Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

8.9.2014 14:16

Takoví jsme my

Mám jednu známou tetku. Život se s ní nemazlil. Po obrně si ji vzal nějaký místní slaboduchý pán takový prost´áček. Sám vyrůstal v dětském domově tak to dali dohromady. Mají jedno dítě už dospělé, které se jim moc nevyvedlo. Jeto dcera má dvě děti,nechává je dost napospas. Bydlí dohromady ve vesnici kousek od Ostravy.

Ale nějak si žijou svým životem, ale znáte jak je to na vesnici. teda aspon´se o tom mluví, že ten pomůže tomu, ten zas druhému a dohromady jako jedna rodina. Je to ale jen faleš, ve skutečnosti je to tak, že když někdo pomůže už jen proto, že ví, že bude potřebovat taky pomoc. nle tuto rodinu, o které píšu zřejmě nikdo nepotřebuje a tak se taky podle toho k nim chovají. Tetka ještě pečuje o svou devadesátiletou maminku sama napůl chromá takže nikomu dalšímu k užitku není. Nechala dceru vyvážet listí někam na konec vesnice. Prý tam už vyváželi nejedni sousedi je to nějaký tichý souhlas. Hodinu na to přišel soused, kterému ten pozemek patří a hned spustil na tu jejich dceru, že ji vyfotil, že to byla dvě kolečka a že si to má naložit a odvézt zpátky. Diskriminace? Jak byste to nazvali? Jeden může a druhý ne.

Manžel té tety má psa a má na něj takvou píštálku. Už ho několkrát osočovala sousedka, že ta píštálka ji ruší, že její pes na ni reaguje a bojí se toho. Tak mám pocit, že si na ně každý dovolí, protože vidí, že se neumí bránit. A neumí ten strýc už dvaktát naletěl na ty gaunery co prodávají hrnce, jednoiu jak bylo tetě padesát a naposled je to 4 roky jak jí bylo šedesát, to koupil nějaký sporák či co. Je to prost´áček, aLE NIKOHO NEOBTĚŽUJE, PO NIKOM NIC NECHCE, TAK BY HO MĚLI NECHAT ŽÍT. Jak tak poslouchám ten hluk tu na sídlišti, v noci kolikrát je někdo okřikne, ale oni se baví dál, tak si říkám, že by té tetě a její rodině bylo líp v anonymitě města.

A napadlo mně jedno přirovnání. Proč lidi tak rádi pomáhají někomu a když to někdo potřebuje tak někdy zase ne a ještě mu podrazí nohy. Čím se řídí sympatiema? Momentálním rozpoložením? Ono se říká, komu se pomáhá s tím je zle, ale proč si tedA NA JEDNOM VYLÍVAJÍ SVOU ZLOST?

Tak mně napadlo, proč tak horečnatě chtějí pomáhat Ukrajině. Nevěřím v čisté umysly poučena tetkou se svým těžkým údělem. Jen věřím tomu, že kdyby z nich nikdo nic neměl, ještě si do nich kopne.

Ivo,je to otázka hodnot. Třebas kdyby...
ivana Kozárová, 8.9.2014 14:49

Ivo,je to otázka hodnot. Třebas kdyby bylo ve vesnici víc prosťáčků,žilo by se tam lépe.Život člověka poučí,že hodnota prosťáčka je nenahraditelná - v jistých situacích jen on zachraňuje život...:-)Ale protože hodnoty spoluobyvatel jsou jiné,považují se za lepší a chytřejší,tak toho strejce budou mořit a možná se mu budou posmívat za zády....Žít a nechat žít není heslo dneška.Mám přátele,žijou na vesnici a poněkud se odlišujou. To je totéž. Co je odlišné,má mtlupa tendenci vyštípat ze svého středu.Souhlasím,bylo by jim lépe ve větším městě.

Lidská přirozenost
Lip¤van, 8.9.2014 14:51

Zdravím Tě, Ivo. Řekl bych, že popisuješ nedílnou součást lidské přirozenosti: Podlézat silnějšímu a vehementně srážet slabšího. I za předpokladu, že dotyčný je silnější jen domněle; ostatně, prokáže-li se později jeho slabost, není problém otočit na pětníku a přidat se k týrajícímu davu. Ti dva, o kterých hovoříš, jsou očividně slabší jedinci, o kterých nelze předpokládat, že by došli zastání například v podobě ostříleného příbuzného, jenž je navštíví a protivným sousedům rázně srovná léta. Na venkově k sobě mají lidé blíž, ano...většinou až moc blízko.

Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 10.9.2014 13:26

Nějak jsem nepochopil co vlastně komu kdo udělal. Paní ze sousedství požádala pána jestli by se nezřekl používání píšťaly protože se jí jejich pes bojí. Nic v tom nevidím.

Pochybuju o tom, Ivo, že by pán na jehož pozemek kde kdo vozil svůj binec respektoval jakýsi tichý souhlas vydaný jeho sousedama.

Čím utrpěla dcera ,,tetky" když jí pán řekl aby si vzala svůj binec (možná listí, ale známe.) zpátky domů ?

Ano, takoví jsme my, za diskriminaci považujeme to, že nemůžeme k sousedovi sypat to co sami nechceme a vnímáme jako nechtěný bordel.

Vždy si vzpomenu na pravidlo o tom, že tření je překážkou, ale současně i podmínkou pohybu. Prostě se vzájemně potřebujeme, ale současně si i překážíme. Prosperita každého z nás je současně i újmou někoho jiného. Nikdy to nebylo jinak a nikdy to jinak nebude.

Odp: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 10.9.2014 14:42

;-)Chtěla jsem vědět, čím to je, že někomu se nikdo nevzepře a někomu se vzepře každý. Pozemek nepatří nikomu blbě jsem to napsala jen ten soused vyfotil zrovna tu dceru, ale vyváží tam přilehlé okolí. Taky nechápu, že si to nedají na kompost. Ale jsem ráda, za tvé zamyšlení, ale neopakuj se. Stane se někdy někomu něco odpustíš i když jinak by to neprošlo, A za jakých okolností, že ti dá buchtu, švestičky ze zahrádky, mile se usměje(to ne, že) Jsou na to jistě moudré knihy s názvem - Jak oblbnout a získat milion. ale já asi motám je to moje obliba. Jistě je takových rodin na vsi více jakoi tato. A kdybych já tady žádala po každém, kdo mi houkne pod oknem pískne či vřeští několik dnů po sobě požadovala at´přestane jistě by mně prohlásili za místního stěžovatele, ale nikdo by mně nerespektoval..

Odp2: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Vlastimil Čech, 10.9.2014 21:29

No, myslím si, že tak trochu tuším, o co Vám, paní Ivo jde... Setkal jsem se z mnoha podobnými případy... přes dvůr občana vede bezvadná zkratka. Nu, a občan nechává NĚKTERÉ lidi přes svůj dvorek bezevšeho chodit, ba i jezdit. Někdo, kdo místní poměry a vztahy nezná, si může i myslet, že průchod je obecní, a obecný-tedy pro každého... což podle práva opravdu není...pak je možno nevítaného passanta se vší vehemencí vykázat-už jen třeba proto, aby průchod časem „nezobecněl“, zůstal jakýmsi privilegiem. Třeba pro ty, kteří se mohou poskytovateli průchodu revanšovat...
Potíž ovšem vyvstává v tom, že my vesničané máme někdy tendence považovat za „našince“, jen ty, se kterými jsme chodili do základní školy, pásli dobytek a ty, se kterými jsme-jakkoliv vzdáleně, třeba přes svatby a dvě kolena-příbuzní... Což obvykle znamená, že všichni starousedlíci. „Ti noví“ jsou dosti často prostě „ti cizí“... Jedinou vyjímkou jsou ti „přišedší“, kteří se natrvalo usadí a PŘINÁŠEJÍ OSTATNÍM NEZPOCHYBNITELNÝ A TRVALÝ PROSPĚCH...Ti se mohou stát skutečnou částí obce už třeba jen po 20-ti letech :-)...Většinou až další generace bývá přizývána k těm občasným obecním „porcováním medvěda“ :-)...

Pokud se týká toho pískání, tož to nevím... je to obtěžování sousedů hlukem na míru obvyklou? Je lidským uchem neslyšitelným pískotem postižený pes „soused“?
Venkov je venkov. Určitě tam nelze očekávat pískot tramvajových podvozků v obloucích na křižovatkách, nebo vůbec městský hluk třeba se sirénami policejního vozu... Ovšem štěkot psů, kokrhání drůbeže, kvákání žab, stejně tak, jako zvuk cirkulárky, hrkot traktoru, sekačky nebo jiného na venkově používaného stroje je věcí přirozenou...
V nově postavené části obce, kterou bývalé obecní představenstvo proměnilo již na „satelit“ si právě ti „přišedší“ navzájem zavádějí módu vzájemných omezujících požadavků.

„To nemyslíte s tím grilováním vážně sousede, nevidíte, že zrovna sušíme prádlo?“ „No a co? To mám se svými hosty grilovat v obyváku?“

„A to musíte tu svou rozhrkanou sekačku trápit zrovna když pro své kolegy pořádám zahradní párty? To člověk nemůže mít klid na své vlastní zahradě?“

„Pane, okamžitě vypněte tu cirkulárku je neděle a chceme mít aspoň v neděli klid!“ „A to si myslíte, že my se celý týden válíme doma jako vy? To máme dřevo řezat přes týden v noci? My, pane, musíme chodit do práce a pracovat, ne jako někdo!“....

No, už došlo i na otrávení psa, který moc štěkal...

My staří už nějak víc ty druhé chápeme... taky mne štve, že netopím plynem, koksem, nebo vůbec něčím nesmradlavým... ale sousedi vědí že lopatka uhlí stojí 20 korun... V.Č. ví, že pes bude štěkat, protože kdyby byl loskutákem posvátným, tak by hlasitě nadával...jo a taky vím, že prase smrdí až do zabijačky ale zato pak voní :-)...

Odp3: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Lip¤van, 10.9.2014 22:37

Bojím se, že jste úplně netrefil hřebík na hlavičku, nenašel jádro pudla ani meritum věci. Vycházím z příběhu Ivy, osobně ty lidi neznám, ale neřekl bych, že jsou odstrkováni kvůli všeobecnému zařazení do některé z Vašich kategorií (přišedší, sateliťáci a cizí vůbec). Spíše jde o pár, který na první pohled působí zranitelně a bezbranně. V takovém případě se na pomyslný kopanec okamžitě utvoří nekonečná fronta. Možná se mýlím, ale opravdu mám pocit, že jde přesně o tohle. To by ale měla přiblížit samotná Iva. :-)

Odp4: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 11.9.2014 7:44

Je to tak. Tetka je chromá, nevím jestli kdy někde dělala a ten strýc je jednodušší, ale píská jen když se pes trochu zaběhne. Oni jsou starousedlíci. Moje kamarádka je vnučkou babičky o kterou se ta teta stará. Její mamka je sestrou této postižené, mají tam někde vedle na pozemku chatku se zahrádkou. S tím srovnáním jsi mně rozesmál, protože ty vztahy jsou dost složité to bych tam musela zajet já:-) Jezdí tam můj syn se svoji holkou, ta teta je moc hodná. Nevím jestli někdo může zuřit že on píská na svého psa. Ten strýc ted navíc mlě boreliozu, šílené bolesti rukou a nohou, už je z nemocnice doma, ale prý se to dostalo až do mozku tak už nepomůže tetě vůbec s ničím. asi protu svou neschopnost něco dokázat se k nim všichni otáčejí zády a kdyby jen to, ale i si přisadí. Takže to znám a dost mně to pobuřuje.

Odp5: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 11.9.2014 14:16

A ten Někdo opravdu ZUŘÍ, Ivo, když někdo zapíská pouze občas?

Já bych si toho buď ani nevšiml, pokud se něco neděje v neobvyklé míře, nebo bych v případě, že jde jasně o odůvodněný požadavek vyhověl.

Naopak si neumím představit, že kdyby za mnou přišel soused, že se jeho pes mého pískání bojí, že bych mu nevyhověl.

Jasně vyslovený a zdůvodněný požadavek má jednoduché řešení pokud nejsem opravdu vůl.

Prostě přestanu pískat když vím, že tím někomu škodím. Nepískáním mě nevznikne žádná újma, ale opačně někomu ano.

Odp6: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 11.9.2014 17:35

;-)zeptám se co strejda jak to řeší se psem. Ale mi jde ještě o něco jiného. Jak se stane, že někomu někdy odpustíme a někdy ne. Nebo někdo sympatizuje s někým a někdo zas fandí tomu druhému. Podle čeho. Tahle rodina ale to má jak psal Lipovan. Nikdo z nich nic nemá jsou nepotřební proto si na ně dovolí.

Odp3: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 11.9.2014 7:30

Rodina bydlí v domě matky této postižené tety, teta se stará ještě o svou matku co má 92let. Je to hodně dlouhá historie babička ještě vařila na letišti vojákům po válce, vychovala 4 dcery, všichni se do toho domu vracejí myslím díky té babičce, která už nevstává z postele. Dobře jste to odhadl, ale ten pozeme není nikoho znám to jen z vyprávění jen sem tam té twetě něco pošlu, ale ona je taková, že nic nechce zadarmo tak zas něco dá mému synovi, který tam jezdí s jednou z pravnuček zasa vedle na takovou chatku, ale je to jedna rodina.

Odp4: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Vlastimil Čech, 11.9.2014 9:13

Nu, pak nezbývá říci, než že někteří lidé jsou prostě ZLÍ!
Dovedu pochopit, že někteří lidé mají snahu se před mocným zlounem uklidit, vyhnout se mu, nebo mu pro zachování klidu občas vyhovět i v nestoudném a nespravedlivém požadavku.
Nepochopil jsem ovšem, proč někteří lidé zcela zbytečně drtí -a s rozkoší- jiné lidičky.
Na vojně se tomu říká šikana a snažil jsem se ji prostě netrpět!
Není, paní Ivo, nějaká věc, (třeba i z minulosti), která sousedy proti Vašim příbuzným poňouká?
Tady například u nás nedávno zemřela žena, kterou obec neměla ráda... Důvod? Kdysi dávno, jako děvče, byla zaměstnancem Národního výboru a jako taková měla úkoly v souvislosti s plněním povinných dodávek. Tož musela i počítat slepice na dvorcích. A protože to dělala poctivě a důkladně... tož se stala ona a potom i její rodina, důsledně a na velmi dlouhou dobu ostrakisovanou... tedy opomíjenou, přehlíženou... Byla „ta co kury počíta...“ dávno potom, co povinné dodávky byly zrušeny...

Odp5: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Lip¤van, 11.9.2014 9:36

To je ono nešťastné zařazení à la idée fixe. Jako když zvoník usoudil, že si Ivan nehorázně nahrabal na truhlařině a zaškatulkoval ho jednou provždy. Nebo když si soused z ulice pořídil tehdy zbrusu nového mini Pažouta a dodneška mu to lidé nemohou odpustit, přestože hned vedle parkuje dokonce Cayenne. Psýcha je sviňa. ;-)

Odp6: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Vlastimil Čech, 11.9.2014 12:22

jo... bohužel máte pravdu...:-(

Odp5: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 12.9.2014 7:53

Jen vím, že jak se zadlužil u té banky kvůli těm šmejdům musel potom po obci roznášet letáky aby měl měsíčně tisícovku na splátku. Ty letáky roznášejí takoví chudáci většinou. Na vesnici je vidětkaždému do talíře a když se někomu nedaří....

Odp6: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 12.9.2014 12:45

Nezadlužil se kvůli šmejdům, ale kvůli sobě, (SOBĚ !) pokud ho nedrželi někde pod zámkem a nevyhrožovali mu, tak jak je zvykem od skutečných ,,Šmejdů,, tak jak je známe z tv.

To, že má v sobě někdo něco co naznačuje, že s ním není něco v pořádku je v přírodě ochrana druhu před zdegenerováním. Sama píšeš, že má jejich ,, nedostatečná„ dcera další děti o které se nijak nestará, tedy budou zřejmě další zátěží pro někoho jiného a nakonec vytvoří několik dalších svých kopií sebe sama. Atd. atd atd. atd......

Pokud ukážeš na těžkej život jednoho člověka, tak budí lítost, pokud zvolíš jiné měřítko a uvědomíš si co znamená neustále se množící lidé, kteří se takřka nedokáží o sebe postarat sami, ale mohou mít třeba několik svých kopií podle vlastní libosti, tak ti dojde, že to musí jednou skončit v zákopech.

I věk mění vzhled lidí proto aby bylo vidět, že už nejsou nejvhodnějšíma partnerama k založení rodiny a pokračování druhu.

Ber to jako vysvětlení proč někdo Ano a někdo Ne..

Nepřemejšlej o tom jestli to je spravedlivé nebo ne. Prostě jsme stejná zvířátka jako jiná která žijí ve smečkách nebo tlupách, kde matky samy odstraní svoje mláďata které nesplňují kriteria druhu. Pokud to neudělají samy tak stejně neprojdou dalšíma kolama výběru.

( Pouhá fakta bez názoru na to jestli je to dobře nebo ne a jak by měli věci fungovat aby ,, to bylo správně “ )

Odp7: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 12.9.2014 19:14

Nikdy nesrovnávám rodiče a děti. I když geneticky je to jeden pytel nehážu je do jednoho pytle. Věřím tomu, že děti vždy chtějí něco jiného než rodiče. Ano dcera se nestará o své děti, tatínky střídá, ale její rodiče se o ni starali a starají se ještě o svou mámu na lůžku. Proto by jim okolí spíše mělo pomoct a ne je šikanovat.

Odp7: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Vlastimil Čech, 12.9.2014 20:02

Pane Ivane, nejsem si jist, že máte v odsudku toho človíčka, co se nechal ošidit pravdu... Důvěřivost není sama o sobě povahový kaz. Může to být milý, pracovitý, laskavý, obětavý a soucitný človíček.
Chybu bych viděl především v těch, kteří ho ošidili (mimochodem, prý se to slovo „šidit“ má souvislost se slovem „židit“... analogicky jako „cigánit“), a taky těch, kteří takové šizení umožňují... říci:„neměl se nechat ošidit, je to jeho problém, že není dost chytrý, a neodhalil lstivost šmejda“ ... to se V.Č. nelíbí... Pak bychom mohli taky říci: „neměl se nechat zmlátit a oloupit, je to jeho problém, že není dost silný, a neodhalil lstivost lupiče“

Odp8: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Lip¤van, 12.9.2014 21:27

Určitě existují případy, které se vymykají zažité šabloně zvědavého znuděného penzisty, který vyrazil za čtyřmi šiškami salámu na šmejdí akci a nechal se tam ukecat ke koupi čínského vysavače za padesát tisíc. Někteří šmejdi vyrážejí přímo do bytovek, pak postačí trochu lží, trochu nátlaku, nedokonalý právní systém a exekuce je na světě. Nebo klienti plzeňské realitky Styl; jakou osobní idiocií se provinili? :-(

Odp8: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 14.9.2014 9:44

Nikoho neodsuzuju pane Čechu, otázka nezněla jestli je to správné a spravedlivé, ale proč se tak dějě.

Pan XY zdědil a dále šíří geny které by se třeba velmi dobře uplatnily v jiné době a byl by jejich žádaným nositelem.

Možná rychlost, síla, výška, vytrvalost, obecná odolnost,- nevím, ale nyní jsou hůře uplatnitelné. Zájmem druhu je takové nechat zaniknout a dát přednost vývojové změně. Prostě nejsou dost odolné aby dokázaly čelit konkurenci v uplatnění těch svých někoho jiného.

Člověk je sociální pradátor. Každý v sobě máme míru submisivity i dominance, vzájemně se potřebujeme, ale jsme si konkurenty v sebeuplatnění.

Naštěstí nikdo nemá v rukou všechny výhody a současně všechny nevýhody.

Hrdlo vývoje lidstva nastalo asi před 60 000 lety kdy na Zemi žilo asi 20-70 000 lidí.

Samovolnost uplatnění strategie vývoje druhu to dotáhla na cca 7 000 000 000 lidí a nadále prudce roste.

Jinak velice dobře chápu co je kurvárna a co ne! Za nejkurevštějí považuju okradení někoho podle zákona a dosažení nespravedlnosti podle práva, úskokem, podvodem, nebo násilím.

(viz. třeba článek 4 / Ústavy ČSSR z 1956 novelizovaný 1971. ;-) ) ale stejně jako elektronické okrádání pomocí technoloií.

Odp9: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Zákys, 14.9.2014 14:45

Naučte se správně používat termíny. Sociální, predátor atd. Jsou přece termíny dostatečně definované, a aby si lidé rozuměli(to také) požívané. Potravinový řetězec... Zloděj je zloděj a žádný predátor. Jste obětí špatně chápaných přírodovědných filmů.

Odp10: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 14.9.2014 16:08

,,Sociální predátor,„ - chceš-li doslova ,,Kanibal“, je můj vlastní výraz nikde neodposlechnutý, ale hlavně, že si mu porozuměl.

Jinak se ti neskutečně omlouvám a beru si tvoje výtky k srdci, kde je budu nosit až do úplného unošení a čerpat z nich až do úplného vyčerpání, jich, nebo sebe, Zaky.

Definice je něco definitivního, tedy konečného. Já ale všude vidím neskutečně rychlé změny, dokonce tak rychlé, že už neprobíhaj lineárně, ale paraelně a dále se větví. Dokonce i na ,,Věčné časy" už je minulost, ale taky možnou budoucností.

Je Potravinový řetězec k Potravnímu něco podobného jako Řetězcová reakce k Řetězové ?

Co myslíš, myslíš-li, Zaky.

Definice by nebyla ?

Iv.

Odp11: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Zákys, 14.9.2014 17:39

Lidé, kteří tomu rozumí si mohou dovolit konstatování „definovat znamená omezovat.“ To je ovšem za vašimi rozlišovacími a už trvalými schopnostmi.
Žádný váš případ. Za pár dnů budete mít zcela neprozaické starosti. Jak udržet podvlékačky čisté.

Odp12: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Lip¤van, 14.9.2014 17:48

Jsem velkým nepřítelem cenzury, ale vy jste opravdu kanál.

Odp13: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivan, 15.9.2014 13:58

Kanál sice je, ale současně je velkým zdrojem poučení a poznání stejně jako byl Romantik, ronantik - Romantička, ale taky jiní.

Kde je mu (jí) asi konec?

Jestliže chci nějaký jev zkoumat, tak nesmím sám ovlivňovat průběh děje, měnit ho v čase, nebo do něj včlenit vlastní zaujatost. Pak nejsem pozorovatel který hledá odpovědi, ale jednou ze stran a tím i součástí děje.

Kdyby bylo smyslem článku Ivy....

,, Politujme si vzájemně těžký život"!

Tak tak učiním.

Je to ale tíha, ten život, samá nejistota, starosti a nevděk !

(kde je Ivana?) Halo. ....

Odp14: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 15.9.2014 20:02

Já jsem vlastně ten případ použila jako , že se stále rozhoduji, co člověka nutí, někoho politovat, poslat třeba nějaký obnos na charitu a někdy ne. NIC VÍC. Nechápu tě máš pořád ty samé názory, že si člověk má pomoct sám. Já ale říkám a za svlj život se setkala s lidma, co nedokážou žít sami potřebují aby je někdo navigoval, jasně nemají se množit, ale taky jsem VÍDALA JEDNU RODINKU AMĚLI KRÁSNÉ DÍTĚ V KOČÁRKU A SAMI ROdiče vypadali děsivě. Nevím co ti vadí že si stěžuji jaký je život.

Odp15: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivana Kozárová, 15.9.2014 20:16

Ivo,já myslím,že Ivanovi rozumím.Všechno v životě musel zvládnout sám a zvládá to i za druhé,s pomáháním má bohaté zkušenosti.Pravda je,že když člověk neváhá s osobní pomocí,často se ocenění nedočká - osobní zkušenost. Měla jsem kamaráda,který na to měl svoji vlastní dobrou hlášku: a kdybych si zadnici o mračna ubrouzdal,nic nezmůžu. Ono to je totiž tak.Ten,komu pomáháš zpravidla požaduje,abys mu pomáhala tak,jak on chce. Blbé na tom je,že často chce j e n peníze.No a pak když je třebas nemáš,nebo přestaneš dotovat,začne tě podle zákona osmičky za to všechno nenávidět. Moje osobní zkušenost.Na tom selhává veškerá pomoc.dobré slovo v pravý čas je věc príma,ale prachy si za ně nekoupíš. Smutná věc,uznávám.A když se třebas o někoho staráš - třeba nákupy nebo pomoc s jinými osobními věcmi,po čase si ten člověk vytvoří vlastní rituály,které vyžaduje,abys ty plnila a když to není podle jeho představ,tak se na tebe dost zlobí... Vlastní zkušenost.Asi tak nějak.

Odp16: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 15.9.2014 20:27

Ale ta rodina pomoc nechce spíš ta teta ještě když jí něco ze solidarity pošlu obratem synovi zas něco dá. Dala mu jeden z těch hrnců co spláceli už nevím kolik desítek tisíc dala mu to za opravu nějakého přístroje. Já už nevím co tu pořád překrucují všichni každý čte jen co číst chce

Odp16: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 15.9.2014 20:33

To je zvláštní jak jste překroutili to o čem jsem tu chtěla psát. Sama jsi psala o skoro bezdomovci co ti popřál hezký den a taky nic nechtěl. Jsem zklamaná jak si s Ivanem notujete a vlastně jsi původně psala něco úplně jiného k tomuto tematu.

Odp17: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivana Kozárová, 15.9.2014 20:51

Ivo,to není notování. To je osobní zkušenost s pomáháním a vytahováním lidí z bryndy. Kdo pomůže a bude pečovat o lidi,kteří pečují? Kdo pečuje o doktory bez hranic? Od těch,co pečují,se automaticky očekává,že budou silní. Ale oni vždycky silní nejsou...Já Ti rozumím,o co Ti jde.Píšeš o těch lidech jako o prosťáčcích. Ale to,že někdo je prostý a mírný,je pro tento systém signál,aby ho sešrotoval.Jediná pomoc by byla se k nim nastěhovat a chránit je přede systémem. Ale to je nerealizovatelné a nakonec by se to nelíbilo ani jim.A ani Tobě. Takový je systém,ve kterém žijeme. Všechna zvířata,kterým jsen chtěla pomoct,jsem sebrala z ulice a byla jsem často pro smích svému okolí. Chce-li někdo pomoci komukoliv,je to možné jen za cenu,že mu věnuje většinu svého času. A ti,co pomáhají,nakonec rejou držkou v zemi. To není překrucování. Není to zaměřeno proti Tobě.Ani proti prostým lidem. Často to jsou jedině oni,kteří jsou schopni v mezní situaci zachránit těm silným a mazaným životSmyslem našich debat není si tady notovat,myslím,že je dobrý nebrat nic osobně,vskutku to tak není! DÍky tvému článku mám ty lidi jak na dlani a můžu na ně v dobrém myslet- a myslím na ně,protože je díky tobě drobátko znám,Možná to je málo,ale víc udělat nemůžu.....

Odp18: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
iva, 16.9.2014 9:43

Já jsem snad chtěla nějaký příspěvek na charitu? Víte oba hovno o tom, co je to život, když máte na internet a nikdo vás netrápí.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivana Kozárová, 17.9.2014 10:33

Naprostý souhlas. Už to,že člověk ví,že ví hovno,ho dovede posunout ze sračkového území....Znám rodinu důchodců - není to v Čechách - kteří se starají o svoji stodvouletou tetičku na vozíku.Za svého mládí žili v jeskyních,vydlabaných do měkkého vápence v Andalusii. V mnohém se odlišujou od svého okolí,ale v jednom jsou se se svým okolím v souladu. Nikdo tam nikomu nic nezávidí. A tak tam žijou,pasou ovce,někteří jsou nezaměstnaní,někteří chodí do kostela,někteří ne..... Necítí se tolik sami jako my zde ve střední Evropě. Ale už zejtra můžeme na tom tady být všichni stejně. Stačí,když nedovezou zboží do super hyper a na tejden vypnou proud. Pak Ti ani už nikdo nepoleze na nervy;-)

Odp14: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivana Kozárová, 15.9.2014 20:03

Hola hola! Nějak jsem nestíhala,byly návštěvy,ale mysl stále u planoucí svíce!Koníkovi se něco stalo s okem,tak jsem to hlásila majiteli,majitel sám marod a na koho se podívám,ten je marod,jeden známý za den sní disciplinovaně 13 různých prášků,tuším,že musí být silný kus,když to vydrží....Každému pomáhá to,čemu věří a kdo nevěří ničemu,má smůlu.Je tak těžké pro ženskou neovlivňovati běh děje,něco furt nezachraňovat,nesbírat šneky z asfaltky,nelovit je z vody,kam je naházeli zahrádkáři,ti silnější...:-)a přitom všem vědět,že platí to jedno staré zenové pravidlo: NEZASAHOVAT,tolik posvěcené životními zkušenostmi přemnohých aktivních lidí,kteří to mysleli dobře a dopadlo to špatně:-(A na plný čáře to vyhrává voda,která plyne a svoji sílu používá na všechny stejně,hodíš do ní mimino a zavře se nad ním stejně,jako když tam hodíš cihlu - i kruhy jsou stejné. Jen v její paměti je to zakódováno jinak. Ale člověk? Paměť pro jistotu nemá,není to výhodné a sílu taky ztrácí....Stačí však vstoupit bosou nohou na kraj rozvodněného potoka,chytit se balvanu a došplouchat se do půl těla a hned je síla zpátky. voda studená do morku kosti připomene nějakej ten dávnej dravej atavismus,přiletí ledňáček a frnkne těsně kolem ramene a hned jsou chmury pryč.Voda je červená z rašelin...
Že prý koník slzy nemá,že prý plakat neumí..pláče voda,když je smutný,- mlčí les a nešumí.Zavři oči na chvilinku,počkej,až se rozprší.Kapka vody z nebe spadne a slzy ti osuší... Sakra,pořád musím myslet na koníka..Politujte taky koníka! my budeme litovat a vodička ho uzdraví.

Odp15: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
Olix, 17.9.2014 9:01

Sbírat šneky z asfaltky - to mě potěšilo, že nejsem sama, kdo to dělá :-) Včera jsma byli na houbách, našli jsme jich plno. Příroda je tak blahodárná - nemám slov. :-)

Odp16: Nějak jsem nepochopil co vlastně komu...
ivana Kozárová, 17.9.2014 10:27

To bude stejným zaměřěním:-)

Těžko říci, proč si někteří lidé...
Olix, 12.9.2014 22:04

Těžko říci, proč si někteří lidé pomáhají a jiní si ubližují. Otázka genů, výchovy, zkušenosti? U lidí, kteří se neumí bránit (možná by je to ani nenapadlo), je ta nespravedlnost vidět více. A když to paní Ivo, vidíte vy, ač sama v té vesnici nebydlíte, musí to vidět i jiní. Kde jsou?

Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
Vlastimil Čech, 16.9.2014 11:12

Ale nějak jsme zamluvili tu původní otázku paní Ivy... Proč někomu chceme býti nápomocni a někomu ne...
Proč je nám někdo sympatický a někdo ne... U těch lidiček, které popisuje paní Iva by mohlo hrát svou úlohu i to, že je paní zmrzačená, snad se prostoduchost jejího manžela projevuje i na venek a svádí zlouny...Proč se někdy v kolektivu vyskytne „otloukánek“? A mimochodem i mezi národy a státy jsou některé, které kdovíproč mají větší sympatie než jiné... Představte si, že byste povinně museli ubytovat ve svém bytě jednoho cizince. Ale mohli byste si vybrat ze dvou. Nic o nich nevíte, jen to, kterému národu patří. Komu byste dali přednost Islanďanovi, nebo Turkovi?
Finovi, nebo Egypťanovi? Ubytovali byste raději Japonce, nebo Inda? Raději Ira , nebo raději Rumuna? Který z jednotlivých dvojic vyhrává?
A proč? Raději Estonce, nebo raději Albánce? Předpokládám ovšem, že není nikdo nějak zpřízněn s některým z těch národů, že nikdo nestuduje rumunštinu, estonštinu, či irštinu... pak by volba byla ovlivněna...Ovšemže jsou národy nějak oblíbené a neoblíbené... nez ohledu na to, že právě člověk, kterého si vyberete může být úplně jiný, než si představujete... schválně jsem nenavrhl třeba Cikána, nebo lidožravého Papuánce ;-)

Odp: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
ivana Kozárová, 17.9.2014 10:26

Je to u lidí stejné jako u krys. Který jedinec se odlišuje,bývá zlikvidován..... Smečka rozlišuje - a přijímá za člena jen to,co se jí podobá.Tuším,že něco v tom smyslu už jsem ve svém prvním reagování na článek paní Ivy napsala.... Lidi se zas tak moc od krys neodlišujou;-)

Odp2: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
ivan, 17.9.2014 12:29

Přijmutí někoho, nebo jeho odmítnutí je ochrana druhu před degenerací.

Je to jednoduché ,,Cizinec není našinec."

Ale přesto, Ivo, úplně nerozumím tomu co se jim vlastně dějě?

Paní se ve svém domě se zahradou dožila pěkných devadesáti a nepostřehnul jsem, že by se ostatním členům rodiny děla nějaká újma.

Tedy nechápu v čem by měla spočívat krom toho, že jejich sousedi jsou podrážděni z toho, že pán nerespektuje jejich žádost o to aby přestal používat píšťalu na psa které se ten jejich bojí.

Za celý svůj život jsem žádnou nepotřeboval. Spíše nechápu to, že sousedům nevyhověl. Divné.

Lidi co vyvážej svůj bordel kam je napadne, hlavně aby je nikdo neviděl, bez ohledu na to čí je to pozemek mě serou taky.

Odp3: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
ivan, 17.9.2014 12:31

Špatně propojeno, ale platí obecně.

Odp4: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
iva, 17.9.2014 13:13

Taky bych nechtěla aby si dělal někdo skládku u mně. Psala jsem, že tam vyváží X lidí, je tam kontejner A UŽ byl nacpaný, že to skládali vedle. Jen te rodině se postavil ten soused. A strýc píská na psa je fakt, že není dobře vycvičený. Strýc měl ted šílené bolesti končetin v nemocnici mu řekli, že to má od klíštěte a že už je zasažen i mozek má problémy se hýbat, proto psa, když se zaběhne přivolává pískáním. Nikoho neomlouvám, jen mně zajímá ta sympatie k někomu. Třeba před chvilkou ve frontě občas pustím někoho, když má pár věcí a já toho mám hodně, nebo je vidět, že spěchá, nemusí to být zrovna chlap, ale bývá to spíš chlap, prostě s ním musím být na dobré vlně abych ho pustila a potom toho nelitovala. A před chvilkou jsem zaběhla do obchodu propár věcí, ale spěchala jsem jenže chlapík šel skoro se mnou kekase, ale byl pozadu, měl jen knedlík normálně bych ho pustila....ale nepoustila jsem ho jednak mi nebyl sympatický a jednak naznačoval, že bych ho mohla pustit. tak jsem na něho hodila bobek. ale je fakt, že jsem na sebe pak byla naštvaná, protože chlap byl od kASY dřív než já tak jsem si připadal blbě i když jsem spěchala. nechci vypadat, že se ve všem pitvám, ale zrovna ted´o tom tematu přemýšlím.

Odp4: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
iva, 17.9.2014 13:15

A bylo to fakt listí dvě kolečka taky nechápu proč to nedají na kompost možná teta jen , že tam je kontejner toho chtěla využít. Oni tak ti zpomalení lidi chtějí taky výhody, ale většinou na ně zbyde kulový. vůbec bych se nezastával, že někdo vyváží bordel na cizí pozemek.

Odp: Ale nějak jsme zamluvili tu původní...
iva, 17.9.2014 10:43

Děkuji. ani tak nejde o národnost. Spíš mi jde o vlastnosti, postoje. Já taky pořád řeším ten svůj problém, že kdekoliv jsem dělala jsem byla terčem šikany. Nechala jsem si něco líbit. A tak bych řekla, že lidem lezu na nervy tím jak furt něco řeším, jsem neklidná. Ale někdo třeba tohle má rád. V jedné práci byla paní, která na tom byla hůř, než já a když jsem jí chtěla pomoct, bylo to pro mně dost zlé. Taky s tou smečkou ma pravdu Ivana.

Takoví jsme my...
fialka voňavá, 17.9.2014 13:14

K článku Takoví jsme my - autorka Iva...
Všechno je naprostá pravda, rodinu znám osobně, je to má teta,co je postižená a stará se o naši 92 letou babičku. Teta je opravdu dobrosrdečná a neví,co by nám dala,když máme třeba někdo narozeniny. To,že takové vztahy na vesnici panují je pravda, musím se jich zastat - té mé rodiny. Zrovna ta paní,co jí vadí, když strejda píská na psa, protože mu jeho nemoc nedovoluje za psem běhat. Tak ta paní bydlí na začátku jejich ulice a měla za manžela člověka, který se jen se všemi sousedy hádal a byl věčný ztěžovatel a jeho žena to asi po něm převzala. On už je totiž na onom světě. Já když jsem u nich na zahradě a strejda píská na psa na ulici,tak to téměř neslyším a ta žena, které to pískání vadí je o 2 domy i se zahradami dál a jejímu psovi to vadí... o něčem to svědčí. Je fakt, že člověk nemůže nechat na sobě štípat dříví. Stejně to bylo i s tím odvezeným listím, hlavně že dvěma sousedům kolem nich to pán dovoluje. Ve městech jsou lidé k druhým nevšímaví,ale na vesnicích jsou všímaví až moc. Hned vedle nich bydlí sousedka,která má vlčáka a stále se hádá s dalším sousedem,který bydlí vedle ní z druhé strany kvůli psovi, že ten její pořád štěká... No to je vesnice... takže problémů je plný pytel. Děkuji všem za názory na tyto problémy. Fialka voňavá

Odp: Takoví jsme my...
Lip¤van, 17.9.2014 13:39

Souhlasím, včetně toho, že duši nelze zalepit. :-)

Odp2: Takoví jsme my...
fialka vonná, 17.9.2014 14:13

Děkuji za Váš názor, jsem úplně paf z toho, jak víte, že jsem napsala knihu Duši nelze zalepit??? :-) :-)
Jsem tu nová a pod přezdívkou, fialka vonná...
Přeji Vám krásný den :-)

Odp3: Takoví jsme my...
Lip¤van, 17.9.2014 17:41

Děkuji, dnes je tady opravdu krásný den. Doufám, že u vás v Dubině také. :-)

Odp4: Takoví jsme my...
fialka vonící, 17.9.2014 18:40

Jsem překvapená, co o mně ještě víte? Vy mně začínáte zajímat, nebojte jen zajímat...
Právě jsem dočetla knihu mé sestřenice vědmy M.Blaženy Boháčové - Moje cesta do Ameriky - Příběhy z Floridy, kde mimo jiné píše to,co vím i já,že nic není náhoda, že vše co se nám děje má nějaký smysl. Vím,že někteří ezoteriku absolutně neuznávají. Já si beru ze všeho něco. Snad se toto nezobrazí 2x,protže jsem tohle psala před chvíli,ale neobjevilo se to. Přeji krásný zbytek dne. :-)

Odp5: Takoví jsme my...
Lip¤van, 22.9.2014 12:43

Jsem rád, že podporujete Pulce. Také jsem na jeho straně. :-)

Odp6: Takoví jsme my...
iva, 22.9.2014 13:12

Myslíš toho Plamínka. Můj bratr ho umí dobře napodobit, jak říká štěně a ještě něco. Vtip je v tom , že brácha své děti vychovává bez televize na samotě u lesa. Děcka se tomu chechtají,ale ti věštci teda moc k smíchu nejsou

Odp7: Takoví jsme my...
Lip¤van, 22.9.2014 13:25

Čau, Ivo. Žádného Plamínka, nýbrž Radima Pulce. :-)

Odp5: Takoví jsme my...
ivana Kozárová, 22.9.2014 13:28

Souhlasím s Vámi,Fialko,nic není náhoda. Alexander Dumas přirovnává Náhodu k ženštině s jedním vlasem na hlavě,za který je třeba ji včas uchopit....Není to,pravda,vždy tak utilitární,někdy se jedná o setkání,záblesk,přehození výhybky,která člověka nasměruje tam,kam má být nasměrován... Náhoda není ani Svíce,dobře že je nás tu o fialku více,zdravím!

Odp: Takoví jsme my...
ivan, 17.9.2014 16:12

Fialko vítám Tě tady na Svíci. :-)

Slyšitelný zvuk pro lidské ucho je pod hranicí Ultrazvuku v pásmech pod 20 000 Hz. až po infrazvuk, nad 40 Hz. Proto se píšťalám pro psi říká ,,neslyšné," protože je nezachytitelná lidským uchem, nebo téměř neslyšná pokud je těsně pod hranicí ultrazvukového pásma. (pouhé vysvětlení,- nic proti ničemu.

Paní sousedce nevadí pro ni neslyšitelný zvuk, nebo slabě slyšný pískot, ale to, že to vadí jejímu psovi, což docela chápu. Pes má 16 x vyšší slyšitelnost než člověk a je schopen vnímat současně zvuky z vícero směrů, tedy i odrazy.

Kdysi se lékaři nemohli shodnout na tom, jestli jsem onemocněl Leptospirosou nebo jsem prodělal pouhou Meningioencefalitidu, tedy zápal mozku a mozkových blan. Do dneška to nevím ani já, ale asi bych byl jediný kdo leptospirosu přežil a to navíc docela bez následků, ale to je již skoro 50 let.

S prošroubovanejma nohama a bolestma všeho druhu jsem se staral o svou maminku až do jejího konce v padesátikilometrové vzdálenosti s tím, že jsem tam každý druhý den byl celodenně, tedy i přes noc a tak jsem se s bráchou den co den střídal a přitom jsem měl doma k péči beznohou Evu s vysokou amputací nohy. To všechno v malé vesnici bez obchodu na hranici dvou okresů, tedy pro všechno 12-15 Km. 100% celodení péče při práci bez vystřídání 7 dní v týdnu.

Se psem chodím každý den 1 - 2x na loongu (dlouhé vodítko). Nevím proč bych na něj měl pískat, když s ním lze mluvit hovorovou řečí docela klidným hlasem. I jemu je to jistě příjemější než nějaké pískání.

Prostě normální život i s jeho koncem.

Nic neočekávaného.

Odp2: Takoví jsme my...
fialka vonící, 17.9.2014 18:50

Děkuji Vám Ivane za přivítání a děkuji Vám i za to,že jste mi objasnil,jak je to s pískáním na psa. Máte můj velký obdiv,že jste se přes zdravotní problémy staral o nemocnou stárnoucí osobu, vidím u mé babičky,co to obnáší,aby ti stárnoucí lidé měli pocit,že jsou kolem nich lidé,které je mají rádi, kteří si s nimi povídají a celkově se o ně starají. Já se aspoň o babičku starám,když tam přijedu,vždy,když něco upeču,tak jí donesu a povídám si s ní,aby byla v obraze,co se kolem ní děje i když už nechodí. S tím strejdou a psem je to tak,že pes je vlastně mého bratrance,který si psa dovedl.MĚL BY SE STARAT ON,ale je tu to měl by se. Strejda tu starost přebral a před svou nemocí s ním chodil na pravidelné procházky. Promluvím s bratrancem,aby to dělal on. Je fakt,že když se pískání ten druhý pes bojí,tak by to měli řešit.
Jinak já nemám ráda nějaké ostré výměny názorů, jsem pozitivní člověk. Taky už jsem něco prožila a život mi přinesl různá úskalí. Teď se snažím každého dne příjemně využít a dívám se na svět očima člověka,který má rád lidi a život. Přeji pěkný zbytek dne.

Odp3: Takoví jsme my...
Zákys, 20.9.2014 19:24

Jen pozor. Písky, písky písk, je to vždycky risk!!!

,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 22.9.2014 16:37

,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo někomu zase ne !? .."

,,Vzájemná výpomoc je poučený vlastní zájem ,,

Není to náhodou takhle?

Odp: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 22.9.2014 19:30

Aha asi jo.

Odp: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Vlastimil Čech, 23.9.2014 7:26

no, nevím, jestli máte pravdu... jaký poučený vlastní zájem, má třeba pan Ivan, když vypomáhá své beznohé kamarádce?
Nechce se V.Č. věřit, že by to dělal ve svém zájmu... ledaže by si chtěl udělat očko někde tam úplně nejvýše na výsostech :-)

Odp2: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 23.9.2014 11:30

Ale pane Čechu, není takovým příkladem třeba docela obyčejné manželství ? Co myslíte? Vy jste od toho svého nic neočekával a vaše manželka taky ne? Nebo si je třeba přiznat statut vzájemné prospěšnosti a připustit účelovost.

Ale ano, vztahy s jinýma lidma si budujerme ať vědomě nebo podvědomě s očekáváním vlastního prospěchu, je těžké si to přiznat?

Odp3: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Vlastimil Čech, 23.9.2014 19:00

Pane Ivane,... prostě nevím.... zdá se mi, že někdy lidé páchají dobré skutky, nebo se chovají obětavě a jiným vlídně i když očividně z toho nemají nic než trápení či dokonce i smrt... (Matrosov třeba)...
Neříkám, že nelze spáchat dobrý skutek z vypočítavosti... V.Č. si myslí, že jsou i případy, kdy bychom vlastní prospěch dobroděje našli ztěží

Odp4: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 24.9.2014 12:13

Neustále střílíte na cizí terče, pane Čechu.

Otázka zněla proč se lidé k sobě nechovají rovnostářsky, tedy každý ke každému stejně, ale výběrově.

Lidé se sdružují do skupin podle několika předurčených klíčů. Věk, pohlaví, fyzická výkonost, zájmy, znalosti, místní určení, dovednosti, osobní aktivita i aktivity a podobně.

Tedy, veškeré sdružování je skrytým osobním zájmem. To platí pro všechny sociálně žijící tvory bez ohledu na to, jestli je jejich jednání vědomé nebo ne. ( mravenci, včelstva, stádní druhy, rybí hejna, ale taky lidé.) Vzájemně se potřebují ale současně žerou a vraždí. Stačí rozdílnost politické nebo náboženské víry v to, že činím správně a spravedlivě nebo ospravedlivetelně a jsou z toho hromady mrtvol

Dobrý skutek můžu spáchat třeba tím, že se zastřelím proto aby bylo pro ostatní více místa a vzduchu. Otázkou je jestli to vysvětlí proč tak nečiní všichni.

Obětavost a vlídnost je jiná kategorie, ale můžeme ji probrat také.

Odp5: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Vlastimil Čech, 25.9.2014 7:14

Nu, tak v tomto Vám dávám za pravdu... Lidé se k sobě chovají lépe, pozorují-li na druhém jakousi (někdy i pro ně samé těžko rozumem definovanou) podobnost nebo sympatickou vlastnost.
Ovšem proč krajní obětavosti ve prospěch cizích lidí jsou schopni jen vyjímeční lidé V.Č. neví...

Odp6: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 25.9.2014 16:07

Tohle určitě znáte.

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.

Odp6: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Olix, 25.9.2014 17:02

Carl Sagan ve své knize (Stíny zapomenutých předků) zmiňuje předpoklad: Čím více společných genů s tím, kdo potřebuje pomoci sdílíme, tím více mu chceme pomoci a naopak - čím méně genetických informací máme společné, tím se více se zvyšuje riziko, že mu po přehodnocení ztrát a zisků pomoc odmítneme.

Odp7: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Vlastimil Čech, 26.9.2014 8:54

To by vysvětlovalo hodně z toho, co jsme tu napsali....
asi tu zpřízněnost nějak vyciťujeme, nebo co...
před koncem 19-tého století se muselo 48 lidí pomilovat, aby se dneska narodilo dítě. To jsou jeho pokrevní předkové...Žilo tehdy v Evropě 48-krát více lidí než dnes? Asi ne... pak nutně mají ty dnešní děti některé ty předky, co oslavovali začátek 20-tého století společné... asi budeme i my na Svíci příbuzní- akorát, že to nevíme a nepřijdeme na to...:-(

Odp7: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivana Kozárová, 26.9.2014 12:54

Paní Olix,děkuju za tuto vydatnou informaci. I za odkaz na autora.Vy toho moc nenapovídáte,ale když už něco sdělíte,stojí to za to;-)

Odp7: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Juras, 26.9.2014 14:48

Striktně chápáno by to znamenalo, že vyhraje absolutní sobectví. Sám se sebou má člověk společných 100% genů, přitom víme, že existuje např. pojem sebeobětování. Takže na té úvaze něco je, ale asi nemá univerzální platnost.

Odp8: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Olix, 29.9.2014 22:34

A má něco univerzální platnost? :-)

Odp9: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Juras, 30.9.2014 7:52

Určitě. Třeba matematika. :-)

Odp10: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 1.10.2014 12:17

Když já nemám ráda vypočítavost, vypočítavé lidi, i když se někdy taky snažím být vypočítavá. Já vím něde se snaží vypočítat pravděpodobnost náhody. No asi to je hotová věc. Ale mi to nesedí

Odp11: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 1.10.2014 13:15

Vypočítavost je vlastnost, povětšinou lidí, která nijak nesouvisí s matematikou, ta si stojí sama o sobě i bez existence lidí.

Odp12: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 1.10.2014 18:55

Tak tohle jsem nevěděla.

Odp11: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Juras, 2.10.2014 23:19

Ivan to napsal hezky. Jenom ještě dodám k té vypočítavosti - trochu vypočítavý musí být každý - vypočítaví jsme i když se rozhodujeme, v kterém obchodě mají nejlevněji tu věc, kterou zrovna potřebujeme koupit.

Odp9: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 1.10.2014 9:41

Co vznikne zase zanikne.

(Veselé, že)

Odp10: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 1.10.2014 12:14

Máš pravdu, ale někdy si tak říkám. Skála se rozpadne na kámen a ten taky úplně nezmizí. Jen se to změní. Nic nemůže jen tak zaniknout. Nezmizí. Si myslím, že je to tak i s životem. Ale jak říkal můj děd Nic tu není navěky jen pánbůh.

Odp11: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
ivan, 1.10.2014 14:35

Vše je trvalá přeměna v jiný stav, tedy okamžik vzniku je současně počátkem zániku.

Kdyby měl každý život svého předchůdce, tak by života nemohlo ani přibývat ani ubývat protože by platilo, že 1 = 1 = 1 = 1 = 1 N x.

Počet předchůdců by se rovnal počtu pokračovatelů. Z praxe víme, že tomu tak není.

Odp12: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Juras, 2.10.2014 23:17

Nerozumím, možná ses nevyjádřil úplně dobře. Kdyby měl každý život svého předchůdce, mohlo by mít více životů stejného předchůdce, tedy jeden předchůdce by klidně mohl mít více potomků.

Odp10: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
Olix, 3.10.2014 21:26
Odp3: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 23.9.2014 20:15

Děkuji moc, přesně tohle jsem chtěla vědět, jen jsem to neuměla pojmenovat. Nejde jen o manželství asi se to týká všech skutků, které člověk dělá „nezištně“. Možná to někdy může být tak, že jen doufá, že se k němu taky někdo někdy tak zachová. Ale asi jsem to blbě rozvedla měla jsem to nechat tak na fantazii každého.

Odp3: ,,Proč někdo někomu pomáhá a někdo...
iva, 23.9.2014 20:24

Jen zas mně napadlo, třeba je to zas něco jiného, ale skoro každý rok někdo zachranuje psa a utopí se. Nedávno to bylo asi dva týdny zpátky někde ve Frýdlantu chlap asi 34 let se utopil, chtěl zachránit psa. Co čekal:-))Taky si kladu otázku co bych dělala já.

nabídka půjčky
MRS LORI GOLER, 5.9.2017 13:18

Potřebujete naléhavou půjčku k vyřešení vašeho finančního problému a zahájení vašeho podnikání nebo zvýšení vašich obchodních služeb?

E-mail: microfinance.kredit@outlook.com

Pokud ano, kontaktujte nás na adrese: microfinance.kredit@outlook.com


půjčka Jména žadatelů: ____________________ Úvěr Požadovaná částka: __________________ Období: _________________

Účel úvěru: _______________________ adresa žadatele: _________________ měsíční příjem .................

Zaměstnání: __________________________ Město: ___________________________ Stát: __________________________ Země:

__________________________ Pohlaví: _____________________ Věk: ________________________ Žádost o půjčku před ....

....... Telefonní číslo: _________________________________ Email: microfinance.kredit@outlook.com

Kdyby někoho zajímal můj názor na to...
Neuvedeno, 6.9.2017 22:56

Kdyby někoho zajímal můj názor na to proč lidé jednomu pomáhají a druhému né, nebo na to proč lidé chtějí být od neslabšího co možná nejdále mohu říci toto.
Nedávno jsem byl na parkovišti u Kauflandu u svého auta a čekal jsem na ženu, až příjde z nákupu a najednou ke mně přistoupil nějaký člověk a žádal mě o peníze, aby měl na jídlo. Tak jsem mu dal desetikorunu a on pravil, že také dělá s kanalizací, protože v autě viděl kolena a jestli bych mu nedal ještě víc.
Pravil jsem, že už jsem starý důchodce a že ty ostatní peníze může získat zase od někoho jiného.
Neuplynuly ani čtyři dny a čekal jsem na zastávce na autobus městské dopravy a zase ten samý, už si mě asi nepamatoval zase žádal o peníze.
No tak to už jsem se zvedl a šel někam jinám bez jediného slova.
Je to tak, že člověk není schopen posloužit všem lidem na celém světě. Snažím se pomáhat dcerám a také vnoučatům. Jenže ono je dnes ve světě tolik potřebných, že na to prostě bych stejně nestačil.
Oni totiž všichni tito různě postižení neustále potřebují, aby jim někdo nějakým způsobem sloužil.
Zítra přijede švagr a potřebuje, abych ho odvezl z nádraží, protože do autobusu se s jeho nohou bez kolena prostě nedostane. Tak holt budu muset být v pozoru a jet.
Jenže on nejen, že chce odvést ke své sestře, ale vymyslel si, že půjde na houby a že já ho tam mám odvést.
Když byl zdravý, tak ho ani nenapadlo, že by mě mohl pomoci. Teď se té pomoci vehementně dožaduje.
To měl ještě to umělé koleno jakž takž zdravé a nelenil mi říct. Když jsem ho vezl na houby. „No a tady zrovna mi zastav!“ I když se tam nedalo zaparkovat.
Prostě chci tím říci, že tito lidé mají neskonalé možnosti časového volna a řeší to většinou prostou zábavou a pak požadují od druhých, aby jim pomáhali.
Jenže těm druhým právě nejvíce schází čas i peníze na to, aby jim mohli pomoci.
Takže raději se s nimi nestýkají.
Nebo jsou to lidé jim podobní a ti zase touží se mít zase jen dobře a zase jen dobře a užívat si světa. Ti jim tedy zaručeně nepomohou. Takže se jich také straní.
Když jim nepomůže stát, a jejich vlastní rodina, tak jim prostě nepomůže nikdo. Tak to bohužel dnes je. Jenže stát pomáhá jen těm, kteří si o pomoc přímo napíší, nebo řeknou na příslušném úřadě. Ti kteří tam nepříjdou, tak ti mají útrum. Ti co ztratili schopnost se o sebe postarat, tak ti jsou na tom nejhůře.
Jestli pomáhám někomu tak právě přispívám takhle přímo těmto lidem. Přispívat organizaci, to je kontraproduktivní. Polovinu peněz či více od dárců spotřebují tito organizátoři pomoci pro sebe a jejích blízcí.

Odp: Kdyby někoho zajímal můj názor na to...
iva, 8.9.2017 16:26

Je to od vás hezké, že jste se zamyslel nad tím pomáháním. A taky pomáháte tak si vám není jedno všechno. Jasné je, že to nejde donekonečna. Taky je člověk rád, když ti, kterým pomohl se jednoho dne postaví na vlastní nohy a vzchopí se. To mně posílí. POřád pořádají nějaké charity a já si myslím, že to pomáhají hlavně sobě, protože těm, kterým se pomáhá s těma je zle pokud si nemohou pomoct sami. Tam by se mělo začít jen ty lidi popostrčit. Nejsou všichni takoví, že jen nastavují ruku a zneužívají vašeho zájmu.

Nepochybuji o tom, že je také spousta...
Neuvedeno, 8.9.2017 22:24

Nepochybuji o tom, že je také spousta lidí, kteří by chtěli dělat a nemohou, protože jsou u nás takové předpisy, že si mnoho zaměstnavatelů rozmyslí zaměstnávat lidi, kteří by jen pazitovali a výkon by byl tak malý, že pak je podnikatel prodělečný. To je právě u starých lidí, kde je nebezpečí, že mohou být každou chvíli na nemocenské. Nebo u lidí nemající žádnou praxi v určitém oboru.
Tito nezaměstnaní pak leckdy jsou také v dvojím ohni, protože si na něco půjčili, nebo bydlí v nájemném bydlení a když se stanou dlouhodobě nezaměstnaní, tak se dostávají do dluhové pasti.
Jisté je, že důchodci u leckdy ani neví co to je, když člověk je úplně bez prostředků.
To je právě také důvod proč stavím, protože mám pět vnuků včetně vnuček a tři dcery a nikdy člověk neví, kdy se dostane do stavu nezaměstnanosti. Na to stačí jen obyčejný úraz, který nechtějí lékaři uznat. Na příklad nějaké duševní postižení.
Konečně se mi toto může stát i mě. Stačí jedna mrtvička. Sice byt z polovičky vlastním, ale při takovém duševním postižení se mohou stát různé absurdní věci, že člověk něco podepíše na co nestačí to pak zaplatit.

Tak jsem si zase nepřečetl to co jsem...
Neuvedeno, 8.9.2017 22:30

Tak jsem si zase nepřečetl to co jsem napsal a je to na tom znát. Tak mi to promiňte. Na příklad:„Konečně se mi toto může stát i mě.“ Mělo znít:„Konečně se mi toto může stát ani nevím jak.“

Tak nějak pozoruji, že na Svíci se v...
Neuvedeno, 9.9.2017 21:04

Tak nějak pozoruji, že na Svíci se v poslední době objevuji pouze já a paní Iva. Ostatní zřejmě odešli na Twitr, nebo jinám. Nebo se raději koukají na fotbal.
Pak jsou tady ovšem diskutéři zřejmě nějak placení včetně těch, co propagují půjčky.
Nedivím se tomu, že diskutérů ubývá. Počítač je čím dál nákladnější záležitost a tak se používá spíše mobil. Na něm se pak většinou hrají hry pro zábavu. To platí pro mládež, která leží na těch různých hrách od rána do večera.
Mohou tam sestavovat rychlíky, stavět si byty včetně vybavení. Mohou si posílat fotky, když to mají od rodičů předplacený. To většinou mají, protože jinak by ve škole byli nemožní. Musí se totiž jeden na druhého stále vytahovat. Pak je to také baví přijít na nějaký nový fígl.
Někdy mého vnuka musím opravdu obdivovat, jak umí rychle přepřahovat vagony. Myslím, že právě tenhle program je opravdu prospěšný, protože takové rýsování ve stylu CAD je něco podobného, jen to není tak zábavné, protože jsou tam také zádrhely, které jsou dosti náročné na nervy a trpělivost. Stačí to stále měnění požadavků investora na různé vybavení s rozsah. Na různé měnění výkresů protože se musí vše koordinovat se specialisty. Pak ta trpělivost při stavu, kdy investor nemá dostatečné množství finančních prostředků. Což je bohužel u mnoha. Takže by něco chtěli a pak zase ze všeho ustoupí. Navíc pak si projektant zjistí, že na dálku se mu nevyplatí projektovat, protože je to náročné na opětovné dojíždění na vzdálené místo ve státě. Atd, atd.
Bohužel dnes dost často platí, že je mnohem výhodnější se nechat zaměstnat, protože ty náklady na projektovou činnost jsou stále větší a rizika možných postihů za chybu v projektu jsou také značné.
Jak to říkal nedávno pan Okamura. že předpisů je takové množství, že prakticky nejde udělat něco, aby se zcela vyhovělo všem požadavkům našich zákonů a norem.
Takže nakonec se uplatní jen pár návrhů a vše se pak dělá jako opakovaný projekt. Jen se mění zakládání a osazování do terénu. Takže vlastně dnes může být projektantů daleko méně, než bylo dříve.
Vážení. sděluji Vám, že se teď odmlčím a budu pokračovat až alespoň dvacet diskutérů /do toho se nepočítají nabídky na půjčky/ se také nějak vyjádří. Nechtěl bych ze Svíce dělat jen diskusní plátek, kde se vyjadřuji jenom já.
Doufám, že to pochopíte.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru