Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

30.11.2014 1:00

Temné srdce vesmíru

Zklamaná Brambora

Máte strach z vesmírné černoty?

Nekonečné možnosti. Ztracenost. Uvědomění si vlastní malichernosti.

Zkoušeli jste si někdy představit nekonečnost kosmu? Je vůbec reálný? Je vůbec reálné to, co považujeme za všední a reálné? Možná mnoho otázek, ale spíše ty otazníky na konci představují jakousi ochablou naději.

Tolik rozměrů. My stále nevíme. Jsme nedokonalí a nedokážeme to pojmout. Protože jakmile to vědomí lidskou bytost postihne, tak přestane být člověkem.

Opravdu jsme knihy. Otevřené. Ale viděli jste někdy, aby kniha četla sebe samu? Je pravdou, že jsme trochu podivné knihy. Slova, zvláštní kódy, které ani sami nedokážeme obsáhnout vlastním rozumem. Informace o minulosti, naší přítomnosti i budoucnosti jsou v nás samých, ale my nejsme schopni do nich nahlédnout. Nevím přesně jaký to má účel. Někdo tvrdí, že si život dopředu „nakódujeme“ každý sám, podle toho, co si myslíme, že naše duše ještě bude potřebovat zažít. Netuším proč to naše duše potřebuje, ani jestli je to celé pravda. Možná tuší někdo jiný. Snad. Uklidňovala by mě myšlenka, že to všechno má svůj smysl. Význam. Nezbývá než doufat v to, že jednoho dne to pochopíme a pak znovu zapomeneme, abychom mohli pochopit lépe.

Vesmír...
Strašidelná hmota.
Ona jen mlčí a řve.
Pokračuje se napínat, tvarovat a zároveň pozbývat formy.
Nekonečné konečno.

Farkas
Lip¤van, 30.11.2014 18:02

Zkuste Farkase (1, 2). Sice vám nepomůže, ale naleznete v něm spřízněnou duši. :-)

Můj vesmír je v očích mého slepého psa...
ivana Kozárová, 30.11.2014 18:38

Můj vesmír je v očích mého slepého psa. Kdybych se začala bát,přitisknu se k jeho kožíšku a strach zmizí. není jen cizota. Je taky sblížení a jistota. Vesmír můžu poslat kamsi s jeho černotou,součástí vesmíru jsme my dva a možná jsme víc,než celej vesmír. :-)

Děkuji za reakce. Knihy si snad přečtu...
Zklamaná Brambora, 30.11.2014 19:40

Děkuji za reakce. Knihy si snad přečtu, pane Lipovane.

Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
iva, 1.12.2014 8:53

Vy musíte být hodně mladý člověk. Já takto přemýšlela asi do doby, než se mi narodily děti. Potom asi bylo mín´času. Aso do sedmnácti jsem si myslela, že kolem nás vesmír je prázdný a jen sem tam hvězdičky, ale vůbec jsem neuvažovala jak to tam vypadá dál. Asi jsem si myslela, že ty hvězdy jsou na druhé straně jak slunce a za planetou pluto nic. Pak byl v telce ten pořad co uváděl Grygar a jsme trošku o tom získávala znalosti, ale myslím, že je lepší na to moc nemyslet. Taky ten Grygar nakonec přiznal jak je věřící a to mne udivuje snad víc, než ta prázdnota vesmíru. A záhad je tu kolem plno že by člověku nestačil den a mohl by myslet a stejně nic nevymyslí. Člověk sám je takový vesmír.

Odp: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Lip¤van, 1.12.2014 9:14

Film Absolom 2022 a kniha 1984. Úvahy o tom, co existuje mimo současný dosah lidského všiváctví, jsou úplně zbytečné. :-)

Odp: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Vlastimil Čech, 2.12.2014 10:30

Věřit... co vlastně to slovo přesně znamená?
V.Č. by řekl, že je to stav, kdy ten věřící bere jako pravdu informace, které nemá možnost si ověřit. Nebo si je ověřovat nechce.
Holedbáním se tím, že jsem „věřící“, pak vlastně dokazuji, že věci, kterým „věřím“, jsem líný, nebo neschopný ověřit. Pokud tedy nebudete „věřící“- protože jste vše, na co ostatní věří, sama prověřila, vyzkoušela- jste „znalá“.
Nemůžeme ale vše prověřovat, zkoušet. Nu, tak nám nezbývá, než na něco, v něco věřit.
Jak ale správně napsala ve své holičské příhodě paní Kozárová... chybějící důkaz nějakého faktu, není důkazem, že chybí samotný fakt..
Hmmm... jak tak nad tím uvažuji, začíná to na mne být moc.... :-(
Ale třeba je tu někdo chytřejší než V.Č.:-)

Odp2: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
ivana Kozárová, 2.12.2014 11:14

Apoštol Pavel v dopisu Římanům v první kapitole definuje problém víry : ... protože co může být o Bohu poznáno,učinil Bůh zjevným... jeho neviditelné vlastnosti jsou totiž jasně patrné od stvoření světa,protože je lze pochopit z učiněných věcí,dokonce i jeho věčnou moc a božství... a v dopise Hebrejcům 11:1 je Pavlova definice víry : Víra je jisté očekávání věcí, na něž je naděje,zřejmý důkaz skutečností,ačkoli je nelze spatřit
Já si myslím,že s chytrostí to nemá co dělat...Byly doby,kdy jsem si moc přála v ě ř i t a nešlo to. Jeden člověk,kterého si moc vážím,i když už mezi námi není,mi řekl: Ty chceš věřit_ To už věříš! A já pořád nevěřila,že věřím. Teď věřím,že věřím,ale jak dopadnu,až přijde nějaká zkouška víry? To nevím. Ale věřím,že dostanu pomoc.

Odp3: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Vlastimil Čech, 2.12.2014 12:11

Víra je jisté očekávání věcí, na něž je naděje,zřejmý důkaz skutečností,ačkoli je nelze spatřit
he he he
Tož V.Č. sází Sportku v naději očekává výhru... ale důkaz skutečnosti pořád nikde!

Ale, prosím, nemějte mne za slabocha, který upíná veškeré své naděje a úsilí na onu výhru...:-)
Bohužel znám i takového člověka, který pevně věří, že jednou TO přijde a VELIKÁ výhra se na něho snese. Kvůli té své víře obětuje mnohé a mnoho. Nejen vysoké sázky, ale i značné úsilí. Tedy úsilí... studuje četnosti, a vypracovává rozpisy...

Odp4: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
ivana Kozárová, 2.12.2014 12:29

Pochybovat se dá absolutně o všem.Nakonec stejně rozhodne osobní zkušenost.

Odp4: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Vlastimil Čech, 2.12.2014 12:37

Sázím jen tu nejmenší částku, teď 20,- Kč... a ne pokaždé, vlastně občas...
Nu a trochu se za to stydím... ale zase se říká: „když to má přijít, tak to přijde...“ a taky: „chodí štěstí dokola, občas sedne na vola“...„náhoda je blbec“... „když pánbu dopustí, i motyka spustí“...a tak podobně...
Navíc za tu dvacku by nebyla výhra tak vysoká, aby V.Č. zkazila charakter :-)

Odp5: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Lip¤van, 2.12.2014 12:51

Teď nějaký chlapec z okresu JH vyhrál v Tipsportu přes osm milionů korun. To je výhra v rozumné výši, která ještě nutně nemusí odstartovat chování knížete Rohana. Gratulace vítězi. :-)

Odp6: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
ivana Kozárová, 2.12.2014 14:49

Děkuju za tu inscenaci. Pocháízím z Hořic a Špáta má na Gotthardě hrob;-)

Odp7: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
iva, 2.12.2014 16:33

Neznáte Nadú Marešovou? je to moje spolužačka ze střední školy.

Odp8: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
ivana Kozárová, 2.12.2014 16:59

Naďu neznám,už tam hodně dlouho nebydlím - tedy 35 let. Byla tam střední škola zemědělská,drogistická,sochařsko - kamenická a gymnázium.

Odp9: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
iva, 2.12.2014 18:30

Ona jezdila do Brna na textilku byly dvě sestry dvojčata, ale každá jiná. Její sestra studovalaa dietní sestru a Nadá tu textilní průmyslovku. Ted´dlělá myslím v Miletě , ale tak mně to jen napadlo, ale Hořice jsou asi velké město.

Odp7: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Lip¤van, 3.12.2014 9:32

Při slově Hořice mně naskakuje husí kůže. Mám je neodmyslitelně spojeny s jedním jménem...Robert Kypěna. :-(

Odp8: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
ivana Kozárová, 3.12.2014 15:01

Jako dítě jsem kolem invalidovny chodila. Nikdy jsem se neodvážila vstoupit do parku kolem budovy,i když vrata byly vždy otevřené. Bylo mi těch lidí líto a nevěděla jsem,jak s nimi komunikovat. Nakonec se to zadařilo samo,kdyžjeden starší pán potřeboval pomoct do kopce na Gotthard - měl vozík na ruční pohon a kopec docela prudkej. Chodili jsme tam jako děti později zpívat lidem pro radost. Vážit si života,i když je s postižením...Lidi si často neváží svého zdraví a stále se jim na jejich životě něco nezdá. Dokud člověk funguje a není závislý na soustavné pomoci,je to dobré.

Odp8: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
quick, 3.12.2014 19:48

Je nějaký důvod, proč se toho jména děsit?
Pokud je to osobní, samozřejmě nemusíte odpovídat.

Odp9: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
Vlastimil Čech, 3.12.2014 20:42

„progoogloval“ jsem si to jméno...:-(

Odp10: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
quick, 4.12.2014 19:28

Děkuji. Narazila jsem ještě na další dvě.
Váhám, :-( nebo :-), spíš pro ně to druhé, jinak by se tak nedrželi života.

Odp6: Vy musíte být hodně mladý člověk. Já...
iva, 2.12.2014 16:40

Neí to dávno co jsem vzpomínali na toho Menšíka jak dokázal zahrát. Bylo to vlstně v souvislosti s tím, že byl na srazu spolužáků po dvacetipěti letech a jeho kamarád chodil furt, brácha myslela, že na záchod. Jednou šel s ním a byla to herna. Tak se brácha divil a ten pán, co to obsluhoval s ním pokecala říká, baráky, pozemky tady to všechno zmizí jedna dvě. Tak jsem došli k Menšíkovi a tomu filmu.

Nevím proč přesně bych měla být...
Zklamaná Brambora, 1.12.2014 22:29

Nevím proč přesně bych měla být puberťačkou. Ale lichotí mi to. Jinač si troufám říct, že mladí lidé jsou dnes časově dost vytížení kvůli nadměrnému množství informací ve školách. Co tak sleduju. Dřív byly děti, víc děti.

Odp: Nevím proč přesně bych měla být...
ivana Kozárová, 2.12.2014 9:43

To je fakt,všeho moc škodí. Když srovním učebnice matematiky z šedesátých let a ty dnešní,učila bych raději složené zlomky podle těch starých.... O dějepisu ani nemluvím,je to stále stejný problém. Jak vybrat z daného oboru to nejdůležitější a taky event. nenarazit na ideové zádrhele a zpívat tu správnou notu.Starý problém nezbedných bakalářů. Čapek o tom ve svých názorech na reformu školství píše krásně:Kantor odborník předkládá učivo s láskou a vybírá z něho to nejlepší ,co také předkládá žákovi tak,aby si to i on zamiloval....Pamatuju na takové kantory a ti doprovázejí můj život dodnes. Díky nim dodnes vybírám literaturu pro mladé lidi - ty pozitivní vzory,které v televizi nenajdou....Lenost a neschopnost rozlišovat důležité od nedůležitého zesložitěla a znepřehlednila učebnice a celý vzdělávací systém. A tak všichni učí všechno a nikdo neví nic.Není čas na opakování a děti se nudí a zlobí.Což neznamená,že nejsou dobří kantoři. Ale je toho na ně moc.

Nevím, jestli nejsme ničím. Já mám ten...
Neuvedeno, 8.4.2015 22:39

Nevím, jestli nejsme ničím. Já mám ten pocit, že na sobě nějakou tu hmotu zatím stále ještě mám. Zatím.
Také jsem slyšel, že jednou přestane vesmír svíti, protože se vysvítí. Že dnes jde o ranou fázi vesmírnu, kdy z vodíku a helia se vytváří ve hvězdách složitější prvky a zároveň při tom nastává jaderná reace, která způsobuje světlo. Až přestane být dostatek těchto základních prvků a budou jen složitější, tak přestane jaderná reace a tím i světlo ve vesmíru.
Dále pak nastanou supernovy, tedy zhroucené hvězdy s obrovskou hmotou a ty budou mít takovou přitažlivost, že místo ven, půjde veškeré zbývající záření dovniř do supernovy. Supernovy pak budou přitahovat ostatní hmotu, tedy i další supernovy a budou stále přibývat na hmotnosti. Tyto supernovy jsou vlastně základ budoucího dalšího velkého třesku. Oni se totiž ty supernovy také mohou vzájemně přitahovat.
Čím blíž je k sobě hmota tím větší silou se přitahuje dokonce se čtvercem vzdálenosti. Podle Nevtonova zákona. Zároveň tím velkým stlačením roste teplota. Takže se pak hmota natolik rozkmitá, že se z vlastní hmoty stane plasma a ta se ale stále na základě Newtonova zákona více přitahuje, čím je jí více. Protože přitažlivá síla roste přímo úměrně velikosti hmoty. Ta plasma se myslí rozdělení hmoty na kvarky a bosony, neutrina atd. Jenže ty jsou sice myšlený jako energie, ale ve skutečnosti jde také jen o hmotu, ale nepatrnou. Ta se ovšem pohybuje nikoli po přímce ale jako nějaká sínusoida, tedy vlastně jako když plave delfín ve vodě. Jednou je nad vodou a po chvíli zase pod vodou. No a zřejmě, jak se stále více tato hmota k sobě přibližuje, tak vzniká kritická vzdálenost, kdy už tuto přitažlivou sílu překonají odpudivé síly a nastane velký třesk.
Třeba je to jako s magnetismem. Kdy se dostanou k sobě dva poly magnetu o shodné polaritě a ty se pak začnou obrovskou silou odpuzovat, že vznikne tato velká síla, tento velký třesk a pak ,když je hmota od sebe dál, tak už velkému třesku napomůže ta velká kinetická energie vzniklá z obrovské teploty zmáčknuté hmoty a setrvačnost. Podle dalšího zákona fyziky totiž se říká, že těleso se pohybuje rovnoměrně a přímočaře /stejnou rychlostí/ dokud není donuceno tento stav změnit.
Takže to by bylo s tou fyzikou. Ten magnetismus v plasmě může snadno vzniknout, protože základní částice hmoty se vlní a proto vznikají elektrické síly a tím i magnetické poly.
Tak to by bylo s tím mým fantasírováním. Minule se mi to moc nepovedlo, když jsem tvrdil, že Huksův boson, nebo jak se jmenuje asi vůbec neexistuje. Tak třeba tentokrát budu mít více pravdy.
Jenže teď bych chtěl říci něco konkrétnějšího. Tak jsem teď do projektu rodinného domku navrhl izolaci střechy s tlouškou minerální izolace 24 cm. Zdálo se mi to moc a dnes jsem zase zjistil, že ouha pro pasívní dům má být vrstva 30 cm a více.
Nevím, kam ty požadavky státních orgánů spějí.
Člověk by řekl, že takové rozhodnutí, kolik si kdo zateplí střechu je každého soukrovmá věc. Ono prý ne. Stát to bude požadovat a to už od roku 2020. Takže opět bude platit, že člověk bude smět spát buď v super dokonalém domě, nebo pod papundeklem jako bezdomovec. Inu čekají nás pěkné vyhlídky. Přímo zářné zítřky osvícené Bohem. Nezávidím to těm mladým, když budou o nás rozhodovat jen ti nejbohatší spažení s křesťanským klérem, tak brzy příjdou na to, že vlastně mají právo na život jen oni sami. My budeme volit jen mezi dvěma bohatými a budeme si moci zvolit to menší zlo. Jestli chceme umřít dnes, nebo až zítra. Není nad vedoucí úlohu naší křesťanské internacionály v Evropském parlamentu. Náramně mi to připomíná naši komunistickou internacionálu. Nebo, že by to bylo to samé, ale v bledě modrém?

Ta přitažlivá síla dvou těles ve...
Neuvedeno, 9.4.2015 8:17

Ta přitažlivá síla dvou těles ve vesmíru, jestli si to dobře pamatuji z dob přijímacích zkoušek na vysokou školu, tedy před 54 lety, je přímo úměrná součinu hmotnosti obou těles a nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti, tedy nepřímo úměrná, tedy dělená vzdálenosti mezi těmito tělesy na druhou.
Takže by to mělo tedy platit i o přitažlivosti veškeré hmoty v černé díře. jestliže se tedy částice k sobě téměř blíží, dělitel se blíží téměř k nule a přitažlivá síla je tedy téměř nekonečně veliká. Pak tedy vzniká magnetická odpudivá síla, která je tím větší, čím se stejné poly k sobě více přibližují. Víme, že na příklad síly na zmagnetizovaných kolejích jsou obrovské a tímto způsobem se rozjíždějí některé typy vlaků. Odpor stejných polů magnetu je zřejmě také obrovský. Je třeba spočítat síly přitažlivé a magnetické při přibližování se k nulové vzdálenosti a uvidí se.

Jenže to může být i jinak. Přitažlivost...
Neuvedeno, 9.4.2015 11:27

Jenže to může být i jinak. Přitažlivost hmoty může fungovat jen u atomů a výše. Při rozpadu atomů na menší částečky hmoty už může asi fungovat jen elektrická přitažlivost kladného a záporného polu elektrického náboje a tedy i magnetismus. Protože jde o elektromagnetismus. Jestliže převýší síla od rozkmitu částic vlivem teploty nad přitažlivostí elektrických nábojů a vlivem magnetické odpudivé síly při náhlem přemagnetování, může pak dojít k velkému třesku, jako když vybuchne papinův hrnec.

Při velkém třesku nemusí komplet...
Neuvedeno, 9.4.2015 11:58

Při velkém třesku nemusí komplet veškerá původní hmota z předchozího velkého třesku být schromážděná pro tento další velký třesk. Některá odletí do jiných prostorů a tam se možná vyruší s antihmotou.
V každém případě svět nemůže být řízen nějakým tvorem podobným člověku, protože organická hmota je jen náhodným produktem fyzikálních dějů a zákonů ve vesmíru. Jednotlivá místa vhodná pro život jsou příliš od sebe vzdálená a jsou soustavně ničena padajícím materiálem z nebes. Takže civilizace jen velice krátkodobě v rozkvětu.

Odp: Při velkém třesku nemusí komplet...
ivana Kozárová, 9.4.2015 15:54

Pane Neuvedeno,neumím si představit,že organická hmota a život,kterým disponuje,je řetězec náhodných jevů. Ten přesně naprogramovaný život mi ¨poodhaluje moudrost toho,kdo to vše vymyslel a pak stvořil. Vždyť i každý dům je někým postaven,nepostavil se sám,někdo udělal plány a někdo to postavil....

Odp2: Při velkém třesku nemusí komplet...
Žorž, 9.4.2015 20:05

Nevadí, paní Kozárová, že si to neumíte představit Vy. Stačí když si to umí představit lidé, kteří jsou přece jen ve svém oboru vzdělanější (omlouvám se za ten výraz) než Vy. S nedostatkem představivosti se dá žít.

Odp3: Při velkém třesku nemusí komplet...
ivana Kozárová, 10.4.2015 10:38

Britský astronom sir Fred Hoyle zastával názor,že život na Zemi se dostal z kosmu. Při přednáškách v California Institute of Technology rozebíral m. j. i otázku uspořádání aminokyselin v bílkovinách. Cituji: „ Velkým problémem v biologii není ani tak poměrně jasný fakt,že se bílkovina skládá z řetězce aminokyselin,které jsou spojeny určitým způsobem,ale že konkrétní uspořádání aminokyselin dává tomuto řetězci pozoruhodné vlastnosti... Kdyby aminokyseliny byly spojeny nahodile,existovalo by obrovské množství uspořádání,která by byla pro účely živé buňky nepoužitelná.Když uvážíte,že typický řetězec enzymu má snad 200 spojení,a že každé spojení může být uspořádáno 20 způsoby,je snadné pochopit,že počet nepoužitelných uspořádání je obrovský - více než kolik je atomů ve všech galaxiích viditelných největšími teleskopy. A to mluvíme pouze o jednom z více než 2000 enzymů,které většinou plní velmi odlišné funkce. Jak se tedy stalo,že to tak je?Zdá se,že místo abychom přijali neskutečně malou pravděpodobnost toho,že život vznikl náhodně působením slepých sil přírody,je lepší připustit,že vznik života byl výsledkem promyšleného racionálního činu“.
Maciej Giertich,profesor genetiky Institutu dendrologie :Uvědomujeme si,jaké obrovské množství informací je obsaženo v genech.Věda nedokáže nijak vysvětlit,jak mohly tyto informace samovolně vzniknout.K jejich vzniku je zapotřebí inteligence: nemohou vzniknout náhodou.Slova se přece nevytvoří tak,že se prostě smíchají písmena. Například velmi složitý systém replikace DNA,RNA a bílkovin musel být dokonalý už od samého počátku. Kdyby to tak nebylo,pak by živé systémy nemohly existovat....
To není z mé hlavy. Dozajista nebudete předpokládat,že by zde uvedení profesoři byli nekvalifikovaní v oboru.Existuje mnoho vědců,kteří necítínutnost omezovat svůj výzkum na neinteligentní příčiny a ti docházejí k názoru,že mnoho biochemických systémů bylo účelně uspořádáno už při jejich vzniku,tedy že byly n a p l á n o v á n y.......

Odp4: Při velkém třesku nemusí komplet...
Žorž, 10.4.2015 22:07

Jsou samozřejmě badatelé, kteří jsou opačného názoru, než Vámi citovaní. Není naprosto žádný důvod, abychom my, laici, byli nezvratně přesvědčeni, že jedni mají stoprocentně pravdu a druzí se jistojistě mýlí. Mohl bych dodat citace z opačného tabora, ale nebudu. Bylo by to zbytečné. Smiřme se prostě s tím, že nevíme a možná nikdy nebudeme vědět, jak to vlastně je.

Odp5: Při velkém třesku nemusí komplet...
ivana Kozárová, 11.4.2015 8:55

Myslím si to taky...

Též si neumím představit náhodnost...
Olix, 10.4.2015 10:14

Též si neumím představit náhodnost jevů. A nemyslím si, že lidé, kteří svému oboru rozumí, rozumí naprosto všemu. Vzdělanost v oboru pouze rozšiřuje obzory a přináší spoustu dalších otázek a dilemat. Člověk pak musí studovat dál a dál... otázek však neubývá. Není nakonec lépe člověku, který ví méně? :-) Jak je patrné i z historie, vzdělanost je zneužitelná. S nedostatkem představivosti se dá žít, s nedostatkem poznání též a jak je vidět - s nedostatkem úcty k druhému člověku také.

Odp: Též si neumím představit náhodnost...
ivana Kozárová, 10.4.2015 10:44

Musím se přiznat,že často přemýšlím,co vzdělanost vlastně je a k čemu nám je,když se mordujeme a bouráme si baráky....;-)Taky se dnes jinak dívám na vzdělání,než za mlada. I to vzdělání vyžaduje komplexnost a když tam není Duch a Srdce,není tam špetka moudrosti a vlastně je Životu ke škodě.Včera jsem koukala na starý film Smrt Tarzana - nebo Tarzanova smrt,v hlavní roli Rudolf Hrušínský. Film sic starý,drobet obsoletní,ale pravda v něm je. Názorně.

Ovšem je zde ta třetí varianta velkého...
Neuvedeno, 10.4.2015 12:16

Ovšem je zde ta třetí varianta velkého třesku, že totiž v černých dírách je stále ještě hmota, tedy atomy a větší hmota. Ta je stále přitahována přitažlivostí na základě Newtonových zákonů přitažlivosti hmoty. Jenže černé díry se také navzájem přitahují a tak je černá díra stále větší a větší i také díky ostatním černým dírám, které se navzájem spojí v jednu obrovskou. Pak nakonec vznikne kritické množství v této obrovské černé díře, kdy vznikne tak velký tlak, že atomy přestanou být atomy, ale jen částicemi atomů, tedy kvarky, neutriny a bosony atd.
V této situaci pravděpodobně přestane fungovat přitažlivost hmoty podle Newtonových zákonů a hmota díky obrovské teplotě a tedy kmitání těchto nepatrných částic se rozletí do všech stran. Zde se opírá pravá strana koule o levou, takže se rozletí celkem rovnoměrně na všechny strany. To by měl být ten velký třesk.
Je tedy třeba spočítat to kritické množství hmoty, kdy se z atomů stane plasma a pak základní stavební hmota/ kvarky atd./ Toto kritické množství hmoty je zřejmě veškerá hmota, včetně temné, která se dá zjistit na obloze včetně odhadované velikosti hmoty v černých dirách.

teorie sobeckého genu
Jirik, 12.2.2016 10:44

Pokud vás zajímá smysl života, tak si zjistěte něco o teorii sobeckého genu R.Dawkinse...

2C-B, Fentanyl powder, Crystal meth, Methylone
umerumers, 9.2.2018 11:37

2C-B, Fentanyl powder, Crystal meth, Methylone Crystal, (RC's) Mephedrone, JWH-018, 2C-I, 2C-E, 2C-P, A-pvp crystal, MDMA, ecstasy pills

A-pvp crystal, (RC's) Mephedrone, JWH-018, 3-CMC crystal, 4CMC Crystal, BK-MDMA, METHYLONE, BUTYLONE, HEROINE, COCAINE POWDER, Ketamine hcl , MDPV, MDIA, 2C-I, 2C-E, 2C-P, 2C-B

E-mail:== ( umer03272@gmail.com )

cocaine powder, Heroine MDMA pure, ecstasy pills, 4MMC, A-pvp crystal, MDPV, 3-cmc crystal

Discrete packaging and safe delivery within 2 to 3 days.

Zajímalo by mě, jak to tedy je s tím...
Neuvedeno, 3.3.2018 21:13

Zajímalo by mě, jak to tedy je s tím velkým třeskem. Proč vlastně nastal ten velký třesk. Při velkém stlačení hmoty u velkých hvězd vzniká takové zahřátí, že vzniká jaderná reakce, jako je tomu na slunci.
Při zhroucení velkých hvězd do černé díry vzniká situace, kdy velké hvězdy už nemají takovou hmotu, která by způsobovala jadernou reakci a tedy zkolabuje hmota do sebe a už ani zbylé záření se není schopno dostat mimo dosah hvězdy, jak přitažlivost černé díry je tak velká. Dokonce při přitažení nějaké hvězdy do černé díry je asi v ose otáčení na pólech vyzařováno velice nebezpečné gama záření asi tak jako když vezmeme míč plný vody s dírami proti sobě a z těch začne stříkat voda, jakmile míč zmáčkneme.
Jenže jestliže se probírá velký třesk, tak té stlačené hmoty je takové množství, že vzniká celý vesmír při jeho výbuchu.
Já si tedy myslím, že vzniká tedy v tomto středu takový tlak, že se mění hmota v plasmu, která je zcela neuspořádaná. Má však v sobě stále stejné velké množství energie a chová se jako tekutina. Uvnitř se tedy zruší veškeré přitažlivé síly protože i ty složky hmoty, které mají na starost u přitažlivost se rozloží na prostý kynetický pohyb těchto částic a vše je drženo jen povrchovými silami přitažlivých sil, protože na povrchu je teplota menší a povrch se tedy chová jako hmota.
Když se ovšem veškerá tato energie nasbírá v tomto tělese v takovém množství, že povrchové síly přitažlivosti jsou překonány energií neuspořádaného pohybu, tak pak vznikne onen velký třesk, který pak je podporován velkou energií tohoto tělesa v podobě vyzáření se. Tato energie má tedy rychlost světla. Vznikající hmota pak vznikne přeměnou vlnícího záření přeměnou n pohyb rotační okolo středu vzniklé hmoty. Tím se pohyb v před zastaví tím míň, čím větší kinetickou energii tato hmota má, čím blíže vznikla od místa velkého třesku, avšak také tím větší přibrzdění přitažlivostí na druhou, čím blíž vznikla od středu velkého třesku.
Proto tedy se vesmír vlastně stále více od sebe vzdaluje a také letí tím větší rychlostí, čím je dál od místa velkého třesku.

Kinetickou energii si myslím mají...
Neuvedeno, 3.3.2018 21:33

Kinetickou energii si myslím mají galaxie tím větší, čím byly blíže velkému třesku proto, že kynetická energie není nic jiného než záření a toho galaxie blíže místu velkého třesku mají asi více, než ty s větší vzdáleností od místa velkého třesku. Jenže přitažlivosti, která roste s tím čím jsou blíže těžišti hmoty a to na druhou dne Newtonových zákonů zase přibržďují tento pohyb, proto vlastně vzdálenější galaxie od středu velkého třesku letí rychleji od středu, než ty bližší od středu velkého třesku.

V černých dírách, si myslím, které...
Neuvedeno, 7.3.2018 6:57

V černých dírách, si myslím, které původně vzniky z hvězd, které už ztrácely hmotu pro jaderné výbuchy a zcvrkly se do černých děr začaly nabírat další černé díry a též veškerou hmotu okolo černých děr i tu, která obsahovala vodík. Zde zřejmě při nabírání tohoto vodíku dochází k rozkladu vodíku na plasmu sestávající se jen za základních složek hmoty, tedy kvarků, neutrin, bosonu a tato částicová plasma uvnitř černé díry pak neustále narůstá s tím jak černá díra shltne vše co kolem sebe má co se týče hmoty. Takto pak černá díra stále nabývá na velikosti základních prvků hmoty, tedy i energie , protože energie a základní prvky hmoty jedno jsou, uvnitř této černé díry. Tak dlouho, až jednou z nějaké velké černé díry vznikne nový vesmír pomocí velkého třesku.
Vše se teprve ukáže na základě pozorování astronomů. Třeba se jednou zjistí, jak jednotlivé vesmíry na sebe působí a jak se případně prolínají.

Odp: V černých dírách, si myslím, které...
Vlastimil Čech, 16.3.2018 16:42

Nejsem fysikem, ale zní to docela hezky!

Odp: V černých dírách, si myslím, které...
Platfus, 23.3.2018 16:49

Zdravím pane Neuvedeno, tyhle procesy, o kterých píšete jsou jednoduše fascinující a vždycky si o tom rád přečtu něco populárně naučného. Horizont události, singularity, černé díry jako místo, kde platí jiné fyzikální zákony... Před pár dny si celý svět připomněl úmrtí Stephena Hawkinga, který nejspíš nebyl nejvýznamnější po Einsteinovi (lidé mají rádi pohádkové příběhy) ale zásadně se zasloužil o popularizaci. DVTV vysílala při této příležitosti rozhovor s prof. Bičákem a člověk musí jen smeknout nad vědomostmi, rozhledem a jasnou myslí obou pánů i navzdory zdraví nebo vyššímu věku.

Pořád se nikde nedočítám, ani...
Neuvedeno, 23.3.2018 22:49

Pořád se nikde nedočítám, ani nedoslýchám od fyziků, co je to plasma. Jisté je, že jakýkoli útvar ve vesmíru má na povrchu hmotu vlastního tělesa ,většinou tuhou hmotu, protože hmota se snáže udrží v místech, kde je chladněji a to na povrchu těles určitě je, když se těleso setkává se studeným vesmírem. I žhavá koule, jako je slunce má na povrchu hmotu i když uvnitř slunce probíhají jaderné exploze, které prorážejí tímto hmotovým povrchem slunce. U slunce je povrch tekutý, ale jde o hmotu.
U černých děr se hmota scvrkla do malého rozměru právě proto, že vlastně tam už neprobíhají jaderné reakce. Jenže povrch je venkovním prostředím ochlazován a tak povrch je také u černé díry z hmoty. Tato hmota díky veliké gravitaci, protože hmota je mnohem blíže středu tak je obrovská, tak v černé díře zřejmě je i tekutá rozžhavená hmota pod touto chladnější hmotou, nebo je rozžhavená hmota přímo i na povrchu, jenže to sálání pomocí záření se nedostane mimo černou díru díky velké gravitaci. Záření přesto mírně jde mimo černou díru, jak zjistil Hawking.
No a blíže středu černé díry je také plasma. Není mi právě jasné co to ta plasma je. Je-li to ještě hmota, nebo je-li to již pouze záření. V případě, že je definována plasma jako hmota velice žhavá, tak pak ve středu černé díry by se dle mého názoru mělo mluvit o prosté záření, které se chová jako prostý pohyb základních částeček hmoty ovšem neseřazených do hmoty a nemající tudíž žádnou přitažlivost. Tyto částečky jsou drženy v černé díře díky obklopení hmotou. Toto záření vyvolává sice tlak na hmotu poblíž povrchu, ale u černých dir tento tlak záření nepřekoná gravitační tlak hmoty, která ho drží po hromadě uvnitř černé díry.
Teprve, když nabyde na velikosti černá díra natolik, že tlak hmoty povrchu černé díry již díky své vzdálenosti od středu se zmenší, převládne tlak záření a černá díra praskne a vyvalí se z něj toto záření.
Ovšem dle mého názoru toto nastane teprve tehdy, až vlastně černá díra shltne tolik černých děr, že se téměř celý vesmír stane součástí této černé díry. A to i když černá díra shltne na příklad vodík, tak už u černých děr nenastává jaderná reakce, ale přímo se vodík díky tlaku rozloží v záření a uloží se do vnitřní části černé díry.

Kolik potřebuje černá díra shltnout...
Neuvedeno, 26.3.2018 21:25

Kolik potřebuje černá díra shltnout dalších černých děr, než černá díra vybuchne velkým třeskem se dle mého názoru dá spočítat. Ona ta hmotová povrchová část černé díry je stále stejně tlustá, protože vzniká jen na povrchu a je závislá na teplotě okolního vesmíru a ten je stále stejný.
Jenže jak nabývá černá díra ubývá síla tlaku a to nadruhou s tím jak se stále zvětšuje od středu tlaku těžiště černé díry. Zatím co tlak základních prvků hmoty uprostřed má tlak stále stejný. Jen se stále rozpíná s tím jak přibývá tohoto záření uvnitř černé díry.
Bohu-žel v mém postavení nemohu spočítat v mém důchodovém postavení tlak záření, jen si myslím, že tlak by se dal zjistit z jaderných výbuchů, nebo je již zjištěn.
Kritická velikost černé díry pro vznik velkého třesku by se dle mého názoru dala zjistit pomocí sečtení veškerého záření ve vesmíru plus hmoty ve vesmíru převedením na energii, tedy záření. Převedení hmoty na energii určil Einstein ve známe rovnici, kdy energie se rovná hmotě krát rychlost světla na druhou.
Kdybych se v této teorii mýlil, tak se omlovám, ale tato teorie se mi zamlouvá a jeví se mi jako reálná.

Jestli jsem se správně doslechl, tak...
Neuvedeno, 22.4.2018 5:34

Jestli jsem se správně doslechl, tak černá díra, když se spojí s další černou dírou vytváří takový zvláštní úkaz, že v určitém směru najednou začne vytryskávat gama záření, které je tak intenzivní, že kdyby zasáhlo zemi, tak by vše živé na ní zničilo.
No a já si myslím, že právě toto záření je důkazem toho, že černé díry mají ve svém středu uvězněné záření obklopené povrchovou hmotou.
Myslím si také, že právě při sloučení dvou černých děr v průběhu konsolidace dvou černých děr v jednu větší černou díru se dostává na povrch toto záření z vnitřku černé díry do doby, než se dokonale nová větší černá díra uzavře povrchovou hmotou.

Původně jsem napsal 26.3.2018.: Kolik...
Neuvedeno, 28.4.2018 17:40

Původně jsem napsal 26.3.2018.: Kolik potřebuje černá díra shltnout dalších černých děr, než černá díra vybuchne velkým třeskem se dle mého názoru dá spočítat. Ona ta hmotová povrchová část černé díry je stále stejně tlustá, protože vzniká jen na povrchu a je závislá na teplotě okolního vesmíru a ten je stále stejný.
Jenže jak nabývá černá díra ubývá síla tlaku a to nadruhou s tím jak se stále zvětšuje od středu tlaku těžiště černé díry. Zatím co tlak základních prvků hmoty uprostřed má tlak stále stejný. Jen se stále rozpíná s tím jak přibývá tohoto záření uvnitř černé díry.
Bohu-žel v mém postavení nemohu spočítat v mém důchodovém postavení tlak záření, jen si myslím, že tlak by se dal zjistit z jaderných výbuchů, nebo je již zjištěn.
Kritická velikost černé díry pro vznik velkého třesku by se dle mého názoru dala zjistit pomocí sečtení veškerého záření ve vesmíru plus hmoty ve vesmíru převedením na energii, tedy záření. Převedení hmoty na energii určil Einstein ve známe rovnici, kdy energie se rovná hmotě krát rychlost světla na druhou.
Kdybych se v této teorii mýlil, tak se omlovám, ale tato teorie se mi zamlouvá a jeví se mi jako reálná.„
Ta slova: “Jenže jak nabývá černá díra ubývá síla tlaku a to nadruhou s tím jak se stále zvětšuje od středu tlaku těžiště černé díry." by se měla napsat spíše takto.
Síla přitažlivého tlaku v černé díře se dá spočítat tak, že se vezme objem celé kulové černé díry až k povrchu a odečte objem vnitřní části černé díry, kde se nachází záření. Pak se rozdělí obě poloviny této povrchové hmoty, vzájemně se vynásobí a dělí vzdáleností těžišť těchto hmot na druhou /obou částí/. Je to podle Newtonova. zákona. Zatím co tlak energie uvnitř je stále stejný, protože je to tlak energetických částeček nepravidelně se pohybujících a tudíž vytvářejících také stále stejnou teplotu.
Vzhledem k tomu, že teplota energie uvnitř černé díry je stále stejná a povrchová teplota okolo černé díry také, tak tlouštka povrchové hmoty černé díry je také stále stejná.
Černá díra se neustále zvětšuje, jak přibírá do sebe hmotu i energii a tak se nakonec spojí i černé díry v jednu velkou černou díru.
Jakmile tento tlak přitažlivosti povrchové hmoty černé díry je menší, než tlak vnitřní energie v černé díře, tak vznikne velký třesk.

Samozřejmě, že ve skutečnosti se tlak v...
Neuvedeno, 28.4.2018 18:13

Samozřejmě, že ve skutečnosti se tlak v temné díře nepočítá tak, jak jsem uvedl. Uvedl jsem to jen pro názornost. Přestněji by se musel zavést integrál součinu jednotlivých malých povrchových bloků hmoty vzájemně působících proti sobě v této černé díře a vše vyděleno vzdáleností těchto nepatrných částí na druhou.

Včera jsem v televizi poslouchal pořad...
Neuvedeno, 14.5.2019 6:40

Včera jsem v televizi poslouchal pořad o vesmíru.
Problém dnes prý je, když se zjistilo, že se vesmír stále rozpíná, jestli se vesmír přímo rozpadne v obrovských vzdálenostech vesmíru.
Dále jak to je s temnou energii a temnou hmotou.
Prý přibývá temné energie a ubývá temné hmoty.
Takže vlastně ta moje laikská teorie, že ve velkých černých dírách stále přibývá energie a hmota se tam mění v tuto energii se jeví celkem jako pravděpodobná.
Ovšem je problém, jak moc se mohou přitahovat černé díry, když už shltnou vše ve svém okolí, když svět se od sebe vzdaluje a nikoli přibližuje. Je to asi také proto, že přibývá přímo znovu energie, v černé díře, která se vytváří z temné hmoty, tedy asi z mraků vodíku a hélia.
Prostě v novém vesmíru je méně hmoty díky černým dírám a je více temné energie, schované v černých dírách. Díky tomu se vesmír rychleji vzdaluje od sebe, než tomu bylo u ranného vesmíru, kdy převládala hmota.
Nyní se v kosmolologii čeká na novou upravenou verzi velkého třesku, která by opravila původní, která říká, že vše vzniklo velkým třeskem z jenoho místa a ono to tak být nemuselo, protože vývoj vesmíru tomu nasvědčuje.
A je nanejvýš jasné, že celý velký vývoj vesmíru se neustále opakuje jako perpetum mobile.
Je třeba najít jiné mechanizmy tohoto perpeta mobile za pomocí většího množství náhlých situací. Tedy nějakou tu řetězovou reakci výbuchů černých děr následující v krátkém časovém období v celém vesmíru, která by vypadala jako velký třesk a měla podobné následky.
Vypadá to jako náhlý výron energie z černých děr do celého vesmíru, který by roztavil hmotu černých děr v blízkém okolí a ta by se pak působila dále a přeměnila v plné roztavení hmoty všech černých děr v celém vesmíru.

Jestliže předpokládám, že černá díra...
Neuvedeno, 16.5.2019 18:11

Jestliže předpokládám, že černá díra drží uvnitř temnou energii, tak pochopitelně nemůže běžný výron temné energie z černé díry roztavit povrchovou vrstvu černé díry. Ovšem kvasar vydává usměrněné záření a to pak může tento povrch černé díry propálit velice snadno a zapříčinit rozpad nakonec celé černé díry a její usměrněné vyzáření.
Takže to vypadá, že takový rozpad celého vesmíru asi bude sice v určité fázi množství temné energie v černých dírách pravděpodobný, avšak také zároveň velice těžko přesně definovaný.
Po tomto obrovském zážehu vesmíru by v těžišti výskytu temné energie záření vyrazilo kolmo k těžišti této temné energie. Takže ten velký třesk vlastně by nebyl velký třesk, ale hromadný rozpad černých děr.

Tak jsem se dnes dozvěděl z televize...
Neuvedeno, 27.7.2019 21:21

Tak jsem se dnes dozvěděl z televize, že pro lidstvo není největší nebezpečí jaderná zbraň, ale nový nebezpečný virus, který zahltí nemocnice a celé možnosti zdravotnictví.
To ovšem znamená, že v takové situaci vlastně přežijí jen jedinci, kteří jsou schopní delší dobu žít zcela osaměle bez spojení s ostatní civilizací. Takže ty územní plány vesnic a měst jsou vlastně zcela proti zachování lidstva, protože nedovolují výstavbu rodinných domků mimo oblast vesnice, či městaˇ, tedy na samotách.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru