Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

3.2.2015 21:11

Víra vyšla u nás z módy

Dokáže víra zázraky? Víra vyšla u nás z módy, každý víru nahradil konzumním životem, a pokud nemá co konzumovat, tak má deprese a myslí na sebevraždu, z lidí se stal jenom ubohý konzumní dobytek, co se sobecky pere o veliká koryta. Co je to to víra v zázraky? Mnozí si vybaví; církve, sekty, politiku, reklamy, pohádky, kulty, fetiše, pověry, mýty, legendy, atd. jenže zde jde o podvodníky, co parazitují na naivních lidech, a dělají z nich ekonomické a psychické ubožáky, víra v zázraky je pevná vůle realizovat nějaké veliké hodnotné cíle v našem životě, třeba to, že si uděláme správnou vysokou školu, nebo že uspějeme v umění nebo ve sportu.

Vše co má velikou hodnotu to je i obtížně zde dosažitelné, v okamžiku kdy se to stane snando dosažitelné tak to i ztratí okamžitě velikou hodnotu. Víra nemůže být obsažená v nějaké svaté knize, vše je zde v pohybu a i víra v zázraky se musí měnit podle situace, se změnou existenční situace, se musí vše nové situaci přizpůsobit, problémem zde jsou veliké investice, o které přijdeme pokud se změní naše víra v zázraky, ale je to pořád lepší mít malé ztráty, než ztratit víru v zázraky a spáchat sebevraždu.

Kardinál Richelieu říkával o opatu...
ivana Kozárová, 4.2.2015 9:43

Kardinál Richelieu říkával o opatu kláštera Port -Royal,že byl nebezpečnější,než šestero povstaleckých vojsk.Neboť ničeho není třeba se obávat tolik,jako ducha volnosti spojeného s duchem víry...
Tam,kde bohem je Konzum,je vymalováno.Tam panuje Smrt.

Vše co má velikou hodnotu to je i...
Vlastimil Čech, 5.2.2015 12:30

Vše co má velikou hodnotu to je i obtížně zde dosažitelné,...napsal pan Koubavit
a V.Č. dodává: „Jen to má velkou hodnotu, co je obtížně dosažitelné....“

Odp: Vše co má velikou hodnotu to je i...
quick, 7.2.2015 9:45

Největší hodnotu by tedy mělo mít to, co je zcela nedosažitelné?

Odp2: Vše co má velikou hodnotu to je i...
ivana Kozárová, 7.2.2015 15:00

nebyla jsem tázána,omlouvám se...Ale musím to říct. Ano,Naštěstí existuje: IDEÁL. Co na to pan Čech?

Odp3: Vše co má velikou hodnotu to je i...
Vlastimil Čech, 7.2.2015 21:32

Pan Čech ovšem souhlasí! To nedosažitelné má samozřejmě tu nejvyšší hodnotu! Jsou-li IDEÁLY nedosažitelné, pak mají ideálně absolutní hodnotu.
dosažitelnost ideálů je funkcí jejich hodnoty ... :-)
(II.věta V.Čecha) :-)

Víra ..
tlapka, 16.2.2015 13:38

byla současně nahrazena počtem pravděpodobnosti.
100 % víra: Věřím že když hodím kostkou, padne jednička až šestka.

Odp: Víra ..
quick, 17.2.2015 17:50

Pokud ta jednička šestka na kostce jsou.;-)

Odp2: Víra ..
tlapka, 27.2.2015 11:54

a pokud existuje kostka se šesti stranami.

Odp3: Víra ..
quick, 27.2.2015 16:41

A pokud věřím, že je to kostka.

Odp3: Víra ..
Platfus, 27.2.2015 17:36

Abych to ještě víc zrelativizoval, schválně, kolik stran mají tyto kostky :-)? Projekce n-dimenzionální kostky do dvou rozmerů, pro n=1..6. Proč si myslet, že náš vesmír je nutně trojrozměrný, podle některých studií to tak není.

Odp4: Víra ..
Vlastimil Čech, 27.2.2015 19:15

to video je ŠÍLENÉ !!! :-)... a dal by se vyrobit 3D model průmětu 4 rozměrového tělesa do 3D prostoru?

Odp5: Víra ..
Platfus, 2.3.2015 1:46

Zaujalo mě tohle video, kde skláři vytvářejí model Kleinovy lahve. Kleinova lahev je matematicky popsaný útvar, který se vyznačuje tím, že má jenom jednu plochu, kde splývá vnitřek a vnějšek. Při projekci do trojrozměrného prostoru sama sebe protíná, ve 4D ne. Podrobnosti neznám.

Odp4: Víra ..
quick, 28.2.2015 18:15

Tak nějak si představuji Stvořitele, jak sedí u PC a zkouší různé podoby vesmíru.
Technika je mně zcela cizí /maximum je výměna žárovky /.
Co se ví o čtvrtém rozměru? Nebo jsou to /zatím/jen hypotézy?

Odp5: Víra ..
Platfus, 2.3.2015 1:30

Vím, jenom, co jsem vyčet z populárně naučných knížek, bez nějakýho hlubšího pochopení. Doporučuju knížku Elegantní vesmír od Brian Greenea, docela strhující a přitom přístupné čtení. Za čtvrtý rozměr se obvykle pokládá čas, který se výrazně liší od zbylých rozměrů. Teorie strun ale počítá s 9 prostorovými dimenzemi, přičemž nových 6 rozměrů nejsou jednoduše pozorovatelné, protože jsou zavinuté do extrémně malého poloměru planckovských délek. I naše klasické rozměry mohou být stočené, ovšem poloměr může být zas příliš velký na to, aby to šlo pozorovat, takže to není vůbec jisté. Strunoví teoretici počítají s tím, že každý bod vesmíru má ve skutečnosti složitou topologii Calabi-Yau variety, jak je vidět tady na obrázku. Teorie strun vznikla jako matematický konstrukt, který umožňuje elegantně popsat a předpovídat vlastnosti vesmíru, ale při současném vědeckém poznání jí nelze verifikovat.

Odp6: Víra ..
ivana Kozárová, 2.3.2015 10:10

Milý Platfusi,děkuji Vám za odkazy,které používám,abychom si doma připomněli matematiku,taky pana profesora Vopěnku,který u nás strávil čas narozeninové oslavy před pár lety. Jeho pohled na komunikaci mezi různými entitami otevírá brány i skeptikům.....

Odp7: Víra ..
Platfus, 2.3.2015 11:20

V mojí knihovničce je naprosto dominuje knížka p. prof Vopěnky s mimořádně širokým černým hřbetem a názvem Úhelný kámen (evropské vzdělanosti a moci), i když z jejích asi 900 stran jsem zatím čet jen část. Pro ten název si u nás někdy vyslouží úsměv, ale skrývá se za ním souborné vydání jeho známých Rozprav s geometrií. Před časem byl o p. prof. Vopěnkovi dokument v televizi.

Odp8: Víra ..
ivana Kozárová, 2.3.2015 12:34

Pan profesor byl u nás ve Vimperku,navštívil také zámek,kde jsou opravdu velmi zajímavé prostory jak z hlediska historie,tak energeticky.Knihu Úhelný kámen jsem měla v ruce,prolistovala a je to náročné čtení.Já ještě patřím ke generaci,která měla na gymnáziu povinnou maturitu z matematiky.Tehdy jsem z toho nadšená nebyla,dnes jsem vděčná za ten náhled,který po tom čase zůstane. Aspoň si člověk dovede rámcově představit,o čem všem matika a fyzika je.... Dnes mě Pascal zajímá víc jako filosof,ale ono to k sobě má tak blízko....

oprava... jednička a šestka..
quick, 17.2.2015 17:50

oprava... jednička a šestka..

Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
hans, 28.3.2015 20:27

Neřekl bych, že víra vyšla z módy. Kdysi jsem psal esej na téma vlivu protestantismu na vývoj moderních demokracií. Tehdy se mi zdálo, že oponentní víra ke katolické se stala nezbytným motorem pokroku. Bylo to patrné nejen na středoevropské a švýcarské státnosti, vlivu anglikánství na rozvoj ostrovů, a následně na vzniku demokracie americké.
Po dvoustoletích deformací jsme nyní dospěli k poznání, že všechno je špatně. Ale není, jen by to chtělo nabrat dech a vrátit se v klidu k poctivým základům. Každý má svou víru - někdo v nějaké podobě náboženské, někdo věří v konexe, jiný ve vlastní schopnosti.
Úplně bez víry bude jen nepatrné množství lidí

Odp: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
Žorž, 30.3.2015 13:13

Co jsou poctivé základy?

Odp2: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
hans, 1.4.2015 11:39

Měl jsem na mysli elementární slušnost, toleranci, něco na způsob katolického desatera nebo toho, co slušná sorta právníků nazývá přirozeným právem.

Odp3: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
Vlastimil Čech, 1.4.2015 16:55

Slušná sorta právníků???
To je něco jako hastrman žijící na Sahaře.
Vybájené postavy neexistují....

Odp4: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
hans, 1.4.2015 19:45

Ale existují, jenom nejsou tolik slyšet. Nezajímají bulvár, ani mainstreamová média. Koneckonců, kdy jste slyšel o někom konkrétním, kdo je úspěšný vědec, učitel nebo šikovný řemeslník. Zato když Polreich ztratí botu, o tom se ví téměř v reálném čase. Stejně tak, když se hvězdné Agátě povolí ramínko u podprsenky, během několika minut to máte na webu i s fotodokumentací.
Dneska táhnou vraždy, hnus a negativní publicita.
Ale narovinu, slušní lidé jsou, jako všude.

Odp5: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
hans, 1.4.2015 22:04

Kdo by to tušil, o necelé dvě hodiny po mém příspěvku je tu [url=http://]důkaz [/url] :-(

Odp6: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
hans, 1.4.2015 22:06
Odp: Neřekl bych, že víra vyšla z módy...
Olix, 6.7.2015 17:08

Také si myslím, že není všechno špatně a že je třeba návratu. Ale jak?

Myslím, že každý má nějakou víru /když...
quick, 29.3.2015 10:01

Myslím, že každý má nějakou víru /když odmyslím přímo náboženství a bohy/, třeba sebe, přírodu, moc, peníze - to jste vlastně výše vyjmenoval. I ten, kdo tvrdí, že nevěří. Možná nikomu, ale ne ničemu.
Jak si představujete návrat v poctivé základy a co všechno zahrnuje?

Víra v PRAVDU
Tuník, 30.5.2015 0:45

Je nejjednodušší a k životu nezbytná víra. Jiné filozofování je zbytečné.

V poslední době se stále více diskutuje...
Neuvedeno, 6.7.2015 15:03

V poslední době se stále více diskutuje o církvi. Na příklad o Husovi. Dnes je ale věda už úplně někde jinde. Takže je to vše bezpředmětné.
Mělo by se diskutovat o tom jak vypadá procesor, jak na dálku ovládat letadla, jak funguje moderní protiletecká obrana, jak se zajistí, aby lidé byli schopní při letech vesmírem odolávát vlastním bakteriím v těle. Takové otázky by se měly řešit.
Diskutovat o tom, jestli měl Hus pravdu před 600 sty léty, a že má žít církev skromě. To už je dnes pasé, když se ví, že Bůch vůbec nikdy neexistoval a neexistuje. Krystus jak by smet. Toť prostě vědecká pravda. Jestli tomu někdo nevěří, tak ať se učí a dozví se to.

Odp: V poslední době se stále více diskutuje...
iva, 6.7.2015 17:04

Bůh, ale to je jedno jak se to píše. Pro mně je třeba v nádheře, kterou obdivuju každý den, v tom co mi třeba někdo řekl před třiceti lety, už ani nežije a teprve ted´mi došlo, co mi chtěl říct. A v tom, že se dál jak na oběžnou dráhu nikdo z nás nedostane, protože lítat s pamperskama nikdo dlouho nedokáže. Neříkám, že nemá cenu objevovat, ale ne proti přírodě.

Odp2: V poslední době se stále více diskutuje...
iva, 6.7.2015 18:33

Také síla, kterou každý člověk touží po tom aby ho měl někdo rád, ale i zvířata a možná i ty stromy jak je objímá náš p.prezident.

Odp: V poslední době se stále více diskutuje...
Alfons, 12.7.2015 15:00

O co tak státní nekřesťanské náboženství postupně importované z jiných krajin? Je u nás tato možnost a mělo by to větší úspěch než zatracované křesťanství? Je odpovědné nad tím mávnout rukou? Je to fantazie nebo reálná možnost? Je vhodné strkat hlavy do písku nebo zkusit myslet dopředu s vědomostmi o vývoji který doposud máme? Pohodlné je říct-to přece u nás není možné. OPRAVDU?
Má smysl o tom diskutovat?

Odp2: V poslední době se stále více diskutuje...
Lip¤van, 12.7.2015 20:11

Souhlasím, Fonzíku. Bojovat proti importu muslimů a zároveň zachovat maximální ostražitost, aby tohoto boje nevyužila katolická církev k posílení svého neblahého vlivu. Tak nějak jste to myslel? :-)

Odp3: V poslední době se stále více diskutuje...
Alfons, 13.7.2015 4:00

Bojovat ne ! Nastavovat druhou tvář-tak reaguje správný křesťan. Za cenu vlastního sebezničení s vědomím že késťanský Bůh nakonec zvítězí.;-) S láskou přijímat a pomáhat svým bližním ať jsou kdekoliv a odkudkoliv a stále mít na paměti že je třeba dodržovat svobodu vyznání. :-) I když je jiné vyznání v rozporu s křesťanstvím.

Popovídat si chce každý, když je...
Neuvedeno, 6.7.2015 21:06

Popovídat si chce každý, když je normální. Víc lidí víc ví. Každý ví něco, takže nakonec problém se snáž vyřeší. Jenže dnes některé věci neřeší stejně nikdo a ani nechce, prostě z důvodů toho, že všechny instituce se mají mnohem lépe, než běžný člověk. I když se mají české instituce mnohem hůř než v Německu.
Pak jedna věc je to co se říká v médiích a co se skutečně dělá. Mohou státníci říkat třeba stokrát, že mají svědomí, když posílají střelivo kamkoli se dá a kamkoli, když je někdo vyzve. Co pak se dělá s tím střelivem? No prostě se tím zabíjejí lidi. Toť vše. Pak se nemůžou divit, že se k nám valí takové množství zubožených lidí. Letadla bombardují vědomě i omylem. Jenže výsledek je zase jen zabíjení a ničení majetku.
Vyhlašovat nový typ boje - preventivní útok na území protivníka. To je teda pokrok na úrovni Hitlera. To už někomu rovnou vidí do hlavy a proto zaútočí. Protože se bojí, že by mohl vybuchnout atentátník, tak preventivně sledují každého člověka na planetě. Aby náhodou někdo neutrácel moc energie na topení tak preventivně musí ten dotyčný si zateplit byt. Škoda mluvit. Rakousko- uhersko hadr.

Víra bude v modě.
Alfons, 11.7.2015 17:56

Nechtěli jste křesťanství tak se budete MUSET upgradovat na jinou víru.:-(

Odp: Víra bude v modě.
ivan, 12.7.2015 8:16

Ale nebudeme, Alfy. Ubraňte si ho sami svojí krví.

Jak to, že nestojí křesťanské šiky na hranicích v plné zbroji a neplní povinnosti každého věřícího před cizáckým vpádem jinověrců . Alfy ?

Postrašte je právníkama a zažeňte je vůní květin.

Špatná doba ? Počkej na tu dobrou, za dva tisíce let se to třeba zase otočí. :-)

Odp2: Víra bude v modě.
Alfons, 12.7.2015 9:42

Křesťanské šiky vymřely, ale takový je život. Ateisti jásají že je křesťanství na lopatkách. Nová VÍROVÁ móda klepe čím dál víc na dveře. Černé hábity budou našim ženám slušet. Ateisti připravili sobě i svým potomkům radostnou budoucnost. ;-)

Odp3: Víra bude v modě.
ivan, 12.7.2015 22:11

Budoucnost i minulost Katolického křesťanství je věcí křesťanů - katolíků, Alfy. Netahej do toho nezúčastněné.

To vy a vaše spory o pravost víry s jinověrcema ohrožují klidné prožití nezúčastněných toho kouska života který je každému v omezené míře přidělen.

Téměř 2000 let zkrápíte pole krví .

Seber se a běž se postavit svému nepříteli a omlouvej se těm kteří už zaplatili vším.

To vy jste zatáhli půlku lidstva do neštěstí, ale zastavit ho neumíte.

Nestojíme o to být ani kovadlinou ani kladivem.

Kdo vezme jednou do ruky meč, pro jakoukoliv ideologii je viníkem navždy!

Odp4: Víra bude v modě.
Alfons, 13.7.2015 3:54

Přeji příjemné prožití časů budoucích bez vraždících křesťanů, neboť ti již snižují své stavy na nulu. Víru u nás přeberou nevraždící holoubátka. ;-)

Odp5: Víra bude v modě.
ivan, 13.7.2015 10:42

V Islámu můžeš mít až čtyři manželky když je uživíš, pravidlo je, že mají nárok na všeho stejně.

Je to historický důsledek nedostatku mužů kteří nechali svoje životy v bitvách na obranu svojí víry která byla i občanským zákoníkem. Ne!! ve všem špatným, Alfy. Třeba povinnost se postarat až o sedmého souseda, pokud byl v nouzi nebo nemoci.

Katolíci si nařídili celibát kvůli hromadění neskutečného majetku. Z manželství jsou děti a dětí dědicové ! Už chápeš účel celibátu, Alfy ?? Udržet nahamouněný majetek pohromadě a jím kontrolovat a ovlivňovat světskou moc.

Jak to chcete při takové strategii vyhrát ? Po staletí záleželo na živé síle žoldáků která se dala zaplatit a tloušťce a výšce hradeb. Ale dneska ?...

Zase na vaše staleté války doplatěj a už doplatili nezúčastnění, tak jako na všechny ideologie do kterých byli vtaženi.

Podle Božího zákona, co se narodí má taky chcípnout! Nemám tím na mysli víru v srdcích věřících, ale ony takřka nesmrtelné Hydry které se tu navzájem požíraj, ale sami jsou živi z cizí krve.

Když si to tak srovnám, tak je mě sympatický neinsticiuovaný Manittou.

Bydlí pouze v srdcích lidí.

Nechce nic ze státních prostředků, nešpicluje, nekupuje pozemky a lesy, ale rozdává je k užívání všem, nevlastní banky, nemá pompézní uctívací symboly, nevynucuje si poslušnost, nezakládá politické strany, nevlastní armády, nevybírá daně, nikdy neprodával odpustky a nekšeftaří, nevytváří politické dohody, neboří domy jiným lidem a nikde si nic neplotí, nepotřebuje svoje politruky.

Prostě cigárko a klídek, pohoda. Alfe.

Odp6: Víra bude v modě.
Alfons, 13.7.2015 16:48

Manituovci dnes na svém bývalém území ze sebe dělají kašpary turistům. ;-) Pro udržení rodu se manituování příliš neosvědčilo.

Odp7: Víra bude v modě.
ivan, 13.7.2015 22:18

Tady si to trefil Alfy přímo na hlavičku.

,,Indoši si žili v klidu na obou kontinentech od doby kultury Clovis, tedy asi 13 000 let .

Než co ?

Než dorazila 1492 katolická konquista vyslaná krávou nebeskou katolickým zběsilcem Isabelou Castilskou a Aragoňskou loupit a vraždit.

Jediným přivezeným dárkem byly nemoci, Alfe.

Dalším katolickým činem bylo zmasakrování asi 300 000 Maurů a velké vyhnání asi dvou milionu dalších, jejichž předkové sebou do zaostalé Evropy přinesli vzdělání. Podívej se na rozdíl v těžkopádnosti evropských a arabských čísel.

MDXXIV nebo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 (desítková soustava)

Dosud máme ve slovníku.

Statika ( Alhambra, Al Axá ) prohlédni si je a zamysli se.

Algebra, matematika, astroláb, astronomie, navigace, kultura, optika, chemie, ale taky alkohol. :-) jsou arabského původu, Alfe.

Umění se navigovat v noční poušti byla otázka přežití. Bez těchto znalostí převzatých od islámských maurů by Columbus přeplaval tak rybník. Znalosti o astronomii a naigaci vznikaly v suchém vzduchu po jeho nočním ustrnutí a ne v zatažené a zamračené Evropě. Bez znalostí statiky které se dostaly do Evropy by nestály ani katolické katedrály, ale nestálo by ani Coloseum kde se křesťanama krmily lvi.

Evropa je až příliš domýšlivá, proč si nepřiznat, že její technologiký úspěch stojí na základech jiných kultur.

V hranicích ,,Staré Evropy vznikl nový Sovětský svaz. Je tak ideologizovaná, že si se sebou už neví rady. Je ustrnulá a neschpná řídit sama sebe.

Čeká ji stejný osud, Alfy. Chcípne na sama sebe.

Odp8: Víra bude v modě.
Alfons, 14.7.2015 3:51

Sestup s výšin tehdejší vědy na úroveň tehdy klidně si v bídě žijící chudiny. Dnešní bezdomovci atp. si také žijí v klidu. Nová Evropa již začíná vystrkovat růžky a začne stoupat spotřeba černé látky pro ženy a děvčata. Evropa se už opotřebovala a potřebuje novou životodárnou krev. Je to přirozený proces. lidstvo se mění a vyvíjí k lepšímu. Spokojený klidný život pro všechny. Je dost takových, kteří tento vývoj nechápou. SVÍCE je osvítí.

Odp2: Víra bude v modě.
Alfons, 12.7.2015 11:36

Na vychvalovaný český protikřesťanský ateizmus obyvatelstvo ČR doplatí. Ateisti na vyhlídky které je čekají zarytě mlčí-ani nekviknou. Někteří si snad potají říkají-není to křesťanství dobré i s jeho chybami? Takových bude s plynoucím časem víc. Mnozí si říkají že je vývoj situace jen nějaká dočasná legrace. V Anglii je to už dosti husté. Ale svoboda vyznání se musí dodržovat i za cenu sebezničení státu.

Odp3: Víra bude v modě.
Vlastimil Čech, 12.7.2015 13:56

Kdo ví, jaký bude islám 2015 let po Mohamedovi...

Odp4: Víra bude v modě.
Alfons, 12.7.2015 14:11

uživatelsky přívětivý.;-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru