal popsat nebo pojmenovat jako nick nahoře, já bych napsal prostě Á.

Je možné být i vznešeně složitej, jenom se z té vznešenosti nesmí otrhat pár peříček aby byla vidět podstata.

ivan

Odp8: !?
Velké dlouhé ,,A" se šiklmou čárkou nad , 21.9.2013 17:23

Koukám, že se ta složitá vznešenost nevešla do nicku ani celá.

Odp8: !?
Zákys, 21.9.2013 20:09

A ona je to jenom prostata. Jóó mladí erotici(idealisté), staří prostatici (realisté, holfráti...etc.)

Odp9: !?
ivan, 22.9.2013 22:58

Žvást.

Odp10: !?
Zákys, 23.9.2013 0:55

Vy jste snad jeho veličenstvo Mistr Leonard že na všechno hned přijdete. Na sabatu čarodejnic kde jeho magnificence zpravidla zasedá mu čardejnice líbají prdel se píše. Už jste si pořídil toho Hayka a začínáte číst, aby jste neumřel uplně blbý?

Odp6: !?
santiago, 23.9.2013 21:06

Nezoufej, Ivane! Mraky se trhají! Slunce proráží! Vycházíme ze tmy do světla! Vstupujeme do nového světa, laskavějšího světa, kde se člověk pozdvihne nad svou chamtivost, nad svou nenávist a nad svou brutalitu.

Lidé chtějí žít štěstím svého bližního - a ne z jeho bídy. Nechceme se navzájem nenávidět a opovrhovat sebou. Na světě je dost místa pro každého. A dobrá země je úrodná a všechny uživí.

Boží království nepřijde viditelně.
Nikdo neřekne: 'Hle, je zde' anebo 'Hle, je tam.'
Pohleďte přece, Boží království už je mezi vámi.

Odp7: !?
ivan, 23.9.2013 22:22

Byl bych rád abys měl pravdu. Tak snad. Dovolím si poopravit malou chybičku - mezi vámy.

Zapomněl si.

Odp8: !?
Vlastimil Čech, 24.9.2013 11:13

:-):-):-) he he he... to se povedlo!
ano, hrubka nakonec!

Odp8: !?
santiago, 24.9.2013 21:21

Když ono mně to u citátu z jednoho vašeho evangelia přišlo takňák blbí.

Odp7: !?
Zákys, 25.9.2013 6:50

Vaše slova potěší více než jakékoliv Svítání na Západě . Důkazem toho že máte pravdu je vznik tohoto sdružení, kam je ale možné podat přihlášku až po dosažení dospělosti, což je 61,5 roku:
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=2093

Odp8: !?
Vlastimil Čech, 25.9.2013 8:17

he he he... :-) dobré....moc dobré...

Odp4: !?
Zákys, 19.9.2013 15:34

Odpovídejte, když jinak nedáte, na jazykový znak a z něj vyplývající konotace u rodilých mluvčích a pak u slintaných skutečných onucí. Zdá se že neumění číst není jen výsadou po dnešních školách se potloukajících tlup teanegerů, ale tuto „dovednost“ provozují i konzervativci co vypadají jako liberálové, kterým nakopali prdel do špičata.
To z vás vylezlo jako z jalové krávy tele je na jinou poznámku.

Odp5: !?
ivan, 22.9.2013 1:26

Popři, že se něco z toho o čem píšu nestalo.

Odp6: !?
Zákys, 22.9.2013 9:02

To co je o něčem jiném... ? To nepopírám!!! ani náhodou. Ale jako vymývání mozků na úrovni bývalého režimu je ten podivný Ústavu pro studium totalitních režimů, který má základní zadání vypouštět své prej nestranné PRDY hlavně před volbami!!! Také jsem se naučil chápat (až v posledních 20 letech) nebýt srpna, měli bychom dnešní kapitalismus už o dvacet let spíše. Mnoho lidí by tomu zajisté bylo moc rádo, ale ne všichni by byli nadšení. Tenkrát!!! Charles Dickens a jeho Nadějné vyhlídky byly pro nás takové pohádky povinné četby... Dickensův kapitalismus však ještě nedorazil, ale dočkáme se. V roce 1968 jsem jak to u sociálně a historicky blbých postpuberťáků koketoval s takovou straničkou KAN se jmenovala. Ještě teď se za to stydím. Když zaburácely „hromy“ a čas oponou trhnul jsem si vedle desítek knih (každý rok aspoň 40-takový byl můj hlad po omezovaných znalostech) koupi také útlou knížečku Fridricha von Hayka Cestu do otroctví. Když jsem ji přečetl poprvé uvědomí jsem si, že kdyby se mi dostal do rukou v době mého studia tak jsem na VŠ nevydržel ani tři týdny. Pak jsem ji četl ještě třikrát!!! Četl jsem ji očima dospělého, trochu zkušeného muže a moje zkušenost z ní byla úplně jiná!!! Už bych nevyletěl!!! To jako příklad. Četl jste ji? Abych nebyl, jak je zvykem, označen jako knihomol, tak vlastní smysly, zrak, sluch, hmat, čich a ještě jeden používám tam kam dosáhnu!!! Kam nedosáhnu „hovořím“ s lidmi, kteří svojí prací dokázali že tomu o čem píší rozumí. Když chci něco vědět o „Děťátku“ (El Ňiňo), Jet Streamu tak si nesednu ke stolu, dám hlavu do dlaní a přemýšlím jak soudruh Lenin, ale „ptám se“... Ale i ten Lenin napřed proseděl stovky, ne-li tisíce hodin v knihovnách Západní Evropy.
Od blbů mezi které řadím také vás se také denně dozvídám, že díky komunistickému režimu byl třeba Ortega de Gasset je u nás zakázaný autor a z knihoven pečlivě vymazaný. Jak to, že jsem si jeho Vzporu davů v roce 1967 v bratislavské Univerzitní knihovně bez problémů půjčil? To všechno se děje v rámci očisty před zločinným systémem. Ještě si však dobře pamatuji na to, že jsem v té říši Zla, které vládl samotný Belzebub žil spolu s kamarády úplně normálním životem. Chodili jsme do vináren tancovat a být vybíráni krásnými děvčaty,(zdi Velkých františkánů v Bratislavě si to musí ještě pamatovat) výlety po celé republice byly běžné, jízdenky na vlak skoro zadarmo(za den vynášení švestek z jugoslávské lodi byl týden v Tatrách) a četl jsme nejen Rudé právo, ale také Plamen, Literární noviny, Nový život, Revue světové literatury, Hosta do domu, Impuls, Slovenské pohľady, Sešity pro mladou literaturu, Film a dobu, Studenta, Reportéra a některé čísla mám ještě z nostalgie ve své knihovně. Také jsem si je ze studentských peněz kupoval!!!. Celou tu dobu totality jsem prožíval trošku jinak, než se dnes popisuje, vůbec se mi nezdálo, že je to doba temna a totality.
Tak na závěr. Hlavní překážkou na cestě do světlé budoucnosti kapitalismu bez přívlastků jsme my sami, poznamenaní Kainovým znamením 45 let života v totalitě. S našimi z minulých neosvědčených režimů převzatými vzorci myšlení. Takže na minulost zapomeňme a „Vpřed směle soudruzi spějme“.

Odp7: !?
hans, 22.9.2013 9:47

V hlavě máte zamícháno na betla, a tak plácáte páté přes deváté.Zkuste něco k tématu. Ať si mladí nemyslí, že to z vás udělala totalita,rudochu.

Odp8: !?
Zákys, 22.9.2013 10:04

Už jsem vám někde napsal že neumíte číst.
Podívejte se co dokáže z lidí udělat 23 let kapitatalismu:http://www.youtube.com/embed/JlYQPAwRfec
Ten mladík se svojí družkou není žádná socka z minulé totality, ale vejlupek toho co vy tak zbožňujete. V roce 1990 čural do plínek a hovínku říkal koko. Vsadi bych se že je z Prahy!!! Pražáci jak jsem je mockrát slyšel, ti u té žraniceještě pražsky mlaskají a ulevují si „hele móóóc dobrý“.
Mimochodem ovládáte širokou paletu myšlenkových postupů. Dokonce všechny od A po B a ještě při tom vpadáte jako když tlačíte při velké zácpě na záchodě. Nechte se zvěčnit v nějaké základce. Takové „týpky“ děti moc rády kreslí.

Odp9: !?
Juras, 22.9.2013 10:25

Takoví jsou lidi bez ohledu na režim. Důkaz, že komunistické heslo „každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“ je s lidima nerealizovatelná blbost.

Odp10: !?
ivan, 22.9.2013 17:15

Ten chlap je regulérní magor.

Vyšinutá krabice na informace co neustále trhá oponou, zvedá zraky ke hvězdám, ale bez schopnosti přemýšlet, tedy řadit informace do logických celků, utvářet závěry převedené do praktických důsledků.

Tihle lidé mají někoho učit myslet?

CHhhhh

Jede Zakyslo po dálnici a povídá manželce (partnerovi?)

Podívej se těch debilů v protisměru!

Odp11: !?
Zákys, 23.9.2013 10:11

Váš pozorovací talent a hbitý úsudek z vás dělá rezavou jednokolejku do cementery.
Před nějakou dobou jsem vás upozornil(to jsem ještě neměl jistotu o vaší vyjímečné schopnosti mít „humor“ opilé kachničky) na výstavu probíhající v Praze. Sociální fotografie se jmenovala. Stejně jalovou řečí jako klip výše jste ji odhalil. Tak ať se lidé podívají co jste za „vejlupek“ tvářící se jako „Já jsem Petr a to je skála a na té skále vzdělám církev svou a brány pekelné ji nepřemohou“.: http://www.lgp.cz/cz/udalost/vystava/neuprosne-svetlo.html
Takové výstavy ukazují z jaké půdy se rodí ideje mající za cíl stav společnosti změnit.
http://www.unionbook.org/profiles/blogs/the-international-worker
A to jsme v Evropě, v tom opěvovaném meziválečném období, které se stalo, a pro některé pořád je to, na co tak toužebně čekali. Jako dodatek:
https://www.google.gr/search?q=great+depression+images&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CfY_Utq8MIOXtAaI8oGYBQ&ved=0CCoQsAQ&biw=1676&bih=701&dpr=1
Komunismus nevznikl z toho, jak se domníváte kastrovaný kozle, se sešel šarlatán z hysterkou. Fotografie říkají více než 1000 slov. To už ví nejen sociologové, kteří analýzu fotografie pojali do své základní metodologické výbavy.
A to jsme u obrázků. Jak to má ve vašem případě vypadat u psaného slova. Nejdříve správně přečíst. Potom přečtenému rozumět. Pak ze slov sestavit holou větu. Až když se to podaří tuto větu analyzovat. Dále porovnat ji s větami stejného řádu. Když se to podaří pokusit se jakousi závěrečnou syntézu. Když pak zbude čas(to je ale strašně důležité!!!) je vhodné začlenit svoje „veledílo“ do aspoň dvou(pro porovnání) hodnotových systém. Strašná makačka.
To že neumíte číst je známo. Že se neumíte dívat jste právě předvedl v plné kráse v poznámce výše.

Odp12: !?
ivan, 23.9.2013 21:26

Komunismus nikdo nezrušil, máte svoje sekretariáty, máte volené představitele a ze zákona zajištěnou rovnost vlastnictví.

V zemi tolik nezaměstnanejch a vy se flákáte na sekretariátech a blafete, místo toho abyste šli dělat něco, co někdo potřebuje, tak jako to dělám já zločinný darebák.

Jak bys viděl sebe, Blafíku?

Jako hrdinného taviče, valcíře, raziče, tesaře, stavitele, nebo bys byl tím, kdo by je ideově řídil ?

Známe, pamatujem.

Odp13: !?
Zákys, 23.9.2013 21:46

Já o voze, vy o koze. Ale co jiného očekávat od kastrovaného kozla. Reagoval jsem na vaši hbitou poznámku o tom že my vidláci nepoznáme co je na videoklipu. A s tím darebákem :-( to nepřehánějte. Být Darebák vyžaduje jistou noblesu. Paul Newman to v některých svých filmech ukázal dostatečně zřetelně, takže i ošklivé káčátko by se mělo dívat do správného zrcadla.

Odp14: !?
ivan, 24.9.2013 10:28

Asi takhle, Zákysi.

Zatímco ty jsi přišel o otroka, tak mně se po mém rudém pánu nestejská.

Info pro tebe. Bydlím v osadě bez obchodu v zobytněné garáži s beznohou paní na vozejku, které poskytuju veškerý servis. Nákupy, topení, doprava k lékaři, úklidy, údržby, atd, už celé roky. Co ty?

Ty víš jak přerozdělovat hodnoty na jejichž tvorbě si se sám, kromě blafání, nepodílel, že!

Odp9: !?
ivan, 22.9.2013 19:57

Zákysi, Zákysi, ty si ale pako. Proč myslíš, že se takovéto soutěže a jim podobné akce pořádají? Prostě tancovačka s chlastačkou, cimbálovkou pro dobrou pohodu. Všimni si, jak jsou už všichni rozjetí a zcela zřejmě se bude brzo končit. Mnoho z těchto lidí jsou zřejmně sami vystavovatelé a jejich doprovod, ostatní jsou zřejmně platící diváci, kvůli nim byla žrací výstava pořádána. Prostě prasečí hody, ale zdá se, že o nich slyšíš poprvé.

Co si čekal? Že příjde hosteska a požádá asistenty aby uklidili exponáty do depozitu?

,, podívejte se co dokáže udělat z lidí 23 let kapitalizmu!"

Z některých úplná paka.

Odp10: !?
Zákys, 23.9.2013 1:02

Vy jste ale ošklivé káčátko!!!

Odp6: !?
Zákys, 26.9.2013 14:26

Přečtěte si a uvidíte co všechno se nestalo:
http://www.e-knihovnazdarma.cz/

Ale žádné přeskakování!;-)

Odp7: !?
Tlapka, 26.9.2013 19:46

díky- báječný odkaz

Odp7: !?
ivan, 26.9.2013 21:05

První užitečnost. Oceňuju! Velmi oceňuju!

Tu direktivu celkem jistě nemohu splnit, škoda. Vypadá to na brzské sekání s věčností. Kopí bylo vrženo!

Odp7: !?
Vlastimil Čech, 27.9.2013 9:14

Týýý jo! Toho je! :-):-):-)

Odp7: !?
ivana Kozárová, 27.9.2013 13:26
Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
Neuvedeno, 26.9.2013 23:26

Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji jak se tu bijete hlava nehlava.
Jak říkal Švejk: „To chce klid“ Stejně zeměkoule nevydrží věčně. Hlavně je třeba nějak přežít. Je to fuška dožít se 72. Později to bude ještě horší.
Včera jsem se dozvěděl na školení, že v podstatě lidé ve svých bytech se neusále otravují kysličníkem uhličitým, který vydechují ze sebe, protože jsou byty neustále uzavřeny a nejsou dostatečně větrány. K ránu jsou lidi v podstatě téměř otráveni. Každou hodinu by se měl zvláště u bytů s novými těsnými okny vyvětrat vzduch v místnosti pětiminutovým větráním. U starých oken tak za dvě hodiny.
Když tomu tak není, tak jseme všichni otráveni a štěkáme na sebe.
Prý existují ventilátory, který se sami spínají při výskytu určitého množství kysličníku uhličitého ve vzduchu. Měly by být ve všech místnostech instalovány.
Takže, kdo nevětrá zákonitě musí zblbnout, onemocnět a brzy umřít. Pozor na to.
Dávejte na sebe pozor. Mladá generace prý umře v autech při bouračkách. Tak zbytečně nejezděte a hlavně mějte dobrou náladu. Nestojí to za hádání. V tomto postatomovém věku se stejně blížime feudalizmu a brzy budeme dělat na vlastním jen při měsíčku. Ale pozor. Řešení z toho není žádné, jedině, že někdo vynalezne novou lacinou energii a na Vás se také nějaká omylem dostane.
Zdravím všechny.

Odp: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
Zákys, 27.9.2013 0:58

Dnes jsem byl pozdravit mého prezidenta Miloše Zemna. Zasmál jsem se jeho břitkému a několikrát úsměvnému ostrovtipu. Když jsem odcházel domů něco ve mně neustále tiše opakovalo: „Kde jsou ty časy kdy všechno stálo za hovno“.
A potom jsem si otevřel tento klip:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TsWm0rX3IrM

Odp2: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
ivana Kozárová, 27.9.2013 11:57

Dík za možnost shlédnout video,které jste zde uvedl. Právě včas se mi dostalo tohoto poučení.Ještě jednou dík.

Odp: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
Vlastimil Čech, 27.9.2013 9:21

Ano... máte pravdu... měli bychom všichni co nejvíce pobývat venku... a dobrá nálada je skutečně „strategická surovina“ :-) ... Však taky si všichni vzpomínáme na velmi častou otázku: „Nálada mezi mužstvem?“... Pro dobrou náladu můžeme udělat to, že se navzájem nebude štvát, popichovat se, urážet, nedejbože ještě si zbytečně ubližovat...

Odp: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
., 27.9.2013 11:00

...Pane Neuvedeno,
dík za příspěvek. Ale: Větrat může pravidelně člověk, který má doma v zimním období dostatečně teplo, v letním období dostatečný chládek a nebydlí kolem něho v ostatních bytech kuřáci, kteří chodí kouřit na balkony sousedům do bytů. Takový člověk ( který si může dovolit svobodně větrat svůj byt) je určitě bohatý, bydlí ve svém domě a kolem má svou zahradu. Takový člověk není běžným občanem, ale pouze výjimečným podnikatelským občanem. Z toho vyplývá, že většina občanů ČR si větrání podle libosti nemůže dovolit, protože v zimním období by doma zmrzla, v letním období by se doma „upekla“ a v obou obdobích by svůj byt zahltila cigaretovým kouřem od sousedů.:-(

Odp2: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
Lipovan (Z.), 25.1.2014 10:49

Coby misantrop mám kuřáky docela rád. Platí krvavé daně, spěchají do rakve...negativum v podobě bordelu z nedopalků je proti tomu zanedbatelné. Co si mohu přát víc? Snad jen, aby hromadně napodobovali Bohdalku (0:44:43). :-)

Odp2: Vážení diskutující na Svíci. Pozoruji...
ivan, 26.1.2014 18:31

Rád bych ti přispěl, Romo.

Svou obytnou garáž větráme i 4X za den asi po třech minutách. Jednoho vyvětrání za den bych se rád zřekl ve tvůj prospěch, aby sis ho mohl dovolit taky. Kdyby se přidali ještě dva lidé, třeba odtud ze Svíce, tak by sis mohl dovolit i troje vyvětrání za den, tedy stejně jako ti největší boháči. Ten zahradní vzduch je zbytečně drahej, klidně větrej třeba polním nebo lesním. Vyjde to nastejno, ale kvalita je téměř srovnatelná, mnohdy i lepší.

Alesi Jando!!!
bah, 23.1.2014 21:52

Nejsi nic jinyho,nez omezenej protinarodni kreten,kterej pise o logicnosti tohohle nesmyslnyho clanku,prestoze logika je od toho nejdal,jak jen muze bejt,myslis,ze byly stvoreny rasy a narody tak rozdilny,aby byly spojeny dohromady?Dokazes si vubec predstavit,co by to znamenalo?Proc mame kazdej svoji zem,kulturu,nabozenstvi,rasu?Vzhledem k evoluci a vrozenejm genum vsech na tyhle planete je naprosto nemozny,aby neco takovyho existovalo byt jen na zkousku ty debile! Ale prala bych ti dostat se do takovy slouceny spolecnosti,jak by te asi privitali?Doufam,ze se s tak krasnou myslenkou objevis v moji blizkosti!Je to jedna z nejvetsich hromad hoven,jaky jsem kdy cetla,jsem hrdej,ze jsem Cech,ale nebylo by tu krasne,kdyby...?Falesna hrdost?To je neuveritelny,jsi slabomyslnej hnup,co si hraje na fylozofa,nic vic.

Odp: Alesi Jando!!!
Zákys, 24.1.2014 4:55

Zábavnější než vy, je již jenom Putinova stolice!!!

Odp2: Alesi Jando!!!
bah, 24.1.2014 10:52

Je zabavny mit normalni mylsleni a nesouhlasit?

Odp3: Alesi Jando!!!
Zákys, 24.1.2014 14:23

Kde se dá dostat slovník té vaší dadštiny?

Odp4: Alesi Jando!!!
ivana Kozárová, 25.1.2014 12:39

Ten nebude vědět nic o dadštině. Šuvráj strákong mu nic neřekne a o Horníčkovi si bude myslet,že rubal malinkou rudu....

Odp2: Alesi Jando!!!
Tlapka, 24.1.2014 13:52

Jaké s ní máte zkušenosti?

Odp3: Alesi Jando!!!
Zákys, 24.1.2014 14:26

Nedávejte tak okatě najevo tu svoji koprofágii. Mohli by se začít slétat hejna much.

Odp4: Alesi Jando!!!
Zákys, 25.1.2014 10:08

Původně tam měli být .... koprofágové, které jsem změnil na mouchy a to se jak obyčejně, vymstilo,

Odp5: Alesi Jando!!!
ivan, 28.1.2014 13:32

To jakože by tomu koprofágovi sežraly oběd? To si teda moc nenapravil, Zaku. Občas se to nepovede.

Proklamace bez souvstažnosti ke skutečnosti. Tedy blaf!

Co Mořské okurky a J.? Víš, že většina koprofágů, co do druhů, jsou vodní živočichové?

Odp6: Alesi Jando!!!
Lipovan (Z.), 7.2.2014 18:29

Mořská okurko, tady máš zajímavý dokument. :-)

Odp7: Alesi Jando!!!
ivan, 8.2.2014 3:36

Už jsem to viděl. Svět je potřeba vidět takový jaký je, a ne takový jaký bychom ho chtěli mít.

Odp8: Alesi Jando!!!
Zákys, 8.2.2014 8:41

Jak objevné... Dokonce jméno má ten názor, jen si nedovedu vybavit jak je pojmenován tento postoj. To si říkali vězňové ve zvláště příjemných gulazích na řece Kolymě, to je na Dálném východě, když šli krompáči kopat zlato z „věčnoj merzloty.“

Odp4: Alesi Jando!!!
Tlapka, 28.1.2014 10:56

Zajímá mě pouze technická stránka výzkumu Putinovi stolice. Samozřejmě že ve zdravotnictví jsme se stolicí jedna ruka, ale nejíme ji.

Odp5: Alesi Jando!!!
Livrak, 28.1.2014 12:50

Čim víc budete šlapat do hovínka, ti víc bude páchnout. ;-)

Odp5: Alesi Jando!!!
Zákys, 31.1.2014 19:34

A to je ta chyba. Sice neznám nic praktičtějšího než dobrou teorii, ale zde se dopouštíte chyby. Koloběh látek v přírodě je nejen přírodní, ale dokonce boží zákon.

Odp: Alesi Jando!!!
Livrak, 28.1.2014 12:52

Naprosto s Vámi souhlasím. :-)

Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Livrak, 28.1.2014 12:55

Začíná zřejmě rozklad společnosti, k čemu národní hrdost, k čemu děti, homosexuálové, multikulti, islamizace. Dopadnem zřejmě jako starověký Řím, shodné rysy.

Odp: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Vlastimil Čech, 28.1.2014 15:18

Tohle říká i můj syn... prý dopadneme jako starý Řím... akorát, že dnešní barbaříni nemají přilby s rohama, ale turbany...

Odp: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 28.1.2014 16:51

Dopadneme stejně jako všechny civilizace před náma, každá se vyčerpá hledáním stability v důsledku závislostí které si sama vytvořila.

Pak resset!

Odp2: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Livrak, 28.1.2014 20:06

To je hezky řečeno, hledáním stability v důsledku závislostí které si sama vytvořila. To sedí. ;-)

Odp2: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Tlapka, 31.1.2014 11:54

Každá civilizace má začátek a konec. Všeho dočasu Pánbůh navěky.

Odp3: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 31.1.2014 21:10

To by ale znamenalo, že Navěky je nejméně stejně starý jako Pánbůh a navěky Věkův by muselo být tedy ještě starší. Protože předtím nebylo nic a teprve potom Pánbůh činil, by i Nic bylo starší než Onen. Tak jak to vlastně je rozsuď čert!

Odp4: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Tlapka, 3.2.2014 13:21

To je velice logické. Připomíná to Lobačevského.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikolaj_Ivanovi%C4%8D_Loba%C4%8Devskij

Odp: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Lipovan (Z.), 31.1.2014 21:30

Už Béďa Nietzsche tvrdil, že historie se stále opakuje. Třeba i v rámci antického Řecka; vyspělí Achájové byli poraženi a nahrazeni zaostalými, zato však bojovnými Dóry. Mně je ovšem líto zvířat. Každý nástup nového lidského kreténismu pro ně přináší jen utrpení. Když křesťané uchvátili pohanskou Evropu, vykáceli posvátné stromy a v proutěných koších upalovali černé kočky. Řev nebohých zvířat pro ně byl důkazem přítomnosti ďábla. Teď je na prahu nová idiocie, islám zvaná, která pro změnu nesnáší psy. V Londonistánu či Malmöstánu bude chov psů brzy zakázán. Prostě agónie už od začátku. Zachraňovat Evropu...tuhle? Je načase, aby se lidstvo definitivně pakovalo. :-)

Odp2: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 1.2.2014 1:31

Tedy Béďa... takový kámoš s Nietzschem bych chtěl být.
A s tou historií to nebyl Nietzsche, ale stařičký starý optimista Karel Marx.
(Historie se opakuje dvakrát. Poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.)
Když Netzsche, tak: „Odvážnými, výsměšnými, násilnickými... Tak nás chce moudrost. Je ženou, a nemiluje, než muže válečníka.“
Tak snil Zarathuštra perem svého vykladače Nietzscheho o Nadčlověku. Ten se líbil velice také Hitlerovi. Knížečku Tak pravil Zarathuštra jistě znáte, když takové žoviální oslovení.

Odp3: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 1.2.2014 6:47

Takže po WW I následovala fraška WW II, přímo sranda k popukání.

(Hmm, tak to si musím pamatovat)

Odp4: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Lipovan (Z.), 1.2.2014 9:01

Tyto války moc nemiluju. Obvykle po nich následuje hospodářská konjunktura, strmé rozmnožení chamradi a další ničení životního prostředí. Raději mám konzum(er)ismus, jedině on dokáže snížit přírůstek obyvatel do záporných čísel. :-)

Odp4: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 1.2.2014 10:28

Byl jste tázanej?
Kdyby jste nebyl to ošklivý káčátko, tak by jste se mohl již dávno poučit, že při „fraškách“ se zatínají zuby a pěsti
A tem Marx by si o takévé nic jako jste vy, neopřel ani pichlé kolo Ukrajina. Na to vemte jed!!!

Odp5: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 1.2.2014 13:29

Marx, to je ten hodnej pán co to myslel s každým dobře, neli přímo upřímně a sám žil z dědictví převážně manželky ale i jiných, nesplácených dluhů, podpor od různých spolků, též připlácen Engim a jehož životní nákladovost byla 14tinásobkem průměrného platu pařížského dělníka? Jo, jo, škoda, že si to kolo nemůže opřít! Hned bych ho nechal zabavit na splacení nasekaných dluhů a nezaplacených útrat kdy se jako sám pozval. Ale na společenském životě tedy nešetřil, to je fakt.

Odp6: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivana Kozárová, 1.2.2014 17:52

Ivane,ale přece musíte uznat,že jak Marx tak Engels a jejich dílo,koresponcence etc. jeví přece jen více znaků biofila než to,co produkuje dnešní nekrofilní konzum!

Odp7: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Vlastimil Čech, 1.2.2014 19:14

Nechejte už toho rabínského synka Mordechaje na pokoji...:-)

Odp7: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Tlapka, 3.2.2014 13:23

Nastanou překrásné chvíle, co napsal Marx ve svém díle ?

Odp8: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivana Kozárová, 7.2.2014 10:08

Za mejch mladejch časů to měl naštudováno každej chytrej farář,aby mohl zasvěceně diskutovat s materialisty.... Dnes se tím zas opovrhuje,diskutovat netřeba,neboť to nikdo číst z lenosti nechce. Je však třeba vědět,s čím nechci souhlasit.Ne však z příruček ,ani z upravovaných textů. Je to otázka času,který tomu člověk chce nebo nechce věnovat.Víš,Tlapko,na jednom semináři nás,studenty,nabádali ku podpisu Anticharty. Byli jsme dva,kteří si řekli o text Charty,aby se mohli rozhodnout,s čím nesouhlasit. Nikde tehdy nebyl k dostání. Jen kydů kolem dokola bylo slyšet dost.Chartu jsme k přečtení nedostali a Antichartu nakonec nikdo z nás nepodepsal,protože když to není jednohlasně,nemá to prý cenu......Nějak se to zvrtlo.;-)

Odp9: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 7.2.2014 11:10

Také jedno z povídání... „Neznalost zákonů neomlouvá.“
Příběh

Odp10: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivana Kozárová, 7.2.2014 17:57

dík za odkaz,jo,ta metafyzika dělá svý....;-)

Odp6: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 1.2.2014 19:14

Toto, jak z těch sáhodlouhých kydů vyplývá jste nečetl.

Domino

A biblické„ slovo tělem učiněno jest“ také nechápete. Keratinem zanešený mozek ani nemůže. Ošklivé káčátko z vlastního rozhodnutí.

Odp7: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 1.2.2014 19:15

Kreatinem...

Odp8: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Tlapka, 3.2.2014 13:26

Kreatin fosfátem ?

Odp2: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Livrak, 1.2.2014 19:16

Jeden rozdíl bych tu ale viděl a možná bude dost podtatnej. Prostě to že všechny kontinenty jsou už obydlený a lidstvo je všude. Dříve přeci jen bylo více „volného prostoru“ na únik. -)

Odp3: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 1.2.2014 22:32

Země královny Maud...(pokud umíte tučňácky) To by jste se divil. Nebo pasení pižmoňů na úpatí pohoří Byrranga( Горы Бырранга). Tam je místa... i pro zoufalce ze Svíce.

Odp3: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Tlapka, 3.2.2014 13:31

Možná že by se dala obydlit Sahara nebo tajga technologie by na to stačily.. vybagrovat na Sahaře nějaké menší umělé moře .. ??

Odp4: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Vlastimil Čech, 3.2.2014 20:12

To už tu bylo... Jeden veliký muž nechal vybudovat veliký a dlouhý vodovod, Umělou řeku a zúrodnil tak ohromnou plochu pouště. Protože jeho země neměla dost obyvatel na osídlení a obdělání nových polí, přivítal usedlíky z okolních zemí. Občanům se dobře dařilo: škola zdarma, zdravotnictví zdarma, elektřina, voda zdarma... Nu nedopadl dobře holoubek, nedopadl. Přiletěly bombardéry a přitáhli žoldáci... Libye byla zničena a plk. Kaddáfí zavražděn....
Technologie stačí, paní Tlapko, ale USraeli to nevyhovovalo...

Odp5: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 3.2.2014 21:36

Teda to se musel ale skutečně nadřít a ještě k tomu v takovém horku a prachu.

Prostě jsou ještě vlastenci kteří jsou schopni pro svoji vlast něco udělat vlastníma rukama, to z takovýchto mužů dělá ta skutečné obry.

Miliardy doláčů na jeho účtech měl určitě za doplatky a náhrady za opotřebované lopaty.

Hodní kluci potřebují mít vždy hodně přátel, co kdyby někdo zrovna potřeboval půjčit, tak se nějaká miliarda vždycky hodí, jinak to byl takový asketa co bydlel v Jurtě i na zahraničních cestách a měl rád děti, hlavně svých kamarádů které sebou bral pro jejich potěšení z cestování, ale pomluvači tvrdili, že to bylo proto aby jejich tatínkové doma nezlobili . Dokonce si s sebou odvážel i hovínka aby nikdo nevěděl co ho ve skutečnosti trápí a neměl třeba starost o jeho zdraví.

Takovej nevděk, určitě to myslel dobře a upřímně.

Odp6: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Zákys, 3.2.2014 22:57

Odborník i na džamahírii zabzdil, jak jinak než poukázáním na svoje pracovité ruce. Ž vy tajně, aby to na vás neprasklo před spřízněnými volbou, slavíte Svátek práce. Ošklivá káčátka to tak dělají. Myslete raději na tikající biologické hodiny a zánik civilizací, případně geopolitiku nechte „koňovi“, ten má ušlechtilejší hlavu a úhlednější „trus.“

Odp7: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
ivan, 4.2.2014 4:09

Teda svátky skutečně neslavím, ale práci čest, to beze vší pochybnosti !

Stejně byl Kaddáfí mazanej, z prezidentské, nebo jiné parlamentní funkce byl odvolatelnej.

Z pozice pukovníka by se musel odvolat sám pověřením někoho funkcí toto provéct.

Odp8: Začíná zřejmě rozklad společnosti, k...
Lipovan (Z.), 4.2.2014 7:39

Muammar je v obřezaných médiích a tudíž myslích ovcí zavedený jako plukovník. Ale v posledních letech svého panování a života sám sebe povýšil na generála. Stejně tak zairský kleptokrat, generál Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga, pošel jako maršál. :-)

Libye:
Tlapka, 11.2.2014 14:28

Slyšela jsem například pod pouští měli nějaké portubí a tak získávali vodu. Plánovali turistický rozvoj. Ale sami nebyli jednotni a Kadafi že byl moc totalitní. V Tripoli byla malá zločinnost a lidé pohostiní. Problém byl také nějak uvnitř. Říkal to bratranec co s Libyí obchodoval.

Odp: Libye:
ivana Kozárová, 22.2.2014 13:01

Můj kamarád tam pracoval.Kadáfí měl svého osobního jasnovidce,kterého vozil ssebou i na návštěvy po Evropě. Každé ubytování znamenalo mít pokoj hned vedle pro jasnovidce. Ten informoval K. o stavu v zemi. K. také doprovázel plný autobus dětí. Dětí jeho politických odpůrců. Tím si zajišťoval,že během jeho nepřítomnosti v zemi nevznikne převrat;-)

Odp2: Libye:
Tlapka, 26.2.2014 14:53

Nejvíc mu vyčítali ty nějaké ženské .. komanda nebo co.

Odp2: Libye:
Vlastimil Čech, 26.2.2014 17:22

A těm dětem uspořádal krásný zahraniční výlet... opravdu nelida až na půdu...
To JVS, AH a jiní pořádali dětem svých odpůrců ty Angličany vynalezené tábory... koncetrační...
Nu, třeba v takovém N.Y. bydlel ve svém stanu... gauner... tolik práce to dalo namontovat všechnu tu techniku do hotelových pokojů.... a on syčák stan! Svůj!V hotelu bydlel doprovod. A asi ty děti...
A ty děti na výletě mu ti američtí demokradi neodpustili... tak mu aspoň zavražili jeho vlastní děti...

Odp3: Libye:
ivana Kozárová, 27.2.2014 8:57

Otázka je,komu může posloužit takové mordování. Čistému Zlu.

Odp4: Libye:
Vlastimil Čech, 27.2.2014 9:32
Odp3: Libye:
Lipovan (Z.), 27.2.2014 12:20

Nakonec, názor si můžete učinit sám. :-)

Odp4: Libye:
Vlastimil Čech, 27.2.2014 20:15

Kruciš... dobrý... moc dobrý...
nic se nedivím, že M.K. musel být -i se svou zemí- za každou cenu zavražděn!
Díky pane Lipovane...
zajímalo by mne, co na to řeknou ostatní besedníci...

Odp5: Libye:
Zákys, 28.2.2014 10:19

Poznámka.
O co Libye (tedy lidé) přišla.
Text zveřejnilo newyorské nakladatelství a portál www.disinfo.com
1. V Libyii se neplatí za elektřinu, elektřinu mají všichni občané zdarma.
2. V Libyi se neplatí žádné úroky za půjčky, banky v Libyi vlastní stát a podle zákona všichni občané dostávají půjčky s nulovými úroky.
3. Vlastnit dům či byt se v Libyii považuje za lidské právo.
4. Všichni novomanželé v Libyii dostávají od vlády částku v hodnotě 50 000 amerických dolarů na koupi svého prvního bytu či pro začátek do rodiny.
5. Vzdělání a zdravotnictví jsou v Libyii zadarmo. Před Kaddáfím bylo jen 25 procent Libyjců gramotných. Dnes je jich 83 procent gramotných.
6. Pokud chtějí Libyjci farmařit, dostanou do začátku zadarmo pozemek, farmu, zařízení semena a dobytek.
7. Pokud Libyjci nemohou ve své zemi najít vzdělání či lékařskou péči, které potřebují, vláda financuje jejich vzdělávání či léčení v zahraničí a nadto dostanou měsíčně diety ve výěí 2300 amerických dolarů.
8. Pokud si Libyjec koupí automobil, vláda ho dotuje částkou 50 procent jeho ceny.
9. Cena benzínu v Libyi je 0,14 dolarů za litr.
10. Libye nemá žádné státní dluhy a její finanční rezervy ve výší 150 miliard dolarů jsou nyní celosvětově zmrazeny.
11. Pokud nemůže Libyjec najít zaměstnání po absolutoriu školy, vláda mu platí průměrný plat v jeho profesi až do dobu, než zaměstnání nalezne.
12. Část příjmů z prodeje libyjské ropy přichází rovnou na individuální konto všech libyjských občanů.
13. Matka, která porodí dítě, dostane 5000 amerických dolarů.
14. 40 bochníků chleba stojí v Libyi 0.15 dolaru.
15. 25 procent Libyjců má univerzitní vzdělání.
16. Kaddáfí realizoval největší světový zavodňovací projekt, aby byla voda k dispozici po celé libyjské poušti.
Co říkal Kadáfí svým katům? Třeba: “Nebuďte jako děti”.
Co od nich asi slyšel? “My nejsme děti.„
To říkal z tribuny také Štěpán dělníkům pražské ČKD, aby je varoval. Oni na něj majíce před očima Havla na balkonu Melantrichu křičeli: “My nejsme děti.„ To bylo v době, kdy nastupující zmetci (Svěráci, Dukové, a jiní švarní junáci včetně našeho Yvana) také dělníky ke své předělávání budoucnosti z černé na “zlatou" potřebovali. Za dva roky byla z nich většina na ulici. Z mnoha skvělých nástrojářů se stali taxikáři... a nastalo pro 60% (zatím) šinutí společnosti o 70 let nazpátek.

Odp6: Libye:
Tlapka, 28.2.2014 14:05

Zadarmo.. všechno .. kde na to berou? To už je tak dokonalé jako vyvinutý komunismus. Škoda že se jim to nelíbilo a asi proč? Ovšem to zavodňování je moc dobré to musím připustit, skoro jako na Gibraltaru- tam taky nemají na zemi vodu.

Odp7: Libye:
Zákys, 28.2.2014 17:48

Kdo vás vysadil na tu větev? Trochu smůla. Slézt dolů se vám zřejmě již nepodaří, i když lidstvo prý slezlo již před 100 000 lety. A tak zůstanete oloupena o 100 000 let a živou vodu života.
Gibraltar je úžina mezi Atlantický oceánem a Středozemním mořem a „země“ je dost hluboko (až 1 181 m)v moři.
A na břehu je Ceuta a lesy, voda, a také španělští vojáci...
Víte, i pro stromové savce je takový program Google Earth se jmenuje a je na Slunečnici stáhnutelný zdarma, kde je možné si Ceutu virtuálně prohlédnout.

Odp7: Libye:
Lipovan (Z.), 28.2.2014 18:07

Stačí v tabulce ověřit osmé místo.

Odp7: Libye:
Vlastimil Čech, 28.2.2014 18:23

Na libyjském území se nachází velké množství kvalitních petrolejových studní... Prodejem nafty a zemního plynu získala Libye mnoho peněz. Muammar Kaddáfí se staral, aby bohatství Libye šlo ku prospěchu Libyjců... třeba Saudové mají taky peněz dost, i Egypt... ale vládcové se starají sami o sebe... zdroj peněz je tedy jasný= nafta.
A proč ho zavraždili? Nu, surový nábožensky fanatický islámský režim rodiny Saudů je držen u vlády USraelem... slyšela jste pojem „petrodolar“, že?

Nu a Muammar K. nechtěl prodávat libyjskou naftu výhradně za dolary... Nabízel produkty země za zlato... Nu, mohl tak ovšem ustanovit příklad pro ostatní země produkující naftu. A to by USrael poškodilo. Těch zelených papírků si mohou natisknout kolik chtějí a naftu si nakoupí... ale zlato? Navíc měl M.K. údajně v úmyslu zavést pro svou zemi a i pro obchod zahraniční jakýsi „zlatý denár“... Protože islám považuje úrok a lichvu vůbec za bezbožnost, skutečně „zlatá měna“ by asi zcela zabránila inflaci... Nu a kdyby toto následovaly i ostatní země, mohl by USrael ekonomicky i padnouti. Zde je podle V.Č. důvod, proč byl M.K. zavražděn... prostě třeba sledovat peníze...

Nu a k vraždě velikého M.K., jakož i celého státu byla využita právě lidumilná politika země. Protože zavodněním ohromných ploch vyvstala možnost získat i potravinovou nezávislost Libye, a zemi chyběli zemědělci, byli povzbuzováni lidé z okolních přelidněných arabských zemí k přesídlení do Libye. Jako každá migrace i tato přinesla také mnoho špatného pro hostitele... NEPŘIŠLI PRACOVNÍCI, PŘIŠLI LIDÉ. Tak jako v Israeli, v S.Arábii, v Dubaji a jinde neměli najatí pracovníci ihned stejná práva jako domácí obyvatelstvo. Příchozí byli Saudy najatými agenty provokováni například i poukazy na náboženskou smířlivost libyjské vlády...
Podle V.Č. se přesto nejednalo o uměle vyvolané povstání přistěhovalců (natož Lybijců, kteří se za M.K.měli „jako halušky v másle“). Jednalo se o válku vedenou zpočátku jen profesionálními „mujahedíny“... (V.Č. si to myslí proto, že viděl obrázky těchto „lidových“ vzbouřenců, kteří byli vybaveni západními zbraněmi, zatímco Lybijská armáda nakupovala zbraně ve východním bloku) Když začalo být zřejmé, že agrese bude zlikvidována, vyhlásil USrael nad cizím suverénním státem tzv. „bezletovou zónu“. Nu, a pak byla Libye zničena bombardováním... Bez vyhlášení války, za přihlížení evropských zemí, jejichž vůdcové si přátelsky s M.K. podávali s úsměvy ruce, kteří uijišťovali M.K. o přátelství, a které M.K. žádal v nouzi o realisaci tohoto přátelství... Nu, Francie ovšem má ve zrazování přátel tradici...a Itálie je vyhlášená kvalitou, spolehlivostí, statečností svých vojáků, že... :-)

Odp8: Libye:
Zákys, 2.3.2014 18:34

Jeden ze životopisů. Je bohužel moc stručný a tím nedokonalý. Vyvolává množství otázek. Kdo však bude studovat (třeba Oskara Krejčího nebo Paula Kennedyho) mezinárodní politiku aby se trošičku přiblížil té tekuté pravdě. Ale přece....
kadáfí

Odp9: Libye:
ivan, 3.3.2014 7:24

Škoda, že si neseděl v Pan Am z Benghází do Lockerbie, Zaku. Tahle maličkost v jeho CV nějak chybí. A nejen tahle. Co myslíš?

Odp6: Libye:
ivan, 1.3.2014 16:25

Blábol od shora až dolů.

Jěště jsem to nedočet a už jsem tam viděl několik rozporů a protichůdností. Pouze krabice na cizí myšlenky je schopna jim věřit a dále je šířit.

Zako, Zako, ty jedno pak:-) !

Odp7: Libye:
Zákys, 1.3.2014 17:05

Neříká se protichůdnosti, ale ambivalentní konstatování. Jenže vy můžete slabikovat jak chcete, „stvořiteli“. Raději než plést si kluka s klučkou si počítejte na své „sčotu“ co jste tak toužebně očekával a řvěte tou plytkou hrdelí:
konečně

Na začátku je odkaz ošklivé káčátko. Stupňovat jak jsem se ptal u nás u „odborníků“ vás již nejde. Tedy, konečná. Dřevěný spacák a odkázání rodině své „žluté“ spodní prádlo... Dost práce!

Odp7: Libye:
Zákys, 1.3.2014 17:51

Díky politice kterou jste ani jednou!!!! byť opatrně nekritizoval mimo jiné zmizela prasata z povrchu českého – zemského (jedno však zůstalo!!!), nemáme brambory a všude je řepka, kterou by skalní včetně vás nejraději přemalovali na modro. Kdysi před bordelem visela červená „latérňa“. Dnes, kdy bordel rozšířil své parametry po celé zemi tam visí modrá!!! Lidé vidí, že se lež stává pravdou a pravda lží, spratci co nic neumí, chodí močit na Olšanský hřbitov a je to prezentováno idioty vašeho formátu jako happening-tedy umělecké dílo. Vpravo bok jste udělal již dávno. Modrý holfrát není nic originálního. Něco jako stopa teritorium značkujícího ratlíka na oprýskané zdi.

Odp8: Libye:
ivan, 3.3.2014 18:33

Teda Zaku, tato míchanice vymyšlenin a nekonzistentností je obrazem tvojí osobnosti, smiř se.

Takový poloreál napůl s nudlema a mákem.

Potíž je to, že navazuješ na svoje viděné fabulece jako na projdnanou a zjevenou pravdu.

Zako, Zako, ty jedno .. kluku jeden, kde si sebral, že bych byl vhodným kusem do společného chovu pod vlajkou jakékoliv barvy? Taková kravina!

Co jsem kdy řekl, že udělám jsem uskutečnil. Mám vyrovnaný účet. Teď je řada na tobě, Zaku, chci se dožít toho tvého komunizmu, tak sebou koukej mrsknout! Nebo to jsou jenom takové ty nudle s mákem kterýma mě tady po dlouhou dobu krmíš?

Odp9: Libye:
Zákys, 3.3.2014 21:25

Jako mistr vyslovených pravd o sobě, a zamlčených, mumlajíce je tajně svým kácháním, jakým je podobně jako konstatování Ludvíka XV., svého času krále slunné Francie „již jsem všechno co jsem udělat měl, jsem udělal“ a tiše pro sebe, po Nás potopa. Ludvík byl odvážnější. Nebo vy jste ten výrok předělal k obrazu svému? „Po mně kapavka?“

To dále není pro vás. „Perly“ jsou sviním k ničemu, ale pro zájemce. Ing. František Nevařil je „pekelně“ rozhněvaný starý pán. A jeho věk a práce je zárukou, že si nepotřebuje honit triko. Viděl toho více, a v daleko širších souvislostech než já.

ostatním

Odp10: Libye:
ivan, 4.3.2014 7:45

Zako, Zako,.....:-).

Perly jsou sviním to samé co komukliv jinému, přemejšlej o tom, Zaku, třeba ti někdy blikne.

Bommoty jsou ojeté bláboly bez revize pravdivosti neustále se kopírující nepřemejšlivcema a šiřitelema stejně jako ta tvoje kapavka.

Kvalitu života určuje rozpoznání skutečných hodnot, ale ty s perlama pramálo souvisí.

Rač se jich nažrat co můžeš.

Pozvedni oči ke hvězdám, rozmáchni se z ramenou obrů, nakrm svině perlama, trhni oponou a jdi dělat něco skutečně užitečného. Zatím z tebe mám dojem, že si pouze hladíš svoje ego.

( Jsem zakladatel výroby kde doposud bylo zaměstnáno přes šedesát lidí nad padesát let, nebo jinak znevýhdněných s pramalou šancí najít zaměstnání. Přijal jsem nezrušitelný závazek péče o beznohou paní v 24 hodinovém režimu. (69 let ) Kdyby tě napadla zjišnost možného dědictví, tak dům ve kterém bydlí jsem platil já a veškerou péči i údržby mám ve své režii. Nyní zajišťuju zdravotní ošetření starší paní bez zdrav. pojištění žijící bez elektriky s alkoholickým druhem)

Teď mě ty povyprávěj o té velké revoluci která konečně nastolí onen všespravedlivej řád celého světa. Blafíku.

Odp11: Libye:
Tlapka, 4.3.2014 20:12

Napadla mě otákzka na kterém místě těla má Zako Ego. Není to známo?

Odp12: Libye:
ivan, 5.3.2014 6:02

Naposled ho trápila kapavka, tak že by? ... Možná.

Odp13: Libye:
Lipovan (Z.), 5.3.2014 7:46

Mimochodem, kam se poděl diskutující Tomáš P..a? Zhrzen opustil Svíci, nebo jen někdo zasloužilý nechal umřít svého mulťáka? ;-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp14: Libye:
ivan, 5.3.2014 11:02

Tomáš P. byl skutečný real. Známe se už dlouho na to, abys věděl, že nejsem žádný horlivec. Naprosto nemagnetický k nějakým ideologiím. Nejsem propagátorem ničeho. Naopak mě vaděj sráči co neustále vylepšují svět až do úplného zkurvení, zatímco jim vůbec nevadí, že někomu zprasej celej život.

Odp15: Libye:
Lipovan (Z.), 5.3.2014 11:20

Tvé vysvětlení beru, Ivane. :-)

Odp16: Libye:
Tlapka, 5.3.2014 15:05

Ty největší vylepšovače a kritizanty žene (žere) pocit méněcennosti.

Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Vlastimil Čech, 4.2.2014 8:11

Teda to se musel ale skutečně nadřít a ještě k tomu v takovém horku a prachu.

Prostě jsou ještě vlastenci kteří jsou schopni pro svoji vlast něco udělat vlastníma rukama, to z takovýchto mužů dělá ta skutečné obry.
Mám pocit, pane Ivane, že máte zato, že pokud něco není uděláno osobně, není ku věci žádná zásluha...Pokud by jste to tak skutečně chápal, pak je zřejmé, že třeba A.Hitler byl vysloveně kladná postava. Nikoho přece osobně nezamordoval, byl velmi úspěšným spisovatelem, umělcem

Odp: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
ivana Kozárová, 2.3.2014 15:52

Ona ta osobní účast je dost důležitá. Albert Schweitzer například právě proto začal tak pozdě studovat medicínu. Dokonce i jeho přátelé si mysleli,že se pominul a radili mu,aby do té Afriky posílal peníze,co si vydělá při koncertových turné hrou na varhany. Ale on se nedal ukecat,protože přesně věděl,co musí udělat. Osobně taky stavěl tu svoji nemocnici na kůlech. A když došly peníze,zajel do Evropy,koncertoval a peníze přivezl. Než mu přátelé do pralesa poslali speciální harmonium,co vydrželo tropické podmínky,cvičil na dvou prknech,kam si namaloval klaviaturu... Nic neošidil. Operoval,rodil děti,učil černochy pracovat na poli a v internačním táboře vařil.Vtip je v tom,že když dělá člověk něco osobně,dělá to opravdu;-)

Odp2: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Vlastimil Čech, 3.3.2014 7:56

Vtip je v tom,že když dělá člověk něco osobně,dělá to opravdu
he he he ;-)
Takže „baťovky“ nebyly opravdové...;-) a „fordky“ taky ne...:-)
... a mimochodem Albert Schweitzer byl docela rasista... četla jste něco o něm?

Odp3: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
ivana Kozárová, 3.3.2014 11:57

Baťa osobně vedl firmu:-)Pravda,nešil každé botky zvlášť a jen sám,che che. Četla jsem nejen o Schweitzerovi,ale i Schweitzera. Kde jste se dozvěděl,resp. z čeho soudíte,že Albert Schweitzer byl rasista?Zajímavý názor,dozajista dobře podložený....

Odp4: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Vlastimil Čech, 3.3.2014 12:17

Schweitzer píše: „Ako sa správať k farebným? Mám sa k nim správať ako k seberovným, alebo mám vystupovať ako nadradený? Černoch je ako dieťa. Ani dieťa však nemožno vychovávať bez autority. Presadzoval som preto heslo: Som tvoj brat, ale tvoj starší brat.“
Ani po 40 rokoch nebol v lambarénskej nemocnici ani jeden čierny lekár. Lekármi sú väčšinou bieli muži, odborný zdravotnícky personál biele ženy, a len zopár „ošetrovateľov“ sú černosi. Tí nikdy nemajú prístup k bielemu pacientovi.

Odp5: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Zákys, 3.3.2014 12:57

Zdá se že vás Scheitzer oslovil... Jako správný rasista šel si tuto svoji orientaci potvrdit do Afriky.
Zdá se že vás Schveitzer oslovil... Jako správný rasista si šel tuto svoji orientaci potvrdit do Afriky. Tóóó je objev!!! Než „vydedukujte“ ještě nějakou rasistickou úchylku pokuste se o něco podobného jako on. Na Východním Slovensku je několik cikánských obcí jako jsou Smižany, Jarovnica, Letanovce..... a v nich spousty práce i pro rasistu amatéra.

destinace

Zvláště ďábelský způsob rasistického působení je jak jste sám!!! zjistil ten způsob Schweitzerův. A posléze se možná na pravdě boží přimluví sám Mengele, aby jste nevyšel naprázdno.

Odp6: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Vlastimil Čech, 3.3.2014 15:20

Rasismus je teorie a ideologie hierarchizující skupiny podle rasového klíče.

Snad s touto definicí nesouhlasíte.... Ale Dr. A.S. nejen toto prohlašoval, ale i podle toho jednal.
To, že někomu poskytoval pomoc neznamená, že si myslí, že předmět jeho pomoci je mu roven...

Nevím co je na tomto nejasného, ale jsem připraven Vám pomoci... Které části nerozumíte?

Snad máte jinou definici rasismu, pak je ovšem příčina našeho nedorozumění v tomto rozdílu. V tom případě bych Vaši definici uvítal.

Odp7: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
ivana Kozárová, 4.3.2014 9:53

Už když byl ten rasista Schweitzer malej kluk,měl velký rasistický sklony.Chodil kolem sochy černého otroka v okovech. Později,když už byl dospělej rasista,uvědomil si,že k rozvoji této ouchylky u něho došlo právě v dětství při sledování sochy otroka.... Pane Čech,jste vedle jak ta jedle. Zkuste třebas něco z kulturní antropologie,- ale něco,co napsal přímo pan doktor Schweitzer.Nebo zalistujte knihami jako je Život v pralese etc.,co napsal přímo Schweitzer.Je tam spousta fotografií personálu jeho nemocnice,uděláte si obrázek o složení personálu. Schweitzerův výrok o humanitě : Humanita spočívá v tom,aby člověk nebyl nikdy obětován cíli ... má dozajista též silně rasistický podtext;-);-)

Odp7: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Juras, 4.3.2014 14:02

Rasismus má více významů. Jeden je studovat rozdíly mezi rasami (které jistě existují), druhý význam je hnutí k upřednostnění nebo ponížení nějaké rasy. Chybou je tyto významy zaměňovat, což se, obávám se, ve Vašem případě trochu stalo.

Odp8: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Vlastimil Čech, 4.3.2014 14:55

Tož přiznám se... tu definici rasismu jsem si nevymyslel...„Rasismus je teorie a ideologie hierarchizující sociální skupiny podle rasového klíče.“ to je wikipedie... V.Č. si pamatoval nepřesně, pardon... snad smysl zůstal zachován...
„The African is my brother but he is my younger brother by several centuries.

Albert Schweitzer“

Read more at http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/a/albertschw399678.html#SutYFut7WKY8AFbF.99

V.Č. se nedomnívá, že by A.Schweitzer byl špatný člověk... V.Č. se domnívá, že A.S. byl dobrý člověk...To, že byl rasista je zřejmé i z jeho hodnocení stavu své nemocnice při svém druhém návratu... četla jste to?
To, že někdo vede nemocnici Lambarene, nebo třeba psí útulek může znamenat, že je dobrý člověk... Ovšem nemusí to nutně znamenat, že považuje chovance svého zařízení za sobě rovné...
Rasista typu A.S., nebo Rudyarda Kiplinga očekává ze zkušenosti, že se lidé jistých plemen budou chovat tak, jak se již většinou chovali v minulosti...Konec konců nikdo rozumný nemůže čekat, že ho pražský krysařík ochrání před vlkem. Stejně tak nemůže čekat, že bernardýn vyžene lišku z nory... Stejně tak A.S., když shledal své dílo od černochů zničené, nebyl kdovíjak překvapen... Prostě černoši... V naší době třeba angolské Alto-Katumbele... černochy bleskurychle zničená moderní celulozka...
U nás Lunik a Chánov... Přednádraží... copak to neznáme?

Odp9: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
ivana Kozárová, 4.3.2014 15:15

A přece nemocnice dodnes stojí;-)Černoši se postupně naučili pěstovat si vlastní plodiny pro nemocnici a netrvali již na tom,že je za každé uzdravení - potažmo vysvobození od zlých duchů - musí jejich bílý lékař obdarovat,aby duchům měli z čeho obětovat...;-) Chtělo to holt čas.

Odp9: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
Juras, 4.3.2014 16:33

No na té wikipedii je to hezky. Bohužel citujete jen první větu. Hned druhá věta říká, co je „Rasismus jako politická ideologie“ a to, o čem jsem mluvil v předchozím příspěvku, je až následující odstavec, zkopíruju celý: „Rasismus bývá často zaměňován s rasovou nesnášenlivostí a v běžné mluvě tyto dva pojmy často splývají.“

Být rasistou není apriori špatné - záleží na kontextu, o který z těch významů se jedná. Citaci, kterou jste uvedl (úvaha, jak se chovat k černochům) také neznamená, že by sám byl rasistou. Žil ale v určitém prostředí a musel své kroky vysvětlovat v prostředí, kde pravděpodobně na rasisty narážel. Nedokážu si představit, že by někdo třeba na Jihu USA před dvěstě lety zřídil nemocnici pro černochy a s případnými diskutéry prosazoval názor, že je nepřípustné dělat rozdíly mezi rasami. Člověk, i když si třeba může myslet opak, musí své jednání přizpůsobit okolí, jinak dlouho nepřežije.

Odp5: Teda to se musel ale skutečně nadřít a...
ivana Kozárová, 4.3.2014 10:00

Akademik Charvát byl zřejmě taky rasista,kdaž píše o tom,že neexistuje rovnost mezi lidmi. Cítíte to taky tak ? Ano,nejsme si rovni. Nejsme všichni stejní. Slabší potřebujou pomoc silnějších. Nevzdělaní potřebujou pomoc vzdělaných.Tento postoj je podle Vás postojem rasisty?

Když se vrátím k tématu článku, napadl...
hans, 28.2.2014 11:44

Když se vrátím k tématu článku, napadl mě jiný pramen národní hrdosti. Před krátkým časem jsem četl článek, který hodnotil nový způsob genealogického bádání, a to s ohledem na složení genů. Analýzou DNA lze sledovat, kudy zhruba prošli vaši předkové, respektive, jakou převahu jakých genů z jakých lokalit si s sebou dotyčný nese. Dokonce je poukázáno (s jistou mírou volnosti), která že první pramáti ze čtyř halotypů k vám patří.
Výzkumem pravěkých kosterních pozůstatků a porovnáním tisíců současných českých genotypů se zjistila pozuruhodná skutečnost, že dnešní muži (pro genderově citlivé povahy uvádím, že pro to, že mužských vzorků bylo řádově víc než ženských...), žijící u nás mají vysokou míru shodných znaků právě s tím pravěkým obyvatelstvem, usazeným zde již s koncem doby ledové.
Vyvozuje se z toho, že migrační vlny při stěhování národů se přelily přes usazenou populaci několikrát tam a zpátky, ale její gró (sic!) tu je stále přítomno. Možná to osvětluje i leccos z naší národní mentality, na kterou často nebýváme zrovna pyšní. Může to být v tomto ohledu velice úspěšná strategie přežití.
A nakonec ta zmiňovaná národní hrdost - co když jsme tu jen prostě zvyklí?

Odp: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
ivana Kozárová, 10.3.2014 13:15

Národní hrdost... a já nejsem žádnej šelma,já jsem hodné matky syn... kdyby mně to jinej řekl,tomu bych se postavil... název písně : Sedm let jsem u vás sloužil;-)

Odp2: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Tlapka, 11.3.2014 15:58

Lepší byl na tom ten, co sloužil první léto a už si vysloužil kuřátko za to.

Odp3: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Zákys, 11.3.2014 20:00

A to kuře kdáká, roste na dvoře, až z něho vyroste statná lenghorka, která se nakonec projeví jako mutující kohout(nesnáší vajíčka/absolutně neužitečná)...

Odp4: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Lipovan (Z.), 12.3.2014 9:30

Doporučuji maransky. Sice hrabou i po setmění a do kurníku věru nespěchají, ale snůšky jsou značné. :-)

Odp5: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
ivana Kozárová, 15.3.2014 14:08

mám radši Liliputky:-)

Odp6: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Vlastimil Čech, 15.3.2014 15:05

to jsou ty, jejichž vajíčka vypadají jako ping-pongové míčky?

Odp7: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
ivana Kozárová, 16.3.2014 19:05

Jo,jako menší pingpongové míčky. Dostávala jsem je u babičky k večeři. Dvě. A vem si k tomu víc chleba,říkala:-)

Odp4: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Tlapka, 12.3.2014 12:59

a ta kráva mléko dává a ta koza spadla s voza a to tele hubou mele.

Odp5: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
ivana Kozárová, 15.3.2014 14:09

ach jo,jak jsme tzo v lavicích zpívali,ani se to nezdá tak dávno....

Odp6: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
Tlapka, 19.3.2014 15:03

Dnes by nikdo nic tak veselého nevymyslel. SVět směřuje k pesimismu nihilismu.

Odp7: Když se vrátím k tématu článku, napadl...
ivana Kozárová, 19.3.2014 15:13

Tlapko,nesmíme se nechat otrávit. Ještě to tak,nechat si sebrat dobrou mysl!To nemyslím bejt pozitivní za každou cenu... ale ani za nic se nenechat otrávit!:-):-):-)

Jak jsem tak mluvil ohledně potřeby...
Neuvedeno, 20.10.2015 20:21

Jak jsem tak mluvil ohledně potřeby větrání v noci už tu pozoruji, jak lidé pravděpodobně díky dokonale těsnícím oknům jsou natolik po ránu unavení, že se jim po ránu točí hlava z dlouhodobého nedostatku kyslíku a začínají i omdlévat. Dokonce to chytají už i školáci.
Není nad to požadovat dokonalé zateplení domu bez ostatních opatření k tomu patřící :-:-). Na příklad by měl být za radiátorem umístěný ventilátor a ten by měl pravidelně se spustit na těch pět minut každou hodinu v noci a to foukat vzduch směrem přes radiátor do bytu. Znamenalo by to vytvořit pro každý byt samostatný elektrický obvod těchto ventilátorů a umístit řízený spínač těchto ventilátorů. Takové spínače již existují. Je k dostání poměrně bez velkých nákladů. Asi za stovku.
Tím jak vznikne přetlak vzduchu v obytných místnostech, tak pochopitelně musí zase někam odejít.
Odešel by jednak přes záchod a koupelnu, kde je odvětrání a také přez kuchyňskou garnýž u sporáku.
V lepším případě by přetlak mohl také odcházet přes nějaký rekuperátor přímo z ložnic do fasády u stropu ložnice. Rekuperátor by pak předával své nabyté teplo a předával jej otopné soustavě ve vyšším bytě.
U všech těchto vzduchotechnických úprav je však hlavní problém hlučnost ventilátorů. Měla by být garantována na desetiletí. Dokud se nevynalezne nějaká rekuperační soustava s ventilátorem, která by nebudila lidi v noci, tak je s ní vždy potíž. Ventilátory vždy spočátku chodí poměrně potichu, ale za nějakou dobu začnou nějak vrzat a to je potíž.
Všechny tyto úpravy jsou značně nákladné a tak vždy je třeba být velice opatrný, má li cenou vůbec měnit ona na moderní, jestli se to vůbec rentuje.
V každém případě násilím měnit okna v panelácích, když toto není dokumentováno nemá cenu.

Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Neuvedeno, 20.10.2015 22:54

Zřejmě i na mě přichází ta únava z nedostatku kyslíku i když mám ještě stará okna v bytě, napsal jsem garnýž místo digestoř. U mě je to ale také skleroza ze špatného prokrvení těla. Co mohu chtít v 74 letech. Tato má poznámka platí k mému dnešnímu diskusnímu článku:„Jak jsem tak mluvil ohledně potřeby..“ Zrovna dnes měla pohřeb jedna známá o deset let mladší, než jsem já. tak co bych chtěl.
Pravda je, že na příklad plíseň v bytech vzniká nejen proto, že některá místa jsou značně prochlazována a tam se pak sráží vlhkost, ale také proto, že se dnes nemaluje vápnem, ale hlinkou a ta plesniví, kdežto vápno je přímo dezinfekční prostředek, takže neplesniví. Je tedy třeba plesnivějící místa upravit tak, že sedřeme veškerou hlinkovou malbu a místo vymalujeme karbidem vápníku, nebo jíným hašený vápnem prodávaným na trhu.
Jistě, plesnivějící místo někde v koutě u stropu u okna by mělo být odizolováno a pak by se neorosovalo, jenže někdy to nelze provést, protože jde o tepelný most. Oni ty tepelné mosty jsou leckde těžko řešitelné, protože kde je železo, tam se tím železem vede chlad z vnější strany. Také, kde je beton a beton tam leckdy musí být, protože je nosný a důležitý z hlediska stability konstrukce, tam se konstrukce také orosí.
Zajímavá je problematika ve sklepních místnostech, které využíváme jako třeba na přechodné bydlení, či kanceláře a z druhé strany máme z venku zeminu.
Když dáme k zemině polystyrén, tak se do polystyrénu dostanou hlodavci a švábi, či jiná chamrať a udělá si v polystyrénu cestičky, které se pak zaplaví vodou a izolace pak neizoluje proti teplu.
Nezbývá tedy z venku zdiva jen udělat izolaci proti vodě a vlhkosti a pak krytí před půdními bakteriemi na příklad dlaždicemi ve svislé rovině.
Tím pak zdivo nemáme izolované proti ochlazování a musíme provést izolaci uvnitř v místnosti na zdivu na příklad polystyrénem s omítkovinou s perlinkou.

Odp: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Vlastimil Čech, 21.10.2015 10:30

a místo vymalujeme karbidem vápníku,
Proboha! Karbidem vápníku rozhodně nikdo NEMALUJTE!
--------------
Dozajista se jedná o omyl. Nebezpečný omyl.

Odp2: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
ivana Kozárová, 22.10.2015 16:27

Tuším,že na karbid když přijde voda,je pohroma:-)Však se říká : Kape ti na karbid!

Odp3: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Vlastimil Čech, 22.10.2015 17:53

Jistě:
CaC2 + 2H2O= Ca(OH)2 + C2H2 + teplo
----------
C2H2 je acetylen, hořlavý, smrdutý a výbušný plyn
----------
To karbidové vápno Ca(OH)2 je sice použitelné, ale pro zedníky je tzv. „krátké“, malta z něho je málo „mastná“. Navíc je takové jaksi šedivé. Dá se použít na zdění. Jinak, pokud vím, se rozředěné „na mléko“, používalo v zemědělství na zimní vápnění pozemků. I tak ale to hnojení trochu čpělo, jak stará karbidová lampa. Už jsem to ale leta neviděl.
Ono kdysi bývaly vyvíječe acetylenu kdevšade...
Snad ta věc přichází znova do módy. Údajně jsou staromilci ( a prepeři), kteří si pořizují pro potěšení karbidky a karbidové vařiče.
Kdo to pamatuhe ví, že karbidka měla světlo náramné! Řekl bych, že asi jako colemanka. Dalo se to seřídit, že to nečmoudilo... akorát bývala cítit. Asi jsem se už nesetkal s nějakou úplně bezvadnou...:-(

Odp4: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
ivan, 22.10.2015 20:16

Matně si pamatuju, že se karbid, aspoň na Kladensku používal na hubení krtků a myší přímo v jejich děrách.

Karbidové granule se nasypaly do krtčích děr, zalily se vodou z konve a díra se znovu zasypala hlínou z krtiny a přišlápla se. Po několika minutách (15 ?) se k jediné volné přiložily zapálené noviny. Po zášlehu se zasypala a přišlápla i ta poslední a tam kde plamen prorazil ucpávku se znova obnovila. Jestli se krtek otrávil nebo udusil protože plamen spotřeboval veškerý kyslík nevím, ale zřejmě to bylo docela účinné protože tuto metodu používalo vícero lidí. Jak to bylo nebezpečné nevím protože jsem to jako malý kluk nevnímal. Tehdy na Kladensku mohl mít karbidu každý kolik chtěl a lampy karbidky byly na chatách, tehdy bez elektriky zcela běžné.

Vlastně ani nevím proč tato metoda zanikla, možná po zavedení elektriky kdy se karbidky přestaly používat. (domněnka)

Prostě se na tuto metodu zapomnělo.
Ostravsko byla taky důlní oblast kde by o karbid jistě nebyla nouze. Nepamatujete si ?

Odp5: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
ivan, 22.10.2015 20:18

Dal by se karbid dneska vůbec někde koupit? A kde ?

Odp6: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Vlastimil Čech, 23.10.2015 7:17

Prodává se pořád - na krtky. To odpálení se ovšem tuze nedoporučuje. Má je vyhnat jen ten zápach.
Slyšel jsem o historce, kdy bojovník proti krysám do jejich díry napustil propan z bomby. No a náplň zapálil.
„Vyšlehly plameny nad černé kameny“...
Jedna z krysích děr vedla ke stodole...
Krysy ovšem byly zneškodněny.

Odp7: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
ivan, 23.10.2015 21:07

To je seknout si krumpáč do zad.

Odp5: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Vlastimil Čech, 23.10.2015 15:49

Nevím, jestli se karbidky někdy používaly v ostravských dolech. Tady je hodně plynu v dolech, takže co vím, vždycky jenom elektrika. V hornickém muzeu jsem viděl i kahan benzinový, s nějakými síťkami proti výbuchu, ale karbidku jsem tam neviděl.Nebo jsem si nevšimnul.
koupit se dá třeba tady:http://www.levnepostriky.cz/cz/e/6112
No, ale levné mi to nepřipadá.
tohle je už lepší: http://www.reterz.cz/nabidka/karbid-vapniku
V Ostravě je acetylenka v Kunčičkách, ale jestli karbid prodávají nevím. Kdysi byl vyvíječ acetylenu málem u každé zámečnické, nebo kovářské dílny. Pak se ale rozmohly ty flašky, pamatujete-bílý pruh. My domácí fušeři jsme je načerno vyměňovali, stávala výměna 85,- Kč, kyslík 15,-...
No, neslyšel jsem, že by se ještě prodávalo karbidové vápno, takže bych se vůbec nedivil, kdyby acetylen v Kunčičkách dělali z něčeho jiného, než z karbidu.
Acetylen je třeskutá věc! Na svařování jedinečný, nevím, co by bylo lepšího, ale když vyletěla do luftu fabrika ostravská fabrika „Urxovy závody“, co bývala mezi Hulvákama a Zábřehem... tak to byl masakr. Ale to jsem byl ještě skoro kluk...
Prý se karbid dělá někde na Slovensku...

Odp6: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
ivana Kozárová, 23.10.2015 15:55

Pane Čech,v Váma se bude kamarádit hodně lidí,až vypnou proud.:-)Dobrá rada nad zlato!

Odp7: Zřejmě i na mě přichází ta únava z...
Vlastimil Čech, 23.10.2015 17:13

Ale karbidovou svítilnu nemám! Tak se na to kamarádství lidí moc nespoléhám...
škoda, že je to kamarádství často jako v tom přísloví:
„nejvíc přátel mají včely při stáčení a prase při zabijačce“...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.