Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Ukrajina po roce v souvislostech"

Odpovídáte na příspěvek:

dovolím si historickou vsuvku...
ivana Kozárová, 17.4.2015 16:02

...bylo při východu červeného slunéčka,i vstával Ilja Muromec časně ráno,vyšel si k řece Safatu,umyl se studenou vodou,utřel se tenkým ručníkem a pomodlil se před divotvorným obrazem. Tu pojednou vidí: přes řeku Safat převáží se vojsko busurmanské a vojsko to by dobrý junák neobjel,šerý vlk by ho neoběhl a černý havran by ho neobletěl. I volá Ilja pronikavým hlasem: Oj,kde jste vy,mohutní bohatýři? Jakmile se bohatýři sběhli na jeho zavolání,jakmile posedali na dobré koně,jakmile se vrhli na to vojsko busurmanské,začali vojsko potírati a pobíjeti. A co bohatýři nepobili,to dobré jejich koně podupali. Tak se bili tři hodiny a tři minutky - a pobili tu sílu basurmanskou. I začali se bohatýři vychloubati:Ještě se nenamohla naše silná ramena,ještě se neuchodili naše dobří koňové,ještě se neotupily naše ostré meče!
I pravil smělý Aljoša Popovič: Nechť povstane proti nám vojsko nadpozemské,my se i s tím vojskem porovnáme! Sotva promluvil toto nerozumné slovo,zjevili se dva bojovníci a vyzývali silným hlasem:Postupte s námi boj,bohatýři! Nehleďte na to,že jsme pouze dva a vás sedmero!Bohatýři neuznali bojovníky za hodné boje,jen Aljoša Popovič rozhorlil se po jejich slovech,pobídl svého rychlého koně a letěl proti bojovníkům a od ramene pžeťal je ve dví: a stáli proti němu čtyři - a všichni byli živi. Letí proti nim mladý Dobryňa Nikitič,zpřetínal je od ramen ve dví: a stálo proti němu osmero mužů - všichni živi. Letěl proti nim starý kozák Ilja Muromec a zpřetínal je všecky od ramene ve dví a stálo proti němu dvakrát tolik - všichni živí...Vrhli se proti vojsku všichni bohatýři,začli vojsko bodat,sekat,ale vojsko stále roste,stále na bohatýry doráží... Tak se bohatýři bili tři dny a tři hodiny a tři minuty.Namohla se jejich silná ramena,uchodili se jejich dobří koňové,otupily se jejich ostré meče...A vojsko stále roste a roste a na bohatýry bojovně doráží.. I polekali se mocní bohatýři,utekli na kamenné hory,do temných jeskyň: jak bohatýr doběhne k hoře,tak zkamení..Od té doby vymizeli bohatýři na Svaté Rusi.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.