Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
14.10.2005 11:43

Pospícháte, i když svítí červená na semaforu?

Při svých cestách po městě se neustále setkávám s lidmi, kteří pospíchají. Je to prakticky každodenní fenomén, který pozoruji v jakoukoli roční dobu. Nezáleží ani na tom, zda je zrovna neděle nebo státní svátek.

Zkusím rozebrat výhody a nevýhody tohoto životního stylu. Rychlou chůzí si zlepšujeme svoji kondici, trénujeme svůj postřeh, protože vyhýbat se překážkám a ostatním pospíchajícím dá určitě fušku. Zdokonalujeme si také rychlost uvažování, je totiž nutné okamžitě reagovat na různé uzavírky, objížďky a nečekané změny na cestě.

Nevýhody se dají shrnout pod jedno slovo - stres. Pokud musíme pospíchat každý den, svědčí to o nepříliš zvládnutém plánování času. Může stát, že kvůli pospíchání se naše cesta nezkrátí, ale naopak prodlouží. Naší pozornosti třeba unikne blížící se auto při přecházení přechodu na červenou a neštěstí pak může mít hrůzné následky pro celý život.

Na pospíchání mi přijde nejvíce nebezpečné právě přecházení silnice, když na semaforu svítí červený panáček. Před třemi roky jsem byl svědkem ošklivé dopravní nehody, jejímž „pachatelem“ byl chodec, který si chtěl zkrátit cestu přechodem na červenou.

Od té nehody uplynulo už hodně času, avšak když svítí červený panáček a přitom je jasné, že žádné auto v dohledu není, přesto klidně sám trpělivě čekám, až budu moci bezpečně přejít.Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.